Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-05-2009, 09:35   #1
Jerzy Dąbrowski
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 03-06-2004
Postów: 5
Domyślnie Ząbkowanie opon

Mam S-Maxa od końca zeszłego roku. Wersja Platinium X, 2.0 TDCi. Przejechane 6200 km, głównie w mieście, z tego około 3000 km przejechane na oponach GoodYear Excellence 225/50/17 (zimą jeździłem na 16"). Zauważyłem, że na przednich oponach pojawiły się małe ząbki. Na tylnych tego nie ma. Od momentu zakupu, przy jeżdzie na wprost, kierownica lekko skrzywiona w prawo, ale samochód nie ściąga w żadną stronę, więc geometrii nie sprawdzałem. Poza tym samochód testowy, którym jeździłem przed zakupem swojego S-Maxa, też tak miał i nowe Mondeo teścia też tak ma. Pamiętam, że na forum ktoś narzekał, że ma skrzywioną kierownicę, trzy razy jeździł do serwisu i dalej krzywo. Mam do Was pytanie, czy zetknęliście się już z ząbkowaniem opon w S-Maxach? Słyszałem, że czasami opony danego producenta nie sprawdzają się w danym modelu, ale czy u mnie to jest właśnie coś takiego, czy też należałoby sprawdzić geometrię, chociaż serwisy wolę omijać z daleko, chyba, że naprawdę muszę tam jechać.

Jerzy Dąbrowski jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2009, 13:08   #2
loop_77
ford::advanced
 
Avatar loop_77
 
Zarejestrowany: 11-04-2009
Skąd: Warszawa
Model: Tiguan II/BMW F30 Estoril Blue
Silnik: 2.0 TFSi 220 KM/335i Xdrive
Rocznik: 2016/2012
Postów: 336
Domyślnie Odp: Ząbkowanie opon

To ja mam problem z tą kierownica.
Niby też nic mi nie ściąga przy hamowaniu,ale mnie wkurza,że nie jest prosto Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Auto ma już dwa miesiące i przejechane ponad 4500 km,dlatego nie chce,żeby mi wkońcu zaczeli liczyc za ustawianie tej zbieżności.
Czwarty raz z tą usterką jade do ASO pod koniec tygodnia,jak znowu będzie rozregulowana geometria,będą szukali porzyczyn w zawieszeniu.
Skoro w testowym samochodzie tak było ,jest u mnie i u Ciebie to znaczy się ,że coś jest na rzeczy.
Co do ząbków musze się przyjrzeć,bo nie zwróciłem uwagi,ale jak znam życie mam ten sam problem co ty.
Opony mam również GoodYear Excellence 225/50/17.
loop_77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2009, 15:02   #3
wit007
ford::advanced
 
Avatar wit007
 
Zarejestrowany: 13-11-2008
Skąd: Gdynia/Warszawa
Model: S-Max
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2008
Postów: 358
Domyślnie Odp: Ząbkowanie opon

W moim S-Maxie zanim go kupilem tez byl problem z zabkowaniem opon. Ale pojawilo sie to przy przebiegu ok. 40 tys. km. Chwile potem opony trzeba bylo wymienic (plytki bieznik i wlasnie zabkowanie). A teraz - przynajmniej na razie - tego nie widze. A auto ma 63 czy 64 tys. km.
wit007 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2009, 16:27   #4
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: Ząbkowanie opon

Loop_77, przestawiona poprzeczka kierownicy wcale nie musi świadczyć o złej geometrii kół. Jeżeli tak było od początku - to tym bardziej, a świadczy jedynie o niechlujnej regulacji układu kierowniczego w fabryce.
Mnie bardzo denerwuje przestawiona "fajera", na szczęście łatwo można ten feler skorygować.
Jeżeli lewy i prawy drążek kierowniczy pokręci się (oczywiście po zwolnieniu kontrnakrętek przy zewn. końcówkach) O TAKI SAM KĄT w tym samym kierunku, to jeden będzie się WKRĘCAŁ, a drugi WYKRĘCAŁ z końcówek drążków, koła się skręcą o taki sam kąt i zostanie zachowana zbieżność.
Można to zrobić samemu bez kanału lub podnośnika i zdejmowania kół, trzeba tylko tak nanieść znaczniki kontrolne na drążkach (rysy, kropki farby itp - co kto chce), aby się nie pomylić i nie pokręcić źle drążków.

Ponieważ jestem perfekcjonistą, czasami dochodzę do ideału w kilku próbach. Wątpię, aby w ASO komuś chciało się bawić z ustawieniem kierownicy - przy tym trzeba trochę myśleć. Ja w takich przypadkach jak ten wiem, że mogę liczyć tylko na siebie, a nie na ASO.

Jeżeli na początku było dobrze i kierownica przestawiła się "w trakcie", to świadczy to albo o zaliczeniu jakiejś dziury na drodze, albo o zużyciu jakiegoś elementu zawieszenia (np tulei wahacza, końcówki drążka itp), albo przyczyną może być opona (i nie musi to być problem przednich kół).
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-06-2009 o 16:35
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-06-2009, 20:07   #5
loop_77
ford::advanced
 
Avatar loop_77
 
Zarejestrowany: 11-04-2009
Skąd: Warszawa
Model: Tiguan II/BMW F30 Estoril Blue
Silnik: 2.0 TFSi 220 KM/335i Xdrive
Rocznik: 2016/2012
Postów: 336
Domyślnie Odp: Ząbkowanie opon

Dzięki wojtekjanus za info.
Dziwi mnie tylko jedna rzecz.
Wjechałem na zbieżność,ustawili jak trzeba,zrobiłem kółko wokół Autoplazy i po ponownym wjechaniu na podnośnik się okazało,
że geometria przednich kół jest znowu do poprawki.
Tutaj nie było mowy o zaliczeniu jakiejś dziury,czy zużyciu jakiegoś elementu.
Ustawili mi tym razem zbieżność na włączonym silniku(żeby pracował układ wspomagania kierownicy).
Kazali przejechać kilkaset kilometrów i przyjechac ponownie na sprawdzenie.
Jakby sie okazało znowu źle będą szukali przyczyn gdzie indziej.
W przyszłym tygodniu do nich jade i powiem szczerze,że nie odpuszcze.
Jeśli niechlujnie wyregulowali układ kierowniczy w fabryce,to niech mi do cholery poprawią to w ASO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak juz pisałem auto ma ten defekt od nowosci i nie ma innej możliwości,zeby mi tego nie zrobili.
__________________
Pozdrawiam
loop_77 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.