Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-05-2018, 10:07   #1
Paramedyk
ford::average
 
Avatar Paramedyk
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Kraków
Model: MK4 Titanium
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2009
Postów: 146
Domyślnie Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Od jakiegoś czasu w czasie jazdy daje sie słyszeć w moim mondeo dziwny stuk dochodzący z przodu samochodu. I teraz tak:
- słyszalny na równym asfalcie w momencie absolutnej ciszy (jest on na tyle cichy, że jakiekolwiek inne odgłosy go zagłuszają),
- niezależny jest od ... niczego - od przyspieszania, hamowania, hamowania pulscacyjnego, mocnego, słabego, od skrętu kierownicy, od tego czy jest wrzucony bieg czy luz - najczęściej w momencie gdy np. puszczam gaz (bo za chwilę czerwone), zwalniam, robi się ciszej ujawnia się ów odgłos,
- brzmi tak jak... - powiedzmy, że jak dźwięk/odgłos załączanej klimatyzacji
(w momencie gdy załącza się sprężarka klimy słychać w niektórych autach charakterystyczne "stuknięcie" - głośność w miarę cichego dźwięku załączanej sprężarki pomnóżmy x2 albo x3 i mamy dokładnie to)
- inne porównanie to jak jakaś metalowa kulka zamknięta w pudełku w którym zupełnie bez żadnego logicznego porządku porusza się obijając o ścianki.
Pewnie, że fakt iż wg mnie nie jest to związane z nierownościami może być nieprawdziwy. Ale na pewno jeśli tak jet to są to tak minimalne ruchy zawieszenia jakich nie da się uniknąć nawet na super równym asfalcie a które nie są odczuwalne w środku.
Niedawno wymieniany był sworzeń wahacza (głośne stuki przy wjeżdżaniu na nierówność w skręcie). Nie wiem, ale może tak być że to po tej naprawie się zaczęło (?), może wtedy zacząłem zwracać uwagę (?). Może przy wymianie sworznia można coś skręcić/niedokręcić? Przeszło mi przez myśl nawet, że jakiś klucz/nasadka został gdzieś na zawieszeniu i teraz tam tańczy (to jest właśnie taki odgłos). Znam też odgłos skończonych łączników stabilizatora ale wtedy jest to dobitniej i częściej słyszalne.
Nie mam pojęcia. W tygodniu jadę na olej i filtry, zobaczy się ale obawiam się, że to problem z cyklu "jeździć-obserować". A może ktoś coś? Może akurat ktoś miał podobne stuki i udało sie trafić z diagnozą?
Auto prowadzi się bez problemu, nie ściąga, nic innego się nie tłucze itp.

Paramedyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2018, 10:08   #2
slawek-kali
ford::expert
 
Avatar slawek-kali
 
Imię: Slawek
Zarejestrowany: 10-01-2011
Skąd: Niemcy - Paderborn
Model: Smax Titanium S
Silnik: 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 4,946
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

poduszka skrzyni Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Sprawdz VIN - napisz maila!
Auta z Niemiec, Ogledziny, pomoc w kupnie -> dzial uslugi-KLIK
slawek-kali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2018, 10:10   #3
Paramedyk
ford::average
 
Avatar Paramedyk
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Kraków
Model: MK4 Titanium
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2009
Postów: 146
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Cytat:
Napisał slawek-kali Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
poduszka skrzyni Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Sławek, czy gdybyś miał te objawy to wymieniałbyś w ciemno? Czy można to jeszcze potwierdzić na podnośniku?
Paramedyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-05-2018, 11:20   #4
slawek-kali
ford::expert
 
Avatar slawek-kali
 
Imię: Slawek
Zarejestrowany: 10-01-2011
Skąd: Niemcy - Paderborn
Model: Smax Titanium S
Silnik: 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 4,946
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

oczywiscie pod auto i sprawdz.. moim zdaniem guma bedzie rozwalona..
Mialem podobne objawy w mk4.

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Sprawdz VIN - napisz maila!
Auta z Niemiec, Ogledziny, pomoc w kupnie -> dzial uslugi-KLIK
slawek-kali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2018, 07:25   #5
peteypee
ford::professional
 
Zarejestrowany: 13-07-2014
Skąd: KRK
Model: Mondeo MK3/ mk4/ Jag XF
Silnik: 2.0, 2.0 Pb/ 4.2SC Pb+LPG
Rocznik: 2002 / 2008 / 2010
Postów: 1,295
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Od siebie dorzucę żeby sprawdzić drążki na maglownicy. Jeśli listwa jest wytarta to na prostej drodze potrafi stukać. A jak wiadomo maglownice w mondeo nie nalezą do niezawodnych.
peteypee jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2018, 07:33   #6
grafiq
ford::average
 
