Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 27-05-2021, 18:43   #421
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Otwarcie zaworu EGR, tuż po 30 kilometrowej trasie gdzie w międzyczasie wypalał się DPF (LOAD po wypaleniu 17%, SOOT 23%), wynosi 60.39%, napięcie czujnika położenia zaworu EGR 2.90V. Przy 2tys obr rośnie do 85%. Mam tu na myśli EGR. Czujnik różnicy cośnień na jałowym biegu 0kPa, przy 3 tys obr 4 - 5kPa. Napięcie czujnika różnicy ciśnień na jałowym 0.49V, przy 2tys obr 0.56V, przy 3tys obr 0.59V.

Wyzerowałem wartości zapełnienia filtra DPF ale co ciekawe, nie było żadnego błędu a skasował się tylko LOAD. SOOT został bez zmian. Chyba że to kasuje się osobno.

mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 20:39   #422
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

pewien człowiek od tuningu powiedział mi, że czujnik różnicy ciśnień nie służy do analizy zapełnienia filtra DPF, czujnik ten jest elementem zabezpieczenia a nie analizy stanu zapełnienia filtra. Oznacza to, że sterownik traktuje go jako zabezpieczenie na wypadek gdyby standardowa kalkulacja stanu zapełnienia filtra zawiodła. Wówczas duży wzrost różnicy ciśnień jest alarmem dla sterownika, że coś jest nie tak i to wszystko, nie bierze on żadnego udziału w algorytmie wyliczenia zapełnienia filtra.

Tyle w temacie, nie wiem czy ma rację czy nie, ale analizując wskazania jestem skłonny w to uwierzyć. Z drugiej strony zauważyłem, że mając np. 50% DPF load gdy depnę w podłogę przez 1-2km to zaraz load wskakuje nawet na 70%... jak on sobie to wyliczył nie mam pojęcia,,,

jestem skłonny zrzucić rurkę od ciśnienia przed FAP i wypuścić sobie koło lusterka aby zobaczyć czy to auto dymi jak parowóz czy eletkronika świruje. Może warto też przeczyścić ten wężyk do czujnika bo skoro jest przed FAP to musi być zadymiony sadzą, ta rurka raczej się nie wypali podczas procesu reanimacji filtra.

Jedyne do czego mogę się przyczepić w moim aucie to zbyt wysokie ciśnienie doładowania przy delikatnym obchodzeniu się z gazem i co za tym idzie dużym otwieraniem się zaworu EGR czyli to samo co miał kolega Atari, ciekawe jest to, że auto jeździ dużo lepiej gdy zapełnienie filtra DPF jest duże wówczas turbo mniej pompuje ciśnienia.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 27-05-2021 o 21:05
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 21:02   #423
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Zobaczę jeszcze jedną rzecz. Rozmawiałem dziś z elektrykiem z forda i tak ni z gruchy ni z pietruchy powiedział żebym sprawdził czy mam wszystkie żarówki sprawne. Nie wiem co to ma wspólnego z DPF-em ale sprawdziłem. I co się okazało? Nie mam wszystkich sprawnych. Nawet jest błąd w komputerze. Nie działa mi żarówka od prawego doświetlania zakrętów. Jutro ją wymienię i zobaczymy. Jeżeli się okaże że to żarówka to ja nie mam nawet żadnych pytań ...
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 21:08   #424
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mondeo_owner Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zobaczę jeszcze jedną rzecz. Rozmawiałem dziś z elektrykiem z forda i tak ni z gruchy ni z pietruchy powiedział żebym sprawdził czy mam wszystkie żarówki sprawne. Nie wiem co to ma wspólnego z DPF-em ale sprawdziłem. I co się okazało? Nie mam wszystkich sprawnych. Nawet jest błąd w komputerze. Nie działa mi żarówka od prawego doświetlania zakrętów. Jutro ją wymienię i zobaczymy. Jeżeli się okaże że to żarówka to ja nie mam nawet żadnych pytań ...
chyba jaja sobie robi z Ciebie.... może jakaś dioda LED jest spalona Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ja nie mam błędów więc żarówki sprawne.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 27-05-2021 o 21:12
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 21:20   #425
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Nie wiem czy robi sobie jaja czy nie ale zachowanie mojego filtra jest conajmniej dziwne. Dziś jak startowałem miałem LOAD na 77%, SOOT na 69%. Specjalnie wyjechałem wcześniej bo mówię jak nic przed pracą zacznie się wypalanie. A tu niespodzianka. Nie wypalał. Po dojechaniu LOAD spadł na 71% a SOOT wzrósł do 71%. Wracając, po 25km, na 5km przed domem, zaczął wypalanie. Dlatego mówię, u mnie te parametry jakoś wariują. To nie jest normalne żeby sobie tak rosło i spadało i to o tyle procent. Czasem przez 10km LOAD wzrośnie o 1% a za moment bach i kilka procent w górę.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 22:26   #426
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Jak jedziesz spokojnie do 90-100kmh to load rośnie powoli, jak zaczniesz szarżować to load rośnie już dużo szybciej, ale to do 160kmh, powyżej zamyka się egr i już load rośnie powoli.
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 22:32   #427
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Czyli mój standardowy zakres prędkości z jakimi jeżdżę. 70 - 100km/h. I mówię LOAD czasem przez kilka km o 1% w górą. Za moment 2% w dół a po chwili 6% w górę. Tak chyba być nie powinno, prawda?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2021, 01:02   #428
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał atari Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak jedziesz spokojnie do 90-100kmh to load rośnie powoli, jak zaczniesz szarżować to load rośnie już dużo szybciej, ale to do 160kmh, powyżej zamyka się egr i już load rośnie powoli.
czyli jest niezgodność ilości powietrza do ilości spalin na niekorzyść czystego powietrza... w przypadku wyprogramowania EGR jedyne co interesuje sterownik dla ustawienia dawki paliwa do ciśnienie doładowania + korekcje względem temperatur powietrza i paliwa i to wszystko.

