Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 20-04-2024, 11:20   #1
pawelostutos
ford::amateur
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 25-02-2019
Skąd: Oświęcim
Model: Mondeo
Silnik: 1997
Rocznik: 2017
Postów: 8
Domyślnie Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Witam forumowiczów. Postanowiłem założyć ten temat gdyż od dwóch dni nurtuje mnie bardzo ciekawy przypadek zapelniania się filtra DPF. Otóż kilka dni temu aktywowałem w moim mondziaku 2.0 diesel 150/180KM zwykły pasywny tempomat.
Do tej pory jeździłem bez tego wynalazku i przyznam że jest on bardzo przydatny będąc na co dzień w trasie. Ale w czym rzecz? Otóż od jakiegoś miesiąca zauważyłem że filtr DPF zapełnia się i wypala co 200 km. Podgląd na działanie DPF mam na bieżąco,gdyż korzystam z tzw. Pudełka Damiana (większość z Was wie o co chodzi)
Wczoraj będąc w trasie zapełnienie "load" po pokonaniu 200 km. uzyskało 100 procent więc siłą rzeczy ruszyło wypalanie. Proces trwał ok 10 km. i po wypaleniu filtra do 21procent proces się zakonczyl.Przeszedłem na jazdę na tempomacie i o dziwo: zapełnienie filtra spadło jeszcze do 17 procent. Mało tego. Przejechałem dalsze 200 km. (gdzie przy jeździe bez tempomatu byłoby już 100 procent i kolejne wypalanie) a tu tylko 45 Moje pytanie brzmi: co ma wspólnego tempomat z zapełnianiem się filtra DPF? Dlaczego jazda przy załączonym tempomacie spowalnia zapełnianie się DPF -u? Czy to normalne?

pawelostutos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-04-2024, 11:26   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,785
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

To ciekawy temat. Jaką masz skrzynię biegów? Zauważyłem przy swoim ze skrzynią PS, że w trybie S bez tempomatu trzyma wyższe obroty, a po włączeniu tempomatu (tak samo z limitem) przełącza na wyższe biegi jak w trybie D, powodując znaczny spadek obrotów.
tomao jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-04-2024, 11:35   #3
pawelostutos
ford::amateur
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 25-02-2019
Skąd: Oświęcim
Model: Mondeo
Silnik: 1997
Rocznik: 2017
Postów: 8
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
To ciekawy temat. Jaką masz skrzynię biegów? Zauważyłem przy swoim ze skrzynią PS, że w trybie S bez tempomatu trzyma wyższe obroty, a po włączeniu tempomatu (tak samo z limitem) przełącza na wyższe biegi jak w trybie D, powodując znaczny spadek obrotów.
Zwykły manuał 6-cio stopniowa. Dodam że przy wyłączeniu całkowitym tempomatu zapełnienie "load" rośnie bardzo szybko. Wystarczy włączyć przycisk "set" na tempomacie i nawet nie aktywować prędkości a procenty wzrastają dużo wolniej i jestem w stanie przejechać nawet 500-600 km. bez wypałki.
pawelostutos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2024, 18:10   #4
offieczka
ford::average
 
Imię: DOM
Zarejestrowany: 01-03-2019
Skąd: Tarnów
Model: S-MAX MK2 BiT 2** KM
Silnik: diesel
Rocznik: 2016
Postów: 76
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Ciekawe. Muszę sprawdzić ale może to być spowodowane tym iż komputer w tempomacie inaczej steruje gazem a co za tym idzie działaniem egr i przełączaniu spalin zamiast na dopalenie to w dpf. Ale to tylko moje gdybanie
offieczka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2024, 18:48   #5
menen2
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 26-06-2013
Model: A8 D3 i mondeo mk3
Silnik: 4,2 V8 350km i 2.0TDCi 130km
Rocznik: 2008 i 2005
Postów: 6
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

A ja mam takie pytanie. Czy na autostradzie nie powinno odbywać się wypalanie pasywne?Temperatura spalin powinna przecież wzrosnąć na tyle, żeby aktywne wypalanie nie musiało się włączać.
menen2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2024, 19:15   #6
Hansolo
ford::expert
 
