Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-07-2020, 13:34   #41
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Chyba nie zajrzałeś do wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
a w nim do instrukcji serwisowej EPIC-a w silniku 2,5 Transita [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Instrukcja jest w języku angielskim, ale warto się w nią wgryźć. Na stronie 12 tej instrukcji opisano jak pracuje zawór start-stop. Otóż jest on sterowany sygnałem PWM, czy sygnałem impulsowym o modulowanym czasie trwania impulsui.
Tylko stare wersje EPIC-a 1991-1994 miały zawór zasilany stałym napięciem.

ta instrukcja jest bardzo dobra, obszerna i dokładnie omawia problemy związane z EPIC-em

__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2020, 17:17   #42
Jack09
ford::beginner
 
Avatar Jack09
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Model: Transit 190EF
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1994
Postów: 42
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chyba nie zajrzałeś do wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
a w nim do instrukcji serwisowej EPIC-a w silniku 2,5 Transita [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Instrukcja jest w języku angielskim, ale warto się w nią wgryźć. Na stronie 12 tej instrukcji opisano jak pracuje zawór start-stop. Otóż jest on sterowany sygnałem PWM, czy sygnałem impulsowym o modulowanym czasie trwania impulsui.
Tylko stare wersje EPIC-a 1991-1994 miały zawór zasilany stałym napięciem.

ta instrukcja jest bardzo dobra, obszerna i dokładnie omawia problemy związane z EPIC-em
DCU Diesel control unit komputer
ESOS–Electric Shut Off Solenoid zaworek

A Silnik nieruchomy, stacyjka włączona. DCU dostarcza niewielki prąd, aby sprawdzić integralność obwodu ESOS.
B) Gdy podczas rozruchu DCU upewni się, że wirnik znajduje się w pozycji wymaganej do uruchomienia, dostarczy maksymalny prąd do szybkiego otwarcia ESOS.
C) Gdy ESOS jest w pełni otwarty, do utrzymania tej pozycji wymagany jest mniej prądu. DCU odpowiednio zmniejszy prąd. Niski wynikowy prąd (testowanie i wstępne wstępne) Max. prąd wypadkowy (podnoszenie) Średni prąd wypadkowy (utrzymywanie) A045-010 Aby zminimalizować czarny dym przy rozruchu powyżej 0 ° C, ESOS nie jest uruchamiany, dopóki wirnik pompy nie znajdzie się we właściwej pozycji do rozruchu. Poniżej 0 C ESOS działa natychmiast po uruchomieniu

Według tego opisu wnioskuję że komputer przy kręceniu rozrusznikiem daje maksymalny prąd dla szybkiego otwarcia zaworu i po odpaleniu zmniejsza ten prąd dla podtrzymania tego zaworu w otwartej pozycji, i w zależnosci od temperatury jest otwarty odrazu lub po ustawieniu wałka pompy w odpowiednią pozycję i tak naprawde niczym już ten zaworek nie steruje? bo w temacie o epicu piszesz "W zależności od trybu pracy silnika zawór ma zmieniane tłumienie przepływu."

Na elektrodzie doradza mi facet żeby założyć starą pompę wtryskową, bo różnią się elektroniką
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Na tą chwilę dałem 5v dc z zasilacza impulsowego cewka sie nie grzeje, pod komputer jest podłączona stara cewka. samochód odpala i chodzi bez checka.
I już nie wiem co robic Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. zakładać starą pompę czy tak jeździć i martwić się że pompa daje za ubogo lub bogato i silnik powie papa

Ostatnio edytowane przez Jack09 ; 15-07-2020 o 17:24
Jack09 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2020, 18:04   #43
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Zawór w pompach po 1994 roku sterowany jest sygnałem PWM (ang. Pulse-Width Modulation) , czyli sygnałem najczęściej o stałej częstotliwości, ale o zmiennym czasie trwania impulsu. Czyli przy maksymalnej czasowej impulsu sygnał staje sygnałem stałym.
Impuls może być kształtowany różnie, w pierwszym momencie jest silniejszy, później dla podtrzymania twornika wystarcza mniejszy prąd.

Rola zaworu w pompie po 1994 roku jest podwójna - nie tylko zatrzymuje silnik, ale także reguluje ciśnienie paliwa wewnątrz pompy. Paliwo jest wykonawczym czynnikiem hydraulicznym dla nastawników kąta i wielkości wtrysku, więc nieprawidłowe ciśnienie powoduje często całkowite zakłócenie pracy nastawników i powstanie ich błędów, które w rzeczywistości nie mają takiej przyczyny, są sprawne - winny jest zawór start-stop.
W starej pompie z lat 1991-1994 zawór start-stop nie pełnij funkcji regulacji ciśnienia, był zasilany sygnałem stałym +12V.

Jeżeli zrobiłeś zamianę pompy "starej" na "nową" - to to się raczej nie uda... Sterowany sygnałem PWM zawór cały czas wibruje z dużą częstotliwością otwierając i zamykając się, w starej pompie jest albo stale otwarty, albo stale zamknięty.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-07-2020, 22:36   #44
Jack09
ford::beginner
 
Avatar Jack09
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Model: Transit 190EF
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1994
Postów: 42
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Wymieniłem cały silnik z 100km(trup) na 85km był już z pompą i turbiną, czyli konstrukcja tych pomp jest inna i przełożenie np cewek i całej elektryki z pompy nic nie da?
Cóż trzeba zamawiać następny tłoczek i przy okazji wymiany pompy zrobić rozrząd ehh Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez Jack09 ; 15-07-2020 o 22:39
Jack09 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2020, 08:53   #45
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Cytat:
Napisał Jack09 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czyli konstrukcja tych pomp jest inna i przełożenie np cewek i całej elektryki z pompy nic nie da?
Konstrukcja generalnie jest ta sama, ale odmian pomp jest kilkanaście. Nie wiem czy taka zamiana elektryki jest możliwa.
A dlaczego nie mylisz o powrocie do starej pompy i ewentualnie wtryskiwaczy w zmienionym silniku?

