Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-08-2012, 23:40   #1
dr.Henryx
ford::amateur
 
Imię: Enrico
Zarejestrowany: 22-08-2012
Skąd: ... jestem z miasta ...
Model: 4xTransit - mk4, mk5, mk6, mk7
Silnik: Na Mazut
Rocznik: Starszy od węgla
Postów: 3
Domyślnie Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

Witam wszystkich, jestem tu nowy ale zarejestrowałem się w konkretnym celu.
Interesują mnie różnice pomiędzy silnikami turbo a dokładniej pomiędzy wersją 100 KM oraz 85 KM. Do jakiego silnika montowany był intercooler? Czy montaż intercoolera do wersji 85 KM ma sens? Czy trzeba zmieniać pompę i wtryski dla wzmocnienia a może jeszcze inne turbo? Czy są różnice w stopniu sprężania?

Na koniec najważniejsze - gdzie można dostać zestaw naprawczy zaworka cut-off do pompy EPIC ?

Przeczytałem chyba wszystkie tematy dotyczące pomp EPIC i znalazłem jedynie informację że taki zestaw można kupić za 70 PLN ale gdzie to jakoś nie wyczytałem ;]

dr.Henryx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2012, 08:33   #2
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

Cytat:
Napisał dr.Henryx Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
gdzie można dostać zestaw naprawczy zaworka cut-off do pompy EPIC ?
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - trzeba dzwonić i dowiadywać się - pamiętaj, że są dwa różne (do 1995 roku i po).
Cytat:
Napisał dr.Henryx Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy montaż intercoolera do wersji 85 KM ma sens?
IC daje niewielki przyrost mocy - rzędu 3%. Problem jest w dawce wtrysku - pompa sterowana jest elektronicznie. Albo trzeba by go zaczipować, albo oszukać sterownik wstawiając opór pomiędzy czujnik położenia nastawnika dawki wtrysku i sterownik. W Epicu prawie nikt tak nie dłubie i trzeba samemu przecierać szlaki... Jakbyś chciał tak dłubać, to schematy elektryczne z oznaczeniem pinów znajdziesz w przyklejonym wątku o Epicu. Generalnie zwiększenie mocy wymagałoby oprócz dołożenia IC także zmiany na sprężarce (albo przeregulowania sztangi zaworu upustowego albo innej sprężarki) oraz zwiększenia dawki wtrysku. Nawet już nie myślę o kącie wyprzedzenia wtrysku...
W sumie - w przypadku Epica w Transicie takie przeróbki to narażanie się na potencjalnie duże kłopoty. Ale niektórzy to lubią...
Cytat:
Napisał dr.Henryx Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy są różnice w stopniu sprężania?
Generalnie Epic ma nieco obniżony stopień sprężania w stosunku do wersji z Boschem - nominalne mierzone ciśnienie jest o ok. 1 bar niższe. Ale silniki po 15 latach eksploatacji i tak mają obniżony spręż - i to nie o 1, ale czasem o... kilkanaście barów. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 23-08-2012 o 08:46
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-08-2012, 20:26   #3
dr.Henryx
ford::amateur
 
Imię: Enrico
Zarejestrowany: 22-08-2012
Skąd: ... jestem z miasta ...
Model: 4xTransit - mk4, mk5, mk6, mk7
Silnik: Na Mazut
Rocznik: Starszy od węgla
Postów: 3
Domyślnie Odp: Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

Dzięki za odzew. Konkretnie rozchodzi mi się o różnice pomiędzy silnikami doładowanymi. To że turbo ma mniejszy stopień sprężania to akurat wiem ;] nie wiem czy były różnice w zależności od mocy silnika. Nic to, najwyżej przeczytam cały internet i gdzieś wykopię te informacje ;]
Dzięki za odzew.
Pozdrawiam.
dr.Henryx jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-08-2012, 13:36   #4
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

Turbina na pewno jest inna. W katalogu są trzy rodzaje turbin 85KM bez IC/ 85KM z IC oraz 100KM z IC. Nie mam ich na półce więc nie wiem czym się fizycznie różnią.

Edit: Środek we wszystkich tych turbinach jest ten sam. Różnią się pewnie nastawami i/lub muszlami.

Ostatnio edytowane przez Kalamitek ; 27-08-2012 o 13:38
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-08-2012, 14:37   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

Jeżeli chodzi o turbiny, to:

-silniki 4HC/4GD - 86KM mają BorgWarner KKK 5304 988 0008 lub GARRETT 5304 988 0008 5304 970 0008
-silniki 4GA/4GB/4GC- 86KM mają BorgWarner KKK 5304 988 0006
-silniki 4EB/4EA/4EC - 100KM mają BorgWarner KKK 5304 988 0001 5304 970 0001
-silnik 4ED -115KM mają GARRETT 5304 988 0008 5304 970 0008 lub
5304 988 0017 5304 970 0017

Podawanych jest sporo zamienników...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 27-08-2012 o 14:59
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-08-2012, 09:43   #6
b2quattro
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 04-07-2010
Skąd: Milanówek
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1999
Postów: 25
Domyślnie Odp: Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

U mnie na 100KM pompie (niebieska kropka) chodzi silnik 85KM i wtryski 85KM i turbo nie wiem jakie, kupiłem używkę, bo moja nawet do naprawy się nie nadawała...
Wszystko chodzi jak należy, kontrolka od pompy gaśnie...
Sam się zastanawiam nad dołożeniem IC, bo w dolocie mam czujnik przepływu powietrza, więc on powinien przestawić pompę gdy dołożony IC schłodzi i zagęści nieco powietrze..
Czujnik podpięty odwrotnie (ma 2 piny) u mnie kostka zniszczona i można w dwóch położeniach wsadzić powoduje wpadanie pompy w tryb awaryjny, więc myślę, że sprawny czujnik (ten w metalowej rurze od turbo do kolektora ssącego) powinien załatwić temat dawki paliwa (nastawów pompy) w przypadku dołożenia IC...
b2quattro jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2013, 12:44   #7
AdamJ.
ford::advanced
 
Avatar AdamJ.
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 22-09-2010
Skąd: Szczecin
Model: BMW E38 - siódema ;)
Silnik: 3,5 V8
Rocznik: 1998
Postów: 371
Domyślnie Odp: Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

Odświeżę trochę temat...
A turbina o numerze 53041015091 (KKK) w czym siedzi?

Pytam, bo mam nowy zestaw montażowy z taką turbiną i wszystkimi niezbędnymi elementami (IC, kolektor,itd- wszytsko OE Ford) i nie wiem do czego to podejdzie.

Będę wdzięczny za jakieś informacjeGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam
__________________
Gdyby Bóg wolał przedni napęd, chodzilibyśmy na rękach.
"...Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców..."Colin McRae
AdamJ. jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2013, 14:24   #8
Kalamitek
ford::average
 
Imię: Kuba
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Przemyśl
Model: Transit Euroline
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1996
Postów: 108
Domyślnie Odp: Jakie różnice pomiędzy silnikami 2.5 TD i w osprzęcie?

W 2.5 100km.

Ostatnio edytowane przez Kalamitek ; 11-03-2013 o 14:30
Kalamitek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:54.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.