Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-11-2012, 09:27   #21
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

Cisnienie jest zalezne od temperatury.

Olej scieknie ze scianki juz po jednym dniu.
po co uruchamiac sprezarke skoro za kazdym razem startuje na sucho?

Pozatym po to jest osuszacz aby w ukladzie nie bylo wody...co z tego ze olej scieknie ze scianek jak w ukladzie niema tez powietrza ...a jak niema powietrza to niema korozji. Z tego samego powodu tez niepowinno sie bez potrzeby wymieniac czynnika w ukladzie co 2-3 lata, bo jezeli uklad dziala to takie wymiany wiecej szkodzą jak pomagają.

jak jest zimno to cykle sprezarki na zalaczonej klimatyzacji sa bardzo krotkie...i sprzeglo sie szybciej zuzywa!!!!

Podsumowanie...
szybciej zuzywa sie sprezarka bo wiecej i niepotrzebnie pracuje!!!
szybciej zuzywa sie sprzeglo sprezarki.
zuzywamy prad-paliwo i lozyska od wentylatorow chlodnicy.

Ja w takim uzywaniu niepotrzebnym klimatyzacji widze same minusy.

mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2012, 11:09   #22
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

A ja uważam, że układy samochodu są do tego aby pracować... Jak nastawiłem zaraz po zakupie klimatronik na AUTO 21,5st. C tak to ustawienie pewnie zmieni dopiero kolejny właściciel samochodu... Zima nie zmieni mojego podejścia do nastaw i nie widzę w tym żadnego problemu. Jak się włączy sprężarka na 5 sek. - to tak ma być i już.

Idąc tropem ostatnich kilku postów trzeba by używać samochód tylko do jazdy w dłuuuuugie trasy... No bo przecież jak się jedzie tylko kilkaset metrów to same problemy: DPF się zapycha, akumulator się rozładowuje i nie zdąży doładować, pali zdecydowanie więcej, bo zimny, zużywa się niemiłosiernie, bo smarowanie nie jest dostateczne i co tam jeszcze kto wymyśli...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Koledzy, "wieczny" to był może Ford T, niestety obecnie samochody i tak są policzone na dotrwanie do końca gwarancji i nie dłużej... Toteż trzeba założyć, że magia "oszczędzania" nie gwarantuje pełnej bezawaryjności i 20 lat eksploatacji ku zadowoleniu właściciela... Jak coś ma się popsuć, to się popsuje przy najbliższym uruchomieniu-włączeniu (szczególnie jeśli ostatnio prze np. 3 miesiące nie było włączane z "oszczędności")...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 15-11-2012 o 11:14
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-11-2012, 12:18   #23
WaldekWar
ford::amateur
 
Imię: Waldek
Zarejestrowany: 20-09-2012
Skąd: Warszawa
Model: Mk2FL
Silnik: 1,6
Rocznik: 2008
Postów: 6
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Cisnienie jest zalezne od temperatury.

Olej scieknie ze scianki juz po jednym dniu.
po co uruchamiac sprezarke skoro za kazdym razem startuje na sucho?

Pozatym po to jest osuszacz aby w ukladzie nie bylo wody...co z tego ze olej scieknie ze scianek jak w ukladzie niema tez powietrza ...a jak niema powietrza to niema korozji. Z tego samego powodu tez niepowinno sie bez potrzeby wymieniac czynnika w ukladzie co 2-3 lata, bo jezeli uklad dziala to takie wymiany wiecej szkodzą jak pomagają.

jak jest zimno to cykle sprezarki na zalaczonej klimatyzacji sa bardzo krotkie...i sprzeglo sie szybciej zuzywa!!!!

Podsumowanie...
szybciej zuzywa sie sprezarka bo wiecej i niepotrzebnie pracuje!!!
szybciej zuzywa sie sprzeglo sprezarki.
zuzywamy prad-paliwo i lozyska od wentylatorow chlodnicy.

Ja w takim uzywaniu niepotrzebnym klimatyzacji widze same minusy.
Przekonujące. W takim razie skąd teorie (bardzo rozpowszechnione) dotyczące konieczności załączania klimy w zimie???
WaldekWar jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2012, 07:29   #24
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

a czy w instrukcji uzytkowania jest taka uwaga?
a czy w instrukcji serwisowej jest taka wzmianka?

ja jeszcze tego w zadnej instrukcji nie widziałem.

