Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Transit
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-11-2022, 20:05   #31
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Cytat:
Skoro auto miało fabrycznie 2 akumulatory to alternator powinien je obsluzyc
Nawet gdyby miał trzy akumulatory, to też je naładuje, tyle że w ciągu odpowiednio długiej jazdy - i to autostradowej z dużą prędkością. To nie jest argument, że jest ok.
Ten kto jeździł Mk3 zimą w mieście, to wie, że akumulator powoli siada i w końcu przychodzi moment, że po nocy na mrozie auto nie odpala. Bo ten słabiutki alternator przy włączonych głównych światłach, wentylatorze nagrzewnicy i ogrzewaniu szyby (plus jeszcze czasem wycieraczki i inne duperele) nie daje rady doładować akumulatora, mocno już nadszarpniętego ciężkim rozruchem.
Zresztą to właśnie było przyczyną wprowadzenie kolejno co raz mocniejszych alternatorów. No i szybkobrotowego rozrusznika planetarnego zamiast ciężkiej boschowskiej cegły.
Gdyby nie było problemów z alternatorem w Mk3, to by go nie zmieniali chyba?
Ja w Mk3 jeżeli chodzi o elektrykę, to czułem się jak w Maluchu z pierwszej wersji z prądnicą. Było po prostu niefajnie...

A w kamperze alternator ma zwykle do czynienia z mocno niedoładowanym akumulatorem postojowym i powinien mieć zawsze nadwyżkę prądową na jego doładowywanie przy możliwie największym napięciu.

__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 04-11-2022 o 20:17
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-11-2022, 04:34   #32
kar26
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-04-2012
Model: Transit kamper
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1990
Postów: 34
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Rozumiem że alternator lepiej zmienić na wyższy dla mojego komfortu psychicznego , ale nie daje mi spokoju ten energoblok , czy ten rozdzielacz jest tak zwany stary i dobry lub trzeba szukać nowego urządzenia które będzie lepiej przystosowane do dzisiejszych standardów i wymogów .
kar26 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-11-2022, 08:46   #33
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Cytat:
Napisał kar26 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
czy ten rozdzielacz jest tak zwany stary i dobry lub trzeba szukać nowego urządzenia
Nie pisałeś, że masz separator, tylko, że jest miejsce na drugi akumulator i klemy. Ja ci odpisałem, że w tamtych czasach czasem stosowano w Mk3 dwa akumulatory połączone równolegle (czyli bez separatora) w celu ułatwienia rozruchu po dłuższym postoju na mrozie - nazywało się to "wersja skandynawska".
Jeżeli jednak masz separator, to trzeba go sprawdzić, czy jest sprawny.
Jeżeli nie masz, to trzeba kupić odpowiedni (na rynku masz ich mnóstwo). No i pytanie jest, czy masz przygotowaną instalację pod postojowy akumulator. Taką instalację trzeba robić mając pewne minimum wiedzy - tam czasem płyną duże prądy i źle wykonana instalacja może się skończyć pożarem samochodu. Najlepiej byłoby zamontować drugą skrzynkę bezpieczników i stosoując odpowiednie przekaźniki, przewody i złącza.
Mocniejszy alternator nie jest potrzebny dla twojego komfortu psychicznego, ale jest po prostu technicznie niezbędny w kamperze, gdzie obok podstawowego akumulatora stosujesz duży akumulator postojowy, często głęboko go rozładowując.

W wątku [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ], w poście #3, masz schemat układu startowego z podłączonymi właśnie dwoma akumulatorami w Mk3 - tak jak to było w wersji skandynawskiej .Drugi schemat to układ "cold start" ze świecą płomieniową (najpopularniejsza wersja bo były odmiany) - zaczyna działać przy temperaturze -5 st.C, czyli w zimie. Na wszelki wypadek załączam te schematy niżej...
Schemat pochodzi z manuala Haynesa.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg Transit 22.jpg (92.5 KB, 7 wyświetleń)
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-11-2022 o 13:25
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-11-2022, 10:11   #34
kar26
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-04-2012
Model: Transit kamper
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1990
Postów: 34
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Tak ja schemacie mam dwa akumulatory spięte plusem , tylko to urządzenie które jest w części mieszkalnej jest wielkości prostownika i nie widzę aby były podłaczone grube przewody(takie jak łączą Aku. ze sobą ). Proszę o podpowiedź jak mogę wstawić zdjęcie to pokaże co to za wynalazek .
kar26 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-11-2022, 13:42   #35
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Do separatora nie muszą iść aż tak grube przewody, jak te które masz przy równolegle połączonych akumulatorach. Bo przy równoległym połączeniu bez separatora obydwa pracują przy rozruchu, a rozrusznik to często prądy rzędu 100 a czasami nawet 200 i więcej amper. Więc tu musi być gruby przewód.
Natomiast separator nie pozwala aby akumulator dodatkowy pracował przy rozruchu i praktycznie przez niego płynie prąd ładowania (podczas jazdy) czyli maks. 20A plus włączone odbiorniki. Czyli najczęściej razem 30-40A. Ale są tez inne wykonania, np. pod prąd 120A. Trzeba się na tym znać, aby dobrze wybrać pod swoje potrzeby.

