Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-04-2018, 21:41   #981
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,553
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

Nawet od Volvo pasuje. Z tego co zrozumiałem i gdzieś na forum w czyjejś wypowiedzi znalazłem (przepraszam, ale nie wiem kto to pisał), to działa tak:

C851-1 (black - czarny) - stały plus na C102-5 - jest zawsze, zasila jeszcze inne obwody
C851-2 (brown - brązowy) - sygnał modulowany na C103-9

Teraz sygnał modulowany to sygnał o regulowanym wypełnieniu, który steruje 3 mosfetami wewnątrz nagrzewnicy. Im większe wypełnienie impulsów, tym większą moc osiągamy. W ten sposób GEM może sterować mocą grzania zależnie od nadwyżki z alternatora. Jeśli w tym miejscu jest niemodulowany plus, grzałka będzie chodziła z pełną mocą.

Dodatkowo na schemacie C851-1 (ten ze stałym plusem) jest podpisany jako IGN więc wnioskuję, że sygnał tam pojawia się dopiero po zapłonie. Czyli jeśli kluczyków nie ma w stacyjce, nie powinien się tam pojawić żaden sygnał.

Stąd, idąc za moim rozumowaniem, u Ciebie jest:
a) C851-1 jest plus POMIMO zapłonu - to pierwszy błąd ale nie powinien doprowadzić do działania nagrzewnicy, bo wymagany jest też:
b) C851-2 jest stały plus, czyli nagrzewnica myśli, że ma dać 100% mocy.
c) C851 jest sprawne, ale uszkodzona jest nagrzewnica, mosfety są przebite i grzeją bez względu na sterowanie - a napięcie mają zawsze, bo przewód "mocowy" idzie bezpośrednio z akumulatora (przez bezpiecznik)

Czyli jeśli na wyłączonej stacyjce na C851-1 albo -2 masz jakiekolwiek +12V to wina raczej leży po stronie GEMu (może coś po drodze, przetarta wiązka, przegryziona itd.)
A jeśli tam nie masz zasilania, a mimo to nagrzewnica pracuje, to ja bym obstawiał problem z nią samą.

hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-04-2018, 20:49   #982
slawek2021
ford::beginner
 
Imię: Sławomir
Zarejestrowany: 23-02-2014
Skąd: Włoclawek
Model: focus MKII
Silnik: 1.8TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 32
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

Dziś zabrałem się dopiero za sprawdzenie tych przewodów.Na wyłączonej stacyjce mam tylko 12v na czerwonym grubym przewodzie.A jak włączę stacyjkę na kontrolki to dopiero pojawia sie 12v na jednym z tych cienkich przewodów.Wychodzi na to że jednak tak nagrzewnica jest uszkodzona tylko ciekawe co jest w niej uszkodzone.Dodam że indeks grzałki mam taki jak: 6G91-18K463-DA i jest firmy VISTEON. Od mondeo mk4 ta grzałka jest, w pierwszych postach są wymienione indeksy grzałek i nie spotkałem takiej jak moja.

Ostatnio edytowane przez slawek2021 ; 07-04-2018 o 21:41
slawek2021 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-04-2018, 22:10   #983
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,553
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

Mosfety mogą być przebite, wówczas niezależnie od napięcia podanego na ich bazę będą przewodzić (np. tylko jeden może być uszkodzony, wówczas będzie ciągle włączona 1/3 mocy). Ale to taki mój strzał... Nie mam niestety schematu samej nagrzewnicy więc to trochę inżynieria wsteczna...
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2018, 17:41   #984
slawek2021
ford::beginner
 
Imię: Sławomir
Zarejestrowany: 23-02-2014
Skąd: Włoclawek
Model: focus MKII
Silnik: 1.8TDCI
Rocznik: 2005
Postów: 32
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

A jest taka możliwość że nagrzewnica pochodzi od anglika i dlatego ona nie chce współpracować oraz na dodatek ma inny indeks części?. Jeszcze nie spotkałem nagrzewnicy o takim indeksie na allegro.W sumie dużo nie dałem za tą nagrzewnice bo 45+16 zl przesyłka , ale dobrze by było jakoś ją naprawić i zamontować. Bedę dalej szukał przyczyny.
slawek2021 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-04-2018, 22:44   #985
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

Z pierwszą nagrzewnicą walczyłem... dwa miesiące! Softy, kable, bezpieczniki, ruskie forum... i nic!
W końcu dałem koledze do sprawdzenia...i był padnięta !##!#!#

Druga odpaliła od strzału.