Skad takie teorie?
...hmmmm....
a skad teorie ze czynnik R134a nalezy wymieniac co kilka lat? jak zaden producent tego nie przewiduje jak rowniez nie przewiduje serwisowania klimatyzacji poza odgrzybianiem i wymianami filtra.
Niewiem skad takie teorie...ale jest duzo teorii ktore powstaja juz serwisach od klimatyzacji celem zwiekszenia zyskow lub z w wyniku niewiedzy samych serwisantów.

Jedyne czego mozna by sie obawiac jezeli ne wlaczamy klimatyzacji to chyba tylko tego ze zardzewieje łozysko od sprzegła...ale jakie jest tego prawdopodobienstwo?

wieksze prawdopodobienstwo ze zardzewieje lozysko w kole...ale komu sie tak stało?

PS. tedi_k
na szczescie na takie rozumowanie jest cos takiego jak ten czujnik cisnieniowy niskiego cisnienia...wiec mozesz sobie w zimie włączac lime...ale jak temp. spadnie ponizej 0'C to prawdopodobnie od grudnia do lutego i tak sprezarka nie zapracuje.
Mozesz uzywac klimatronika na 21'C i dobrze...ale i tak klimatronik nie zalaczy klimatyzacji bez potrzeby, chyba ze ktos usilnie wyłącza funkcję eco bo woli marnowac swoje paliwo, ale po to jest funkcja ECO...aby nie uzywac klimatyzacji gdy niema potrzeby.
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2012, 09:20   #25
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
a czy w instrukcji uzytkowania jest taka uwaga?
a czy w instrukcji serwisowej jest taka wzmianka?

ja jeszcze tego w zadnej instrukcji nie widziałem.
.
Słabo czytałeś instrukcję obsługi własnego samochodu...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Rozdział: "Przeglądy okresowe i obsługa", podrozdział "Informacje ogólne", przytaczam cały akapit z mojej instrukcji:
Sprawdzaj raz w miesiącu
• Poziom płynu chłodzącego silnik (gdy silnik jest zimny). Patrz Sprawdzenie płynu chłodzącego silnik (strona 176).
• Przewody i zbiorniki (czy są szczelne).
• Poziom płynu układu wspomagania kierownicy. Patrz Sprawdzenie płynu układu wspomagania kierownicy (strona 177).
• Działanie układu klimatyzacji.
• Działanie hamulca postojowego.
• Działanie sygnału dźwiękowego.
• Dokręcenie nakrętek kół. Patrz Koła i opony (strona 184).

Co do okresowej wymiany czynnika chłodzącego R134a - masz rację, że nikt nie zaleca prewencyjnej wymiany, choć w każdej karcie obsługi serwisowej (wygenerowanej np. z etis.ford.com) masz taki zapis:
Układ klimatyzacyjny Co 3 lata - Sprawdzić temperaturę na przewodzie wylotowym parownika. Sprawdzić przewody układu klimatyzacyjnego pod kątem uszkodzenia i nieszczelności (LTS 34 619 1) (TSB 67/2002)
W przypadku kontroli szczelności poprzez pomiar ciśnienia czynnika roboczego (najczęściej tak to jest robione) i związanego z tym wykrycia zbyt niskiego ciśnienia, nikt już chyba nie robi inaczej obsługi niż poprzez odessanie starego czynnika i ponowne napełnienie układu nowym czynnikiem i olejem.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 16-11-2012 o 09:26
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2012, 09:42   #26
Agutto
ford::average
 
Zarejestrowany: 07-08-2011
Skąd: Łódź
Model: Ford Focus, Citroen Xsara Picasso
Silnik: 1,6 benzyna 100KM
Rocznik: 2004
Postów: 77
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

U mnie,w instrukcji obsługi citroena jest napisane ( tłustym drukiem):

" Dla zachowania pełnej szczelności spreżarki, konieczne jest uruchamianie układu klimatyzacji przynajmniej raz w miesiącu".

