Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Life > Hyde-Park
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 08-08-2013, 09:52   #11
jvc
Feel The Difference
 
Avatar jvc
 
Imię: Mirek
Zarejestrowany: 23-04-2008
Skąd: Polska
Model: MK5 Titanium X, Focus MK4 St-Line
Silnik: 2,0tdci 150=>180=>200+, 1,0 125KM
Rocznik: 2016,2018
Postów: 6,032
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

A ja zapytam co sie dzieje gdy np. mamy samochód w leasingu na 5 lat i powiedzmy po 4 latach go kradną. Wiadomo że jest uebzpieczenie i zwraca za samochód ,ale komu? Rozumiem że leasingodawcy ,tylko czy wtedy ten co brał w leasing i spłacił powiedzmy 80% wartości samochodu przez 4 lata ,który za rok mógłby wykupić za grosze nie będzie poszkodowany? Np. takie mk4 może mieć wartość 40 tyś zł. po 5 latach jeszcze i mogło by być wykupione nie wiem za 2-3 tyś zł.
Jeżeli coś namieszałem to proszę o wytłumaczenie jak to jest. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

__________________
Pozdrawiam
Mirek




Mój mondek
...Powered by heko...


Bądź
NIEBIESKI-zarejestruj się





jvc jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2013, 10:29   #12
RafałB
ford::expert
 
Avatar RafałB
 
Zarejestrowany: 04-11-2008
Skąd: Podlaskie
Model: S-max Titanium S 163KM (na razie)
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2012
Postów: 3,073
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Cytat:
A ja zapytam co sie dzieje gdy np. mamy samochód w leasingu na 5 lat i powiedzmy po 4 latach go kradną...
Pewnie zostajemy z niczym....ani autka ani kaski Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Wcześniej było: Galaxy MK1 2.0 B+LPG, Galaxy MK2 1.9 TDI Automat, S-max 2.0 TDCi 140KM, obecnie S-max Titanium S 2.0 TDCi 163KM manual.
RafałB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 08-08-2013, 10:44   #13
Skorpion19651
ford::average
 
Avatar Skorpion19651
 
Imię: Czesław
Zarejestrowany: 20-01-2012
Skąd: Szczecin
Model: Inny
Silnik: Nawet nawet
Rocznik: Młody nie jest, tak jak ja :)
Postów: 58
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Pozwolę sobie zabrać głos w tej sprawie a dokładniej co znalazłem w tej sprawie -

Cytat:
Kradzieże od zawsze się zdarzały, a kradzieże samochodów to momentami istna plaga. Dochodzi nawet do tak skrajnych sytuacji, że policja likwidując dany gang, zajmujący się kradzieżami określonych marek samochodów, znacząco wpływa na statystyki tego, co się kradnie. Pół żartem, pół serio, leasingującym można by przed wypożyczeniem samochodu, polecić sprawdzenie, złodzieje jakich marek samochodów odsiadują obecnie wyrok. Kradzież auta leasingowanego różni się trochę konsekwencjami od przypadku, w którym ukradziono by nasz własny samochód. Podobnie jest w przypadku zniszczenia takiego samochodu. Chodzi o to, że do otrzymania ubezpieczenia uprawniony jest właściciel auta. Natomiast w przypadku samochodu leasingowanego, jest to firma, która nam auto leasinguje, a nie my. Co prawda można zawsze wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zwane gap, dzięki któremu i nam rekompensowana jest strata, ale nie jest to jeszcze usługa wykorzystywana powszechnie. Auto posiada oczywiście autocasco, ale jak wspomnieliśmy rekompensatę dostanie właściciel. Szczegóły zawsze zależne są od umowy leasingu jaką podpisaliśmy. Ukradzione auto na leasingu a vat Dyrektywa unijna umożliwia państwom nakazanie podatnikom korekty vat, ale na szczęście polska nie skorzystała z tej możliwości. Dzięki temu nie mamy w ustawie o vat nakazu przeprowadzenia korekty podatku naliczonego dla towarów, które zostały nam skradzione. Więc co prawda nie korygujemy vat w przypadku kradzieży auta, ale automatycznie kończy nam się prawo do odliczania wydatków związanych z tym autem jako kosztów uzyskania przychodów. Niemożność odliczania vat od nabytego paliwa jest zrozumiała, ale gorsze jest to, że jeśli zostały nam jeszcze jakieś raty do spłaty, z nich już vat nie odliczymy. Na kradzieży auta w leasingu możemy stracić podwójnie Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy mała firma leasingując samochód, na początku płaci duże raty tak, aby pod koniec okresu leasingu, możliwy był jak najtańszy wykup. Do tego opłaca dość duże ubezpieczenie, które oczywiście opiewa na właściciela. Może dodatkowo być też tak, że w umowie, pomimo że ubezpieczenie całkowicie rekompensuje stratę właścicielowi, mamy zapisane, że raty leasingowe, przy zniszczeniu auta lub jego kradzieży, nie są nam zwracane. W takiej sytuacji tracimy podwójnie, a za to właściciel nieźle zarabia. Z tego też powodu warto przejrzeć umowę pod kątem kradzieży czy ewentualnego zniszczenia samochodu. Zabaezpieczenia auta w leasingu Co możemy zrobić, aby w przypadku nieszczęścia stracić jak najmniej? Warto pamiętać, że im mniejsze raty zapłacimy na początku i im wyższy ustanowimy wykup, tym dla nas lepiej (w przypadku gdy ktoś nam pojazd ukradnie). Dodatkowo możemy wykupić ubezpieczenie typu gap. Jest to tzw. Ubezpieczenie od kosztów różnicy. Mamy tu do wyboru ubezpieczenie indeksowe, które polega na tym, że jeśli podstawowy ubezpieczyciel nie pokryje nam całości strat, to przez ten dodatkowy gap mamy szansę wyjść z sytuacji bez dopłacania do interesu. Kolejny gap - finansowy polega na tym, że po kradzieży czy zniszczeniu samochodu, nie będziemy musieli spłacać rat. Ostatni gap to tzw. Fakturowy, ale ten przeznaczony jest dla firm handlujących samochodami. Pozostałe sposoby zabezpieczenia to najnowsze instalacje antykradzieżowe i wyszukanie najkorzystniejszych dla nas umów, które najlepiej ochronią nasze interesy po kradzieży czy wypadku.

