Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 13-06-2015, 11:11   #1131
juri2069
ford::expert
 
Imię: wojciech
Zarejestrowany: 08-03-2013
Skąd: Krosno , Nisko
Model: Smax
Silnik: 2.0 TDCI / 140 KM
Rocznik: 2014
Postów: 2,931
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Amen amen Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

juri2069 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 13:22   #1132
PAFFCIO
ford::professional
 
Avatar PAFFCIO
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 18-09-2007
Skąd: Już bardziej Wawa jak Sz-n
Model: Mondeo
Silnik: 2.0 EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 1,526
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Dorzucę się jednak do tej dyskusji.
Jeżeli komuś się chce może poszperać na początku tego wątku moich opinii w tej kwestii.
Sympatyzowałem z "oświetlonymi" ale zostałem oświecony...a właściwie dając odpór argumentom, zacząłem się zastanawiać i szukać informacji, m.in trafiłem na stronę: [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] dla czystej ciekawości polecam poczytać (ale filtrować wiedzę od spekulacji)
Obecnie uważam, że jazda na światłach mijania jest absolutnie pozbawiona sensu - uważam wręcz, że jest szkodliwa - (o tym poniżej), a w obszarze zabudowanym na jakichkolwiek czy mijania czy DRL powinna być co najmniej nieobowiązkowa.
Dlaczego? Otóż dlatego, że:
1. jak słusznie tu zauważono, światła mijania nie są konstrukcyjnie przystosowane do takiego celu - to m.in dlatego wymyślono DRL'y
Cytat:
Napisał MaXyM Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
po tym tylko widac jak malo wiesz o jezdzie samochodem (moze mimo nabitych km).
Drogi to nie drag strip. A wyprzedzanie to nie zmiana pozycji pionkow na szachownicy. To skrzyzowania, auta za toba, wiele aut przed toba. Mozliwosc wyprzedzania wielu aut naraz etc. Moze to kolumna ciezarowek ktore jada bez odstepow i wiele innych konfiguracji. A auta jakimi jezdzimy nie wszystkie maja wystarczajaco momentu zeby bezpolesnie przeskoczyc pare aut. Te slabsze potrzebuja duzo wiecej dystansu
Kierowca musi ocenic sytuacje a do tego dobrze miec jak najwiecej danych.
W takich sytuacjach lepiej widziec i auta jadace daleko. A w tym swiatla jadacych z naprzeciwka po prostu pomagaja.
ZAWSZE: lepsza widocznosc to dla kierowcy lepiej. I juz z tego powodu powinienes sobie dac spokoj z ta dyskusja.
Z powyższym zgadzam się wyłącznie z tym jednym zdaniem...Natomiast zupełnie nie trafiają do mnie pozostałe, zwłaszcza w kontekście używania świateł... albowiem:
2. właściwie w każdych warunkach "dziennych" ocena odległości od pojazdu (a więc fundamentalny argument "ZA" związany z bezpieczeństwem) w oparciu o światła jest obarczona ryzykiem błędu, gdyż w zależności od ustawień, siły itp widać świecące punkty, które zaburzają percepcję odległości, konturu. Zamiast szczegółów dzięki którym możemy realnie ocenić odległość, prędkość zbliżania widać tylko punkty świetlne. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, tzn że bez świateł nie jest w stanie określić tych parametrów, to powinien udać się do okulisty albo zrezygnować z prowadzenia pojazdu. Mając na uwadze powyższe, uprzedzę wszelkie zarzuty...jeżeli jako kierowca uważasz, że warunki oświetleniowe wymagają podniesienia kontrastu, to zapal światła, masz do tego prawo. Uważam jednak, że jazda przy każdych warunkach jest absurdem i kolejnym przykładem traktowania ludzi jak debili, którzy nie wiedzą co czynią i przyzwyczajania mas do tego, że inni za Ciebie pomyślą i powiedzą Ci co masz robić i co będzie dla Ciebie najlepsze - no ale to na inną dyskusję więc sorry za mały OT ;-)
Zgadzam się również z przedmówcą, który obserwuje, a ja potwierdzam tę obserwację, że odkąd pojawiły się dodatkowe światła dzienne, ilość debili, którzy jeżdżą na takich światłach po zmroku, w dzień ale przy rzęsistych deszczach lub podczas porannych mgieł jest porażająca i rośnie...

