Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 01-10-2015, 21:53   #1991
weuek
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 17-10-2014
Model: nie ford, rzecz jasna
Silnik: spalinowy
Rocznik: 2023
Postów: 5,928
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Cytat:
Napisał paoloWawa Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Również nie rozumiem jaki jest sens w zakładaniu szerszych opon zimą niż latem ( @[Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] ), dla mnie to niepojęte.
Też tak mam, ale z przypadku (okazyjno-cenowego).

weuek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-10-2015, 22:02   #1992
ethernal
ford::professional
 
Avatar ethernal
 
Imię: Hans Joerg von Wafell
Zarejestrowany: 29-12-2008
Skąd: Racibórz
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 2.5t
Rocznik: 2007
Postów: 1,423
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Cytat:
Napisał paoloWawa Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Zimą mam 215/55/16 ale nie mogę na ich temat póki co nic powiedzieć gdyż auto mam od kilku miesięcy i nie miałem okazji jeździć nim na zimówkach Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ale pewnie sekundę po założeniu 16" będę tęsknił za 18" bo auto wygląda na nich zaje* fajnie, a prowadzi się jeszcze lepiej Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Oj będziesz tęsknił Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja swojego kupiłem na zimówkach 215/55/16. Letnie były 235/45/17, ale nawet metra na nich nie zrobiłem, bo dokupiłem komplet 235/40/18. Nie ma porównania do 16", dlatego nie wracam do zimówek 215/55/16, tylko będą 235/45/17 lub 225/45/17.
__________________
FORD MONDEO Mk4
ethernal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-10-2015, 22:08   #1993
totek2
FCP member
 
Avatar totek2
 
Zarejestrowany: 23-10-2012
Skąd: Gdańsk/Zgorzelec
Model: Mondeo MK5 ST Line X AWD
Silnik: 2.0 180KM-> ~205
Rocznik: 2018
Postów: 2,893
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Ja kupiłem mondeo na aluminiowych 235/45/18 i na te właśnie felgi chcę założyć zimówki, zastanawiam się nad 235/45/18 lub 225/45/18
totek2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-10-2015, 22:24   #1994
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Cytat:
Napisał ethernal Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Oj będziesz tęsknił Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja swojego kupiłem na zimówkach 215/55/16. Letnie były 235/45/17, ale nawet metra na nich nie zrobiłem, bo dokupiłem komplet 235/40/18. Nie ma porównania do 16", dlatego nie wracam do zimówek 215/55/16, tylko będą 235/45/17 lub 225/45/17.
To co piszesz jest prawda w przypadku suchej zimy.
Jak napada sniegu i nie wyjedziesz pod gorke albo sie wysypiesz na jakims szybkim zakrecie to wroc tu i napisz jak to fajne sa w zimie szerokie opony z niskim profilem
Rozumiem tez, ze w zimie nie jezdzisz w gory na narty - wiec o lancuchach nawet nie bede wspominal

Innymi slowy przestancie wypisywac bzdury. Na swoim podworku to mozecie sobie nawet slicki na zime zakladac. Ale jezdzicie po drogach publicznych i innym sugerujecie uzywanie nieoptymalnego ogumienia. Ktos tu przyjdzie i moze nieswiadomie powielic zle wybory.
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 01-10-2015 o 22:29
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-10-2015, 22:52   #1995
ethernal
ford::professional
 
Avatar ethernal
 
Imię: Hans Joerg von Wafell
Zarejestrowany: 29-12-2008
Skąd: Racibórz
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 2.5t
Rocznik: 2007
Postów: 1,423
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Cytat:
Napisał MaXyM Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Innymi slowy przestancie wypisywac bzdury. Na swoim podworku to mozecie sobie nawet slicki na zime zakladac. Ale jezdzicie po drogach publicznych i innym sugerujecie uzywanie nieoptymalnego ogumienia. Ktos tu przyjdzie i moze nieswiadomie powielic zle wybory.
Zanim zaczniesz krytykować innych, że wypisują bzdury, i ogólnie mieszać ludziom w głowach, polecam najpierw przeczytać [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ].
Krótki cytat:
Cytat:
Dlaczego na sezon zimowy miałbym zmienić opony na węższe?