Jeżeli odłączymy kostkę EGR to też wskazuje ciągle na 0, zrobiłem kilka km i błędów nie wyrzuca na zegarach, jest tylko błąd w sterowniku.

Dzisiaj wypalanie włączyło się przy 96% LOAD (po 280km od ostatniego), nie miał kiedy wypalić tylko miasto... ciekawe jest to iż auto jeździ super jak filtr jest zapchany, fajnie przyśpiesza jakoś lekko bez wciskania pedału gazu. Z obserwacji wynika iż turbina mniej daje ciśnienia i zamiast być gorzej jest dużo lepiej. Myślę, że gdyby zmniejszyć to ciśnienie doładowania w niskim zakresie obrotów byłoby dużo korzystniej dla osiągów, zużycia paliwa oraz zapychania filtra.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 28-05-2021 o 10:10
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-05-2021, 22:05   #429
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mdxmd Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Dzisiaj wypalanie włączyło się przy 96% LOAD (po 280km od ostatniego), nie miał kiedy wypalić tylko miasto... ciekawe jest to iż auto jeździ super jak filtr jest zapchany, fajnie przyśpiesza jakoś lekko bez wciskania pedału gazu.
@[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] , a czy mógłbyś mi powiedzieć, jaką masz różnicę ciśnień mając tak duży LOAD?

Mam do Was jeszcze jedno pytanie. Jak działa chłodnica EGR? Jeżdżę od kilku dni z rejestracją parametrów, nagrywam sobie ekran na telefonie i później to analizuję. Nigdy ale to nigdy, nie zaobserwowałem zmiany na 2 parametrach. Pierwsze to EGR_POS_SEN. Mam bez przerwy 4.99V i to się kompletnie nie zmienia nigdy. Drugi parametr który się nigdy nie rusza to EGR_VAL_MEA. Stoi na 99.96. Przez ponad 200km odkąd wszystko rejestruję, nie drgnął ani na sekundę. Jest jeszcze trzeci, EFGR_VAL_DES. On też ma cały czas wartość 99.96. Czasem na sekundę wskoczy 0.0 i później znowu wraca na 99.96. Potrafi ktoś powiedzieć czy to normalne zachowanie?
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-05-2021, 06:02   #430
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

DPF > 80% ciśnienie różnicowe 16-20kpa,
DPF w 23% ciśnienie różnicowe do 10kpa (do niższych wartości mi nie wypala)

jaką masz temperaturę silnika ? u mnie max to 78st. termostat do wymiany ale to raczej nie ma znaczenia.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , dymi , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:35.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.