Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-05-2021, 21:47   #411
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Ale jesteś pewien że MAF wskazuje dobrze? 1.87g/s na zgaszonym silniku? to skąd on to powietrze ciągnie? Bo żeby było jasne, to co pokazałem na zdjęciu, nie na filmie, to wskazania na zgaszonym silniku. MAF 1.87g/s, MAP 73 i 101kPa. Też na zgaszonym. Przecież przy zgaszonym silniku powietrze przez dolot nie przepływa. No chyba że ja źle rozumiem zasadę jego działania ale to co udało mi się w między czasie znaleźć, to wszędzie mówią że silnik zgaszony = 0g/s

mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 22:02   #412
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mondeo_owner Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ale jesteś pewien że MAF wskazuje dobrze? 1.87g/s na zgaszonym silniku? to skąd on to powietrze ciągnie? Bo żeby było jasne, to co pokazałem na zdjęciu, nie na filmie, to wskazania na zgaszonym silniku. MAF 1.87g/s, MAP 73 i 101kPa. Też na zgaszonym. Przecież przy zgaszonym silniku powietrze przez dolot nie przepływa. No chyba że ja źle rozumiem zasadę jego działania ale to co udało mi się w między czasie znaleźć, to wszędzie mówią że silnik zgaszony = 0g/s
tak jest i tak ma być na 1000%, wymieniałem już MAF bo myślałem, że uszkodzony....
MAP pokazuje Ci ciśnienie atmosferyczne, więc nie może to być 0, na zgaszonym silniku wartość będzie zbliżona ciśnieniu atmosferycznemu (pid BARO)

chociaż faktycznie twoje parametry MAP są dziwne, jeden 73 a drugi 101 to ten sam parametr różni się tylko dokładnością.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 26-05-2021 o 22:10
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 22:10   #413
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

No to bardzo dziwne bo dałbym sobie głowę uciąć że on nie powinien pokazywać nic na wyłączonym silniku. Zastanawiam się też czy te wartości nie są zbyt wysokie. Znalazłem ciekawy artykuł, taki mocno techniczny, opisujący zasadę działania tego czujnika i tam było napisane, że wartości na biegu jałowym, powinny mniej więcej odpowiadać pojemności silnika czyli jeżeli silnik ma pojemność 2 litrów, to MAF na biegu jałowym powinien wskazywać +/- 2g/s. Podczas obciążenia wartość tą mnoży się przez 40 czyli przy obciążonym silniku, MAF powinien wskazywać +/- 2*40 = +/- 80g/s. I problemem jest kiedy te wartości mocno odstają od normy i np zamiast 2g/s z jakąś tam tolerancją, pokazuje np 8g/s lub więcej bo to już oznacza kilkukrotnie za dużą wartość.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 22:14   #414
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mondeo_owner Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
No to bardzo dziwne bo dałbym sobie głowę uciąć że on nie powinien pokazywać nic na wyłączonym silniku. Zastanawiam się też czy te wartości nie są zbyt wysokie. Znalazłem ciekawy artykuł, taki mocno techniczny, opisujący zasadę działania tego czujnika i tam było napisane, że wartości na biegu jałowym, powinny mniej więcej odpowiadać pojemności silnika czyli jeżeli silnik ma pojemność 2 litrów, to MAF na biegu jałowym powinien wskazywać +/- 2g/s. Podczas obciążenia wartość tą mnoży się przez 40 czyli przy obciążonym silniku, MAF powinien wskazywać +/- 2*40 = +/- 80g/s. I problemem jest kiedy te wartości mocno odstają od normy i np zamiast 2g/s z jakąś tam tolerancją, pokazuje np 8g/s lub więcej bo to już oznacza kilkukrotnie za dużą wartość.
MAF na wolnych obrotach przy nagrzanym silniku ale bez obciążenia, klimy, świateł ok 6 g/s, tak mam u siebie, ale 2g/s to chyba nie realne no może gdyby zrzucić pasek osprzętu to może... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ile masz otwarcia % EGR na wolnych obrotach (rozgrzany silnik) ??

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 26-05-2021 o 22:17
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 22:57   #415
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał mdxmd Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ile masz otwarcia % EGR na wolnych obrotach (rozgrzany silnik) ??
Silnik rozgrzany, po 30 kilometrowej trasie i pół godzinnym postoju w garażu więc nie ostygł. PID EGRVPB1 (on chyba własnie wskazuje na otwarcie EGR-a) pokazuje 47,45%. Nie wiem czy to dużo czy mało.
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-05-2021, 23:08   #416
atari
ford::professional
 
Zarejestrowany: 30-08-2008
Skąd: Szczecin
Model: mondeo
Silnik: 2.0 TDCI 140KM -> 163KM
Rocznik: 2011
Postów: 1,097
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Pid map bierzemy z modułu pcm, w module obd(co kolwiek to jest) też jest map i ma takie wskazanie. Wężyk z lewym powietrzem może zadziałać... Ale jak silnik ma mapę ze przy takim otwarciu egr, takim maf I takim turbo powinno być takie ciśnienie, jak maf nie będzie pasował wywali błąd. Jak jest za dużo lewego powietrza wywala błąd o korelacji map a maf, jakoś tak to brzmiało. Maf na zgaszony. Ma mieć 1.87 bo to minimalne w kazanie dla tego czujnika.

