Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-11-2011, 08:47   #1
firlej
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-11-2011
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 304
Domyślnie Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Witam, jest to mój pierwszy post ale i problem dziwny. Otóż, mój Focus (1.8tdci, 2006, 356tys km) wydaje z przedniego zawieszenia dwa rodzaje odgłosów:
1. Przy przejeżdżaniu z prędkościami 30-60km/h po drogach z dużą ilością nierówności słychać wyraźne postukiwanie, terkotanie, jakby stłumione, bardziej ze środkowej części zawieszenia. Dzieje się tak od przebiegu ok 200 tys km, czyli od 3 lat
2. Drugi odgłos to bardzo głośne metaliczne uderzenie, czasem jedno po drugim przy dynamicznym przejeżdżaniu przez uskok lub np poprzeczną nierówność w drodze. Jest to naprawdę niezły łomot, bardziej słyszalny z prawej strony.

W związku z faktem, że próbuję wyeliminować przyczyny stuków 1 i 2 oto co wymieniłem w ostatnich 2 miesiącach i wcześniej:
1. Amortyzatory przód z obsadami Kayaba, sprężyny.
2. Wszystkie tuleje przednich wahaczy (dodam że przy przebiegu 200 tys 3 lata temu wymieniłem kompletne wahacze w ASO ale małe terkotanie opisane pkt 1 również nie ustąpiło, ASO rozłożyło wtedy ręce).
3. Łączniki stabilizatora, gumy na stabilizatorze, sworznie wahaczy
4. Tył kompletnie wymieniony, wszystkie tuleje.

Jak widać przyczyn stuków 1 i 2 pozostało już niewiele ale i tak nie mogę tego wyeliminować. Wczoraj sprawdzałem magiel ale mechanik stwierdził, że jest OK. Nie wydaje żadnych odgłosów przy kręceniu lewa-prawa, niby nie ma luzów. Teraz nie wiem. Pozostają półosie. Mechanik twierdzi że trzeba zajrzeć w te dłuższą, że niby na środkowym łączenie ma luz. Co o tym sądzicie, bo mnie szlag już trafia. Nie sądzę, żeby było znów coś z amorami skoro przejechałem na nich 10 tys km. Pozostaje przekładnia i półosie ale czy one mogą wydawać takie odgłosy, w dodatku tak różniące się od siebie. Liczę na ożywioną dyskusję. Tak na marginesie powiem, że w warsztacie gdzie serwisuję auto (zaufany warsztat) wziąłem 3 mechaników którzy znają moje auto i poprosiłem o opinie. Wnioski: jeden mówi-prawa półoś, drugi-trzeba jeszcze raz sprawdzić amory, sprężyny, obsady trzeci-magiel. Niezła kołomyja. Czekam na Wasze wsparcie w mojej walce ze stukami.


Ostatnio edytowane przez firlej ; 26-11-2011 o 11:29
firlej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2011, 10:24   #2
kstilger
ford::beginner
 
Avatar kstilger
 
Zarejestrowany: 15-01-2011
Model: Focus 04-08 4 Door Estate CVT Auto Transaxle ZF
Silnik: 1.6L Duratorq TDCi (110PS) - DV6 @296Nm @138HP
Rocznik: 2007
Postów: 31
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Jak nie tuleje i drążki stabilizatora to może top mount?

Ostatnio edytowane przez kstilger ; 26-11-2011 o 10:29
kstilger jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2011, 11:18   #3
firlej
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-11-2011
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 304
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Mogę prosić jaśniej.
firlej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2011, 13:22   #4
kstilger
ford::beginner
 