Angole na swoim Forum Transita mają kilku doświadczonych w EPIC-u userów, zadałem tam pytanie o Twój problem, ale z tego co pamiętam nikt tam nie robił takich eksperymentów jak Ty. To jest temat na pracę doktorską...
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 16-07-2020 o 09:31
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2020, 10:11   #46
Jack09
ford::beginner
 
Avatar Jack09
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Model: Transit 190EF
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1994
Postów: 42
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Z chęcią przełożyłbym stary osprzęt żeby mieć nadal 100km niestety stary silnik to był już trup

brak kompresji

pobór oleju na potęge.

nierówna praca silnika na wolnych obrotach, prawdopodobnie coś z wtryskami

turbo jeszcze chodziło ale zobacz na film [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

nie jestem pewien co do sprawności pompy przez tą nierówną pracę, choć to pewnie wtryski, tylko czy będzie to razem grać wtryski 85km z pompą 100km?

Dzięki za zainteresowanie tematem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jack09 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-07-2020, 13:52   #47
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Cytat:
Napisał Jack09 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
tylko czy będzie to razem grać wtryski 85km z pompą 100km?
Zapewne tak, powinny chodzić prawidłowo, tyle, że minimalnie mniejszą miałby silnik, ale na pewno dużo więcej niż 85 KM.
W sieci są oferowane wtryskiwacze ołówkowe, które teraz produkują Chińczycy z oryginalnymi oznaczeniami Stanadyne, myślę że jest to oficjalna licencja. Podają szczegółowe parametry pracy. I różnice - bardzo małe - głównie polegają na rozpylaczu (średnica otworów), natomiast ciśnienia pracy są zawsze takie same.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-07-2020, 19:40   #48
Jack09
ford::beginner
 
Avatar Jack09
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Model: Transit 190EF
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1994
Postów: 42
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Na razie wyciągnąłem stary zawór start-stop z cewki I podłączyłem pod komputer starą cegłę żeby nie wchodził w tryb awaryjny zrobiłem 100km jest ok ale odczuwalne mniej mocy jak na poprzednim silniku, rozpedzalem sie chyba 30sekund do 90 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ,jutro wymiana rozrządu i podstawienie starej pompy zobaczymy czy będzie lepiej sie zbierał, pompy juz wyciągnąłem z zewnątrz wyglądają identycznie może moc to tylko kwestia kompa ?w razie wymiany wtryskow.. znalazłem w dobrej cenie wtryski o numerach 33407 chyba podpasują na 100km?
Jack09 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2020, 08:38   #49
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,981
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Cytat:
Napisał Jack09 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
znalazłem w dobrej cenie wtryski o numerach 33407 chyba podpasują na 100km?
To są wtryski do wersji 85 KM.
Wtrysków do wersji 100 KM jest kilka różnych, np wtryski 33408 mają wszystkie parametry jak 33407 oprócz jednego (ale ważnego) parametru: średnicy otworów rozpylacza.
Wtryski 33407 mają 5 x 0,203 mm, a wtryski 33408 5 x 0,225 mm. Przeliczając na powierzchnię średnicę otworu, wychodzi, że wtryski 33408 (100 KM) mają powierzchnię otworów rozpylacza większą aż o 33%. To sporo. Więc dawka wtrysku przy 33407 będzie automatycznie mniejsza i będzie mniejsza moc... Ale z braku laku - można założyć.

Dane dla 33407:
Injector settings
1. opening pressure settings:
Set check
new 4050 ±50 psi 4000 psi min.
 (280±3.4 bar) (275 bar)
service 3850±3.4 bar) 3500 psi min.
(266±3.4 bar (241 bar)
2. valve lift: turn 3/4±1/16 .0135 (0.34mm) nominal
3. spray orifice size: .0080 (0.203mm)
4. spray orifice number: 5
5 5. sac type: tapered mini
6. return oil leakage: 14 drops / 30 seconds max. At 1500 psi (103.5 bar)

Dane dla wtrysku 33408:
Injector settings
1. opening pressure settings:
Set check
new 4050 ±50 psi 4000 psi min.
 (280±3.4 bar) (275 bar)
service 3850±3.4 bar) 3500 psi min.
(266±3.4 bar (241 bar)
2. valve lift: turn 3/4±1/16 .0135 (0.34mm) nominal
3. spray orifice size: .0088 (0.225mm)
4. spray orifice number: 5
5 5. sac type: tapered mini
6. return oil leakage: 14 drops / 30 seconds max. At 1500 psi (103.5 bar)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 21-07-2020 o 13:18
wojtekjanus jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-07-2020, 19:50   #50
Jack09
ford::beginner
 
Avatar Jack09
 
Zarejestrowany: 07-09-2008
Model: Transit 190EF
Silnik: 2,5TD
Rocznik: 1994
Postów: 42
Domyślnie Odp: Jak naprawić zawór start-stop pompy Lucas Epic

Już po przekładce pompy wtryskowej, silnik chodzi jak by bardziej miękko mniej "metalicznie" i jest chyba trochę żwawszy.
Jack09 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:37.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.