Wszystko zależy od tego, gdzie użytkujemy pojazd zimą. Jeśli nasze miejsce zamieszkania jest oddalone o wiele kilometrów od dużych miast i w dużym stopniu narażone jest na coroczne obfite opady śniegu (bez nadziei na codzienną pracę pługów odśnieżających), byłoby wskazane zastosować opony węższe o rozmiar od tych stosowanych latem. Opony węższe, poprzez większy jednostkowy nacisk na powierzchnię (mniejsza powierzchnia styku z nawierzchnią) głębiej i mocniej wgryzają się w śnieg, ułatwiając pojazdom przejazd. Szerokie, duże opony muszą wydrążyć równie szeroką ścieżkę przez śnieg, co powoduje większy opór. Im węższe opony, tym łatwiej przejechać przez śnieg. Węższe opony lepiej radzą sobie również na drodze pokrytej większa ilością wody (ryzyko aquaplaningu) lub błota pośniegowego (ryzyko slushplaningu) Takie rozwiązanie ma jednak wady.
(...)
Zakładając opony węższe na zimę wydłużamy swoją drogę hamowania. W przypadku hamowania na zaśnieżonej, oblodzonej, suchej czy nawet mokrej nawierzchni opony węższe są zdecydowanie gorsze od szerszych. Podobnie z utrzymaniem właściwej przyczepności na zakrętach – węższe opony nie zapewniają nam należytego bezpieczeństwa. Jeśli dodatkowo, nasze auto dysponuje większą mocą, wąskie opony mogą tracić trakcję już przy każdym gwałtowniejszym przyspieszaniu.
__________________
FORD MONDEO Mk4
ethernal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-10-2015, 22:59   #1996
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

ale nie wystarczy wyrwac z kontekstu jedno zdanie. Ale prosze bardzo, oto inne cytaty z tego samego artykulu:

Cytat:
opony węższe, poprzez większy jednostkowy nacisk na powierzchnię (mniejsza powierzchnia styku z nawierzchnią) głębiej i mocniej wgryzają się w śnieg, ułatwiając pojazdom przejazd.
Cytat:
Węższe opony lepiej radzą sobie również na drodze pokrytej większa ilością wody (ryzyko [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]) lub błota pośniegowego (ryzyko slushplaningu)
Dlatego napisalem, ze jesli zima jest sucha to lepsze sa szersze. Ale nikt nie da gwarancji ze nagle nie spadnie w ciagu nocy pol metra sniegu. I co wtedy? powiesz ze nie jedziesz bo masz zbyt szerokie opony i jest zbyt niebezpiecznie? Watpie.
Mnie sie juz zdarzaly niespodzianki w stylu, ze wyjezdzalem z domu bylo sucho, a jak wracalem w nocy o 2 rano, to bylo nasypane na autostradzie 15cm swiezego sniegu. Jestem pewien ze na wezszej i wyzszej oponie jechalo sie pewniej niz jakbym mial niski i szeroki profil.

Dodatkowo argument o wiekszej mocy aut jest mocno chybiony. Po pierwsze przede wszystkim dotyczy aut tylnonapedowych. My tu jezdzimy FWD. I jesli ktos spowoduje wypadek przez wymuszona podsterownosc, to znaczy ze jechal za szybko a nie mial za duzo mocy. Poza tym w niesprzyjajacych warunkach (jak powyzej) wiecej mocy na szerszej oponie jeszcze poglebi negatywne dzialanie takiej opony.
Po drugie te moc dozuje czlowiek. Jak silnik ma wiecej mocy nie znaczy ze ciagle jest wykorzystywana. Wiec jesli pojedziesz wolniej/ostrozniej (co jest normalne w zimie) to szerokie kapcie nie beda potrzebne

Dalszy aspekt to podatnosc auta wyposazonego w szerokie opony na nierownosci, kolejiny etc. Serio uwazasze ze potrzeba kierowcy jadacemu po sliskiej nawierzchni dodatkowych utrudnien na dodatek czesto nieprzewidywalnych? Szarpniec kierownica etc?

W zimie trzeba byc przygotowanym na wszystkie warunki. I tak, nawet na tych 235 w lecie nie jezdzisz na granicy przyczepnosci opony. Czyli jezdzisz wolno na tyle ze pewnie w wiekszosci przypadkow starczy ci ta 215. A zima to okres gdzie jezdzi sie jeszcze wolniej i ostrozniej. Wiec tak naprawde szeroki kapec nie jest ci potrzebny. Natomist waski sie moze przydac. A jesli go nie masz to moze sie to skonczyc zle. Nie musi ale moze... ale po co ryzykowac.

