Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 28-03-2010, 10:56   #21
krzyszto1976
ford::average
 
Imię: Krzysztof
Zarejestrowany: 23-12-2009
Skąd: Lublin
Model: Mondeo MK III
Silnik: 2.0 TDCI 130 KM
Rocznik: Listopad 2003
Postów: 122
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

Cytat:
Napisał bary75 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zacisk odbija, ale nie do końca, brakuje mu paru milimetrów. Ale czytając uwagi innych kolegów z forum odnosnie ręcznego, ze rozbierali, czyscili i składali i dało to pozytywny efekt na krótko, postanowiłem założyc mocniejsze sprężyny i jak na razie jest OK.
Drogi Kolego bary75 nikt nie pisał,że to na krótko. Ja sądzę że wstawienie mocniejszych spręży pomorze na krótko gdyż cylinderek będzie się z biegiem czasy zacierał jeszcze bardziej i wtedy i tak czeka Cię regeneracja jego lecz odwleczesz to tylko w czasie.

krzyszto1976 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 28-03-2010, 11:10   #22
bary75
ford::average
 
Zarejestrowany: 14-05-2009
Skąd: Lębork
Model: Fort Transit Connect
Silnik: 1,8 TDCI
Rocznik: 2006
Postów: 112
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

Cytat:
Napisał krzyszto1976 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Drogi Kolego bary75 nikt nie pisał,że to na krótko. Ja sądzę że wstawienie mocniejszych spręży pomorze na krótko gdyż cylinderek będzie się z biegiem czasy zacierał jeszcze bardziej i wtedy i tak czeka Cię regeneracja jego lecz odwleczesz to tylko w czasie.
A tak dla mnie na przyszlość, gdyby sie okazalo, że krzyszto1976 ma racje, gdzie znajde jakąś instrukcje, jak rozebrac cały zacisk - niestety w necie nigdzie sie z tym nie spotkałem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
bary75 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-09-2010, 13:33   #23
mi_mazur
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2007
Skąd: Golub-Dobrzyń
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,0 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 9
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

Witam serdecznie
Przechodziłem ostatnio (cyklicznie od roku) wielkie katusze w związku z problemami z hamulcem ręcznym. Rok temu wymienione linki hamulca, przy okazji czyszczony, częściowo zacisk. W tym roku znowu się sytuacja powtórzyła i postanowiłem rozebrać oby dwa zaciski do końca i przeczyścić.
Na początku pomijam podnoszenie samochodu i zdejmowanie koła - zakładam że to jest opanowane.
- Zacisk jest przymocowany na 2 śruby - klucz 12 - normalny gwint - odkręcamy.
- Odczepiamy linkę hamulca - kombinerki, co tam masz pod ręką nadającego się.
- Zdejmujemy zabezpieczenie pancerza - wychodzi lekko, i wysuwamy całą linkę z oczka zacisku.
- Zaciskamy przewód paliwowy i odkręcamy go od uchwytu - generalnie później trzeba będzie dolać płynu i odpowietrzyć draństwo.
- Po wyjęciu uchwytu najlepiej jest go umieścić w imadło w celu dalej obróbki.
- Odkręcamy dźwigienkę od hamulca imbusem gwiazdkowym (torx), (są różne rozmiary, więc trzeba dopasować odpowiedni rozmiar).
- Odkręcamy dwie śruby imbusowe mocujący uchwyt pancerza linki.
- Wykręcamy tłoczek kluczem imbusowym (u mnie chyba nr 12). Istotne jest to, że w każdym zacisku tłoczek odkręca się w inną stronę. Powinno pójść lekko bo to jest samoregulacja.
- Teraz najlepsze ! Śruba pięciokątna! tzw. pentagram, można kupić w sklepie za 40 PLN lub znaleźć w szafie starą nasadkę nr 14 połączyć używając do tego siły kinetycznej zabsorbowanej z młotka. Należy uważać aby był to słabej jakości klucz, który się podda obróbce.... udało się. (Niektórzy zeszlifowują ten kołnierz wokół, ja wolałem zostawić sobie na koniec tą metodę).
- Delikatnie wybijamy element pracujący uderzając przez kawałek drewna lub dopasowany wybijak do środka zacisku. Uważać należy na wielowpust aby go nie rozwalić ani rozklepać.
- Mamy wszystkie elementy na wierzchu i możemy przystąpić do czyszczenia. Należy zauważyć na duże zabrudzenia elementu pracującego w tulei zacisku po zewnętrznej strony gumowego oringu. Dokładnie czyścimy najlepiej tego mechanicznie nie zdzierać, bo zrobią się za duże luzy i może się blokować. Należy pamiętać o uszczelce po zewnętrznej stronie ośki, zdejmujemy, czyścimy, smarujemy i zakładamy ponownie.

