Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Diesel
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-05-2010, 23:03   #11
PaBlLoO90
ford::advanced
 
Avatar PaBlLoO90
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 09-10-2009
Skąd: Gdynia
Model: MONDEO MK4 GHIA
Silnik: 1,8 TDCI 125 PS
Rocznik: 2009
Postów: 481
Domyślnie Odp: Jak dbać o silniczek 1.6 TDCi?

Fakt, wymiana oleju w silniku co 6000 km, to spora przesada Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Po za tym wydaje mi się dziwne, że kolega nie spytał poprzedniego właściciela jakim olejem autko jest zalane. Wydawałoby się drobnostka, a jednak problemu by niebyło.

PS : Kolega Magik123 , urzył określenia "forumowa szkoła". Coś w tym jest ,choć to nie nowe zjawisko, że co kierowca to inna teoria.


Ostatnio edytowane przez PaBlLoO90 ; 28-05-2010 o 23:13
PaBlLoO90 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2010, 18:55   #12
Corleon
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-05-2010
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCI (115KM)
Rocznik: 2011(rej w 2012)
Postów: 77
Domyślnie Odp: Jak dbać o silniczek 1.6 TDCi?

No to kurcze jak wszystko wiecie to podzielcie się doświadczeniemGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Magik123...co oznacza, że turbina nie lubi byś łagodnie traktowana?
Tzn. żeby kręcić silniczek do 3tys? Powiedz proszę jak mam ją w takim razie traktować? Będę bardzo wdzięczny bo z dieslem NIGDY nie miałem jeszcze do czynienia (nie licząc mercedesa "beczki", ale to jemu już się licznik przekręcił sam no i turbo nie posiada;D)

PaBlLoO90, niby drobnostka, ale auto sprowadzone z Niemiec(razem z kumplem pojechałem) no i ani mu ani mi nie przyszło do głowy by o to zapytać "szwaba"^^(wiem..błąd niewybaczalny, ale to było moje pierwsze kupowanie auta za granicą)

Fakt, wymiana oleju tak często to przesada, ja preferuje wymianę co rok. Wcześniej miałem benzynę, robiłem rocznie ok 15-20tyś.
I widzę, że najlepiej będzie jak tak samo będę wymieniał olej w dieselkuGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Także...Magik123, proszę o szczegółowe albo chociaż najważniejsze rzeczy dotyczące turbinki, jak się z nią obchodzić(nie licząc grzania i studzenia jej). Naprawdę będę wdzięczny bo Twoje informacje pozwolą mi uniknąć częstych wizyt u mechanika(chyba, że na tym Tobie zależy;D)

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na jakieś infoGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Corleon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 01:10   #13
Magik123
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 01-10-2007
Model: Volvo
Silnik: spalinowy
Rocznik: nie młody
Postów: 5,297
Domyślnie Odp: Jak dbać o silniczek 1.6 TDCi?

Powiem tak, nie ma tu zbytnio co przesadzać z głaskaniem silnika, bo to zwykle konczy sie wizytami w warsztacie.

Turbo ze zmienną geometria ma to do siebie ze przy zbyt czestym i łagodnym traktowaniu kierownice spalin zapiekaja sie sadzą, co powoduje pozniejsze notlauf'y czy overbost'y. Oczywiscie nie jest to nic groznego i nie powoduje uszkodzenia tuirbiny, a jedynie trudnosci w uzytkowaniu silnika. Ale pozniej turbo trzeba wyjac i wyczyscic recznie, a to koszt kilkuset zł.

Nie jest rowniez powiedziane zeby non stop katowac silnik wysokimi obrotami, wystarczy raz na kielkadziesiat km przegonic go na trasie. Ale tym samym przez przykładowo 2-3 tygodniowe uzytkowanie dzien w dzien nie zamulac go, bo po kilku takich przejazdzkach kierownice sie zapieką.

Poszukaj sobie fraz "notlauf" "overbost" i dowiesz sie o co mniej wiecej chodzi.

Napewno uzytkowanie codziennne w granicach obrotow 2 tys nie jest dobre. Smiało mozna krecic do 3 czy 3,500 raz na jakis czas nawet do 4.

A jesli Ci ktos powie ze to zarzynanie silnika to wiedz ze szybciej zarżnie go ten co bedzie jezdził do 2-2500 i nie wiecej.

Ostatnio edytowane przez Magik123 ; 30-05-2010 o 01:12
Magik123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 16:57   #14
prezes19
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-02-2007
Model: Focus C-Max, C-Max
Silnik: 1.6 TDCI 109KM & 1.8 TDCI 115KM
Rocznik: 2006 & 2008
Postów: 83
Domyślnie Odp: Jak dbać o silniczek 1.6 TDCi?

Kolego Corleon. W tym silniku wymiany oleju co 15 - 20 kkm to trochę za dużo.
Citroen oficjalnie skrócił okres wymiany oleju z 20 kkm do 12 kkm (patrz wszystkie posty o zatartych turbo, jest tam odpowiedź dlaczego). Ford dalej twierdzi, że 20 kkm jest OK, ale jak pokazują doświadczenia forumowiczów warto to robić częściej.
Myślę, że 10 - 12 kkm jest odpowiednim okresem. Oleje nie są aż tak drogie i nie warto oszczędzać tych paru złotych.

Pozdrawiam
prezes19 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 17:44   #15
matrog19
ford::expert
 
Avatar matrog19
 
Imię: Mateusz
Zarejestrowany: 05-03-2008
Skąd: Konin
Model: Ford Mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDDI 115 KM
Rocznik: 2002
Postów: 2,211
Domyślnie Odp: Jak dbać o silniczek 1.6 TDCi?

Olej lej oczywiście 5w30 bez zastanawiania. Jak byś kupił od Polaka to czasem mógłby jeździć nawet na mineralu ale szwaby to szwaby i na oleju nie oszczędzają. Z tymi terminami to musisz sie dowiedzieć. Ja mam cytrynę hdi ale 2.0 i tam wymiana jest co 20tys normalna jazda a 15 przy duzym obciążeniu (komputer sam pokazuje kiedy wymiana). Z tą turbiną to racja, że wolnym jeżdżeniem to możesz ja zamulić. Ja bym powiedziął tak: jak wiesz jak gasić i rozgrzewać to sobie nie żałuj i ciskaj mu tak, żeby ci się ładnie zbierał i przyjemnie się jeździło.
__________________
Moje Mondeo mk3 TDDI: http://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=113404
W stajni jeszcze Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi 92 km 2007 rok.
matrog19 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-05-2010, 18:48   #16
Corleon
ford::average
 
Zarejestrowany: 27-05-2010
Skąd: Poznań
Model: Ford Focus MK3
Silnik: 1.6 TDCI (115KM)
Rocznik: 2011(rej w 2012)
Postów: 77
Domyślnie Odp: Jak dbać o silniczek 1.6 TDCi?

Dziękuję Wam bardzo za porady. Na pewno będę się do nich stosowałGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Miałem właśnie taką nadzieję, że aż tak bardzo nie trzeba zwracać uwagi na obroty silnikaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Lubie czasami sobie posłuchać troszkę głośniejszej pracy silnika, aczkolwiek dieselek pewnie zbyt pięknie nie brzmi jak jakieś rasowe v8;D

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

Ostatnio edytowane przez Corleon ; 30-05-2010 o 19:43
Corleon jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:04.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.