Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-04-2024, 19:40   #1
leandrovitali
ford::beginner
 
Imię: Leandro
Zarejestrowany: 11-05-2022
Skąd: Brazil
Model: Fusion AWD Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2013
Postów: 10
Lightbulb Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

Cześć wszystkim, wszystko w porządku?

Mam Fusion 2013 AWD 2.0 Ecoboost Titanium (benzyna), który jest już wyposażony w fabryczny tempomat adaptacyjny/ACC (automatycznie dezaktywuje się, gdy prędkość spadnie poniżej 30 km/h).
Zacząłem czytać kilka postów na temat modernizacji ACC za pomocą Stop & Go i postanowiłem spróbować to wdrożyć. Zdałem sobie sprawę, że jest to bardzo złożony projekt, gdyż wymaga wielu testów, programowania, wymian i adaptacji różnych modułów.
Mimo wszystko postanowiłem spróbować i zacząłem od wymiany modułu ABS (na CADS3), tylnych czujników ABS, IPC, SCCM, przycisków po lewej stronie kierownicy, CCM, IPMA (podłączyłem prywatną sieć CAN pomiędzy CCM x IPMA) i GWM, wszystko od Fusion AWD 2.0 Ecoboost 2018 Titanium, który ma już natywnie fabryczny system Stop-And-Go.
Nawet zaprogramowanie wszystkich modułów z wbudowaną aktywacją Stop-And-Go, niestety system nie działał. Kiedy aktywuję przycisk „ON”, na IPC pojawia się on jako dostępny (SET), ale jeśli próbuję go ustawić (przycisk „SET”), niestety nic się nie dzieje i nie jest generowany żaden błąd/DTC.
Czy ktoś ma jakiś pomysł, czego mogę spróbować?


Ostatnio edytowane przez SRS ; 10-04-2024 o 20:22
leandrovitali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2024, 20:10   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,783
Domyślnie Odp: [RETROFIT] Tempomat/ACC z funkcją Stop & Go – Ford Fusion 2013

Chyba jeszcze PCM w tym bierze udział. A samochód jest z działu Fusion-mondeo usa.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2024, 20:17   #3
leandrovitali
ford::beginner
 
Imię: Leandro
Zarejestrowany: 11-05-2022
Skąd: Brazil
Model: Fusion AWD Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2013
Postów: 10
Lightbulb Odp: [RETROFIT] Tempomat/ACC z funkcją Stop & Go – Ford Fusion 2013

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chyba jeszcze PCM w tym bierze udział. A samochód jest z działu Fusion-mondeo usa.
Tak, też myślałem o PCM. Problem w tym, że nie ma możliwości zastąpienia go modelem 2018, mimo że sprzęt jest ten sam (BOSCH MED 17.2), bootloader (sbf, pbf) i zmiana oprogramowania, Fusion 2018, silnik też Ecoboost 2.0 Jednakże w tym liftingu wprowadzono pewne zmiany konstrukcyjne, oprócz tego, że skrzynia biegów jest typu obrotowego i ma nowy moduł GSM, który nią steruje. Nie wiem, czy uda mi się to w jakikolwiek sposób zaadaptować.
leandrovitali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2024, 06:58   #4
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,325
Domyślnie Odp: Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

Z tego co rozumiem wymieniłeś wszystko z fusiona 2018 oprócz pokrętła zmiany biegów czyli GSM i TRCM ? Na rosyjskich forach są tacy którzy przerabiali ten temat i właśnie do pełnego stop&go trzeba wymienić te dwa moduły i zastąpić wajhę zmiany biegów pokrętłem . Jest jeszcze kilka innych różnic w fusionach przedliftowych a poliftowychi trzeba będzie zapewne też zmienić i dołozyć kilka innych elementów przy silniku jak inna podstawa filtra oleju (polift ma dwa czujniki) ,czujnik przepływu powietrza i czujnik temperatury silnika który jest odwrotnie sterowany. A wszystko po to by nie sypało błędami DTC i do tego PCM albo trzeba wymienić na taki z rocznika który obsługuje stop&go albo jeśli się da to ograć takimi plikami obecny PCM.
To tyle z mojej wiedzy na dzisiejsze czasy bo sam mam już zakupione gratki do podmiany tunelu środkowego na wersję poliftową czyli będę zmieniał wajhę biegów na pokrętło i dopiero ruszę dalej z moim stop&go. Do poczytania masz link
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
EW1 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2024, 14:02   #5
leandrovitali
ford::beginner
 
Imię: Leandro
Zarejestrowany: 11-05-2022
Skąd: Brazil
Model: Fusion AWD Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2013
Postów: 10
Arrow Odp: Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

NIE CYTUJEMY CAŁYCH POSTÓW W ODPOWIEDZI, A ZWŁASZCZA GDY ZNAJDUJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO NAD TWOIM !!!!!

MOŻNA UŻYĆ JESZCZE FUNKCJI "CYT. SELEKTYWNY" (część tekstu zaznaczonego)



Tak, zastępuje wszystkie wymienione moduły, wykorzystując Fusion 2018 (który ma już natywną funkcję Stop & Go). GSM i TRCM skrzyni biegów nie są potrzebne do Stop & Go, załączę obraz schematu działania, który zawiera szczegółowe informacje na temat wszystkich modułów używanych w sterowaniu adaptacyjnym w Stop & Go.Teraz PCM naprawdę musi użyć odpowiedniego firmware z technologią, wydaje mi się, że tego właśnie mi brakuje, jednak zmian jest sporo w wyprowadzeniach pinów (załączam plik Excel z porównaniem, które zrobiłem dla obu złączy - linie na zielono są takie same, na żółto są podobne (może takie same) a czerwone różne), bo tak naprawdę są różne czujniki, które nie wiem czy da się je dołożyć, bo w dodatku wiązka też się zmienia, przez co taka zmiana byłaby w zasadzie mało prawdopodobna lub wręcz niewykonalna . Musiałaby istnieć możliwość dodania najnowszego oprogramowania sprzętowego (z funkcją Stop & Go) do mojego starego PCM (2013 - bez Stop & Go).

