Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-06-2021, 22:40   #511
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

EGT13 nie mam w ogóle. Mam tylko EGT11 i EGT12. Dosłownie max 5s po przerwaniu wypalania, EGT11 pokazywał 405 stopni, EGT12 580 stopni i temperatura spadała średnio o 5 stopni co 10 - 15s. Nie wiem ile jest w trakcie wypalania, muszę teraz jakoś to złapać i zobaczę.

mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-06-2021, 22:53   #512
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

To co piszesz jest poprawne, temp po wypalaniu spada szybko
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 11:48   #513
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Dobra wygląda na to iż u mnie coś drgnęło.


1.czyszczenie cięgna VTG + adaptacja ale przy zimnym silniku
2.Wymieniłem przepływomierz - NOWY oryginał + nowy filtr powietrza
3.Wymianiełem czujnik MAP (na NTK)

po wszystkim reset MAF i EGR

po 1-2 jakoś nie było istotnej różnicy po 3 już tak, teraz DPF_LOAD idzie powoli do góry nawet jeżeli skoczy o 10-15% to i tak z czasem spada, nie ma czegoś takiego, że DPF_LOAD pakuje szybyko do góry a DPF_SLOT raptem przeskakuje z 30% na 70%.

DPF_SLOT idzie powoli go góry a DPF_LOAD przeskoczy kilka oczek podczas butowania ale później i tak spada niewiele wyżej niż DPF_SLOT

Obserwuje co dalej.

Wydaje się, że adaptacja VTG jest dość istotna i może zrobiłaby się sama z czasem ale tutaj bardzo ważna jest praca samej gruszki turbo i jej cięgna. Tam nic nie może się przycinać bo inaczej sterownik zapisze nieprawidłowy zakres sterowania zaworem N75 w stosunku do napięcia czujnika kopiowania położenia zmiennej geometrii turbiny.

Po resecie ustawienia VTG na zimno turbina później "wstaje" niż gdy robiłem reset na rozgrzanym silniku. Wydaje mi się, że mniej też daje ciśnienia także przy umiarkowanym operowaniu gazem.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 12-06-2021 o 21:43
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 11:51   #514
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

A ta adaptacja bezpieczna jest? Można ją przeprowadzić? Czy wcześniej trzeba coś wymienić?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 12:03   #515
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mondeo_owner Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A ta adaptacja bezpieczna jest? Można ją przeprowadzić? Czy wcześniej trzeba coś wymienić?
myślę, że każda adaptacja jest bezpieczna w końcu sterownik i tak z czasem sobie ją zrobi sam.

Rozwinę jeszcze temat samej adaptacji VTG tzn. co ona daje, jeżeli się mylę walcie śmiało.

Opiszę to na przypadku bez czujnika kopiowania turbo.

Turbina ma dwie regulacje.
1- regulowana stopka zmiennej geometrii (nią ustawiamy maksymalne wychylenie łopatek oraz uzyskujemy szybszy startu turbiny a także nie dopuszczamy do zbytniego wyhamowania wirnika, pozwala ona także na utrzymanie wirnika na jakiś tam minimalnych obrotach.
2. - regulowane cięgno nim tak ustawiamy zakres pracy VTG aby przy podciśnieniu biegu jałowego stopka stykała się z ramieniem cięgna i już przy minimalnym spadku podciśnienia ramię zmiennej geometrii cofało się.

Ale w naszych 2.0tdci po lifcie nie mamy regulacji pozycji nr 2!!! dlaczego ?

bo sterownik mając czujnik kopiowania turbo sam tak dobierze wysterowanie zaworu N75 aby uzyskać takie jego wysterowanie aby cięgno cofało się kiedy trzeba i wszystko fajnie tylko gdy czujnik szwankuje lub cięgno się przycina lub sam zawór N75 jest wadliwy to adaptacja idzie w kosmos albo odbiega realnych warunków pracy.

Pozostaje pytanie czy ta adaptacja może sama się wykonać czy jest ona tylko wymuszona. Z tego co zaobserwowałem to po jej zrobieniu nic się nie zmieaniało samo nawet przez kilkaset kiloemtrów ale gdy ją ponowiłem w innych warunkach (np. zimny silnik) to też ta zmiana pozostawała.