Avatar Hansolo
 
Imię: Radosław
Zarejestrowany: 11-07-2012
Skąd: Lębork
Model: Mondeo MKV AWD, Peżot 308 T9 ON
Silnik: 180 + wirus
Rocznik: 2018
Postów: 2,162
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Cytat:
Napisał menen2 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy na autostradzie nie powinno odbywać się wypalanie pasywne?
Trzeba dobrze kitować, żeby EGT na te 500 stopni weszło. Przepisowe 140 km/h to zdecydowanie za mało.
__________________
Łe tam Panie, Fordy rdzewiejo, sie psujo i nie jado i palo jak smoki
Hansolo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2024, 19:23   #7
menen2
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 26-06-2013
Model: A8 D3 i mondeo mk3
Silnik: 4,2 V8 350km i 2.0TDCi 130km
Rocznik: 2008 i 2005
Postów: 6
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Kurczę, w służbowych Toyotach wypala się statycznie bez żadnego problemu. Z drugiej strony, mając pudełko i możliwość monitorowania temperatury spalin, czy zrzucając bieg niżej nie zwiększymy temperatury spalin? Większe spalanie, ale częste wypalanie DPF z tego co się orientuje może obniżyć jakość oleju poprzez przedostanie się tam ropy? A nawet jeśli nie włączy się to wypalanie, to chyba mimo wszystko ze względu na optymalną temperaturę roboczą całego układu to filtr powinien zapełniać się wolniej. Jeśli się mylę bardzo proszę o poprawkę, natomiast śmiało mogę powiedzieć, że u nas 2 letnie Toyoty z przebiegiem po 500.000 nie mają żadnych problemów z DPFem, a w ciągu 24 godzin potrafią zrobić ponad 2000km.
menen2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2024, 19:44   #8
Hansolo
ford::expert
 
Avatar Hansolo
 
Imię: Radosław
Zarejestrowany: 11-07-2012
Skąd: Lębork
Model: Mondeo MKV AWD, Peżot 308 T9 ON
Silnik: 180 + wirus
Rocznik: 2018
Postów: 2,162
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Jak Mondziak lata trasy to wypalanie co 600-700 km, nie jest czymś zaskakującym. Trwa kilka minut i po krzyku. W Mondziaku mk5 oleju nie przybywa, a przynajmniej o tym nie słyszałem. W mk4 z silnikiem dw10 to i owszem. Wystarczy na telefon aplikacja forscan i jakaś tania kostka do OBD żeby podejrzeć ten DPF . Gapić się ciągle to krok do dziwactwa. Jak lecisz sobie te 160 km/h to widać jak delikatnie procenty zapełnienia DPF spadają , a jak jest dwójka z przodu to bardzo szybko.

Chamski czip gdzie EGT bez limiterów i zero problemów z DPF Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Łe tam Panie, Fordy rdzewiejo, sie psujo i nie jado i palo jak smoki
Hansolo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2024, 20:15   #9
menen2
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 26-06-2013
Model: A8 D3 i mondeo mk3
Silnik: 4,2 V8 350km i 2.0TDCi 130km
Rocznik: 2008 i 2005
Postów: 6
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Zgadzam się, i w przypadku samochodów osobowych jest to jak najbardziej poprawny przebieg między wypaleniami filtra DPF. Natomiast tutaj kolega pisze o wypalaniu co 200km, co w mojej opinii nawet w warunkach wyłącznie miejskich jest wartością stanowczo za małą.
menen2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-04-2024, 11:13   #10
klocolus
ford::professional
 
Avatar klocolus
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 29-08-2013
Skąd: w-wa
Model: mondeo MK4 / MK5
Silnik: 1.6 eb ~210KM / 2.0 tdci 215KM
Rocznik: 2014 / 2017
Postów: 1,521
Domyślnie Odp: Zapełnianie DPF przy włączonym tempomacie

Cytat:
Napisał menen2 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jeśli się mylę bardzo proszę o poprawkę, natomiast śmiało mogę powiedzieć, że u nas 2 letnie Toyoty z przebiegiem po 500.000 nie mają żadnych problemów z DPFem, a w ciągu 24 godzin potrafią zrobić ponad 2000km.
Nie mają bo śmigają takie przebiegi w krótkim czasie. Mało motogodzin. Np. w mieście mamy średnią prędkość 20-30km/h, u Ciebie jest 100km/h+ czyli 3-5 razy szybciej leci przebieg niż motogodziny. Zdecydowanie mniej cykli rozgrzewania i studzenia itd.

Dlatego zawszę mówię, samochód z przebiegiem 100-150tkm może być bardzie wyeksploatowany mechanicznie niż ten co ma 500tkm.

Aby pasywnie wypalać dpf w mk5 to tak trzeba 180+ lecieć. W trasie miałem wypalanie co 550km chyba.

Cytat:
Napisał pawelostutos Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
: co ma wspólnego tempomat z zapełnianiem się filtra DPF?
Co do tempomatu to jedyna opcja to większy udział egr podczas pracy (bo stałe obciążenie pewnie jeszcze ze stosunkowo niską prędkością, powyżej 140-150km/h to już egr zamknięty), połączyć to z małymi niedomaganiami od strony doładowania/wtrysku/silnika wraz z wiekiem i przepis na zdecydowanie więcej sadzy gotowy.

Jak jedziesz i nawet trochę przyspieszasz to właściwie egr zamknięty, jak zwalniasz to może być duży udział ale i tak AFR będzie wysokie bo nie/mało dodajesz paliwa a doładowanie działa. A najbardziej jest otwarty jak jedziesz ze stałą prędkością tak do 120km/h. Po prostu ma to związek nie o tyle z tempomatem co ze stałą prędkością/obciążeniem, może podczas jazdy zawsze trochę przyspieszasz albo zwalniasz.

Ostatnio edytowane przez klocolus ; 25-04-2024 o 11:17
klocolus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:03.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.