Ostatnio edytowane przez wojtekn ; 09-08-2013 o 08:54
Skorpion19651 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2013, 08:46   #14
Jerry6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-07-2013
Model: VW Golf & S-max
Silnik: TSI & TDCI
Rocznik: 2017 & 2011
Postów: 17
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Cytat:
A ja zapytam co sie dzieje gdy np. mamy samochód w leasingu na 5 lat i powiedzmy po 4 latach go kradną. Wiadomo że jest uebzpieczenie i zwraca za samochód ,ale komu? Rozumiem że leasingodawcy ,tylko czy wtedy ten co brał w leasing i spłacił powiedzmy 80% wartości samochodu przez 4 lata ,który za rok mógłby wykupić za grosze nie będzie poszkodowany? Np. takie mk4 może mieć wartość 40 tyś zł. po 5 latach jeszcze i mogło by być wykupione nie wiem za 2-3 tyś zł.
Jeżeli coś namieszałem to proszę o wytłumaczenie jak to jest. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Nie jest tak źle... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie na konto leasingodawcy.

Leasingodawca pobiera sobie z tego odszkodowania należne mu pozostałe do końca umowy raty pomniejszone o dyskonto (czyli pomniejszone o odsetki lub marżę lub jakąś jej część - to zależy od finansującego, o czym poniżej), a pozostałą z odszkodowania kwotę przekazuje leasingobiorcy.

Wspomnianym powyżej zgrzytem może być to, że niektórzy leasingodawcy obliczają dyskonto dość niekorzystnie dla klienta przez co można być "w plecy" kilkaset złotych, czy nawet trochę więcej (zależy od wartości pozostałej do spłaty).
Dlatego warto poświęcić minimum uwagi wybierając firmę leasingową i sprawdzić jak obliczane jest w danej firmie dyskonto.

Opisywaliśmy ten "problem" jakiś czas temu u nas, dlatego polecam: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]

Poza tym coraz bardziej popularne przy leasingu staje się korzystanie z ubezpieczeń GAP, przez co rozliczenie szkody całkowitej staje się jeszcze mniej bolesne dla korzystającego.

Cytat:
Napisał RafałB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Pewnie zostajemy z niczym....ani autka ani kaski Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Gdyby tak było to chyba nikt normalny nie korzystałby z tej formy finansowania. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Zasady rozliczania odszkodowania są w sumie zbliżone do zasad stosowanych przy kredycie.
Jerry6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2013, 09:11   #15
RafałB
ford::expert
 