Zarejestrowany: 31-08-2013
Model: Mondeo Mk4/Focus Mk3
Silnik: 2.0 PB+LPG/1.6 EB
Rocznik: 2009/2011
Postów: 98
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Miałem podobne objawy niedawno. Na początku ledwo słyszalne stuknięcia nawet na prostej drodze, z czasem zaczęły przybierać na sile. Pierwsza diagnoza to delikatny luz na sworzniu, niestety po wymianie nic się nie zmieniło.
Okazało się, że padło łożysko w piaście i to ono powodowało te stuki. Po wymianie całości (łożysko jest razem z piastą) wszystko ustąpiło.
grafiq jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-05-2018, 13:31   #7
Paramedyk
ford::average
 
Avatar Paramedyk
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Kraków
Model: MK4 Titanium
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2009
Postów: 146
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Luz na sworzniu dawał u mnie spory "huk" i sworzeń zmieniony. Dzisiaj kupowałem filtry i oleje i pytając o to czy mają na stanie poduszkę podjąłem temat. Padła sugestia żeby sprawdzić łożyska amortyzatorów. Za faktem, iż ich żywot dobiega końca przemawia to, że od czasu do czasu zauważam charakterystyczne "chrobotanie" przy skręcaniu na postoju (właśnie "od czasu do czasu" - nie za każdym razem, nie wiem czy to kwestia "ułożenia" się czego w zawieszeniu czy coś innego). Miałem z nimi problem w vectrze i to jest dokładnie ten dźwięk. Gość twierdzi, że nawet na pozornie prostej drodze wystarczy nieodczuwalna "fala" żeby właśnie spowodować ten dźwięk. Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?
Paramedyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-05-2018, 17:23   #8
Paramedyk
ford::average
 
Avatar Paramedyk
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Kraków
Model: MK4 Titanium
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2009
Postów: 146
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Oszaleje. Próbuję rozwikłać zagadkę i nic. Ostatnio przy okazji oleju sprawdzili, poszarpali, pokręcili - nic. Wszystko na swoim miejscu. Poduszka pod skrzynią ok. Łożyska amortyzatorów? Hmm. Żadnych objawów typu chrobotanie przy skręcaniu itp. Ale jednak ten dźwięk jest taki trochę... "sprężynowy". Nagrałem go dzisiaj i jak słucham na zwolnionym tempie to pachnie mi to sprężyną, jest to coś jakby rozładowanie naprężenia, nie wiem...
Zapodajcie sobie proszę mp3 (najlepiej na słuchawki) i usłyszcie.
Jechałem po nowym, równym asfalcie, na luzie, bez jakichkolwiek ruchów kierownicą. Zresztą to nie ma znaczenia tak jak pisałem wyżej.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
Paramedyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-05-2018, 19:02   #9
Basra
ford::professional
 
Imię: Stan
Zarejestrowany: 29-12-2013
Skąd: Johannesburg/RPA
Model: Ford E-150 Conversion
Silnik: 4.6
Rocznik: 2006
Postów: 1,756
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Witam

Odsłuchałem zapis tego dzwięku.Nie spotkałem się z takim dzwiękiem.Według mnie ma on tonację niską.Naprężenie na sprężynach, miałoby chyba nieco wyższy ton,szybszy-krótszy.Będzie to trudno namacalny odgłos do zlokalizowania.

pozdrawiam
Basra jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-05-2018, 20:05   #10
Paramedyk
ford::average
 
Avatar Paramedyk
 
Imię: Grzegorz
Zarejestrowany: 11-06-2014
Skąd: Kraków
Model: MK4 Titanium
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2009
Postów: 146
Domyślnie Odp: Stuki zawieszenie - niezleżne od nierówności

Cytat:
Napisał Basra Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam

Odsłuchałem zapis tego dzwięku.Nie spotkałem się z takim dzwiękiem.Według mnie ma on tonację niską.Naprężenie na sprężynach, miałoby chyba nieco wyższy ton,szybszy-krótszy.Będzie to trudno namacalny odgłos do zlokalizowania.

pozdrawiam
Pewnie trzeba będzie to zostawić i jeździć. W czasie szybkiej jazdy niesłyszalne. Ujawnia się po zwolnieniu, przy dojeżdżaniu do skrzyżowań, gdy robi się ciszej. Chyba, że dojdę do tego czy jest coś co wpływa na pojawienie się tych odgłosów. Na razie bez związku. Zastanawiam się jeszcze nad wymianą sworznia niedawno, mam wrażenie, że to mogło się od tego zacząć. Nie wiem na ile "zabiegi" robione przy wymianie mogły się przyczynić do tego.
Czasem mi się wydaje, że to odgłos jakiegoś pozostawionego narzędzia ;-) które się tam obija.
Paramedyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:15.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.