Jeżeli więc chcesz widzieć lepiej, zainwestuj w dobre okulary. I nie mówię tu o szkłach korekcyjnych tylko porządnych szkłach z polaryzacją, antyrefleksem czy filtrem koloru, będziesz widział dużo lepiej niż teraz ze światłami czy bez.
__________________

Ostatnio edytowane przez PAFFCIO ; 18-06-2015 o 13:32
PAFFCIO jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 13:35   #1133
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,727
Domyślnie

Paffcio.... Ciebie bodajże wywalili z tego forum za nachalną agitację tej strony. Tylko, że wtedy miałeś innego nicka i inny avatar Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. poznałem Cię po stylu pisania swoich wywodów Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. robisz 'kopiuj-wklej' ? Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Tapnięte z Szajsunga MkIV
__________________
126p --> MkI 1.8TD --> ST220 STach --> ST220 STach II --> MkIV 2.5T Tit S
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 13:50   #1134
robert LC
ford::advanced
 
Avatar robert LC
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 19-02-2012
Skąd: Chełm
Model: MK4 Titanium -->Fusion Titanium
Silnik: 140KM -->240KM
Rocznik: 2008 -->2014
Postów: 261
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Wrzucam fotkiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Cytat:
Napisał robert LC Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
żarówki [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ]
testowałem prawie wszystkie na rynku te najlepiej mi pasują. Na zdjęciu jasność jak u kolegi ale zrobię foty to wrzucę. moduł ma allegro 25zł i mam zachowane halogeny. z czujnikiem światła przełączenie odbywa się automatycznie.
takie same wstawiłem do wstecznych Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez robert LC ; 07-08-2017 o 21:36
robert LC jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 14:38   #1135
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Cytat:
Napisał PAFFCIO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Z powyższym zgadzam się wyłącznie z tym jednym zdaniem...Natomiast zupełnie nie trafiają do mnie pozostałe, zwłaszcza w kontekście używania świateł... albowiem:
2. właściwie w każdych warunkach "dziennych" ocena odległości od pojazdu (a więc fundamentalny argument "ZA" związany z bezpieczeństwem) w oparciu o światła jest obarczona ryzykiem błędu, gdyż w zależności od ustawień, siły itp widać świecące punkty, które zaburzają percepcję odległości, konturu. Zamiast szczegółów dzięki którym możemy realnie ocenić odległość, prędkość zbliżania widać tylko punkty świetlne. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, tzn że bez świateł nie jest w stanie określić tych parametrów, to powinien udać się do okulisty albo zrezygnować z prowadzenia pojazdu.
Za to ty twierdzisz ze lepiej dostrzec auto pozniej niz wczesniej. I do jakiej kategorii mam Cie zaliczyc?

Zauwaz ze wszystko co widzimy to swiatlo. Odbite czy wyemitowane - jest to swiatlo. Jesli swiatlo otoczenia (natezenie, kolor) jest podobne do tego odbitego od auta - auto jest niewidoczne. Z DRLami (tymi prawdziwymi - nie chinskimi czy linijkami LED z IKEA) takie auto ZAWSZE bedzie wczesniej widoczne niz bez swiatel.

A jesli masz problem z ocena odleglosci czy szybkosci zblizania auta ktore jedzie na DRLach to... pozwol ze Cie zacytuje: udaj sie do okulisty albo zrezygnuj z prowadzenia pojazdow.