Avatar RafałB
 
Zarejestrowany: 04-11-2008
Skąd: Podlaskie
Model: S-max Titanium S 163KM (na razie)
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2012
Postów: 3,073
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Cytat:
Napisał Jerry6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Zasady rozliczania odszkodowania są w sumie zbliżone do zasad stosowanych przy kredycie.
Ja słyszałem tak jak napisałem.... miał facet jakąś dużą lawetę do ściągania aut w leasingu, ukradli i został na lodzie...może jak się wykupi jakieś dodatkowe, drogie AC to jest tak jak piszesz....
__________________
Wcześniej było: Galaxy MK1 2.0 B+LPG, Galaxy MK2 1.9 TDI Automat, S-max 2.0 TDCi 140KM, obecnie S-max Titanium S 2.0 TDCi 163KM manual.
RafałB jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2013, 10:18   #16
Jerry6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-07-2013
Model: VW Golf & S-max
Silnik: TSI & TDCI
Rocznik: 2017 & 2011
Postów: 17
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Cytat:
Napisał RafałB Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja słyszałem tak jak napisałem.... miał facet jakąś dużą lawetę do ściągania aut w leasingu, ukradli i został na lodzie...może jak się wykupi jakieś dodatkowe, drogie AC to jest tak jak piszesz....
Zawsze jest tak jak opisałem, niezależnie od tego jakie jest AC.

Może jednak zdarzyć się, że leasingobiorca nie dostanie pieniędzy z odszkodowania.
Tak się dzieje w sytuacji kiedy samochód stracił na wartości więcej niż zostało spłacone w leasingu.
Może tak być w sytuacji kiedy umowa była zawarta na długi okres (niska rata), a udział własny wynosił niewiele, np. 10%.

Jeżeli szkoda całkowita nastąpi w początkowym okresie tak skonstruowanego leasingu, a samochód stracił wiele ze swojej wartości, to może okazać się nawet, że odszkodowania zabraknie na pokrycie należności do leasingodawcy.
I nie dość, że nie będzie samochodu, to jeszcze trzeba będzie dopłacić finansującemu różnicę.

Dlatego tym bardziej warto pomyśleć u ubezpieczeniu GAP, a w przypadku AC nie korzystać z ofert ubezpieczycieli, którzy nagminnie zaniżają wypłacane odszkodowania. Koszt GAP nie jest taki duży, bo wynosi około 1300-2000 zł (w zależności od wartości samochodu) za okres trzech lat (z reguły).
Koszt takiego ubezpieczenia może być tez doliczony do rat leasingu, ale nie zawsze jest to dobra opcja.

No i - jak już wspomniałem - trzeba unikać leasingodawców, którzy niekorzystnie rozliczają umowę po szkodzie całkowitej.
Jerry6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-08-2013, 13:02   #17
boncio
ford::expert
 
Avatar boncio
 
Zarejestrowany: 03-11-2009
Skąd: Łódź
Model: Audi Q3 Sportback/Mazda CX-3
Silnik: 1.4e 245KM/2.0 121KM
Rocznik: 2022/2019
Postów: 3,728
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Cytat:
Napisał Jerry6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
(...)
Jeżeli szkoda całkowita nastąpi w początkowym okresie tak skonstruowanego leasingu, a samochód stracił wiele ze swojej wartości, to może okazać się nawet, że odszkodowania zabraknie na pokrycie należności do leasingodawcy.
I nie dość, że nie będzie samochodu, to jeszcze trzeba będzie dopłacić finansującemu różnicę.
Tutaj bym nie przesadzał aż tak. Akurat w pierwszym roku to większość ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie z wartością fakturową auta przez 12 miesięcy (od kradzieży lub zniszczenia). W Ford ubezpieczenia jest to wypłata 100% lub nowe auto. Nie wiem czy i jak to działa, bo na szczęście nie korzystałem Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podobnie jest w 2 roku, gdzie coraz częściej jest stała wartość przez kolejne 12 miesięcy, oczywiście nizsza niż w 1 roku.
Tylko trzeba o tym pamiętać zawierając polisę i wybierać leasingodawcę, który pozwala na zmianę lub wybór własnego ubezpieczyciela. Gdy nam narzuca swojego to owszem w 1 roku koszt jest fajnie niski, ale już w kolejnych latach drastycznie wzrasta.
boncio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2013, 08:51   #18
sprytny
ford::beginner
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 24-05-2012
Model: smax
Silnik: 1.6eb
Rocznik: 2013
Postów: 27
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Dodam jeszcze, że koszt ubezpieczenia GAP na 3 lata w WAGAS dla auta o wartości na fakturze do 100tyś. zł to 1600zł.
sprytny jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-08-2013, 09:28   #19
Jerry6
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 05-07-2013
Model: VW Golf & S-max
Silnik: TSI & TDCI
Rocznik: 2017 & 2011
Postów: 17
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Cytat:
Napisał boncio Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tutaj bym nie przesadzał aż tak.
Nie było moim zamiarem przesadzanie. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Odpowiadałem jedynie koledze powyżej w jakiej sytuacji (przy szkodzie całkowitej) może zdarzyć się, że po szkodzie całkowitej nic nie zostanie leasingobiorcy.

