Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-02-2024, 09:42   #1
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Układ zasilania/ładowania aku i BMS

Cześć.
Mam nieco wątpliwości czy należy ten temat umieścić tu, czy może w Technicznym ABC więc zdaję się na modów ;-)


Choć sporo o ładowaniu aku, module BMS jest napisane w tych trzech watkach:
1. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
2. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
3. [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]


To w żaden nie dał mi w pełni odpowiedzi.


Generalnie, cała sytuacja jest efektem instalacji "Pudełka Damiana" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. - czego oczy nie widzą tego sercu nie żal, prawda?


Chciałbym zrozumieć jak działa całość układu sterującego ładowaniem akumulatora. Całkowicie nie spina mi się logika. Podejrzewam, że swoje dorzuca do zaciemnienia obrazu 4 letni akumulator OEM ale zanim pomyślę o wymianie (więc uprzejmie proszę o nie piszcie - wymień aku), chciałbym zrozumieć.


Historia zaczęła się gdy zamontowałem pudełko i zobaczyłem co się dzieje z aku. To co zobaczyłem, czyli parametry prądu ładowania vs stanu naładowania i tego jak to wygląda na co dzień wprawiło mnie w osłupienie. Zgodnie z wskazaniami pudełka, aku był poddany ciągłemu procesowi degenracji. Jego poziom naładowania oscylował między 30-60%, nie miało znaczenia jak, ile i gdzie jeździłem, a wartość prądu ładowania skakała od 1 do grubo ponad 20 A.
Razem z kolegą @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] poprzez ForScan, zrobiłem kolejno następujące zmiany:
1. Podnieśliśmy poziom State of Charge Target na 80, a później na 90%, reset BMS - bez żadnego widocznego wpływu.
2. Wyłączyliśmy w Forscanie BMS bez żadnego widocznego wpływu.


W tak zwanym międzyczasie, po każdej operacji, podładowywałem aku ładowarką Noco Genius 5A. Po nocy pudełko wskazywało 95% naładowania - więc co do zasady, aku nie jest tak do końca w złej kondycji, skor daje się doładować ponad 85%, prawda? To również nie przyniosło żadnego rezultatu, poza tym, że do momentu aż poziom naładowania nie spadł poniżej 40%, ładowania praktycznie nie było.


No i na koniec w ostatni weekend (w załączeniu)podjechałem do Łodzi (120 km autostradą), postawiłem auto na parkingu i po ok 24 godzinach temp <10 stopni aku pokazywał 24% naładowania. Auto odpaliło bez żadnego problemu. Po przejechaniu ok 120 km poziom wzrósł do 33%. Po nocy w garażu pudełko pokazało 52% naładowania.


No i teraz pytania:
1. Co i w jaki sposób poza BMS, steruje procesem ładowania? Czy można jakoś na to wpłynąć, zdiagnozować? Czy można jakoś wymusić, 0-1 działanie systemu ładowania akumulatora? Tak by doprowadzić do bardziej liniowego procesu ładowania?
2. Czy wyłączenie w ForScanie BMS, a następnie odpięcie złączki na przewodzie na klemie może coś zmienić? Teraz wciąż ta złączka jest podłączona.


Naprawdę, chciałbym zrozumieć, jakie elementy biorą udział w tym procesie? Jak wzajemnie działają i oddziaływują na siebie.

Czy ktoś może ten cały układ nieco objaśnić?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg OEM AKU.jpg (12.8 KB, 45 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Dzień 1 Początek.jpg (20.2 KB, 51 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Dzień 1 Po 100 km autostrada.jpg (19.9 KB, 51 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Dzień 2 po nocy w garażu.jpg (19.1 KB, 54 wyświetleń)

__________________

Ostatnio edytowane przez PAFFCIO ; 13-02-2024 o 09:59
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-02-2024, 11:34   #2
kln1920
ford::professional
 
Avatar kln1920
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 16-10-2017
Skąd: Świętochłowice
Model: Focus MK3.5/Fiesta MK7.5
Silnik: 2.0 TDCI 180KM/1.25 82KM
Rocznik: 2016/2013
Postów: 1,997
Domyślnie Odp: Układ zasilania/ładowania aku i BMS

Cytat:
Napisał PAFFCIO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po nocy w garażu pudełko pokazało 52% naładowania.
Przecież to DPF...
kln1920 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-02-2024, 16:23   #3
memaka
ford::average
 
