Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 25-04-2008, 12:55   #101
llechu
ford::expert
 
Avatar llechu
 
Zarejestrowany: 08-10-2004
Skąd: Wawa i okolice
Model: Mondeo MKIII i Focus MK I
Silnik: TDCI 2.0 115KM i 1.6 16V
Rocznik: 2003 i 2004
Postów: 4,590
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

To jest tak olej do samochodów wyścigowych to zupełnie co innego niż firma potem sprzedaje. Taki wyczynowy olej zalewa się na jeden wyścig lub max. kilka odcinków specjalnych. Czas życia takiego oleju to 1 dzień. Tu naprawdę potrzebna jest technologia prawie kosmiczna. Często i tak większość podzespołów silnika się wymienia. Natomiast do normalnej jazdy taki olej potrzebny nie jest. To, że firma potrafi wyprodukować olej rajdowy, nie znaczy automatycznie, że linia produkcyjna dla "mas" robi choć w przybliżeniu to samo. Może i jakieś pomysły ściągają z tego wysokiej klasy produktu, ale tak naprawdę to nie zdziwiłbym się gdyby wszystkie te oleje produkował jeden producent i tylko w różne opakowania były wlewane.

llechu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2008, 16:11   #102
W_A_S_P
 
Postów: n/a
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

Witam SzP Forumowiczów.
Po pierwsze - wskazania producenta. Niekoniecznie chodzi przy tym o konkretną specyfikację, jak w przypadku Forda wg WSS. Istotna jest zalecana klasa lepkości - referencyjna 5W30 (w przypadku mojego MK1) oraz opcjonalnie 10W40. W naszej strefie klimatycznej odpowiedni oczywiście referencyjny. Natomiast to co określa jakość oleju to standardy API oraz ACEA. Każdy produkt jest wyraźnie oznaczony. Według tego rozumowania nie należy stosować klas API: SC, SD, SE, SF, powinno się stosować klasę SG i wyższe - w przypadku silników benzynowych (przykład). W standardzie ACEA powinno się stosować klasy A3/B3 oraz A4/B4. A cóż to takiego ta jakość właśnie? Ano - rodzaj i ilość dodatków domieszanych do bazy - antyutleniacze, antydyspersanty, związki wiążące węgiel, detergenty i inne. Tzw. "wiodący producenci" co jakiś czas opracowują nowe dodatki (jak w Magnatec), w sumie chwała im za to - z pewnością nie szkodzą silnikom a przyczyniają się do siły sugestii (marketing) oraz osłabienia siły portfela. Te nowinki techniczne (dobre - bo nie szkodzą) mają swoją cenę oczywiście, lecz oleje które nie są reklamowane (Valvoline, Motul, Elf i inne) swą cenę mają oczywiście większą. Zaznaczam - oleje nie reklamowane w Polsce. A opieranie się na tym, że logo producenta znajduje sie na karoserii wozu WRC czy F1 i dlatego jest "lepszy" jest nieuprawnione logicznie. To także jest reklama. Swoistym mitem przy okazji jest utrzymywanie, iż oleje danego producenta sprzedawane w Polsce są oczywiście niższej jakości niż te same sprzedawane w Niemczech. Tak na szczęście nie jest. W ogóle mamy jakiś uraz na Polskość jeśli chodzi o produkty przygotowywane na naszym rynku. Ja na przykład mam uraz na Chińskość sprzedawaną na naszym rynku i rynkach obcych. Ciekawostka: wiele "oryginalnych" produktów - w tym bardzo markowe oleje silnikowe (tak, tak) sprzedawanych na Allegro przez smagłolicych Hindusów i Pakistańczyków zostały wytworzone w Chinach. Najciekawsze jest to, że bez laboratorium tego nie można stwierdzić - testuje się to na silniku, niestety.
Minerał, półsyntetyk, a może syntetyk? W tej kwestii - jak wyżej - należy kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. Jeżeli na pokładzie Twego auta dumnie wibruje Duratec mający 200kkm w korbowodach i nie dolegają mu poważniejsze usterki, nie lej mineralnego oleju. Jeżeli sądzisz, iż powinieneś - bo silnik nadmiernie konsumuje olej, hałasuje, i nieprzyjemnie wstrząsa - napraw silnik. Zalanie minerałem go nie uleczy. Różnego rodzaju niedomagania silnika nie wskazują przecież w sposób oczywisty na nieodpowiedni olej.
Użytkownik , od którego nabyłem swój samochód, przez ponad dziesięć lat stosował olej Statoil. Dziwne, prawda? Natomiast regularnie odbywał przeglądy, w porę usuwał zwiastuny usterek, słowem - dbał o samochód. Ten silnik sprawuje się jak należy, mimo swoich prawie 200kkm, mimo stosowania wspomnianego oleju. Inny przykład: sąsiad posiada ten sam model co ja, dotychczas zalewany był Mobilem One - niby wszystko ok., jednak przy porannym rozruchu ciszę rozpraszał klekot szanownych hydraulicznych popychaczy zaworów. Sąsiad poczytał na naszym forum, zakupił fordowski Formula E i... popychacze przestały klekotać.
Dziwne, prawda? Badanie techniczne stanu silnika wypadło mu bardzo dobrze, nie stwierdzono usterek.
Podsumowując - jaki olej? Taki, który jest zgodny z zaleceniami producenta, o jakości wyższej lub równej zaleceniom, taki, który kupiony został u sprawdzonego sprzedawcy, wreszcie taki na który nas stać.
Całkowicie na marginesie: wkurza mnie polityka producentów polegająca na pakowaniu oleju do baniek czterolitrowych, zmusza to nas do zakupienia dodatkowego litra czy też dwóch za co musimy niestety słono i niezasłużenie dopłacić.
Pozdrawiam wszystkich: forumowiczki i forumowiczów.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-04-2008, 18:22   #103
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