Odnośnie wymiany czujników MAP oraz MAF to są b. precyzyjne czujniki i jeżeli mają już nalatane rzędu 200 tyś. km to nawet kilka % odchyłki będzie miało duży wpływ na sterowanie EGR i dozowaniem spalin - jeżeli tutaj coś będzie przekłamywać będzie się sypać cała układania sterowania dopalania spalin. Sterownik na bank nie wyłapie odchyłki rzędu 5-10% a może nawet i więcej.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 12-06-2021 o 21:43
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 12:31   #516
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Czyli poczekaj, żebym dobrze zrozumiał. Adaptację lepiej robić na rozgrzanym silniku czy na zimnym? Jak nazywa się ta opcja w FORScanie?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 12:48   #517
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mondeo_owner Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czyli poczekaj, żebym dobrze zrozumiał. Adaptację lepiej robić na rozgrzanym silniku czy na zimnym? Jak nazywa się ta opcja w FORScanie?
mi wychodzi, że zimny, ja wcześniej dodatkowo czyściłem papierem wodnym chyba 600 cięgno bo było pordzewiałe.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 11-06-2021 o 12:52
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 13:27   #518
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Trzeba demontować turbo do tego?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-06-2021, 22:37   #519
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

HEj!

postanowiłem jednak wziąć się za regulację samej turbiny! jedyne co można zrobić to regulacja stopki zmiennej geometrii, (oznaczyłem oryginalne położenie) i wkręciłem ją o 1 obrót, zrobiłem adaptacje i efekty wyrywają z butów!!

Auto pięknie przyśpiesza, lekko reaguje na pedał gazu, spalanie niższe o niemal 1l/100, przy lekkim operowaniu gazem spadło ciśnienie doładowania o ok 100-150kpa, zmniejszył się udział EGR przy spokojnej jeździe do ok 40%, przy dodaniu gazu EGR niemal natychmiast się zamyka.

U mnie różnica jest kolosalna, przyśpieszenie pomimo niższego ciśnienia doładowania jest dużo lepsze.

Może zmienna geometria z czasem dostaje luzów co zwiększa ciśnienie a może sama turbina została nieprawidłowo ustawiona.

Turbinę tak czy inaczej będę wymieniał (lekko wyje) zobaczymy jak będzie na nowej.

Co ciekawe zmniejszenie wychylenia zmiennej geometrii dało efekt szybszego rozpędzania turbiny i znikła "lekka dziura" przy zmianie biegów niby nie logiczne prawda? wygląda na to iż cofanie do dolotu zbyt dużej ilości spalin przez EGR powoduje zmniejszenie ciśnienia gazów wylotowych co w konsekwencji zmniejsza energię spalin potrzebną do napędzania turbiny. Tą teorię potwierdzają obserwacje ciśnienia różnicowego DPF proszę zwrócić uwagę, że jedziemy np. ze stałą prędkością np. 90km/h 4 bieg to ciśnienie różnicowe ma np. 2kpa ale wystarczy zdjąć nogę z gazu i wzrasta ono do 4kpa ... czary?? przecież wtryski nie podaje paliwa! ale wtedy udział EGR to 0%.

Dlatego udział EGR musi być w miarę minimalny możemy to wymusić albo zmianą mapy albo delikatnie zmniejszając ciśnienie doładowania - co samo w sobie wymusza przymknięcie EGR. Granica gdy cały ten układ działa idealnie jest niewielka.

Teraz wrócę do DPF i częstego wypalania, tutaj także nadmiar ciśnienia będzie skutkować skracaniem dystansu pomiędzy wypalaniem filtra. Może to być wynikiem 2 czynników (pomijam sprawność silnika i wtryskiwaczy bo to oczywiste)

1.nawet niewielkiego niedomagania EGR, który cały czas będzie otwarty i to w dużym udziale spalin, wtedy każde opóźnienie w działaniu będzie skutkowało pogarszaniem spalania i dymieniem.

2.przy zbyt dużym wysterowaniu turbiny hamując silnikiem znacznie wzrasta ciśnienie różnicowe spalin w DPF i jeżeli sterownik bierze to za udział w zapełnieniu filtra to mamy wzrost DPF_LOAD gdy hamujemy silnikiem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. dlatego, że nawet czyste powietrze wyrzucane z kolektora wydechowego przy hamowaniu silnikiem skutecznie napędza turbinę, która daje wtedy nawet 0,4-0,6 bar przy odpowiednio wysokich obrotach i całe to nadmiarowe powietrze musi zostać przepchane przez DPF. dając znowu znaczną różnicę ciśnień i sygnał do sterownika, że stan zapełnienia DPF wzrasta - co jest ewidentnym błędem w sofcie bo ciśnienie różnicowe DPF przy hamowaniu silnikiem nie powinno brać udziału w algorytmie obsługi DPF

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 12-06-2021 o 04:46
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-06-2021, 07:15   #520
Mariusz.S
ford::average
 
Avatar Mariusz.S
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 25-06-2012
Skąd: Mrągowo
Model: Ford Mondeo MK4
Silnik: 2.0 DW10C
Rocznik: 2014
Postów: 97
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Powiedz mi kolego jak wykonałeś tę regulację? Demontowałeś turbinę czy sam zawór? Bo na aucie to raczej niewykonalne.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Zawór2.jpg (54.1 KB, 51 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Zawór.jpg (45.7 KB, 44 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Turbo.jpg (43.1 KB, 52 wyświetleń)
Mariusz.S jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , dymi , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.