Avatar memaka
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 24-03-2008
Skąd: Polkowice
Model: Ford Mondeo MK V
Silnik: 2.0 TDCI/ 150KM
Rocznik: 2017
Postów: 125
Domyślnie Odp: Układ zasilania/ładowania aku i BMS

Cytat:
Napisał PAFFCIO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Generalnie, cała sytuacja jest efektem instalacji "Pudełka Damiana" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. - czego oczy nie widzą tego sercu nie żal, prawda?
U mnie także po podłączeniu pojawiło sie dość niskie procentowo naładowanie akumulatora (między 24 a 40%), ale wcześniej wymieniłem Sync1 na Sync3, więc uważałem, że z tego powodu wyświetlacz znacznie więcej "pożera prądu"i leciwego już akumulatora (5,5 roku). U mnie pomogło zresetowanie BMS. Teraz jest na poziomie 70-84%.
__________________
Był FORD MONDEO MK III TDCI 2.0 130KM (2007) -219000km
memaka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-02-2024, 18:37   #4
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Odp: Układ zasilania/ładowania aku i BMS

Cytat:
Napisał kln1920 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Przecież to DPF...
Wskazałem na %DPF'a by pokazać je jako odniesienie, że choć różne ujęcia, to zdjęcia różni czas, a nie np 500 km przebiegu.
__________________
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-02-2024, 15:12   #5
Barto80
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 06-08-2023
Skąd: Wodzisław Śląski
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 4
Domyślnie Odp: Układ zasilania/ładowania aku i BMS

U mnie też wygląda to co najmniej dziwnie i w niestandardowy (jak dla mnie) sposób. Mianowicie, jestem świeżo po wymianie akumulatora - fabryczny AGM 70Ah zastąpiony Yuasą AGM 70Ah. Byłem zmuszony akmulator wymienić bo przez nieszczęśliwy splot zdarzeń uśmierciłem go przez pozostawienie go w dosyć głębokim rozładowaniu przez parę dni. Wymieniłem go przed przed dłuższym wyjazdem - Śląsk - Bałtyk i powrót.
Aku przed założeniem naładowany do max. przez ładowarkę. Po założeniu reset BMS. Napięcie spoczynkowe sprawdzone miernikim: 12.8V. Ile miał % w Forscanie nie sprawdzałem. Start/Stop zaczął działać. Co dziwne, po powrocie z ciekawości zmierzyłem napięcie podczas pracy silnika i wynosiło 12.4V (?!). Po włączeniu świateł wzrosło do 13.6V. Po zgaszeniu przez chwilę jeszcze było na tym poziomie i spadało do ok. 12.5V. Po opadnięciu było słychać że dźwięk silnika trochę się zmienił - czyli że alternator go "odciążył".
Kiedy na drugi dzień poszedłem sprawdzić napięcie na akumulatorze, ku mojemu zdziwieniu miernik pokazał 12.8V. Start/Stop działa poprawnie.
Nie wiem co się dzieje, mam tylko nadzieję że wszystko działa poprawnie. Jednak wydaje mi się że temat ładownia akumulatora jest tutaj "z leksza" przekombinowany.
Barto80 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-02-2024, 19:11   #6
SRS
Moderator
 
Avatar SRS
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 17-02-2004
Skąd: Lubelskie
Model: Fiesta
Silnik: 1.4L Duratec 16V PFI
Rocznik: 3/2012 / 4/2011
Postów: 3,985
Domyślnie Odp: Układ zasilania/ładowania aku i BMS

Cytat:
Napisał Barto80 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
napięcie na akumulatorze, ku mojemu zdziwieniu miernik pokazał 12.8V.
starzy elektrycy zawsze mówili że napięcie na akumulatorze sprawdza się po 30-60 min. gdy on się "ustabilizuje"
__________________
IDS |Forscan| UCDS - Doposażanie | Programownie sterowników | IMMO // WSZYSTKIE MODELE EUROPA-USA
ZMIANA MOCY - MONTAŻ TEMPOMATU - SPOLSZCZENIA - NAWIGACJE - PRZERÓBKI LAMP
SRS jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-02-2024, 08:44   #7
Barto80
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 06-08-2023
Skąd: Wodzisław Śląski
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 4
Domyślnie Odp: Układ zasilania/ładowania aku i BMS

Dlatego poszedłem wtedy sprawdzić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jedyne co mnie zdziwiło to brak ładowania i takie niskie napięcie podczas pracy silnika.
I skoro wspomniałeś już o "starych elektrykach" to ci w tej sytuacji rwali by z korzeniami alternator że o regulatorze napięcia nie wspomnę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Barto80 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
akumulator



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.