Po wyczyszczeniu i ewentualnej wymianie uszczelniaczy składamy wszystko do kupy. Wewnętrzny napinacz w zacisku ma 3 nacięcia na obudowie. Wybieramy najszersze nacięcie i montujemy wszystko tak aby w otworze "diabelskiej" śruby się ono pojawiło.
- Delikatnie wkładamy tłoczek (najlepiej na 3 ręce to zrobić, a jak wiadomo standardowy człowiek ma dwie, więc jest potrzebna jeszcze jedna osoba, niekoniecznie z tylko jedną ręką). Wkręcamy tłoczek, pamiętając o tym że drugi tłoczek będzie się wkręcał w odwrotną stronę.
- Przykręcamy śrubę, zdejmujemy podłączoną nasadkę i gra gitara, przykręcamy na jedną śrubę mocowanie (zaraz wyjaśnię) linki.
- Mocujemy dźwignię linki w taki sposób aby ogranicznik nie opierał się o śrubę, a był mocniej naciągnięty i nachodził na otwór. W ten sposób będziemy mieć większy naciąg powrotny linki. Naciągamy lekko dźwignię i przykręcamy drugą śrubę imbusową.
- Przykręcamy przewód hamulcowy.
- Przykręcamy zacisk.
- Zakładamy linkę i odpowietrzamy.

Jeśli ktoś wykonywał to inaczej albo w innej kolejności, to proszę o dalszą dyskusję, jeśli niejasności, będę wyjaśniał.
Niestety muszę stwierdzić, że pomimo dokładnego wyczyszczenia, naciągnięcia rezultaty nie spełniły moich oczekiwań i musiałem dołożyć dodatkową sprężynę. Na efekty długofalowe przyjdzie poczekać. We wcześniejszych postach kolega pokazywał jak zamontować taką sprężynkę. Jednak zauważyłem jedną niepokojącą sprawę, jak brak gumki na lince która zapobiega dostawaniu się brudu do wewnątrz. Też tak chciałem zrobić ale znalazłem w sklepie rolniczym sprężyny długości 8 cm i średnicy wewnętrznej 15 mm, co umożliwiło mi po uprzednim przycięciu sprężyny założenie na gumę.
Jeśli będzie się działo coś niedobrego (teraz jest dobrze) w miarę upływu czasu, to będę meldował.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg 20100911581.jpg (97.0 KB, 556 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 20100911582.jpg (96.7 KB, 1041 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez mi_mazur ; 15-09-2010 o 12:21
mi_mazur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 16-09-2010, 21:11   #24
azidahaka
ford::beginner
 
Avatar azidahaka
 
Zarejestrowany: 14-07-2009
Skąd: Kraków/York
Model: Mondeo
Silnik: 2.2 TDCI 197HP
Rocznik: 2013
Postów: 32
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

A jaka taka idealna sprężyna będzie.. Średnica drutu i długość?
azidahaka jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-09-2010, 07:12   #25
mi_mazur
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2007
Skąd: Golub-Dobrzyń
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,0 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 9
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

