Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Diesel
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 06-03-2012, 09:37   #1
Sandal
ford::average
 
Avatar Sandal
 
Imię: Sandał
Zarejestrowany: 04-03-2005
Skąd: Gdańsk
Model: [MK4] Focus
Silnik: 2.0 ST Line EcoBlue 150PS
Rocznik: 06/2019
Postów: 114
Domyślnie Sprzęgło Altermatora TDCI

Witam,
Jak zapewne i wiekszość z Was wkurza mnie burczący / wpadający w wibracje na wolnych pask wieloklinowy - silnik 2.0 TDCI 131PS. Wymieniałem napinacz na nowy + pasek (niestety napinacz Ruville + pasek contitech) dokładnie 12tys temu i niestety objaw jest znowu taki sam jak poprzednio. Około 2tys km temu wymieniłem pasek na nowy w nadzieji, że bedzie lepiej ale gdzie tam - nic z tego :-(
Denerwuje mnie to tak, że już nie moge. Stoje przed alternatywą kupna kolejnego napinacza lub czegos takiego (link poniżej):

[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

i dlatego mam pytania:

1. czy ktos juz zakładał takie sprzęgiełko - tylko słuszałem z opowieści ze załatwia problem wibracji paska raz na zawsze - podobno mazda ma takie rozwiązanie i jest dobrze.
2. czy ten model pasuje do alternatora z TDCI? niby w sklepie jest w zakładce dizla ale opis mówi coś innego.

Będę wdzieczy za podpowiedz,
Pozdrawiam,
Sandał.

__________________
Jestem jaki jestem, nic na to nie poradzę ......
Sandal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2012, 10:50   #2
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

Tak ten model pasuje,trzeba tylko po odkreceniu starego spilowac taki maly kolnierz,wymienilem przed dwoma tygodniami,ale buczenie nie zniknelo calkowicie,niekiedy cos sie lekko odzywa chociaz jest o niebo lepiej, bez porownania do starego
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2012, 11:22   #3
etaks
ford::average
 
Avatar etaks
 
Zarejestrowany: 05-08-2008
Skąd: Gorlice
Model: Mondeo MK3 Kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2002/03
Postów: 143
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

Ja ten temat przerabiałem wczoraj. Wymiana kółka na alternatorze i paska zajęło mi pół dnia ale opłaciło się. Teraz jest cichutko i nawet silnik jakby równiej pracuje.
Długo zeszło bo wszystko praktycznie musiałem robić bez specjalistycznych narzędzi itp.
Pół dnia stracone ale jaka satysfakcjaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. i kilka groszy więcej w portfelu.

Sprzęgiełko można znaleźć znacznie tańsze np na allegro.
etaks jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2012, 12:22   #4
aprox99
ford::expert
 
Avatar aprox99
 
Imię: Piotr
Zarejestrowany: 30-10-2007
Skąd: Bytom/Lünen
Model: Audi A4 TDI,Fiesta
Silnik: 2L 150 KM,1,25-82 KM
Rocznik: 2014,2014
Postów: 2,076
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

mnie zajelo to godzine bo juz kilkakrotnie to robilem,poza tym zrobilem sobie w pracy klucz do odciazenia napinacza,tak ze w mig byl pasek klinowy sciagniety.
aprox99 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-03-2012, 13:58   #5
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

Cytat:
Napisał Sandal Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czy ktos juz zakładał takie sprzęgiełko
lenistwo jest gorsze od faszyzmu kolego. było na forum wiele razy więc wypada poszukać

Cytat:
Napisał Sandal Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Stoje przed alternatywą kupna kolejnego napinacza
napinacz? na pewno? lepiej obejrzyj sobie dokładnie koło pasowe wału. jak na obudowie rozrządu wokół tego koła jest rdzawy nalot to na 100% hałasuje właśnie to koło bo się rozwulkanizowało
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-03-2012, 08:14   #6
etaks
ford::average
 
Avatar etaks
 
Zarejestrowany: 05-08-2008
Skąd: Gorlice
Model: Mondeo MK3 Kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2002/03
Postów: 143
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

Cytat:
Napisał jendrekmak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jak na obudowie rozrządu wokół tego koła jest rdzawy nalot to na 100% hałasuje właśnie to koło bo się rozwulkanizowało
Ja bym skazywał na straty przyrdzewiałego kało pasowego wału. U mnie jest raczej pordzewiałe a żadnych niepokojących objawów nie wykazuje.

Jeśli chodzi o sam napinacz to wg mnie nie jest on częścią strasznie delikatną żeby miał się tak często psuć. Wymiana kółka alternatora zwykle "uzdrawia" cały układ paska.

I zgadzam się co do opinii o lenistwie autora tematu. Jest juz jeden całkiem obszerny temat nt wspomnianego układu.
etaks jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-03-2012, 13:45   #7
Sandal
ford::average
 
Avatar Sandal
 
Imię: Sandał
Zarejestrowany: 04-03-2005
Skąd: Gdańsk
Model: [MK4] Focus
Silnik: 2.0 ST Line EcoBlue 150PS
Rocznik: 06/2019
Postów: 114
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

hymmm - nie jestem leniwy tylko jak widze tematy, który ciągną się w nieskończoność i odbiegją od pierwotnego wątku o 180' to mnie to nudz. Bardziej bym powiedział, że nie mam czasu na czytanie bzdur.... tym bardziej ze większość odpowiedzi to nie są konkrety.

