Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 31-03-2014, 15:22   #1
gil13
ford::amateur
 
Imię: Adrian
Zarejestrowany: 27-03-2014
Skąd: Wrocław
Model: Ford transit
Silnik: 2.5 diesel
Rocznik: 1992
Postów: 4
Domyślnie Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Witam, mam transita i chcę przerobić tylne kanapy. pierwszy rząd miałby być tyłem do kierunku jazdy, ale nie wiem czy wtedy mogą w nich siedzieć ludzie podczas jazdy. Szukałem na wielu forach i nie ma nigdzie jasnej odpowiedzi. Fotele będą miały pasy i będą przymocowane do podłogi. Jest jakiś diagnosta który zna się na tym i powie mi czy to możliwe? czy jednak nie przejdzie przeglądu? Dodam że transit jest 9 osobowy i chce żeby zachował taką ilość miejsc.

gil13 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-03-2014, 21:40   #2
ziemek56
ford::expert
 
Avatar ziemek56
 
Zarejestrowany: 30-12-2006
Skąd: Szczecin
Model: Ś. P. Transit 100
Silnik: 2,5 D
Rocznik: *1992 / +2011
Postów: 2,272
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Jedyne tyłem do kierunku jazdy jakie znam to rząd drugi i tylko 2 "lewe". "Prawy" drugi był do przodu. Dla pewności zapytaj na stacji diagnostycznej OKRĘGOWEJ. Tylko taka ma prawo wypowiadać się w sprawach istotnych dla konstrukcji pojazdu i jego homologacji.
__________________
A prywatnie ... Toyotka D4D
ziemek56 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2014, 11:59   #3
Olo133
ford::average
 
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Ślask
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 86
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Pytałem. W modelu Euroline drugi rząd siedzeń to siedzenia pilota i można je obrócić odwrotnie do kierunku jazdy. I jazda w takiej konfiguracji jest dopuszczalna przepisami. Ja w swoim zamiast tych siedzeń mam drugą kanapę, samochód ma w dowodzie wbite że jest 8 osobowy (normalnie Euroline jest 7 osobowy lub mniej). Odwróciłem ją tyłem do kierunku jazdy i tak jeżdżę. Zapytałem policjanta z WRD czy jest to dopuszczalne. Powiedział że jeżeli kanapa ma oryginalne mocowania i fabryczne pasy, to nie ma przeszkód w odwróceniu siedzeń, ponieważ wiele samochodów i autobusów fabrycznie jest tak skonfigurowanych. Czy przejdzie przegląd? Pewnie zależy od diagnosty.
Olo133 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2014, 13:52   #4
Argo
ford::average
 
Avatar Argo
 
Imię: Ryszard
Zarejestrowany: 31-01-2014
Skąd: Pomiechowek
Model: camper
Silnik: 2.4, 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 97
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Auta zarejestrowane po zmianie przepisów dotyczących homologacji nie mogą posiadać foteli do jazdy tyłem. (nie są homologowane na taką okoliczność) Nie pytaj tylko sprawdź jak jest auto homologowane i będziesz oświecony. Zmiana homologacji w obecnej chwili to ogromne koszty. ( prawie nie możliwa)
Argo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2014, 15:55   #5
Olo133
ford::average
 
Imię: Olek
Zarejestrowany: 02-05-2013
Skąd: Ślask
Model: Transit
Silnik: 2000
Rocznik: 2005
Postów: 86
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Tyle że (mogę się jednak mylić):
1. Jeżeli auto posiadało homologację na moment wyprodukowania, to nikt jej chyba nie cofnął (dotyczy to np. ABS, świateł przeciwmgielnych itp. które dziś są obowiązkowe a kiedyś nie).
2. Jeżeli zostało dopuszczone do ruchu i konstrukcyjnie (fabrycznie) jest przystosowane do obracania foteli, to na czas jazdy raczej nie będzie takiego obostrzenia że ich obracać nie wolno.
3. Wydaje mi się, że model Forda Euroline , jak i VW Caravelle i pewnie parę innych, są nadal produkowane i że nadal mają obracane fotele. Czy w dopuszczeniu do ruchu jest obostrzenie że w czasie jazdy nie mogą być odwrócone?