PS. Nis sprawdzisz jej inaczej, bo jest PWMem sterowana.
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2018, 04:33   #986
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,553
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

No da się ją sprawdzić "na stole", podejrzewam że jak ktoś ogarnia elektronikę to by sobie poradził z naprawą bo urządzenie nie jest skomplikowane.

Natomiast biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę za sztukę i bądź co bądź pewne ryzyko (to jednak wciąż 700w grzałka podłączona na stałe do prądu) nie wiem czy by mi się chciało bawić.

Myślę, że możesz ją wyjąć i podłączyć samo zasilanie. Jeśli będzie grzała, będziesz miał dowód dla sprzedawcy że jest uszkodzona. Jeśli nie kupowałeś jej dawno temu czy od jakiejś przypadkowej osoby która już zniknęła to powinno się dać ją zwrócić. Zawsze to trochę kasy odzyskane...
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2018, 09:24   #987
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

NIE BĘDZIE GRZAŁA!!!

Ona jest sterowana PWMem. To nie grzałka do wody...

Najlepiej odesłać jak można i wymienić na nową używkę - jak pisałem niżej.
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2018, 09:43   #988
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,553
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

Powiedz mi co się stanie jeśli na wejście PWM damy stały sygnał +12V?
Idąc dalej - co się stanie, jeśli na wejście PWM damy stały sygnał 0V?

Odpowiem według swojej znajomości zasady działania PWM (skoryguj mnie jeśli inaczej to działa dla tych nagrzewnic!).

Przy +12V nagrzewnica będzie pracowała ze 100% mocą
Przy 0V nagrzewnica będzie pracowała z 0% mocy.

Więc skoro mamy możliwość sterowania (ubogą bo ubogą, bo zaledwie zero-jedynkową) nagrzewnicą, to czy nie możemy ustalić dzięki temu jej niesprawności? Moim zdaniem tak, ale znowu - popraw mnie jeśli mówię nieprawdę.
Wystarczy podłączyć zasilanie nagrzewnicy (+12V gruby czerwony i masę gruby czarny kabel), na IGN dać +12V (zapłon) i przy masie podanej na PWM powinniśmy mieć zimną nagrzewnicę.

Podłączenie +12V do PWM powinno dać nam pełną moc grzania nagrzewnicy.

Grzanie przy 0V na PWM jest dowodem niesprawności, a taką sytuację opisuje @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Ostatnio edytowane przez hindus ; 10-04-2018 o 09:49
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2018, 14:08   #989
maureliusz
ford::expert
 
Zarejestrowany: 07-07-2009
Skąd: okolice myślenic
Model: Focus MK2
Silnik: 1.6 TDCI (109KM)
Rocznik: 2005
Postów: 2,165
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

OK. Teoria super zgadza się.

W takim razie dokładnie podaj pod które kable podpiąć co, aby nie spalić. Ja po prostu nie miałem schematu, ani algorytmu. Nie wiem czy jest sterowana 12V czy może 5V w maxie. Po prostu nie miałem takiej wiedzy wówczas.

Pzdr.
__________________
_______________________
115KM i 275Nm... z serii :-) / "Nie kłóć się z idiotą - sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem"
maureliusz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-04-2018, 14:18   #990
hindus
ford::expert
 
Avatar hindus
 
Imię: Marek
Zarejestrowany: 22-07-2014
Skąd: Wejherowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1.6 TDCI 90KM
Rocznik: 2008
Postów: 4,553
Domyślnie Odp: Dostęp do nagrzewnicy

Na których przewodach powinien być jaki sygnał podawałem już w poście #981, Sławek potwierdził to w #982 kiedy zmierzył stan po przekręceniu stacyjki.

Tak jest to opisane w schematach: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
hindus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:49.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.