Zreszta.. nawet jesli samochod z DRL komus utrudnia ocene odleglosci, to na pewno (oprocz samego faktu ze zostanie zauwazony wczesniej) spelni role ostrzegawcza. (w pewnych warunkach oswietleniowych auta bez swiatel faktycznie nie widac). W rezultacie, kierowca majacy problem z ocena odleglosci (pod warunkiem ze jest rozssadny) zrezygnuje z wykonywania manewru i bedzie to jedyna cena za to ze wszyscy uczestnicy ruchu duzo wczesniej widza niebezpieczenstwo.


Cytat:
Napisał PAFFCIO Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mając na uwadze powyższe, uprzedzę wszelkie zarzuty...jeżeli jako kierowca uważasz, że warunki oświetleniowe wymagają podniesienia kontrastu, to zapal światła, masz do tego prawo. Uważam jednak, że jazda przy każdych warunkach jest absurdem i kolejnym przykładem traktowania ludzi jak debili,
Mylisz sie. Przepis wlasnie ma zapobiegac sytuacji, gdzie wiekszosc aut jezdzi na swiatlach a pojedyncze nie. W takiej sytuacji takie pojedyncze auto bez swiatel, poruszajace sie w sznurku aut na swiatlach latwo przegapic. Wlasciwie "latwo" jest za malo dosadnym slowem. Na pewno je przegapisz.
I to jest podstawowy argument czemu swiecic 24/7. Moze w miescie nie jest to potrzebne, ale nie szkodzi. Natomiast pozytek ze swiecenia bylby zerowy (a nawet mozna mowic o niebezpieczenstwie) gdyby te decyzje pozostawic kierowcom. Ilu kierowcow by pamietalo ze wyjezdzajac z miasta trzeba wlaczyc swiatla? Niektorzy maja problem zapamietac o wlaczeniu swiatel wraz z uruchomieniem silnika.

Dlatego swiecic powinni (musza) wszyscy albo nikt. ja wybieram te pierwsza opcje bo fizyka mowi ze to pomaga. A ten argument ciezko obalic.
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020

Ostatnio edytowane przez MaXyM ; 18-06-2015 o 14:49
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 15:00   #1136
djremo
ford::advanced
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 21-04-2006
Skąd: Głogów
Model: S-Max MK2 Titanium
Silnik: 2.0 TDCI 180HP
Rocznik: 2016
Postów: 482
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

robert LC

Mógłbyś dać fotki na wprost z jakiejś odległości?
djremo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 15:04   #1137
spławik
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-07-2014
Skąd: Pruszków
Model: S-Max
Silnik: 2,2 DuraTorq
Rocznik: 2014
Postów: 156
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Świecenie ma wady i zalety.
Sytuacja która przydarzyła mi się kilka dni temu.
Słońce wysoko, jadąc S-maxem dodatkowy problem odbijającej się deski w przedniej szybie, po prawej jedzie rowerzysta "na słońcu", OK widzę go chociaż refleksy są bardzo duże i nagle koleś na rowerze wjeżdża w cień który pada od drzew przy drodze. W tym momencie musiałem się dobrze natrudzić żeby go zobaczyć, oczywiście jak ja wjechałem w cień to już było ok ale przez chwilę zastanawiałem się o co kaman.
Rowerzysta bez kamizelki, bez świateł a przecież to uczestnik ruchu...

Pytanie:
czy jeżdżąc cały czas na światłach nie przyzwyczajamy się że każdy MUSi mieć swiatła?
Przedmioty i pojazdy (w tym rowerzyści, piesi, nawet auta które zapomniały załączyć mijania) są podatne w bardzo dużym stopniu na wykluczenie poza świecący dookoła świat? czyli krótko mówiąc "dzwon'?

W celach poprawy mojego i innych uczestników ruchu bezpieczeństwa zakupiłem okulary z filtrem polaryzacyjnym. Efekt odbicia w przedniej szybie nie istnieje, widzialność wzrosła bardzo mocno.

