Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-10-2011, 00:56   #1
radekg32
ford::professional
 
Avatar radekg32
 
Imię: Radek
Zarejestrowany: 17-12-2007
Skąd: Wałbrzych
Model: MK 4
Silnik: 2.0 TDCI AUTOMAT 140 kucy
Rocznik: 2008
Postów: 1,135
Domyślnie Wentylator,obroty,szarpniecie

Witam,ostatnio zauwazylem,ze jak tylko załacza sie wentylator to na ułamek sekundy przygasaja swiatla na zewnatrz i w srodku.Dodatkowo przy jego zalaczeniu jest takie cos jakby szarpniecie autem,tez tylko przez moment.
Powiedzcie od czego te szarpanie i przygasanie swiatel moze byc ? Czy to od poboru pradu ?

radekg32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-10-2011, 08:08   #2
dujek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-01-2009
Skąd: WAWKA
Model: Ford S-max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 217
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

często Ci się załącza wentylator?? Gdy jest wyłączona klima to on nie powinien się załączyć, dopiero po jak osiągnie odpowiednią temp to na 1 biegu powinien się kręcić w środku auta raczej to nie słychać, jeśli słyszysz to raczej włącza się 2 bieg a powodem tego jest przepalona/przetopiona wtyczka od wentylatorów(dużo tego na forum).

Co do przygasania świateł to nie wiem czy tak powinno być ale u mnie jest to samo jak się włącza wentylator np przy uruchomieniu klimy to też tak na chwile mrygną światła, do tego jeszcze w środku zauważalne jest minimalne pulsujące oświetlenie deski rozdzielczej ale to cały czas;/
dujek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 06:12   #3
jery44
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 11-11-2009
Skąd: Malbork
Model: mondeo MK3
Silnik: 2.0 TDDI 115 KM
Rocznik: 2001
Postów: 16
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

W moim Mondo nie ma efektu przygasania świateł przy włączenie się wentylatora chłodnicy .Prze załączeniu klimy wentylator kręci na I biegu a podświetlenie deski rozd. nie migocze
jery44 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 09:13   #4
login
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 24-02-2010
Model: Toyota Verso
Silnik: 1,6 Pb
Rocznik: 2012
Postów: 21
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

Poczytaj na forum o regulatorze napięcia to może być przyczyna przygasających na ułamek sekundy oświetlenia.
login jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 13:08   #5
dujek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-01-2009
Skąd: WAWKA
Model: Ford S-max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 217
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

a czy w silnikach TDDI i TDCI?? jest taki sam alternator??i czy w TDDI da się wymienić sam regulator napięcia??
dujek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 15:10   #6
przemo CK
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 12-06-2011
Skąd: scyzoryk
Model: Mondeo
Silnik: 2.0TDDi
Rocznik: 2001
Postów: 4
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

Koledzy,miałem w moim Mdo 2.0TDDI dokładnie to samo.Wnerwiało mnie to i po zakupie 4paka piwka,w słoneczna sobotę w garażu,zacząłem szukać co jest przyczyną,że jak pracuje klima to przygasa wszystko na chwile i podczas jazdy jest jakby właśnie szarpnięcie autem.Sprawa ma się tak...znaczy co jest przyczyną...tak na szybko i w kilku słowach.

Mondeo MK3 2.0TDDI rocznik 2001 na pokładzie mam klimatronik.

Po otwarciu maski silnika jest osłona plastikowa,a w niej dwa wiatraki.Powinny się kręcić (klima i silnik włączone-wolne obroty silnika).Jak wsadzimy rękę pomiędzy silnik,a te właśnie wentylatory,to czuć jest podmuch ... znaczy kręcą.Jak nie,to uwalona/wypalona jest wtyczka,ktora dochodzi do rezystora wentylatora.To dwa przewody zakończone wtyczką,ktora jest dokładnie na dole plastikowej obudowy chłodnicy (jak otw.mache i zerkamy na silnik to po prawej stronie od wetylatorow na samym dole.Ja wyjąłem tą obudowę (troche gimnastyki jest ale dałem radę) i ukazał mi się rezystor.Jego jeden biegun był mocno zakopcony i we wtyczce STOPIONY styk.Po sprawdzeniu rezystora okazało się,że jest martwy (w moim przypadku) więc kupiłem nowy.I tutaj doznałem szoku.Jego koszt w Kielcach to 212pln.No nic...został kupiony i zamontowany.

Teraz kolej na wtyczkę...

Nowa...? Hmmm...72.50pln.Nooo nieee...se pomyślałem.
Użyłem do naprawy dwa styki/wsuwki elektryczne męskie,nowy/gruby przewod (plecionka miedziana taka jak do masy o przekroju 4mm i na końcu wspomniane wsuwki) i koszulka termo kurczliwa/grube ścianki.Wszystko bardzo dokładnie i pieczołowicie połączyłem.

UWAGA TRZA TO ZAPAMIĘTAĆ I DOKŁADNIE WYKONAĆ !!!!