Co do przeróbki Transita na 9 osób, to trudno mi wyrokować, gdyż wersji z odwróconymi fotelami nigdy chyba nie było.
Olo133 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2014, 17:39   #6
Argo
ford::average
 
Avatar Argo
 
Imię: Ryszard
Zarejestrowany: 31-01-2014
Skąd: Pomiechowek
Model: camper
Silnik: 2.4, 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 97
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Obracane fotele tyko na postoju (brak możliwości zapięcia pasów) i nie fantazjuj tylko jedź do stacji okręgowej tam otrzymasz rzeczową odpowiedź czy twoje auto może być wyposażone w fotele do jazdy tyłem, a jak może to co należy zrobić by je zamontować. O zwiększeniu ilości osób lub ładowności zapomnij.
Argo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2014, 19:38   #7
MIREKTERAZPOLSKA
ford::professional
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 08-11-2011
Skąd: wrocław
Model: transit
Silnik: 2,2
Rocznik: 2009
Postów: 1,529
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Cytat:
Napisał musso Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Obracane fotele tyko na postoju (brak możliwości zapięcia pasów) i nie fantazjuj tylko jedź do stacji okręgowej tam otrzymasz rzeczową odpowiedź czy twoje auto może być wyposażone w fotele do jazdy tyłem, a jak może to co należy zrobić by je zamontować. O zwiększeniu ilości osób lub ładowności zapomnij.

Masz rację co do jazdy samochodem z odwróconymi fotelami.
Co do zmiany ilości miejsc-tutaj się mylisz, jestem świeżo po założeniu do transita drugiego rzędu foteli. Warunek podstawowy to muszą być przykręcone na fabryczne miejsca-ja takie posiadam, druga sprawa to pasy- za 800 zł kupiłem fotel z pasami i ścianką grodziową.
Cały koszt mojej fantazji to 2700zł-wymieniłem drzwi boczne lewe i prawe-dla szyb
MIREKTERAZPOLSKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2014, 20:34   #8
Argo
ford::average
 
Avatar Argo
 
Imię: Ryszard
Zarejestrowany: 31-01-2014
Skąd: Pomiechowek
Model: camper
Silnik: 2.4, 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 97
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

A co z ładownością, zmieniając ilość miejsc zmieniasz ładowność. wszystko jest dobrze do puki nie ma jakiegoś kuku lub kontroli ITD. Potem tylko lament i ..... Po VIN fifiguruje X miejsc a tu jest X+ n i jest kicha. ITD prosi o wpis do homologacji a tu nie ma. To jest tak jak z niepłaceniem akcyzy od sam ciężarowo-osobowych. Wydział rejestruje a celnicy wyłuskują takie pojazdy i walą akcyzę z odsetkami. Nie życzę Ci kontrolli niemieckich krokodyli bo za karę kupił byś auto.
Argo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2014, 09:23   #9
MIREKTERAZPOLSKA
ford::professional
 
Imię: Mirosław
Zarejestrowany: 08-11-2011
Skąd: wrocław
Model: transit
Silnik: 2,2
Rocznik: 2009
Postów: 1,529
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Mam opinie rzeczoznawcy i zmiany potwierdzone przez okręgową stację kontroli.
Nie jest to mój pierwszy transit tak przerobiony.
Masz dobrą wiedzę tylko nie dokładną.
MIREKTERAZPOLSKA jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-04-2014, 14:20   #10
Argo
ford::average
 
Avatar Argo
 
Imię: Ryszard
Zarejestrowany: 31-01-2014
Skąd: Pomiechowek
Model: camper
Silnik: 2.4, 125KM
Rocznik: 2002
Postów: 97
Domyślnie Odp: Fotele tyłem do kierunku jazdy czy można?

Nie będę się kopał z koniem,, życie pokaże kto miał rację. W Polsce możesz jeździć taczką zarejestrowaną jak bolid F1, choć pomału i to się zmienia.
Argo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:08.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.