Ostatnio edytowane przez Agutto ; 16-11-2012 o 09:45
Agutto jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-11-2012, 19:17   #27
ford_user
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-01-2010
Model: Focus MK2
Silnik: 1,6 TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 103
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

W książce "Ford Focus II C-Max, Poradnik Użytkownika" Dietera Korpa też jest napisane:

Klimatyzacja wnętrza działa niezawodnie pod warunkiem włączania jej co najmniej raz w miesiącu na około pół godziny.

Też kiedyś mysłałem, że to bzdura tym bardziej, że poniżej pewnej temperatury sprężarka i tak się nie włącza. Jednak do tego, żeby przestrzegać włączania sprężarki co jakiś czas przekonały mnie dwie rzeczy:

1. Kiedyś przez cały okres zimowy (przynajmniej trzy lub cztery miesiące) ani razu nie włączałem klimy i regularnie na wiosnę miałem prawie pusty układ i była konieczność jego napełniania (dwa lata z rzędu). Odkąd w okresie zimowym, jak tylko mam możliwość i jest odpowiednia temperatura zewnętrzna, włączam na pewien czas klimę to odpukac od dwóch sezonów nie było konieczności uzupełniania czynnika chłodniczego. Zaznaczam, że nie naprawiałem spężarki ani nic nie robiłem w układzie poza ostatnim uzupełnieniem i wymianą czynnika.

2. Miałem lodówkę domową, dobrej firmy, użytkowana może z trzy lata. Później stała nieużywana przez jakies dwa lata. Po tym okresie chciałem ją uruchomić i niestety czynnik chłodniczy się ulotnił. Przed odstawieniem pracowała bez zarzutu. Możliwe, że nie ma to dużo wspólnego z klimatyzacją samochodową bo to inne warunki pracy, brak wstrząsów itp., jednak nawet takie domowe urządzenie jak widać nie lubi stać bezczynnie.

Nie znam się na tym, ale moja teoria jest taka, że simeringi w sprężarce powinny co jakiś czas być smarowane, żeby zachowały szczelność.

Przy okazji mam inne pytanie: czy wentylator chłodnicy, gdy jest włączona klimatyzacja pracuje cały czas bez względu na prędkość samochodu? Nie wiem jak to sprawdzić a nie znalazłem info na ten temat.
ford_user jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2012, 07:22   #28
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

Cytat:
Napisał tedi_k Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Słabo czytałeś instrukcję obsługi własnego samochodu...Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Rozdział: "Przeglądy okresowe i obsługa", podrozdział "Informacje ogólne", przytaczam cały akapit z mojej instrukcji:
Sprawdzaj raz w miesiącu
• Poziom płynu chłodzącego silnik (gdy silnik jest zimny). Patrz Sprawdzenie płynu chłodzącego silnik (strona 176).
• Przewody i zbiorniki (czy są szczelne).
• Poziom płynu układu wspomagania kierownicy. Patrz Sprawdzenie płynu układu wspomagania kierownicy (strona 177).
• Działanie układu klimatyzacji.
• Działanie hamulca postojowego.
• Działanie sygnału dźwiękowego.
• Dokręcenie nakrętek kół. Patrz Koła i opony (strona 184).
Tak bo nie czytalem bo mi sie nie chcialo...poprostu wiem co moze tam pisac...a to zdanie:"Działanie układu klimatyzacji" nie mowi nic o wlaczaniu klimatyzacji bo uklad klimatyzacji to jest ogólnie ogrzewanie-chłodzenie i nastawy nawiewów

co to oznacza-to oznacza ze jezeli uklad bedziesz sprawdzal w temp. -4'C to sprawdzisz czy dziala a sprezarki i tak nie załączysz.

Gdyby to co piszecie(włączanie klimy w zimie) miało faktycznie znaczenie to zapewne producent zwróciłby na to uwagę...a nie zwraca.

ford_user
to co pisze w takich ksiazkach:
"Poradnik Użytkownika" Dietera Korpa
to lepiej szkoda gadac... -uwierz mi na słowo że twój czynnik z klimatyzacji ulotnił sie nie dlatego ze nie uzywales sprezarki ale dlatego ze poprostu miałes dziurawy układ.