Ze względu na fakt,że jest bardzo mało miejsca (mała odległość pomiędzy stykami rezystora),zalecam założyć na wsuwki dwie koszulki termo kurczliwe.Pamiętajmy też o przewodach,bo nie mogą być zamienione stronami,bo wentylator będzie chodził w odwrotną stronę i tym samym spalimy/wykończymy rezystor.W razie pytań służę pomocą tel.do mnie 663-330-279.Jeśli ktoś mieszka blisko Kielc,to zapraszam i naprawię to za przysłowiowe piwo.

Kończąc ten wykład,bo miało być w kilku słowach i moderator mnie pogoni za chwilę...Jak pracuje klima,wytwarza się pewne ciśnienie w jej układzie,a wentylator chłodząc czynnik,w/w ciśnienie zmniejsza.Jeśli REZYSTOR lub KOSTKA na nim jest WYPALONA/STOPIONA,wowczas wentylator jest załączany na najwyższy II bieg,bo komputer w aucie odczytuje awarię wentylatora lub wysokie ciśnienie w ukł.klimatyzacji (jako nie schłodzony do końca czynnik) i uruchamia wentylator na najwyższych obrotach.Stąd to przygasanie i szarpnięcie autem w trakcie jazdy,bo na uruchomienie AWARYJNE WENTYLATORA idzie aż 27 AMPER !!!!! ----Zmierzone z moim sąsiadem elektrykiem-----Wentylator jest załączony na najwyższy bieg,ale dopiero wtedy,kiedy ciśnienie dochodzi do krytycznej najwyższej wartości (widziałem to na wskaźnikach u klimaciarza jak podpiął się po klimę w moim MDO).

UWAGA!!!!

Usterka kostki lub rezystora jest na tyle niebezpieczna,że może dojść (w ostateczności) do eksplozji/rozerwania układu klimatyzacji.To wiem od szpeca z punku konserwacji i naprawy ukł.klimatyzacyjnych w samochodach.Po usunięciu usterki podjechałem tam w celu sprawdzenia czy wszystko jest już w porządku z klimą u mnie.Awaria miała miejsce w sierpniu.Po naprawie,do dnia dzisiejszego wszystko działa jak tralala.Klima,wentylator ... no i nic nie przygasa.

Życzę powodzenia w naprawie,a regulatory napięcia i inne podzespoły elektryczne proszę zostawić w spokoju.
Mam nadzieję,że trochę pomogłem.

Ostatnio edytowane przez przemo CK ; 25-10-2011 o 15:25
przemo CK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 19:04   #7
klocky
ford::average
 
Avatar klocky
 
Zarejestrowany: 29-01-2009
Model: S-Max
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2011
Postów: 190
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

Co do wymiany regulatora napięcia w TDDI to da się go wymienić, nawet bez demontażu alternatora z auta. Co do przygasania świateł podczas startu klimatyzacji i wentylatora, wentylator nigdy nie startuje bezpośrednio z II-biegu, dzieje się tak wyłącznie gdy jest uszkodzony rezystor(w układzie z rezystorem) lub regulator(w układzie z elektronicznym regulatorem obrotów).
klocky jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 19:04   #8
dujek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-01-2009
Skąd: WAWKA
Model: Ford S-max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 217
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

kolego "przemo CK" ja tylko wywaliłem wtyczkę i elektryk na wsuwki zrobił rezystora nie wymieniałem i elektryk go nie wyjmował i nie sprawdzał ale po tym zabiegu wentylator załącza się po włączeniu klimy na I biegu.

A pulsujące oświetlenie jest cały czas szczególnie widoczne na zimnym silniku?? i co może być przyczyną jeśli nie regulator napięcia??
dujek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2011, 19:40   #9
przemo CK
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 12-06-2011
Skąd: scyzoryk
Model: Mondeo
Silnik: 2.0TDDi
Rocznik: 2001
Postów: 4
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

Cytat:
Napisał dujek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
A pulsujące oświetlenie jest cały czas szczególnie widoczne na zimnym silniku?? i co może być przyczyną jeśli nie regulator napięcia??
Bieżnia na komutatorze alternatora lub kończą się jego szczotki,ale raczej na komutator bym stawiał.Regulator jak pada to albo daje jak wściekły,że prawie pali żarowki,bo tak jasno świecą,albo nie ładuje prawie wcale przez co ciężko nawet odpalić.Uszkodzony regulator nie daje efektu mrygania świateł i przygasania odbiornikow prądu.Staram się tylko pomoc nieco,bo długo już naprawiam auta.Jeśli się okaże,że nie trafiłem z diagnozą,to proszę nie linczujcie mnie.
przemo CK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-10-2011, 11:06   #10
dujek
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-01-2009
Skąd: WAWKA
Model: Ford S-max
Silnik: 2.0 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 217
Domyślnie Odp: Wentylator,obroty,szarpniecie

Cytat:
Napisał przemo CK Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
.Regulator jak pada to albo daje jak wściekły,że prawie pali żarowki,bo tak jasno świecą.
Właśnie co do świateł to ostatnio nocami czasami mi mrygają światłami albo mówią na cb żebym sobie światła ustawił, może jednak od tego regulatora tak jasno święcą??

Światła mam ustawione do samego dołu, tzn jedno bo w drugim jest spalony silniczek od pasażera. może to ich tak razi.

Sprawdzając miernikiem napięcie akumulatora na włączonym silniku światłach da się w 100% ustalić że regulator nawala, ??
dujek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:56.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.