Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 17-01-2023, 11:58   #1
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Jak sobie radzi z przyczepą kempingową?

Witajcie.

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, aby sprawdzić jak się spędza urlop z/w przyczepie kempingowej. Na razie są luźne plany, aby w okresie wakacyjnym przyczepę wypożyczyć i ruszyć z nią do Szwecji.

Czy ktoś z Was ciągnął już kemping za sobą i byłby w stanie podzielić się ew. uwagami, które potencjalnemu amatorowi pomogłyby w jak najbardziej bezproblemowym przeżyciu takiego wyjazdu?

Zdarzało mi się ciągnąć przyczepę towarową, ale innymi autami i na krótkich odcinkach. Kemping, to już inna sprawa, więc będę wdzięczny za każdą uwagę. Szczególnie ciekawi mnie realne spalanie z takim obciążeniem jak przyczepa jak i czy warto ew. rozważyć montaż dodatkowych sprężyn tylnego zawieszenia (Westfalia).

Sam posiadam Mondeo Mk4 kombi 2.0 TDCI 140->163KM, więc w teorii nie powinno być źle z ciągnięciem takiego wagonika. Z racji posiadania prawa jazdy kat. B, chęci uniknięcia ew. dodatkowych opłat (viatoll itp.) i DMC Mondeo na poziomie 2290kg raczej będę szukał przyczepy o DMC 1200kg.

Pozdrawiam

jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 12:20   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,848
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

Mniejszymi samochodami nawet się dawało
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 12:43   #3
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,094
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

Maluchy też ciągały przyczepy kempingowe.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 13:34   #4
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

To, że i mniejszymi bolidami, w tym maluchem "dało się" ciągnąć przyczepę wiem dokładnie, ale Panowie ja pytam konkretnie o Mondeo Mk4, nie o inne auta Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Mondeo Mk4 ze standardowym zawieszeniem zapakowane "wakacyjnie" (+ bagażnik rowerowy na haku) z tyłu potrafi dość znacznie się obniżyć, dlatego też mam pewne obawy jak to będzie w przypadku przyczepy.

Pytam o uwagi i spostrzeżenia właścicieli lub też byłych właścicieli Mondeo mk4 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 13:37   #5
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,848
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

Załadowanie bagażnika obciąża mocno samochód. Z drugiej strony dopuszczalny nacisk na kulę haka dla mondeo to jakieś 80 kg.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 14:00   #6
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załadowanie bagażnika obciąża mocno samochód. Z drugiej strony dopuszczalny nacisk na kulę haka dla mondeo to jakieś 80 kg.
Akurat na mojej westfalii nacisk pionowy, to max. 90kg, ale w przypadku przyczepy nie ma to nic do rzeczy, bo tu istotny jest maksymalny uciąg, który wynosi ponad 2100 kg.
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 14:25   #7
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,848
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

Miałem na myśli obciążenie tylnej osi od przyczepy.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 15:31   #8
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

Cytat:
Napisał jaksen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Akurat na mojej westfalii nacisk pionowy, to max. 90kg, ale w przypadku przyczepy nie ma to nic do rzeczy, bo tu istotny jest maksymalny uciąg, który wynosi ponad 2100 kg.
Ma znaczenie i to bardzo. Polecam obejrzeć "miota nim jak szatan" koniecznie z akcentem północnosuwalskim

Wysłane przy użyciu Tapatalka
__________________
126p --> MkI 1.8TD --> ST220 STach --> ST220 STach II --> MkIV 2.5T Tit S
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-01-2023, 15:33   #9
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,725
Domyślnie Odp: Mondeo Mk4 z przyczepą kempingową?

Na YouTube jest kanał rodzinki, która s-maxem ciągnęła przyczepę po Europie. Jest tam kilka informacji nt jazdy z takim zestawem.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
__________________
126p --> MkI 1.8TD --> ST220 STach --> ST220 STach II --> MkIV 2.5T Tit S
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-01-2023, 08:40   #10
jaksen
ford::advanced
 
Imię: Jakub
Zarejestrowany: 05-07-2015
Skąd: Jelenia Góra
Model: Ford Mondeo Mk4 Tit FL/ C-max I FL Trend
Silnik: 2.0 TDCI 163 KM DW10C / 1.6 TDCI 109 KM
Rocznik: 2010 / 2008
Postów: 397
Domyślnie Odp: Jak sobie radzi z przyczepą kempingową?

Panowie przyznaję się do błędu, moja ignorancja. Faktycznie i maksymalny nacisk pionowy jak i uciąg przyczepy jest istotny. Niemniej jeżeli maksymalna DMC przyczepy to 1800 kg, a ja i tak z racji prawa jazdy kat. B nie chcę przyczepy cięższej niż z DMC = 1200 kg, to myślę, że nawet nie zbliżę się do jakiś granicznych niebezpiecznych wartości.

PS. Nie dziś, nie wczoraj, ale już dobrych kilka lat temu widziałem różne eksperymenty z wpływem różnego rozkładu masy pojazdu holującego i przyczepy. Wiadomo, że dla stabilności i bezpieczeństwa kluczowe znaczenie ma równomierny rozkład mas, to, aby holownik był odpowiednio cięższy, a przyczepa ani nie wywierała zbytniego nacisku na hak oraz aby nie była zbyt obciążona z tyłu ("unoszenie" zawieszenia holownika). To tyle z teorii, która w praktyce powinno się w prosty sposób wdrożyć w przypadku auta holującego lawetę np. z autem. Holując jednak przyczepę autem osobowym zbytniego pola manewru nie mamy.

Auto zapakuję tak jak zwykle na wakacje, więc będzie obciążone, tego się nie oszuka. Część lżejszych rzeczy pewnie wyląduje w przyczepie, ale bez przesadny. Niemniej w przypadku przyczepy kempingowej za bardzo nie ma możliwości, aby regulować tak jak w przypadku lawety z ruchomym ładunkiem nacisk pionowy na hak.

Cytat:
Napisał Juzek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Na YouTube jest kanał rodzinki, która s-maxem ciągnęła przyczepę po Europie. Jest tam kilka informacji nt jazdy z takim zestawem.
Taki czarny S-max? Kojarzę, dzięki za przypomnienie. Kiedyś widziałem jakieś 2-3 ich relacje, ale żadna nie była poświęcona sprawą technicznym, ew. problemom, itp.

Swoją drogą ciekawe ile taka przyczepa kempingowa wywiera nacisku.

Ostatnio edytowane przez jaksen ; 18-01-2023 o 08:42
jaksen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:59.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.