Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Galaxy
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 23-02-2014, 22:03   #1
maryan55
ford::average
 
Avatar maryan55
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 18-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Galaxy
Silnik: było 2.3 LPG / jest 2.0 TDCi
Rocznik: było 1998 / jest 2006
Postów: 53
Domyślnie Montaż dogrzewacza elektrycznego w 2.3 - opinia

Witam koledzy, chciałbym podzielić się z wami moją opinią na temat zamontowanego niedawno dogrzewacza elektrycznego w moim Galaxy 2.3 LPG. Oczywiście chodzi mi o szybkie nagrzanie wnętrza bo przy mrozach nie ma rewelacji, jak się już nagrzeje to jest super, ale długo trzeba czekać...
Zgodnie z waszymi wskazówkami założyłem nowy termostat przy bloku, wraz z pierścieniem, niestety nic się nie poprawiło... Tylnej nagrzewnicy nie odetnę bo jeżdżę z kompletem foteli (i często kompletem ludzi).
Więc kupiłem dogrzewacz z Renaulta Kangura 1.5 DCi z czterema świecami żarowymi (całe 25zł + kurier 25zł). Średnica węża taka sama jak u nas, 20mm. Niestety żadna świeca nie działa... Trzy nowe świece z przesyłką 150zł! Czwartej nie wymieniałem ponieważ jedna ma 300W mocy, razy trzy daje nam 900W! Mam alternator 90A dlatego czwartej nie podłączyłem. Następnie zbudowałem układ sterujący pracą tego dogrzewacza, który włącza się przyciskiem na konsoli, takim oryginalnym od webasta (9zł + 10zł przesyłka). Przycisk zawsze jest włączony, jeśli chcę to mogę go wyłączyć. Teraz tak, żeby świece grzały to musi być:
-uruchomiony silnik,
-oczywiście włączony przycisk,
-temperatura płynu poniżej 60 stopni C,
-musi być wyłączone ogrzewanie obu szyb.
Tak więc po nagrzaniu płynu do 60'C układ sam się wyłączy (czujnik termostatowy zamontowany na dogrzewaczu-20zł), włączy sie ponownie jeśli temp. spadnie. Tak samo włączenie którejś szyby ogrzewanej wyłączy układ, z obawy na przeciążenie... Oczywiście po wyłączeniu ogrz. szyby dogrzewacz ponownie zacznie działać, jeśli temp. płynu nie przekroczy tych 60'C Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Teraz dalej: włączenie ukladu zasila pierwszą świecę, jeśli bezpiecznik (25A) jest cały, a przekaźnik sprawny to świeca grzeje i jest zapalana żółta lampka kontrolna na przycisku (tym od webasta), to oznacza że działa. Od momentu uruchomienia pierwszej świecy zaczyna się odliczanie czasu do włączenia drugiej, 1 minuta. Jak druga już grzeje to analogicznie po kolejnej minucie włączy się trzecia (dwa proste układy czasowe). Wyłączenie układu gasi wszystkie świece razem.
Każda świeca ma swój bezpiecznik 25A (prosto z akumulatora) oraz swój przekaźnik. Schemat elektryczny (odręczny) dodam w formie zdjęcia. Większość elementów zmieściłem w czarnym pudełku, które jest obok akumulatora, przekaźnik sterujący wraz z bezpiecznikiem 2A w skrzynce bezpieczników, a przycisk obok radia, tak jak kolejny przekaźnik wyłączający układ przy ogrzewaniu szyb. Dogrzewacz zamontowałem za silnikiem, przed trójnikiem do nagrzewnic przód i tył.
A teraz najważniejsze pytanie: jak to się sprawuje?!? Seryjnie takie dogrzewacze są montowane w bardzo wielu modelach, najczęście w dieslach tych bardziej oszczędnych (mniejsze spalanie=mniejsze straty ciepła, czyli kiepskie ogrzewanie). Miałem do czynienia z Octavią II TDI i byłem pozytywnie zaskoczony szybkim ciepłem z nawiewów! Niestety rozczarowałem się... Tak na oko ciężko było zauważyć różnicę ciepła więc robiłem różne testy z których jasno wynika że tylko w jednym przypadku jest szybsze nagrzewanie: jak samochód stoi z włączonym silnikiem! W trakcie jazdy szybsze nagrzewanie było z wyłączonym dogrzewaczem!!! Testy zawsze robiłem po nocnym postoju, zawsze tą samą drogą, w bardzo podobnej temperaturze zewnętrznej 2-5'C, jednego dnia z włączonym dogrz., drugiego z wyłączonym. Raz mierzyłem czas potrzebny na przełączenie się na gaz, oraz osiągnięcie kilku wartości na wskaźniku temperatury silnika, innym razem z termometrem cyfrowym włożonym w kratkę nawiewu i czas potrzebny na osiągnięcie jakiejś tam temperatury. Dlaczego z włączonym dogrzewaczem nagrzewanie trwa dłużej?!? Nie wiem! Rozumiem że mam duży układ (chyba 10 litrów) ale jakieś korzyści powinienem zauważyć!!! Dlatego teraz żałuje wydania ponad 300zł i straconego czasu... Dodaję kilka zdjęć poglądowych.

Bump: Reszta zdjęć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Bump:
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg DSC_1060.jpg (93.1 KB, 76 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1061.jpg (90.4 KB, 70 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1065.jpg (95.9 KB, 74 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1064.jpg (97.5 KB, 72 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1076.jpg (95.9 KB, 71 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1078.jpg (96.9 KB, 81 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1079.jpg (97.7 KB, 64 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1083.jpg (96.8 KB, 67 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1085.jpg (98.3 KB, 71 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg DSC_1095.jpg (105.3 KB, 68 wyświetleń)

maryan55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2014, 21:54   #2
ranicha
ford::average
 
Imię: Waldek
Zarejestrowany: 17-08-2008
Skąd: okolice Torunia
Model: Kuga 2.5T,Suzuki Wagon R+
Silnik: 2.5T+LPG,1.3+LPG
Rocznik: 2009,2002
Postów: 57
Domyślnie Odp: Montaż dogrzewacza elektrycznego w 2.3 - opinia

U mnie ogrzewanie nawet po zamontowaniu lpg działa zupełnie przyzwoicie.Poprzednio miałem 2.0 z lpg i szału nie było.A zadam pytanie czy masz pompkę obiegową na podszybiu bo jak nie to lepiej było zainwestować w pompkę bo dużo daje(wiem bo moja wysiadła i szybciutko ją naprawiałem).
ranicha jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-02-2014, 15:27   #3
maryan55
ford::average
 
Avatar maryan55
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 18-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Galaxy
Silnik: było 2.3 LPG / jest 2.0 TDCi
Rocznik: było 1998 / jest 2006
Postów: 53
Domyślnie Odp: Montaż dogrzewacza elektrycznego w 2.3 - opinia

Raczej nie mam pompy obiegowej, zresztą po co skoro silnik pracuje to i pompa wody pracuje?!?
maryan55 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:22.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.