Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Tuning
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-09-2010, 20:12   #1
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Kilka dni temu zakończyłem projekt nowego IC. Zdecydowałem się na zaprojektowanie swojego IC, a nie korzystanie z gotowców. Moim celem było stworzenie IC, który wszedłby w miejsce dostepne bez większych przeróbek. Z drugiej strony nie chciałem, by IC był przesadnie duży, bo to marnowanie mocy turbiny. Nasze auta w najlepszym przypadku dobiją do 200 KM, więc sens wkładania IC wielkości Airteca moim zdaniem mija się z celem. Ponadto IC większy częściowo byłby zasłonięty przez belkę absorbujacą. Plan był więc taki, by IC zmieścił się pod belką, a kończył wyżej niż zderzak. Takie umieszczenie ma jeden ważny plus - ciśnienie potwietrza wytwarzane przez kształt auta jest najwyższe na dole. Nie bez powodu więc montuje się IC najniżej. Cel udało się uzyskać.
Po pierwsze IC montuje się w oryginalnym miejscu. Nie trzeba nic wiercić, kombinować. Wystarczy usunąć dwa plastiki (boczne zaślepki) oraz uciąć dwa elementy plastikowe, by IC mógł być większy.
Mój IC wchodzi idealnie w oryginalny zderzak i nie trzeba nic przy nim ciąć. Korzystam też z oryginalnych rur (skraciłem je o jakieś 2 cm, bo IC jest szerszy).
IC ma boki wykonane z aluminium (a nie plastiku jak oryginał), więc cały IC pracuje.

Oto kilka zdjęć z montażu nowego ICka.

Nowy vs stary
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

plastiki które ucinałem - tutaj lewy
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

plastiki które ucinałem - ucięta lewa strona
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

plastiki które ucinałem - ucięta prawa strona
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

zamontowany
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

zamontowany - widać, że nie zachodzi za belkę
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

zamontowany - widać, że jest jeszcze miejsce w zderzaku
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

widok przez kratkę u dołu
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Pozostaje pytanie jak to działa i czy działa lepiej.
Postanowiłem to zmierzyć. Zaraz za IC znajduje się czujnik IAT, który mierzy temperaturę powietrza schłodzonego już, które przeszło przez IC. I właśnie odczyty tego czujnika najbardziej mnie interesują.

Przejechałem się tuż przez montażem i zaraz po nim i oto wyniki z wykresami.

Załączam na nim temperaturę otoczenia (AAT), temperaturę po schłodzeniu (IAT) oraz prędkość (VSS). Celem intercoolera jest doprowadzenie temperatury powietrza tłoczonego przez turbinę do temperatury otoczenia (niżej się nie da). Tak więc im IAT jest bliższe AAT, tym lepiej. Im dalej, tym gorzej.

Stary IC
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Nowy IC
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Różnica jest ogromna. Stary IC puchnął do temperatury niemal 60*C, podczas gdy nowy do 24*C.


Wpływ na autko zmierzę w najbliższym czasie na hamowni, ale bez chipa wpływ będzie mniejszy. Największy zysk jest w gorące dni, gdy na stary IC traciłem moc, a na nowym nie będę.

Każdy zapyta o cenę. Otóż mnie ten interes wyszedł 1000 zł (już z montażem). Jest to związane z tym, że to pierwsza szuka i koszt produkcji i eksperymentowania jest ciut wyższy. Kolejne można wyprodukować nieco taniej - za 750 zł. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to zachęcam do kontaktu.

Co sądzicie ogólnie? Jakieś uwagi?

__________________
Modyfikacje w Fordach
| Wroc - W-wa - Rze - ZG - Łdź |
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 20:52   #2
INVERTER
ford::advanced
 
Avatar INVERTER
 
Zarejestrowany: 25-08-2010
Skąd: Alfreton UK
Model: Mondeo Mk3 Ghia X Black Panther
Silnik: 2.0 TDCI 130 euro3
Rocznik: styczen 2004
Postów: 352
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Ja za ic dałem 400zł (nowy z ebay !!! ) i sam go zamontowałem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Na starym miałem latem nawed 100 stopni w dolocie przy 1.5bara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

A teraz Max o 10 stopni ponad to co na zewnątrz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

No i znacznie mniejszy spadek ciśnienia z 20% zeszło do 5-10% Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. czyli jak na wyjściu z turbiny mam 1.6bara to na kolektorze dolotowym jest 1.5bar a było 1.3-1.4bara Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
INVERTER jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 21:07   #3
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Rzuć jakieś zdjęcia swojego IC i montażu. Jak mierzysz ciśnienie w dolocie?
__________________
Modyfikacje w Fordach
| Wroc - W-wa - Rze - ZG - Łdź |
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 21:38   #4
INVERTER
ford::advanced
 