Cześć, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.
Średnica wewnętrzna sprężyny to min 12 mm (aby nie usuwać gumowej harmonijki na lince) a max to pewnie z 15 mm aby się zbędnie nie przekrzywiała i aby "praca nie szła na bok" tylko wzdłużnie. Ja sprężynę dobrałem tak, aby montując ją weszła z lekkim oporem pomiędzy uchwyt pancerza a dźwigienkę. Z braku oryginalnej długości sprężyny, tą którą miałem musiałem lekko obciąć. Z tego względu, że dźwigienka hamulca nie przesuwa się za dużo (oczywiście po wyregulowaniu hamulca) zastosowałem twardą sprężynę od jakiejś maszyny rolniczej. Sprawdzę w sklepie i napiszę później.
Pozdrawiam
Mi_mazur
mi_mazur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 17-09-2010, 09:20   #26
rustin
ford::expert
 
Avatar rustin
 
Zarejestrowany: 21-11-2007
Skąd: Lubelskie
Model: Fiat Linea
Silnik: 1,3 Mjet
Rocznik: 2007
Postów: 2,002
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

A jak wy zakładacie spręzynke? bo ja nie mogę sciągnać liniki
__________________
Był Fiat 126p, Fiat Uno, Vw Jetta , Mondeo MK1
Jest Mondeo Hatchback MK3 Ghia 2002r 2.0 PB+LPG Black Panther
rustin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2010, 10:56   #27
mi_mazur
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2007
Skąd: Golub-Dobrzyń
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,0 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 9
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

Jeśli nie zdejmujesz zacisku, wnioskuję że masz tłoczek hamulca wyregulowany, więc dźwignia nie przesunie się do przodu zanadto, tylko 1-2 cm - można podważyć śrubokrętem i linkę dobrymi kombinerkami ściągniesz. Jeśli zdejmujesz zacisk w celu wyczyszczenia go, to będzie łatwiej bo dźwigienka z 5 cm przesunie się i reszta tak samo, czyli kombinerki, szczypce.
Generalnie nie powinno być problemu ze zdjęciem linki, pamiętając o tym iż hamulec nie może być zaciągnięty.
mi_mazur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2010, 11:03   #28
rustin
ford::expert
 
Avatar rustin
 
Zarejestrowany: 21-11-2007
Skąd: Lubelskie
Model: Fiat Linea
Silnik: 1,3 Mjet
Rocznik: 2007
Postów: 2,002
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

myślałem że da radę bez ściągania zacisku
__________________
Był Fiat 126p, Fiat Uno, Vw Jetta , Mondeo MK1
Jest Mondeo Hatchback MK3 Ghia 2002r 2.0 PB+LPG Black Panther
rustin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2010, 11:12   #29
mi_mazur
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 19-12-2007
Skąd: Golub-Dobrzyń
Model: Mondeo MK3
Silnik: 2,0 TDDI
Rocznik: 2002
Postów: 9
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

Da radę zdjąć linkę bez zdejmowania zacisku ale jest trudniej, bo dźwignia zacisku się mniej podda jeśli jest hamulec wyregulowany. Generalnie dobre szczypce lub kombinerki powinny starczyć.
mi_mazur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-09-2010, 15:32   #30
1olek
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar 1olek
 
Zarejestrowany: 29-11-2005
Skąd: Dublin
Model: MKII Ghia / MKIII ZETEC
Silnik: 2.5 V6 / 1.8
Rocznik: 1997 / 2002
Postów: 6,370
Domyślnie Odp: Ręczny - nie odbija do końca dźwignia ze sprężynką przy tylnym kole

tylko ze potem jej sie nie da zalozyc Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ja musialem zmienic obie linki bo byly zapieczone.
__________________
Pomoc tylko na forum ! Nie pros o pomoc przez PW !
1olek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:37.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.