Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-06-2009, 10:23   #1
KrisK
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2008
Skąd: Poznań
Model: Kuga 2.0 TDCI 4x4 Tit, Mondeo hb AWD 180 tit
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011/2016
Postów: 37
Domyślnie Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Cześć
Mam od jakiegoś czasu taką przypadłość. Po dłuższej jeździe na autostradzie z prędkościami ok 150km/h i więcej non stop na 6 biegu mam bardzo twarde sprzęgło. Dojeżdżam powiedzmy do bramek hamuję, naciskam sprzęgło żeby zredukować bieg i jest potwornie twarde. Po 2 max 3 naciśnięciach jest już w porządku. Bladego pojęcia nie mam co to może być ale mam wrażenie że to się pogłębia wraz ze wzrostem prędkości i niestety z czasem użytkowania. W sumie płyn do hydrauliki sprzęgła jest ten sam co do hamulców ale trudno coś o nim mówić skoro hamulce też nie używane. W normalnej eksploatacji takie sytuacje nie występują. Ma ktoś jakiś pomysł?

KrisK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-06-2009, 11:17   #2
Novarob
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-03-2009
Skąd: Warszawa - Gocław - Stara Ochota
Model: Mondeo MK III
Silnik: 2.0 Tdci 130 Hp
Rocznik: 2003
Postów: 18
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Witam. Mam to samo w MK III. Ustępuje tak samo. Pewnie "by design".
Ale ja już martwiłem się że to jakieś uszkodzenie.
Novarob jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-06-2009, 11:33   #3
KrisK
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2008
Skąd: Poznań
Model: Kuga 2.0 TDCI 4x4 Tit, Mondeo hb AWD 180 tit
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011/2016
Postów: 37
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Cytat:
Napisał Novarob Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Witam. Mam to samo w MK III. Ustępuje tak samo. Pewnie "by design".
Ale ja już martwiłem się że to jakieś uszkodzenie.
A ja bym nie był jednak tak pewny że wszystko ok. To że oboje to mamy to nie oznacza ze wszystko jest ok... Poczekamy może ktoś jeszcze da jakąś sugestię....
KrisK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-06-2009, 23:28   #4
Novarob
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-03-2009
Skąd: Warszawa - Gocław - Stara Ochota
Model: Mondeo MK III
Silnik: 2.0 Tdci 130 Hp
Rocznik: 2003
Postów: 18
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Mój kolega, stwierdził ostatnio że to może trzeba odpowietrzyć układ wspomagania sprzęgła. A ja jutro zapytam mechanika.
Novarob jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 14:32   #5
Novarob
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-03-2009
Skąd: Warszawa - Gocław - Stara Ochota
Model: Mondeo MK III
Silnik: 2.0 Tdci 130 Hp
Rocznik: 2003
Postów: 18
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

No to temat twardego sprzęgła mam-y z głowy. U mnie poprzedni właściciel wymieniał sprzęgło wraz z dwumasą. I po wymianie tak się dzieje że po dłuższej jeździe pedał "twardnieje". Jest to spowodowane konstrukcją łożyska. Czyli jak mówiłem "by design". Podczas długiej przerwy w używaniu sprzęgła wibracje powodują tak silne dociśnięcie łozyska i że pierwsze dwa - trzy naciśnięcia wymagają większej siły, potem układ sam się reguluje i problem zanika, ergo pokochać.
Novarob jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 19:04   #6
KrisK
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2008
Skąd: Poznań
Model: Kuga 2.0 TDCI 4x4 Tit, Mondeo hb AWD 180 tit
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011/2016
Postów: 37
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Cytat:
Napisał Novarob Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No to temat twardego sprzęgła mam-y z głowy. U mnie poprzedni właściciel wymieniał sprzęgło wraz z dwumasą. I po wymianie tak się dzieje że po dłuższej jeździe pedał "twardnieje". Jest to spowodowane konstrukcją łożyska. Czyli jak mówiłem "by design". Podczas długiej przerwy w używaniu sprzęgła wibracje powodują tak silne dociśnięcie łozyska i że pierwsze dwa - trzy naciśnięcia wymagają większej siły, potem układ sam się reguluje i problem zanika, ergo pokochać.
Pozostaje więc powiedzieć... ECH i się przyzwyczaić. W sumie to wolę to niż myśl że jednak coś jest nie teges. Dzięki bardzo za informację Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
KrisK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2009, 20:47   #7
wojtbf1
F1 fan
 
Imię: Wojtek
Zarejestrowany: 25-05-2008
Skąd: ok.Stargard
Model: Edge ST
Silnik: 2.7 na dwóch turbinach 335 KM
Rocznik: 2019
Postów: 1,033
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Cytat:
Napisał KrisK Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pozostaje więc powiedzieć... ECH i się przyzwyczaić. W sumie to wolę to niż myśl że jednak coś jest nie teges. Dzięki bardzo za informację Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