Avatar INVERTER
 
Zarejestrowany: 25-08-2010
Skąd: Alfreton UK
Model: Mondeo Mk3 Ghia X Black Panther
Silnik: 2.0 TDCI 130 euro3
Rocznik: styczen 2004
Postów: 352
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Mam wskaźnik analogowy a wyjściu z turbiny (trzeba było wiercić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )

Dodatkowo mam otwór pod ten sam wskaźnik na kolektorze Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ale pomiar z kolektora chwilowo mierze na MAP sensorze ( skaner OBD Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ) Mam ELM 327 na bluetooth podłanczam sie do niego telefonem (windows mobile) na którym mam Aplikacje OBDgauge Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. wyświetla pare parametrów jednocześnie Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ok, jutro zrobię fotki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
INVERTER jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2010, 22:24   #5
tomiscorpio
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 15-02-2006
Skąd: Złotów
Model: fs
Silnik: 1998
Rocznik: 95
Postów: 6,528
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

roznica ogromna. bo mnie denerwuje jak idzie taki uparty 1.9 tdi , fajnie cisnie to dobrze. Tyle ze po 2-3 przyspieszeniach jakos zaczyna mu ten klekocik slabo przyspieszac.

Z boku te icki maja pomontowane to juz wogole tam temperatura jest .... , male i z boku.

Roznice napewno czuc.
tomiscorpio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-09-2010, 11:40   #6
zabut
ford::average
 
Avatar zabut
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 08-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi 130 KM
Rocznik: 2004
Postów: 94
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Ciekawa propozycja...warta przemyślenia.

Inverter skąd ten IC za 400 zł i co to w ogóle jest? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zabut jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-09-2010, 12:43   #7
INVERTER
ford::advanced
 
Avatar INVERTER
 
Zarejestrowany: 25-08-2010
Skąd: Alfreton UK
Model: Mondeo Mk3 Ghia X Black Panther
Silnik: 2.0 TDCI 130 euro3
Rocznik: styczen 2004
Postów: 352
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

IC jest z Ebay UK, sprzedają na całą Europę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

http://cgi.ebay.co.uk/FMIC-FFRONT-MOUNT-TURBO-INTERCOOLER-TYPE-R-550x225x64MM-/200509675922?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM& hash=item2eaf4ed992

Na początku chciałem większy, ale ten jest w sam raz i pasuje na orginalne węże Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Mam problem z fotkami, nie idzie ich wkleić Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez INVERTER ; 08-09-2010 o 12:52
INVERTER jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-09-2010, 16:19   #8
zabut
ford::average
 
Avatar zabut
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 08-05-2009
Skąd: Warszawa
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi 130 KM
Rocznik: 2004
Postów: 94
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Dzięki wielkie za linka.

Na razie się tuningiem mechanicznym nie zajmuje, ale myślę, że jakoś w listopadzie trzeba będzie to trochę ogarnąć Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
zabut jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-09-2010, 17:47   #9
Polarny
ford::professional
 
Avatar Polarny
 
Zarejestrowany: 17-05-2007
Skąd: Wrocław/Warszawa
Model: Mondeo Mk5
Silnik: 2.0 TDCI @205KM
Rocznik: 2016
Postów: 1,346
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Ja tutaj widzę 500 zł a nie 400 zł (99 funciaków, czyli jakieś 480 zł).

A jak do montujesz? Bo widzę, że trzeba trochę rzeźbić i kombinować. Poza tym całkowita jego długość wymaga na moje oko także skrócenia węży i to konkretnie. Do tego cały nie mieści się pod belką, tak więc jakaś jego część nie pracuje aktywnie lecz pasywnie (czyli marnuje się i zwieksza niepotrzebnie pojemność całego układu).

Rzuć jak możesz jakieś wyniki temperatury mierzone podczas jazdy. Masz ELMa, więc możesz zrobić loga.

Zdjęcia wrzuć na imageshack.us i potem wklej tutaj.
__________________
Modyfikacje w Fordach
| Wroc - W-wa - Rze - ZG - Łdź |
Polarny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-09-2010, 18:17   #10
INVERTER
ford::advanced
 
Avatar INVERTER
 
Zarejestrowany: 25-08-2010
Skąd: Alfreton UK
Model: Mondeo Mk3 Ghia X Black Panther
Silnik: 2.0 TDCI 130 euro3
Rocznik: styczen 2004
Postów: 352
Domyślnie Odp: Mój nowy IC do Mondeo Mk3

Szukasz dziury w całym Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

za 500zł dostajesz polerowany IC z gwarancjom Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

ciągnąc na 5biegu przy 1.4bara jest 10stopni różnicy
przy 1.7bara jest 15stopni Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
INVERTER jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:20.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.