Trzeba pamiętać, że nie każdy ubezpieczyciel wypłaca 100% w pierwszym roku i że nie każdy przedmiot leasingu może być objęty takim ubezpieczeniem (np. samochód używany, maszyny, itd.)
Jerry6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-12-2013, 10:43   #20
Hyper
ford::average
 
Avatar Hyper
 
Zarejestrowany: 16-06-2010
Skąd: Szczecin
Model: Passat B7
Silnik: 1.4 TSI 160KM
Rocznik: 2014
Postów: 84
Domyślnie Odp: Pytania, a raczej porady dotyczące leasingu

Nie odzywałem się od końca lipca, ponieważ postanowiłem jednak poczekać aż do czerwca 2014 roku, kiedy to mam wykup samochodu. Jednakże ostatnio temat powrócił z powodu powrotu "kratki" i pełnego odpisu 23% VAT od samochodu. Zacząłem się zastanawiać ponownie nad propozycją dealera i przejęciu (cesji) mojej umowy leasingowej i zabraniu od nich nowego samochodu. Czytałem ustawę o homologacji na ciężarowe i jeżeli wszystko dobrze zrozumiałem, to Mondeo liftback będzie spełniać aktualne wymagania. Mam nadzieję, że to się nie zmieni. Z drugiej strony nie wiadomo, kiedy w Polsce wejdą w życie nowe przepisy, gdzie VAT będzie można odliczyć tylko 50% na zakup samochodu, stąd moja decyzja o reaktywowaniu wątku. Jeżeli już nadarza się okazja, a samochód tak czy siak chciałem zmienić, to wolałbym się załapać na pełny odpis VAT, z wiadomych przyczyn.
Cytat:
Napisał Jerry6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Wszystkie formalności proponuje zacząć od kontaktu z leasingodawcą i ustalenia jakie daje on możliwości, jakie są opłaty manipulacyjne za wcześniejsze zakończenie umowy, itd.
No to tak, wisiałem 15 minut na infolinii i niestety nie doczekałem się konsultanta, ale połączyło mnie z działem umów aktywnych, gdzie zaproponowano mi przeczytanie tabeli opłat i prowizji oraz przejrzenie wymaganych dokumentów na ich stronie internetowej. Znalazłem w tabeli opłat, że aktualna opłata manipulacyjna wynosi 615 PLN brutto. Natomiast we wniosku o zmianę umowy korzystającego z leasingu jest jeszcze punkt, że w przypadku koniecznej wyceny rzeczoznawcy, zgadzam się na obciążenie mnie (firmy) jej kosztami. Dodatkowo oczywiście wymagane są też dokumenty rejestrowe firmy zainteresowanej przejęciem umowy.
Cytat:
Napisał Jerry6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Leasingodawca może sprzedać salonowi samochód tylko po cenie rynkowej.
Po cenie rynkowej na dany wiek, tak? Moje Mondeo jest z 2010 roku, czyli gdyby salon chciał kupić ode mnie ten samochód, to wartość brana jest np. z Eurotax? Czy za ewentualne widoczne zarysowania czy uszkodzenia mogą policzyć ewentualne koszty naprawy i odliczyć od proponowanej ceny?
Cytat:
Napisał Jerry6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jeżeli w ten sposób okaże się, że leasingodawca dostanie "nadwyżkę" (raty, które do tej pory zapłaciłeś + cenę, którą dostanie od salonu), to taka nadwyżka teoretycznie może trafić do Ciebie.

Jednak jak wspomniałem wszystko zależy od leasingodawcy. Co firma leasingowa, to inna polityka w tym zakresie, dlatego trzeba z nimi ustalić.

Niezmienna jest tylko sprawa tej ceny rynkowej przy wykupie przez osobę trzecią, bo jest to uregulowane przez przepisy podatkowe.
Czyli muszę wpierw znać wycenę salonu, ile są w stanie zapłacić za mój samochód. Do tego doliczam raty dotychczas zapłacone i obliczam w ten sposób ewentualną nadwyżkę, o którą mogę się starać u leasingodawcy? Nie jest to odgórnie powiedziane, że nadwyżka trafia do leasingobiorcy?
Mówiliśmy wcześniej, że salon musi zapłacić cenę rynkową - a co w przypadku gdy salon zaoferuje inną kwotę za samochód? Leasingodawca może się nie zgodzić, czy w ogóle jest to niezgodne z prawem i salon musi się pogodzić z Eurotax/wyceną rzeczoznawcy?
__________________
THE WORLD IS MINE

Ostatnio edytowane przez Hyper ; 11-12-2013 o 10:46
Hyper jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:43.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.