A jak dokladnie przeczytasz artykul, to nie zaleca on stosowania wezszych opon niz podaje producent. My sie tu jednak ciagle poruszamy w zakresie homologowanych rozmiarow.
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 01-10-2015 o 23:17
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 00:36   #1997
wildthink
ford::average
 
Avatar wildthink
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 17-06-2014
Skąd: Orzesze
Model: Mondeo mk4 kombi
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2010
Postów: 138
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Cytat:
Napisał marek.tomczak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie podważam tego ile momentu ma do przeniesienia opona na asfalt ale to, że np. przyspieszenie od 0-100 przy 215 a 235 będzie praktycznie niezauważalna dla zwykłego kierowcy (spieraliśmy się o dynamikę jazdy i dlatego powiedziałem, że nigdy więcej nie wybiorę węższej opony, gdyż szersza oferuje lepsze trzymanie i lepszą stabilność).
Generalnie mieszacie tutaj dwa pojęcia:
1. przyczepność - która bezpośrednio zależy od szerokości opony, a co za tym idzie od powierzchni styku opony z podłożem i oczywiście składu mieszanki (gumy)
2. "stabilność" lub jej brak odczuwany jako "pływanie" w zakrętach - zależny głównie od profilu opony i oczywiście jej twardości.

Na zimę zakładając węższe opony trzeba podnieść profil, żeby zachować wymogi dotyczące średnicy koła i stąd się bierze owo pływanie w zakrętach, bo mając 16" zimówki 215/55, a letnie 235/45 na 17" lub 235/40 przy 18" felgach to różnica jest zasadnicza w sztywności opony. Ale przyczepność już tak dramatycznie się nie zmieni z tymi dwoma cm na szerokości opony - no może przy hamowaniu.
Ale kto w zimie jeździ na skraju przyczepności??? (pomijam zabawy na pustych placykach lub parkingach). Jeździcie chyba wszyscy górskimi serpentynami, że w zakrętach prawie w poślizg wpadacie - bo na "zwykłej" drodze to chyba dobrze ponad 100km/h trzeba jechać, żeby w poślizg zacząć wpadać.
Więc moim zdaniem, na zimę może być węższa opona i koniecznie lżejsza prawa noga, a na lato szerokie kapcie i można nieco "poszaleć".
Jako, że o oponach to wątek, to od pół roku jeżdżę na Nexen'ach n'fera su1 - i po przejechaniu kilku tys. km, w tym wakacje w Chorwacji (ze 2000km autostradami z prędkościami ponad 160km/h i ponad 100km krętych dróg na półwyspie Peljesac) mogę opony polecić - dobrze drogi się trzymają, dosyć ciche - przynajmniej w porównaniu do zimówek Nokiana - WR D3. Te ostatnie już się kończą - to ich ostatnia zima, więc szaleństwa w zimie nie będzie.
__________________
Mondeo MK4 kombi l titanium X l 2.0 TDCi 140KM @ 163KM by tedi_k

Ostatnio edytowane przez wildthink ; 02-10-2015 o 00:44
wildthink jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 09:29   #1998
ethernal
ford::professional
 
Avatar ethernal
 
Imię: Hans Joerg von Wafell
Zarejestrowany: 29-12-2008
Skąd: Racibórz
Model: Mondeo Mk4
Silnik: 2.5t
Rocznik: 2007
Postów: 1,423
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Cytat:
Napisał MaXyM Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
ale nie wystarczy wyrwac z kontekstu jedno zdanie. Ale prosze bardzo, oto inne cytaty z tego samego artykulu:

Dlatego napisalem, ze jesli zima jest sucha to lepsze sa szersze. Ale nikt nie da gwarancji ze nagle nie spadnie w ciagu nocy pol metra sniegu. I co wtedy? powiesz ze nie jedziesz bo masz zbyt szerokie opony i jest zbyt niebezpiecznie? Watpie.
Mnie sie juz zdarzaly niespodzianki w stylu, ze wyjezdzalem z domu bylo sucho, a jak wracalem w nocy o 2 rano, to bylo nasypane na autostradzie 15cm swiezego sniegu. Jestem pewien ze na wezszej i wyzszej oponie jechalo sie pewniej niz jakbym mial niski i szeroki profil.

Dodatkowo argument o wiekszej mocy aut jest mocno chybiony. Po pierwsze przede wszystkim dotyczy aut tylnonapedowych. My tu jezdzimy FWD. I jesli ktos spowoduje wypadek przez wymuszona podsterownosc, to znaczy ze jechal za szybko a nie mial za duzo mocy. Poza tym w niesprzyjajacych warunkach (jak powyzej) wiecej mocy na szerszej oponie jeszcze poglebi negatywne dzialanie takiej opony.
Po drugie te moc dozuje czlowiek. Jak silnik ma wiecej mocy nie znaczy ze ciagle jest wykorzystywana. Wiec jesli pojedziesz wolniej/ostrozniej (co jest normalne w zimie) to szerokie kapcie nie beda potrzebne

Dalszy aspekt to podatnosc auta wyposazonego w szerokie opony na nierownosci, kolejiny etc. Serio uwazasze ze potrzeba kierowcy jadacemu po sliskiej nawierzchni dodatkowych utrudnien na dodatek czesto nieprzewidywalnych? Szarpniec kierownica etc?