Bump: Co do LEDów wstawianych w przeciwmgielne, nagminnie w skodach jest to zauważalne. Niestety ale takie światło na drodze jest niebieskawej poświaty, nie ma nic wspólnego barwą z fabrycznymi lub markowymi LEDami. Nie ma takiego samego rozkładu światła.
Drivery w tych żarówkach robią bardzo duże zakłócenia i słychać je np w CB (tania chińszczyzna oby "tylko świeciła"). Miałem takie/podobne żarówki w Renault Megane zamiast tradycyjnych 21W dziennych i wywaliłem bo się nie dało...
__________________
było BMW e38 740d, jest eS 2.2
spławik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 15:19   #1138
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Cytat:
Napisał spławik Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Świecenie ma wady i zalety.
Sytuacja która przydarzyła mi się kilka dni temu.
Słońce wysoko, jadąc S-maxem dodatkowy problem odbijającej się deski w przedniej szybie, po prawej jedzie rowerzysta "na słońcu", OK widzę go chociaż refleksy są bardzo duże i nagle koleś na rowerze wjeżdża w cień który pada od drzew przy drodze. W tym momencie musiałem się dobrze natrudzić żeby go zobaczyć, oczywiście jak ja wjechałem w cień to już było ok ale przez chwilę zastanawiałem się o co kaman.
Rowerzysta bez kamizelki, bez świateł a przecież to uczestnik ruchu...

Pytanie:
czy jeżdżąc cały czas na światłach nie przyzwyczajamy się że każdy MUSi mieć swiatła?
Przedmioty i pojazdy (w tym rowerzyści, piesi, nawet auta które zapomniały załączyć mijania) są podatne w bardzo dużym stopniu na wykluczenie poza świecący dookoła świat? czyli krótko mówiąc "dzwon'?
Prawda ale.. jak napisales rowerzysta byl po prawej stronie czyli jechal w tm samym kierunku co ty. Zauwaz ze auta na dziennych nie musza swiecic tylnimi swiatlami. Czemu tak jest? nie wiem, czy dla oszczednosci. Moze w dzien kontrast miedzy pozycyjnymi a stopu jest za maly i bezpieczniej zostawic same stopu?
Takze ten konkretny przyklad z rowerzysta jest troche nietrafiony, choc rozumiem sytuacje i zaistnialy problem. Zaklada sie ze jadac za kims ma sie wiecej czasu na ocene sytuacji niz jadac "na przeciw". Jednak rowerzysta jadacy z naprzeciwka raczej nie zagrozi Ci bo bedzie sie trzymal prawej krawedzi. MOtocykle jednak musza swiecic tak samo jak inne pojazdy czyli 24/7
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 15:33   #1139
spławik
ford::average
 
Zarejestrowany: 17-07-2014
Skąd: Pruszków
Model: S-Max
Silnik: 2,2 DuraTorq
Rocznik: 2014
Postów: 156
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

wyobrażam sobie rowerzystę z naprzeciwka bardzo dobrze. Nie świeci, jest w cieniu i ... mamy problem jak będę wyprzedzał, niestety nie zmieszczą się na wąskiej jezdni 2 osobowe i 1 rower.
To oczywiście skrajny przypadek ale pokazujący że nieoświetlony pojazd którego nasze oko się nie spodziewa może być zagrożony.
Dlatego ja jadąc na rowerze włączam przynajmniej mocną migająca lampkę z tyłu ii ewentualnie mocno migająca lampkę z przodu.
__________________
było BMW e38 740d, jest eS 2.2
spławik jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 18-06-2015, 16:16   #1140
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Odp: Światła do jazdy dziennej

Robert LC, masz całkiem dobre te "żarówki" ale niestety kwalifikuje się to pod zabranie dowódu rejestracyjnego jakby co...

-Klosz nie przystosowany do diodowego źródła światła
-Przeznaczenie klosza niezgodne z jakiego aktualnym funkcjonowaniem.
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
drl , lampy do jazdy dziennej , led



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:24.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.