Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-01-2009, 21:08   #1
Barracuda
ford::average
 
Avatar Barracuda
 
Zarejestrowany: 01-09-2007
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo Ghia Executive
Silnik: 2.0 TDCi by K&N
Rocznik: 2003/2004
Postów: 108
Domyślnie [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

Witam,
przejżałem chyba wszystkie możliwe wątki odnośnie geometrii, zbieżności i ściągania i wciąż nie mam odpowiedzi na moje pytanie: dlaczego moje mondeo ściąga (na prawo). Jak jadę np 100 czy 120 na autostradzie i puszcze kierownicę, to ściąga w prawo. Najpierw delikatnie ale w miarę upływu sekund coraz bardziej zdecydowanie. (zaznaczam że sprawdzałem w obu kierunkach autostrady i na innych drogach w tym samym czasie nie ma więc mowy o złym wyprofilowaniu drogi lub bocznym wietrze, które mogłyby spychać auto) Auto to 5drzwiowy hatchback (nie wiem czy dobrze to słowo napisałem)

a teraz parę dodatkowych faktów które wykluczają podstawowe przyczyny takiego zachowania samochodu:

1) auto jest bezwypadkowe
2) felgi są proste, a koła wyważone
3) zamienianie kół miejscami niewiele daje
4) auto ściąga zarówno na nowych oponach zimowych jak i na nowych oponach letnich (oba komplety na innych felgach)
5) ciśnienie powietrza w oponach jest odpowiednie
6) geometra i zbieżność zostały ustawione (właściwie tylko zbieżność bo geometria była ok) Panowie twierdzą że wszystko jest na miejscu, nic nie jest krzywe, generalnie powinien jechać prosto
7) nie ma żadnych! luzów w zawieszeniu, amortyzatory są dobre - wszystko jak należy

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. zbieżność ustawiałem w renomowanym warsztacie, laserowo (komputerowo) panowie najpierw sprawdzili dokładnie zawieszenie, potem ciśnienie we wszystkich kołach wyrównali a na koniec ustawili na wprost kierownicę... czyli wszystko jak należy... no i oczywiście ustawili zbieżności półówkowe i całkowitą. Jest ustawiona idelanie w środku tolerancji i bez żadnego problemu (czyli nie jest w dolnej lub górnej granicy tolerancji tylko dokładnie na środku wartości)

dodatkowo, przed ustawieniem zbieżności miałem tak, że jak puściłem kierownicę to leciała leciutko w prawo i samochód w tą stronę skręcał (jak chciałem żeby jechał na wprost to kierownicę musiałem trzymać prosto)
teraz po ustawianiu zbieżności kierownica jest na wprost, a samochód nadal ciągnie w prawo (żeby jechał prosto muszę kierownicę lekko w lewo skręcać)

o... i tak to się mój problem przedstawia.
Proszę o poradę co zrobić.
Zielonego pojęcia nie mam co dalej.

Acha, nie jestem też przewrażliwiony - jeżdżę na co dzień nową Octavią służbową i w niej nic nie ściąga, na tych samych trasach jedzie prosto jak po drucie.

__________________
Pozdrawiam,
Michał.

//Mondeo MK3 hatchback 2.0TDCi 6g Ghia Executive // Octavia 2009 2.0 TDI 6g Elegance//
// Powered by K&N //
Barracuda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2009, 21:37   #2
tomekt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: osie
Model: volvo
Silnik: 1,9
Rocznik: 1990
Postów: 17
Domyślnie Re: [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

witam,wydaje mi się ze jednak masz problem z regulacja zbieżnośći,jedż do innego warsztatu czy stacji diagnostycznej,fachowo powinna się odbyć regulacja zbieznosci na aucie obciążonym max czyli włozone ciężarki odpowiadajace maksymalnemu dopuszczalnemu obciążeniu auta przewidzanemu przez producenta,jeżeli oczywiście auto nie było bite moze tez być niewyśrodkowana maglownica .Jedż jescze do innego warsztatu i sprawdz ,przy sciąganiu samochodu na rolkach auto powinno wyrażnie zjezdzać z rolek i to widać golym okiem no i jeszcze zostaje kwestia regulacji tylnego zawieszenia pod wzgledem zbieżności.Jezdziłem kiedyś po 3 warsztatach i w każdym zbieżnośc wychodzila inaczej ,auto mialo luz którego nikt nie widzal ,uszkodzone łozysko na kielichu.Kazdy skasował 60 zł i mówił ze jest ok.
__________________
pp
tomekt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-01-2009, 23:01   #3
Barracuda
ford::average
 