Co do simeringów w sprezarce...niestety to ze włączycie sprezarke to nie zawsze pomaga.
99% rozstrzelnien spręzarki powstaje w wyniku działania czynników zewnętrznych, dlatego nic po tym ze sprezarka pracuje lub nie.
Najlepszy przykład na to to stalowa blaszka w sprezarce scroll z focusa.
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
post nmer #5 fotka nr 3.
PS>>tak wyglada olej w 10-letniej sprezarce- układ nie był serwisowany i był w szczelny wiec nie było potrzeby uzupelniania czynnika.
Uklad musialbyc oprozniony bo rozstrzelnila sie wlasnie ta zaslepka stalowa w wyniku korozji...ale od zewnątrz!!!!
Dlaczego-BO to duzo gorsze jest mycie silnika wodą i srodkami chemicznymi ktore przyspiesza powstawanie korozji od zewnątrz az do uszczelek.

Co do lodówek...tez na firmie mielismy lodówke...stala kilka lat...ale jak potrzeba było ja przestawic na tydzien to okazało sie ze po tygodniu nie dało sie juz jej uruchomic.
Dlaczego..prawdopodobnie ze podczasz przenoszenia lodówki układ sie rozstrzelnił.
Dlaczego..bo był stary i skorodowany wiec wystarczyło tylko zruszanie przewodów i dziura na łączeniach.

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 19-11-2012 o 07:27
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2012, 13:18   #29
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,035
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

Cytat:
Napisał mjprzem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tak bo nie czytalem bo mi sie nie chcialo...
Nikt nie zabrania Ci WIEDZIEĆ LEPIEJ, ale błagam nie ogłaszaj tego jako PRAWDY OBJAWIONEJ, bo takiej po prostu nie ma...
Sprawdzanie działani klimy oznacza jej załączenie i sprawdzenie czy wszystko chodzi... Nie warto się spierać semantycznie, bo inne znaczenie tego zwrotu wymaga wykazania się kreatywnościa w interpretacji...
Jak statystycznie przy okazji owego "sprawdzenia działania" włączy się sprężarka to dobrze i nie szkodzi, a jak się nie włączy to się nic nie stanie - może w następnym miesiącu będzie miała więcej szczęścia...
Pisałeś, że producent nic nie mówi o okresowej kontroli (włączaniu) klimy - to Ci pokazałem, że się mylisz i mówi.
Zaręczam Ci, że gdyby się klima popsuła na gwarancji i zadali by Ci pytanie czy ją włączałeś raz na miesiąc - a ty zgodnie ze swoim stanowiskiem byś odpowiedział NIE BO PO CO - miałbyś na 99% "przegwizdane"... Koszt sprężarki "w plecy"...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM

Ostatnio edytowane przez tedi_k ; 19-11-2012 o 14:00
tedi_k jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-11-2012, 14:27   #30
mjprzem
ford::expert
 
Zarejestrowany: 25-02-2008
Skąd: podkarpackie, mielec klimatyzacja napełnianie
Model: focus sedan ghia
Silnik: tddi
Rocznik: 2000
Postów: 3,108
Domyślnie Odp: Włączanie klimy w zimie

wybacz...ale uklad klimatyzacji w rozumieniu instrukcji to nie sprezarka...uklad klimatyzacji w samochodzie to wentylator+ sterowanie i nadmuch. to tak samo jak sprawdzanie oleju w silniku.
Sprawdzasz co tydzien nawet w nowym samochodzie?
PS. w nowym samochodzie masz gwarancje...nawet jak nie sprawdzisz oleju to niemoze go ubyc..proste...chyba ze bylo BUM. PS. dostajesz w aso litr oleju na dolewanie? Bo ja jak jezdzilem na gwarancji do forda to po zmianie oleju nikt nie dal mi oleju po to by dolewac...tylko w razie W masz dojechac do serwisu.

Powiem tak...owszem nic sie nie stanie od wlaczania i zalaczania sprezarki raz na 1mc w zimie i to napewno jej nie zaszkodzi..ale zapewniam ze zaszkodzi uzywanie klimatyzacji w zimie, bo szkoda sprzegla sprezarki i wycierania sie uszczelniaczy od walkow sprezarki (pomijajac kwestie paliwa jak komus nie szkoda jezdzic z dzialajacymi wiatrakami chlodzacymi zimne chlodnice)

Ostatnio edytowane przez mjprzem ; 19-11-2012 o 14:30
mjprzem jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:17.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.