W zimie trzeba byc przygotowanym na wszystkie warunki. I tak, nawet na tych 235 w lecie nie jezdzisz na granicy przyczepnosci opony. Czyli jezdzisz wolno na tyle ze pewnie w wiekszosci przypadkow starczy ci ta 215. A zima to okres gdzie jezdzi sie jeszcze wolniej i ostrozniej. Wiec tak naprawde szeroki kapec nie jest ci potrzebny. Natomist waski sie moze przydac. A jesli go nie masz to moze sie to skonczyc zle. Nie musi ale moze... ale po co ryzykowac.

A jak dokladnie przeczytasz artykul, to nie zaleca on stosowania wezszych opon niz podaje producent. My sie tu jednak ciagle poruszamy w zakresie homologowanych rozmiarow.
Po pierwsze, to nie wyrwałem z kontekstu jednego zdania, tylko zacytowałem najważniejsze fragmenty, a pogrubiłem te, w których opona szersza ma zdecydowana przewagę na węższymi. I takie warunki występują najczęściej.
Przeczytaj dokładnie artykuł raz jeszcze, zauważysz wówczas, że konkluzja jest następująca: jeśli ktoś mieszka w miejscowościach górskich lub takich w których śnieg na drogach zalega długo, wówczas lepiej zdecydować się na węższe opony. Ale w 90% przypadków ludzie w PL mieszkają na terenach gdzie śnieg szybko znika z ulic.
I jeszcze jedna uwaga, we wcześniejszym wpisie, twierdziłeś że opona węższa lepiej będzie się zachowywać na zakrętach. Z tego artykułu wynika co innego. Jeśli zaś chodzi o koleiny, to ja je bardzo sporadycznie spotykam, a jeżdżę dość dużo, m.in. po Polsce.
__________________
FORD MONDEO Mk4
ethernal jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 10:02   #1999
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Nigdzie nie pisalem ze wezsza opona bedzie lepsza w zakretach. Pisalem natomiast, ze w przypadku zasniezonej drogi lub posniegowej breji mozna sie zdziwic wyjezdzajac na nalesniku

Cytat:
I takie warunki występują najczęściej.
Cytat:
Ale w 90% przypadków ludzie w PL mieszkają na terenach gdzie śnieg szybko znika z ulic.
I tu mysle jest "pies pogrzebany". Ty sie kierujesz tym co wystepuje najczesniej
A powinienes sie kierowac wlasnie tymi najgorszymi mozliwymi warunkami, ktore jednak zimowa pora nie sa niczym nadzwyczajnym. Nawet jak snieg szybko znika z ulic, to moze istniec czas kiedy bedzie on zalegal na ulicach lub szybko sie zmienial w duza ilosc wody i posniegowego blota. Myslisz ze w takim momencie wszyscy kierowcy siedza w domu nie wyjezdzajac dopoki nie wyschnie?

Artykuly jak powyzszy trzeba czytac ze zrozumieniem - nie brac je co do slowa. Na przyklad ty cytujesz "jeśli ktoś mieszka w miejscowościach górskich". A co z tymi co jezdza w gory na narty? Polecasz jakis rozmiar opony a nawet nie zapytales w jakich warunkach auto bedzie eksploatowane.
Wlasciwie to nawet lancuchow na te 235R18 nie kupisz. A co z tymi co przejezdzaja przez zasniezone tereny. A co jesli kierowce zaskocza niekorzystne warunki?
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 02-10-2015 o 10:24
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 02-10-2015, 15:28   #2000
slawek-kali
ford::expert
 
Avatar slawek-kali
 
Imię: Slawek
Zarejestrowany: 10-01-2011
Skąd: Niemcy - Paderborn
Model: Smax Titanium S
Silnik: 163KM
Rocznik: 2013
Postów: 4,944
Domyślnie Odp: Rozmiar i opony co polecacie?

Ja kupilem Nexen Snow G WH2 215/55/16.
Cena byla smieszna, bo tylko 210zl za sztuke.
Z letnich Nexenow jestem zadowolony dlatego zaryzykowalem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Sprawdz VIN - napisz maila!
Auta z Niemiec, Ogledziny, pomoc w kupnie -> dzial uslugi-KLIK
slawek-kali jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
felgi , koła , mk4 , mondeo mk4 , opony , rozmiar , zima



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:22.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.