To za bardzo się nie przyzwyczajaj, dzisiaj słyszałem na TVN Turbo newsa że w sześciu modelach Forda z roczników chyba 2008 szwankuje wspomaganie układu hamulcowego i sprzęgła czyli następna akcja serwisowa wisi w powietrzu, ogółem podano że sprzedali takich felernych aut ok. 1800 szt. w Polsce, może jeden to Twój.
Pozdrawiam, Wojtek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Bądż NIEBIESKI-zarejestruj się i wstąp do klubu

[B]Było MONDEO MK4 2.0 TDCi Titanium X....był S-MAX 2.0 240KM Titanium S ...czas na nowe..[B]
wojtbf1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2009, 22:46   #8
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Cytat:
Napisał KrisK Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pozostaje więc powiedzieć... ECH i się przyzwyczaić. W sumie to wolę to niż myśl że jednak coś jest nie teges. Dzięki bardzo za informację Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja bym się nie przyzwyczajał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wielokrotnie jechałem po autostradzie z prędkościami...no powiedzmy znacznymi (w sumie mam 71kkm) i NIGDY nie czułem takiej przypadłości. Znam co najmniej kilka osób z mk4 i zarówno w wersji 2.0 jak i 2.2 u nikogo taki objaw nie występuje...przynajmniej nie pisali o tym a jestem przekonany, że gdyby coś takiego zauważyli to by nadmienili...
Tak więc, kontrolnie przy okazji zajechałbym do ASO..co Cię boli? auto na gwarancji, niech myślą...może się czegoś nauczą.

A do kolegi
Cytat:
Napisał Novarob Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No to temat twardego sprzęgła mam-y z głowy. U mnie poprzedni właściciel wymieniał sprzęgło wraz z dwumasą.
mam uwagę:
dzielisz się doświadczeniem opartym o jak wnoszę z postów i opisów na mondeo wersji mk3. Chciałbym Ci zwrócić uwagę, że mówimy tu o mk4, które ma zupełnie inną jednostkę napędową a więc pewnie i osprzęt. Tak więc nie byłbym pewny czy doświadczenie z mk3 można wprost "dopisywać" do mk4
__________________

Ostatnio edytowane przez PAFFCIO ; 22-06-2009 o 22:54
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2009, 11:38   #9
KrisK
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 27-11-2008
Skąd: Poznań
Model: Kuga 2.0 TDCI 4x4 Tit, Mondeo hb AWD 180 tit
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2011/2016
Postów: 37
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Cytat:
Napisał PAFFCIO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja bym się nie przyzwyczajał Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wielokrotnie jechałem po autostradzie z prędkościami...no powiedzmy znacznymi (w sumie mam 71kkm) i NIGDY nie czułem takiej przypadłości. Znam co najmniej kilka osób z mk4 i zarówno w wersji 2.0 jak i 2.2 u nikogo taki objaw nie występuje...przynajmniej nie pisali o tym a jestem przekonany, że gdyby coś takiego zauważyli to by nadmienili...
Tak więc, kontrolnie przy okazji zajechałbym do ASO..co Cię boli? auto na gwarancji, niech myślą...może się czegoś nauczą.
Byłem, mówiłem i jedyne co uzyskałem to rozłożenie rąk. Wg kilku mechaników nie ma podstaw by tak było. Jedyna rzecz to przegrzanie płynu hamulcowego (również hydraulicznego) ale jak skoro się nie hamuje a tylko gna...? Ja jakoś nie umiem znaleźć wytłumaczenia. Co do zwierania dwumasy to może być to prawda... no nic, jeżdżę jakieś 1300km/tydzień z czego dobre 400 po autostradzie. Jak ma coś wyjść to wyjdzie. 2 lata gwarancji a już 33 tyś przejechane więc miejmy nadzieję że w końcu się w jakąś stronę przesunie i albo będzie dobrze albo źle. Bemo testowało ale żeby mieć ten efekt to by musieli na autostradzie do Konina lecieć od Poznania żeby się przekonać. Krótsze odcinki nie dają takiego efektu
KrisK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2009, 12:55   #10
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Twarde sprzęgło po dłuższej jeździe...

Novarob, konstrukcja łożyska do tego nic nie ma, bo w czasie jazdy kiedy pedał sprzegła jest w spoczynku, łożysko oporowe NIE PRACUJE, jest odsunięte od sprężyny docisku i STOI w miejscu.
Prawdopodobnie założono jakieś kiepskie zamienniki sprzęgła - na docisku są samoregulatory luzu sprzęgłowego, jeżeli źle pracują mogą samoczynnie doprowadzać układ mechaniczny docisku do krańcowych położeń. Kilkakrotne naciśnięcie pedału doprowadza je do prawidłowego ustawienia (dlatego w jeździe miejskiej tego zjawiska nie odczuwa się - sprzęgło jest co chwila używane), ale przy długiej pracy bez naciskania pedału - kliny samoregulatorów wchodzą w nieprawidłowy zakres.

Moim zdaniem docisk (a więc kpl sprzęgło - samych docisków nie ma) do wymiany.

Może też być, że samoregulatory pracują nieprawidłowo na skutek wibracji od uszkodzonej (początki końca) dwumasy.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 17-07-2009 o 08:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:40.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.