Jezeli chodzi o to czego ja oczekiwałem rozpoczynając ten temat to jestem w 100% usadysfakcjonowany wiem już w którą strone sie kierować i decyduje się na wymiane.

Posiadam już 5tego mondeo MK3 - w każdym ten sam problem był. W każdym wymieniałem napinacz ale problem po 10-12tys km powraca.
Tak jak piszecie na forum nie ma sprzęgiełka od tego modelu w dizlu :-( ale....

Dla podsumowania dla innych "leniwych" lub zajętych:

* Rolka ze sprzęgłem od benzyny ma taka samą średnice co rolka od diesla czyli 53,7mm
* do rolki 53,7mm przychodzi pasek 1642mm
* pasuje też rolka od citroena hdi, ma średnice około 58 mm - wtedy pasek powinien być dłuższy 1650mm
* jest też dostępna rolka o średnicy 58,7 (wtedy pasek 1650mm), ta rolka to 5M5Q-10344-AA 5M5Q-10344-AB zastosowana jest w samochodach MONDEO mk4 1,8 tdci, FOCUS mk1 mk2, S-MAX, GALAXY

Średnica koła: 58.7 mm
Średnica otworu ośki: 17 mm
Szerokość: 36 mm
Ilość rowków: 6

Więc w sumie jest kilka opcji... dla chętnych.
PS:
* u mnie tzw. koło pasowe "małe" nie jest pordzewiałe, brak luzów
* alternator najlepiej wybiera się z komory silnika po prawej stronie przez wnękę koła tylko trzeba odkrecić przynajmniej z jednej strony tj. góra lub dół łącznik stabilizatora.

Pozdrawiam,
Sandał
__________________
Jestem jaki jestem, nic na to nie poradzę ......
Sandal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-03-2012, 20:08   #8
INVERTER
ford::advanced
 
Avatar INVERTER
 
Zarejestrowany: 25-08-2010
Skąd: Alfreton UK
Model: Mondeo Mk3 Ghia X Black Panther
Silnik: 2.0 TDCI 130 euro3
Rocznik: styczen 2004
Postów: 352
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

Wypada dodac ze musimy sprawdzic bicie kola pasowego walu. Bo jesli bije to ta nasza roleczka ze sprzegielkiem rozleci sie bardzo szybko razem z napinaczem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Sprzegielko poprawia znaczoco prace ukladu (trzepanie paska) ale nie jest lekiem na cale zlo Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. np. padnieta dwumasa potrafi dawac efekt dzwonienia wlasnie od strony paska alternatora i tego sprzegielko czynowy napinacz nie naprawi Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
INVERTER jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-04-2012, 16:13   #9
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

Cytat:
Napisał Sandal Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W każdym wymieniałem napinacz ale problem po 10-12tys km powraca.
Tak jak piszecie na forum nie ma sprzęgiełka od tego modelu w dizlu :-( ale....
ale zanim założyłem sprzęgiełko alternatora to na częściach bez zamontowanego sprzęgła przejechałem ok. 120 tys. km i nic szczególnego się nie działo więc wszystko zależy na jakiej jakości części się trafiło
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-04-2012, 19:15   #10
Sandal
ford::average
 
Avatar Sandal
 
Imię: Sandał
Zarejestrowany: 04-03-2005
Skąd: Gdańsk
Model: [MK4] Focus
Silnik: 2.0 ST Line EcoBlue 150PS
Rocznik: 06/2019
Postów: 114
Talking Odp: Sprzęgło Altermatora TDCI

Witam, Chciałem podsumować wymiane.

Zmieniłem kółko/rolke na te z benzyny. Wszystko pasuje. Nastąpiła CiSZA !!!! Matko od nowa pokochałem swoje autko - ludzie zmieniajcie te kółka!! efekt jest niesamowity, tak jak piszą na forum, potwierdzam!!! inne auto, równiej pracuje silnik i teraz słychać inne rzeczy :-) niestety ...

w punktach:

1. wymiana nie jest skomplikowana - problem to posiadanie klucza wielowpustowego aby dokrecić nową rolkę ze sprzęgłem - ja pożyczyłem - trzeba o tym pamietać bo tez tego nie dokrecicie rolki/kółka
2. alternator można wybrać z komory silnika przez nadkole prawego koła ale trzeba odkręcić łącznik stabilizatora - przynajmniej z jednej strony. Ja również pod samochodem zdejmowałem tył alternatora (plastik, 4 śrubki) - potem jest mniej kłopotliwe wydłubanie alternatora. Kostke elektryczną zdejmuje się poprzez wciśnięcie małego śrubokręta w szczeline i odchylenie "na zewnatrz". Dodatkowo dobrze jest odkrecić szpilki, na których wisi alternator. Robi sie wiecej miejsca (szpilka jest zakończona gwiazdką)
3. trzeba zdjąć mosiężny pierścień z rolki (łatwy do usunięcia - od "dołu" rolki) i odciąć lub zeszlifować kołnierz obudowy alternatora okalający wałek alternatora (brzeszczotem idzie spoko - potem lekki szlifik i jest git)
4. ja również wymieniłem pasek - 57pln a jest pewność, rolka 241pln

Dzięki za pomoc - kto sie jeszcze waha to niech nie pęka. Ja miałem dylemat ale teraz polece to każdemu.

Pozdrawiam,
Sandał.
__________________
Jestem jaki jestem, nic na to nie poradzę ......
Sandal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:39.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.