Zdjęcie załączasz klikając na okienko "zaawansowana edycja", potem na "zarządzaj załącznikami", kiedy otworzą się klikasz "wybierz plik", wtedy wybierasz konkretny plik z któregoś z folderów twojego kompa, tam gdzie on jest i jak się pojawi w oknie "zarządzaj załącznikami", klikasz "wgraj". Możesz zamieścić do pięciu zdjęć w jednym poście, powtarzając opisana sekwencję. Lub je skasować.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 05-11-2022 o 13:53
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-11-2022, 20:50   #36
kar26
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-04-2012
Model: Transit kamper
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1990
Postów: 34
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Tak wygląda naklejka na tym energobloku
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_20221023_144458.jpg (87.5 KB, 16 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg IMG_20221023_144301.jpg (91.0 KB, 12 wyświetleń)
kar26 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-11-2022, 07:11   #37
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Sprawdź czy do urządzenia dochodzą napięcia opisane na schemacie czarne masa a brązowe i niebieskie to +12. Wg opisu urządzenie może ładować akumulator z zasilania samochodu (alternator) lub 230V - czarny przewód z boku. Na twoim miejscu sprawdziłbym miernikiem czy nie ma gdzieś zwarcia. Zarówno w instalacji na wtyczce jak i tym czarnym przewodzie - z biegiem lat przewody mogły się przetrzeć. Jak nie wiesz czy urządzenie działa możemy się dogadać - kiedyś naprawiałem takie urządzenia, mogę je sprawdzić, naprawić etc.
Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-11-2022, 09:12   #38
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Pytanie jest - gdzie podłącza się drugi akumulator. Bo te dwa w komorze sa podłączane równolegle bez separatora. I należy je traktować jak jeden startowy.
Jest takie forum kamperowców, a w nim dział Transita - może jest tam jakiś przytomny user znający się na elektryce kampera...
[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-11-2022, 16:27   #39
Doomek
ford::beginner
 
Imię: Rafal
Zarejestrowany: 20-08-2011
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2.5TD
Rocznik: 1998
Postów: 38
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Kampery są zazwyczaj customozowane, nie wychodzą takie z fabryki tylko jakieś firmy je przerabiają. Podłącza się go tam gdzie ktoś sobie wymyślił. Zazwyczaj w jakiejś szafce zobacz w którą stronę ida kable. Dwa kampery z tej samej firmy mogą mieć akumulator w innym miejscu, to zależy od konkretnej zabudowy, wymogów klienta etc.

Ostatnio edytowane przez Doomek ; 06-11-2022 o 17:01
Doomek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 06-11-2022, 18:20   #40
kar26
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 28-04-2012
Model: Transit kamper
Silnik: 2.5D
Rocznik: 1990
Postów: 34
Domyślnie Odp: nietypowy egzemlarz do renowacji - czy warto?

Dziś intrygowała mnie ta skrzynka i popatrzyłem że kable zasilające Aku są połaczone i pomiędzy nimi jest hebel gdy go przełaczyłem to prąd popłynął do miejsca gdzie jest miejsce drugiego Aku a do niego są przewody już nie takie grube idące chyba do tego energobloku , bo jak właczylem(Przełącznik 12v) na panelu sterowania pompka do wody i swiatełka , lodówka ożyła , to tu myślę że rozwiązanie polega na tym , jak jadę to hebel ma być ON a jeśli stoję gdzieś na biwaku to hebel OFF(zakładajac że drugi Aku jest w komorze silnika)

Bump: Wracając jeszcze do elementów nadwozia mogę wiedzieć od jakiego modelu drzwi pasują bo kierowcy proszą się o reperaturki a może było by szybciej kupić w kolorze od młodszego brata 🤔
kar26 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:11.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.