Avatar Barracuda
 
Zarejestrowany: 01-09-2007
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo Ghia Executive
Silnik: 2.0 TDCi by K&N
Rocznik: 2003/2004
Postów: 108
Domyślnie Re: [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

Cytat:
Napisał tomekt
jedż do innego warsztatu czy stacji diagnostycznej
no tak, ale tym sposobem to mogę i 5 stacji wypróbować i w każdej po 120zł zostawić i każdy tylko będzie kasował i mówił że wg niego jest ok, a ja będę liczył na szczęśliwy traf.
Wydaje mi się że powinienem wyegzekwować tam gdzie robiłem poprawne ustawienie lub zwrot kasy....? prawda? Tym bardziej że jest to jeden z lepszych warsztatów tego typu w 3mieście... zostaje jeszcze ASO Forda, za 2x większą kasę a mam wątpliwości czy oni coś więcej zrobią...

Cytat:
Napisał tomekt
no i jeszcze zostaje kwestia regulacji tylnego zawieszenia pod wzgledem zbieżności
regulowali przód i tył, wiem bo widziałem jak Pan z tyłu też kręcił coś przy zawiechu a na ekranie się zmieniały wartości przy tylnej osi. Cała zbieżność jest ok niby teraz.

1) przybliż mi proszę proszę temat tej maglownicy... o co chodzi i jak to można wyeliminować?
2a) czy to uszkodzone łożysko na kielichu było ostatecznie odpowiedzialne za ściąganie samochodu? czy było to jakoś odczuwalne przez Ciebie jako kierowcę samochodu? (np lekki pojedynczy stuk w kierownicy, ledwo odczuwalny i tylko czasami przy delikatnym przyspieszaniu i skręcaniu za razem w tą stronę co auto ściągał (zwłaszcza na niskich biegach) (np przy wjeżdżaniu po łuku na autostradę itp.
2b)jak można zdjagnozować czy to łożysko czy nie (w sensie mechanik na stacji)

Cytat:
Napisał tomekt
regulacja zbieznosci na aucie obciążonym max czyli włozone ciężarki odpowiadajace maksymalnemu dopuszczalnemu obciążeniu auta przewidzanemu przez producenta
o tym akurat nigdy nie słyszałem - zapytam ich dlaczego tak nie robią.
__________________
Pozdrawiam,
Michał.

//Mondeo MK3 hatchback 2.0TDCi 6g Ghia Executive // Octavia 2009 2.0 TDI 6g Elegance//
// Powered by K&N //
Barracuda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2009, 08:33   #4
tomekt
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: osie
Model: volvo
Silnik: 1,9
Rocznik: 1990
Postów: 17
Domyślnie Re: [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

Jeżeli chodzi o stacje to jest róznie ,jedz na inną stacje i nie reguluj zbieżności tylko prawdz ją ,samo sprzwdzenie to koszt ok 20-30 zł w grudziądzu zabaczysz czy wynik pomiaru jest taki sam.Znam przypadek kiedy ASO wymienialo końcówki drążka kierowniczego i nie wyregulowalo zbieżności .
Wypośrodkowanie maglownicy polega na tym że drążki kierownicze są ustawione symetrycznie tzn tyle samo obrotów wkręcone w gwinty regulacyjne po obu stronach.
Przy złej regulacji promień skretu w lewo czy w prawo jest różny,mozna to sprawdzić na jakimś placyku czy tak samo skręca w lewo i w prawo,w ekstremalnych przypadkach koło będzie tarło o nadkole.
Nie wiem jak mondeo ale nie które auta mają montowane magle na 'fasolkach' i sam mafiel też wypośrodkowujesz względem przedniego zawieszenia.
Co do regulacji pod obciązeniem to widzialem takie coś w finlandi w ASO bmw i nie wiem czy u nas sie takie coś praktykuje wszystkie luzy czy czesciowo zuzyte tuleje są bardziej widoczne jak auto jest obciązone.
Przy zużytym lozysku u mnie auto pływalo na koleinach,co ciekawe stacja obslugi nie widzila tego na przegladzie okresowym pomimo wjazdu na szarpaki no i był stukot z prawej strony w kielichu,foznosilo sie na cale auto,pozdrawiam
__________________
pp
tomekt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2009, 21:41   #5
Palladium
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-05-2008
Model: mk3
Silnik: 2,0 tddi
Rocznik: 2003
Postów: 19
Domyślnie Re: [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