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jedno pytanie: jaki jest Twój samochód? Model, rok i silnik? Czy Ty też masz zamiar aktywować Stop&Go?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg stop&go.jpg (14.1 KB, 2 wyświetleń)
Załączone Pliki
Typ Pliku: zip Porownanie zlaczy PCM.zip (28.3 KB, 3 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez SRS ; 11-04-2024 o 20:00
leandrovitali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2024, 15:03   #6
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,325
Domyślnie Odp: Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

Mój fusion to 2016 2.0 ecoboost i będę dokładał stop&go , jestem po wymianie pompy abs na cads3 , mam dołożony tempomat adaptacyjny , dołożone IPMA i przyciski kierownicy.
Gdybym miał fusiona poliftowego to już by mi to działało bo w PCM jest już oprogramowanie do stop&go albo jest możliwość aktualizowania tego oprogramowania.
W moim przypadku po aktualizacji PCM plikami poliftowymi najpierw wyskakuje błąd GSM bo go po prostu nie widać i muszę wpierw dołożyć GSM i TRCM by móc ruszyć dalej
EW1 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2024, 15:12   #7
leandrovitali
ford::beginner
 
Imię: Leandro
Zarejestrowany: 11-05-2022
Skąd: Brazil
Model: Fusion AWD Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2013
Postów: 10
Question Odp: Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

NIE CYTUJEMY CAŁYCH POSTÓW W ODPOWIEDZI, A ZWŁASZCZA GDY ZNAJDUJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO NAD TWOIM !!!!!

MOŻNA UŻYĆ JESZCZE FUNKCJI "CYT. SELEKTYWNY" (część tekstu zaznaczonego)


Rozumiem, ciekawe. W rzeczywistości PCM 2015/2016 ma już ten sam Bootloader (.SBF), co PCM Fusion 2017/2018, umożliwiając instalację nowszego oprogramowania. Jakiej wersji kalibracji/oprogramowania sprzętowego użyłeś?
W takim przypadku, czy zaktualizowałeś już oprogramowanie sprzętowe PCM do kalibracji 2018 i wygenerowałeś kod DTC GSM/TRCM? Ale Twój Fusion nie działał z tym kodem DTC?
Czy testowałeś funkcję Stop & Go po aktualizacji oprogramowania sprzętowego? Czy próbowałeś skonfigurować PCM dla konwencjonalnej skrzyni biegów po aktualizacji oprogramowania sprzętowego?

Ostatnio edytowane przez SRS ; 11-04-2024 o 20:00
leandrovitali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2024, 15:35   #8
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,325
Domyślnie Odp: Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

Muszę ten wątek odnaleźć bo nie pamiętam dokładnie którymi plikami to robiłem a mam je na drugim laptopie. Pamiętam że szukałem VIN fusiona z roczników 2018, 2019 z moim silnikiem z tempomatem adaptacyjnym . Resztę podesłał mi nasz guru z tego forum ale po aktualizacji PCM silnik po odpaleniu zaraz gasł i wywalało błędy min. GSM itp
Na tym forum bywa czasem kolega o nicku a4tech i on mi podpowiadał,że by dalej ruszyć muszę zacząć od GSM . Zobacz ten link z rosyjskiego forum co wyżej podałem i tam masz filmik i nawet schemat
EW1 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2024, 16:00   #9
leandrovitali
ford::beginner
 
Imię: Leandro
Zarejestrowany: 11-05-2022
Skąd: Brazil
Model: Fusion AWD Titanium
Silnik: 2.0 Ecoboost
Rocznik: 2013
Postów: 10
Lightbulb Odp: Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

NIE CYTUJEMY CAŁYCH POSTÓW W ODPOWIEDZI, A ZWŁASZCZA GDY ZNAJDUJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO NAD TWOIM !!!!!

MOŻNA UŻYĆ JESZCZE FUNKCJI "CYT. SELEKTYWNY" (część tekstu zaznaczonego)


Tak, widziałem post na drive2, jednak gdybyśmy mieli modernizować skrzynię biegów, również uważam to za niewykonalne, koszt byłby bardzo wysoki i dodatkowo pracochłonny. Czyli po aktualizacji oprogramowania silnik ecoboost nie uruchomił się, czyli przestał działać? Kiedy zainstalowałem PCM 2018, miałem ten problem, wygenerowano kilka kodów DTC czujników, a silnik nie chciał się uruchomić.

Ostatnio edytowane przez SRS ; 11-04-2024 o 20:01
leandrovitali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-04-2024, 16:24   #10
EW1
ford::professional
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 19-07-2014
Skąd: Zabrze
Model: jeszcze focus mk2 GHIA ale już jest fusion 2016 se 2.0 EcoBoost
Silnik: 2.0 tdci , 2.0 EcoBoost
Rocznik: 2006 , 2016
Postów: 1,325
Domyślnie Odp: Dołożenie tempomatu adaptacyjnego z funkcją Stop & Go

GSM fusiona obsługuje 6 biegową skrzynię. Dopiero Mondeo ma inną skrzynię i inne sterowanie

Ostatnio edytowane przez EW1 ; 11-04-2024 o 16:27
EW1 jest online   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:07.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.