Bump: Co do egr na wolnych u mnie bywało różnie, czasem wskazywał nawet 0, ale przeważnie koło 60-70 jak dobre pamiętam.
atari jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 07:45   #417
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Cytat:
Napisał atari Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pid map bierzemy z modułu pcm, w module obd(co kolwiek to jest) też jest map i ma takie wskazanie. Wężyk z lewym powietrzem może zadziałać... Ale jak silnik ma mapę ze przy takim otwarciu egr, takim maf I takim turbo powinno być takie ciśnienie, jak maf nie będzie pasował wywali błąd. Jak jest za dużo lewego powietrza wywala błąd o korelacji map a maf, jakoś tak to brzmiało. Maf na zgaszony. Ma mieć 1.87 bo to minimalne w kazanie dla tego czujnika.

Bump: Co do egr na wolnych u mnie bywało różnie, czasem wskazywał nawet 0, ale przeważnie koło 60-70 jak dobre pamiętam.
zero będzie gdy auto dłużej stoi bez dotykania gazu, poza tym zawsze egr funkcjonuje, ale jego wskazanie należy sprawdzać bezpośrednio po jeździe a nie półgodzinnym postoju przypuszczam, że wtedy będzie to ok 70-80%

Odnośnie resetu adaptacji sterowania turbo to najlepiej zrobić to po trasie, gdy wszystko jest dobrze rozgrzane. Efekty nie są natychmiast trzeba trochę pojeździć.

Ostatnio edytowane przez mdxmd ; 27-05-2021 o 07:51
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 07:49   #418
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Jasne, dziś wrócę do domu i jak tylko wjadę do garażu, jak będzie studziła się turbina, bo zawsze zanim zgaszę to czekam sobie minimum 30s, to wtedy sprawdzę Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 08:48   #419
mdxmd
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-01-2016
Model: Ford mondeo
Silnik: 2.0tdci 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

jeżeli jeszcze tego nie robiłeś, to kup środek do czyszczenia MAF i przemyj także czujnik ciśnienia MAP, turbina w naszych modelach jest chłodzona cieczą i wątpię aby był sens jakiś dodatkowych zabiegów studzenia...
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-05-2021, 12:06   #420
mondeo_owner
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 11-11-2020
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2013
Postów: 86
Domyślnie Odp: Bardzo częste wypalanie filtra DPF

Kurde, wytłumaczcie mi proszę, na jakiej podstawie rośnie ta wartość DPF_LOAD. Bo ja tego nie ogarniam. Byłem przekonany że decyduje o tym czujnik różnicy ciśnień. Ok. Wczoraj jak startowałem miałem 61% LOAD, 34% SOOT. Później jak LOAD przekroczył 70%, SOOT nagle też poszedł mocno w górę. Przed dojazdem do domu LOAD stanął na 77%, SOOT na 69%. Filtr się jeszcze nie wypalił. Ale czujnik różnicy ciśnień pokazuje identyczne wartości jakie pokazywał mi gdy miałem LOAD 21% i SOOT 19% czyli na biegu jałowym przy rozgrzanym silniku 0kPa, przy 3rpm na postoju rośnie do 5 - 6kPa a podczas jazdy waha się między 1 - 2kPa a 8kPa. Rzadko, jak mocno przycisnę np przy wyprzedzaniu to potrafi wzrosnąć do 10 - 11kPa na momencik ale za chwilę spada. Więc skąd on do cholery bierze ten LOAD. Bo z tego co tu czytam na forum to LOAD powinien byś skorelowany różnicą ciśnień a ta nie rośnie. Już zgłupiałem do reszty. Nie wiem jak to działa. Kogo bym nie zapytał, nikt nie potrafi sensownie wyjaśnić. Jak jeżdżę po mechanikach, każdy mówi co innego, jeszcze nie zdarzyło mi się aby chociaż dwóch powiedzieli coś zbliżonego co może świadczyć jedynie o tym że nikt nie ma pojęcia o tym co mówi. Ok, wyczyścił bym ten filtr DPF. Trudno, kosztuje to ok 1000zł ale nie mam gwarancji że przyczyna leży w filtrze a jak nie wyeliminuję przyczyny to nowy filtr będzie zapchał się z taką samą częstotliwością i 1000zł pójdzie w piach.

Spójrzcie, coś takiego udało mi się znaleźć:
Cytat:
NOTE:
A relatively clean DPF will return a voltage of
approximately 0.5V. This rises to approximately 4.5V
for a full DPF.
If the differential pressure sensor returns a voltage
of 4.5V or more to the ECM, and if all other
conditions are met, regeneration of the DPF will
occur.
In the event of a fault, the engine power output is
reduced by the ECM by means of a reduction in the
injected fuel quantity and EGR will be switched off
U mnie po przejechaniu 150km, mam DPF_LOAD na 77%, DPF_SOOT na 69%, napięcie na czujniku na biegu jałowym 0.51V, po dodaniu gazu do 3rpm rośnie 0.61V. Podczas jazdy to napięcie nie przekracza nawet na chwilę 1V. Więc ja się pytam, na jakiej podstawie takie wartości DPF_LOAD i DPF_SOOT. Przecież to się kupy nie trzyma. Wychodzi na to że DPF żyje sobie własnym życiem i ma w nosie wskazania czujnika bo ten ewidentnie pokazuje że filtr jest praktycznie pusty.

Ostatnio edytowane przez mondeo_owner ; 27-05-2021 o 15:53
mondeo_owner jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
dpf , dymi , egr



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:52.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.