Hm powiem szczerze, że nie udziele odp na twoje pytanie ale może dam jakieś wskazówki. Mnie też delikatnie ściagało w lewo. Dodatkowo przy skręcaniu w pewnym momencie auto skręcało nieproporcjonalnie do ruchu kierownicą.Pytałem na forum, zakładałem temat lecz nikt nie udzielił porady. Dzisiaj ODPADŁO MI PRAWE KOŁO!! wyleciało z wahacza. Jak stwierdził mechanik wyrobiło się...... nie pamiętam dokładnie nazwy napewno jest to część składowa wahacza.Mam nadzieję, ze ta informacja zaoszczędzi przynajmniej jednej osobie problemów i zdrowia ja niestety nie miałem tyle szczęścia. Kolejnym objawem w moim przypadku było przekrzywienie kierownicy w lewo. Maiłem na jutro umówiony przegląd żeby sprawdzić co jest nie tak niestety jest już odwołany.
Palladium jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-02-2009, 22:51   #6
Barracuda
ford::average
 
Avatar Barracuda
 
Zarejestrowany: 01-09-2007
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo Ghia Executive
Silnik: 2.0 TDCi by K&N
Rocznik: 2003/2004
Postów: 108
Domyślnie Re: [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

No i po sprawie :fcp1 !! O dziwo, problem okazał się BANALNY !
wadliwe opony!! problem w tym, że było to strasznie ciężkie do zdiagnozowania - tzn opony nie biły, felgi proste, wyważenie idealne, opona na feldze chodziała równiutko...i co :fcp9

pojechałem na taką maszynę, która przeprowadza test drogowy :fcp17 - koszt ~150zł za wszystkie 4 koła.
Są takie maszyny chyba tylko 2 czy 3 w Trójmieście ponoć (szybko się zużywają i często psują na dodatek).

Maszyna (za pomocą mechanika oczywiście, ale ważne że wszystko dzieje się na 1 maszynie i w takich samych warunkach dla wszystkich 4 kół) najpierw pompuje takie samo ciśnienie do koła, potem wyważa i przeprowadza test. Test polega na przyciśnięciu z odpowiednią siłą toczącego się koła do swojego rodzaju bieżni i sprawdzeniu jak zachowuje sie koło, a w szczególności opona, pod naciskiem jaki wytwarza w rzeczywistości oś danego samochodu. Pomiar jest wykonywany dla wszystkich 4 kół, komputer zapamiętuje dane i przeprowadza symulację która opona z którą, tworzy najlepszą parę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. (6 kombinacji - 1-2,3-4,1-3,2-4, 1-4,2-3) i jakie są siły ściągania dla danej pary. w ten sposób wyszło że moje 2 nowe opony ciągną auto w prawo aż miło i że to był powód :fcp7 .

Optymalizacja ułożenia opon niewiele dała, kolesie w wulkanizacji obstawiają wadę opon. Póki co po optymalizacji było na tyle dobrze, że wrzucone do tyłu nie powodują ściągania auta, ale po zimie trzeba będzie rekalmować.
Opony FULDA MONTERO 2 205/55 R16 indeks T.

Cóż, mam nadzieję że mój przypadek wniesie coś nowego do tematu ściągania auta i że okaże się pomocny innym. :fcp26
__________________
Pozdrawiam,
Michał.

//Mondeo MK3 hatchback 2.0TDCi 6g Ghia Executive // Octavia 2009 2.0 TDI 6g Elegance//
// Powered by K&N //
Barracuda jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-03-2009, 12:37   #7
marcin1051
ford::average
 
Zarejestrowany: 26-05-2008
Skąd: RUMIA
Model: MONDEO
Silnik: 2,2TDCI 155KM
Rocznik: 2005
Postów: 129
Domyślnie Odp: Re: [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

Możesz podać adres(y)tych warsztatów co robiąten test drogowy.Mam problem z tylnią osią po wjechaniu tylnim kołem w dziurę rzuca tył.
marcin1051 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-03-2009, 13:51   #8
Daniel 220
ford::average
 
Avatar Daniel 220
 
Imię: Daniel
Zarejestrowany: 14-12-2006
Skąd: Tarnów
Model: mondeo
Silnik: TDCI
Rocznik: 2012
Postów: 102
Domyślnie Odp: [MK3] Problem z geometrią/zbieżnością ściąganiem auta

no u mnie też tak mam
Daniel 220 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:22.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.