Avatar kstilger
 
Zarejestrowany: 15-01-2011
Model: Focus 04-08 4 Door Estate CVT Auto Transaxle ZF
Silnik: 1.6L Duratorq TDCi (110PS) - DV6 @296Nm @138HP
Rocznik: 2007
Postów: 31
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Tujele wymieniłeś, drążki stabilizatora też to został Ci top mount czyli górne mocowanie amortyzatora.
kstilger jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2011, 17:25   #5
Action_81
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 25-02-2011
Model: Ford Focus III
Silnik: 1.6 Tdci 115 kM
Rocznik: 2011
Postów: 49
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Cytat:
Napisał kstilger Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tujele wymieniłeś, drążki stabilizatora też to został Ci top mount czyli górne mocowanie amortyzatora.
Dokładnie. U mnie tez mam takie stuki. Wymieniane tuleje wachaczy przednich i cała reszta. Mechanik zdiagnozował (chociaz nie mozesz tego sprawdzic podnoszac auta - poprostu nie widac) ze winna jest poduszka przedniego Amartyzatora.... jakbys pytał o koszt to jestem na swiezo . z robocizną 300 zł
Action_81 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-11-2011, 20:56   #6
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Hmm...no to prawie wszystko wymieniłeś. No pozostaje tylko TopMount. Ale jego mógłbyś zdiagnozować na ścieżce to sprawdzania amortyzatorów. Powinien się tłuc wyraźnie, jeżeli byłby tak wybity. Z drugiej strony żadko TopMount ulega takiemu zużyciu. Ja też miałem takie stuki. Wszyscy stawali na TopMount, a to były tuleje w wahaczu - to jednak już wymieniłeś. Dziwny jest ten metaliczny stuk dla mnie...
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-11-2011, 09:24   #7
Maddragon
ford::advanced
 
Avatar Maddragon
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 19-11-2010
Skąd: Łódź
Model: Xsara Picasso Exclusive
Silnik: 1,8 16V KME Nevo
Rocznik: 2002
Postów: 289
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Tym bardziej, że górna poducha raczej tłucze głuchym dźwiękiem a nie metalicznym. Jak sprawdzałeś magiel tylko poprzez ruszanie lewo - prawo? Czasem przy tych przebiegach zużywa się docisk magla, to znaczy docisk wałka atakującego. Powoduję to właśnie takie typowo metaliczne dźwięki przy przejeżdżaniu przez nierówności. Można to delikatnie dokręcać, ale jest to krótkotrwały zabieg.
__________________

"Wszystko co najlepsze jest w ludziach"
"Mózg jest jak spadochron, działa jak jest otwarty"
Maddragon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-11-2011, 11:52   #8
korek007
ford::professional
 
Zarejestrowany: 19-07-2005
Skąd: Bydg.
Model: Focus SEDAN
Silnik: 1,6 Ghia
Rocznik: 2000
Postów: 1,538
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

No ale kolega chyba już wymieniał górne mocowanie amorów (pisząc "z obsadami" miał chyba to na mysli?):

Cytat:
Napisał firlej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
....1. Amortyzatory przód z obsadami Kayaba, sprężyny.....
korek007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-11-2011, 12:23   #9
firlej
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-11-2011
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 304
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Tak, amortyzatory wymieniłem oczywiście razem z górnym mocowaniem. Magiel sprawdzał mi mechanik w taki sposób że podniósł auto i rękoma szarpał za drążki, dokładnie obejrzał magiel i to wszystko. W jaki inny sposób można zdiagnozować usterkę przekładni?
firlej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-11-2011, 15:44   #10
firlej
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 25-11-2011
Model: FOCUS MK3
Silnik: 1.6 EcoBoost
Rocznik: 2012
Postów: 304
Domyślnie Odp: Dziwne stuki w przednim zawieszeniu

Ostatnią godzinę spędziłem w garażu. Zauważyłem że obie półosie mają luz poziomy który powoduje uderzanie półosi w piaście. Uderzenie jest dosyć duże zarówno z prawej jak i z lewej strony. Czy tak ma być? Czy półosie mają taki poziomy luz? Poza tym gdy złapałem za końcówki drążków i nimi ruszałem również stukały w skrajnych położeniach. O co kaman?
firlej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:29.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.