Dobre wypracowanie, brakowało czegoś takiego w tym temacie. Jednak ja pozostaje przy swojej opinii gdyż z autopsji wiem jak u mnie działał Fromula E i jak działa Motul. To jest tak samo jak z składaniem samochodów. Są polskie składy i są niemieckie składy.
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-04-2008, 19:35   #104
ogodaw
ford::advanced
 
Avatar ogodaw
 
Imię: Dawid
Zarejestrowany: 22-03-2008
Skąd: Opolskie
Model: Mondeo MK3, MK4 VW Touareg
Silnik: 2.0 TDDI 115 KM, 2.5T, 3,0 TDI
Rocznik: 2001 JEST 2007
Postów: 313
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

Witam właśnie jestem po wymianie filtrów i oleju, chciałbym się podzielić wrażeniami. :fcp26
Po pierwsze wymieniłem filtr powietrza firmy MANN i tu zaskoczenie, zaraz po wymianie olbrzymia różnica w pracy silnika. A mianowicie cichsza praca i większa odczuwalna moc, moim zdaniem 15000 km to za dużo na filtr powietrza max to 8000 km, nie koniecznie zasługa tej firmy po prostu nowy.
Później wymieniłem olej na Liqui Moly Leichtlauf Special 5W30 pełny syntetyk, wcześniej FORMUŁA E FORD 5W30, na razie za krótko jeżdżę na tym oleju aby coś powiedzieć ale wydaje mi się że trochę silnik się wyciszył, ale może to przez to że jest po prostu nowy olej?
Trzecią rzeczom jaką zrobiłem to wymiana filtra paliwa, wcześniej zakładałem firmy FILTRON ale się na mordowałem, po pierwsze to ta rurka wystająca z filtra w kierunku wyjścia, była lekko za szeroka i nie mogłem wcisnąć tam tego mocowania (ręce opadały :565: ), w końcu się udało i zaraz napotkałem drugi problem, cały filter okazał się za szeroki i nie mogłem go wcisnąć do tego metalowego mocowania (totalna porażka) ale na szczęście też się udało, po kilku godzinach przy głupim filtrze. Pisze o tym gdyż kupiłem wczoraj filtr firmy MANN i myślałem że mnie czeka ciężka przeprawa, a tu wręcz przeciwnie wszystkie rurki idealnie pasują, szerokość filtra także idealna super sprawa w 15 minut i gotowe. Polecam do Mondeo MKIII TDDI 115 KM, filtry firmy Mann.
Ale najważniejsze że wszystko wymienione i kolejne 15 000 km przede mną. Trochę to kosztowało ale na tym nie można oszczędzać.
Pozdrawiam :fcp26
ogodaw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-04-2008, 07:32   #105
pete2
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 28-01-2008
Skąd: W-wa
Model: MK3 kombi
Silnik: 2.0 TDDI
Rocznik: 2001
Postów: 207
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

Ogodaw, ile Cię ten olej kosztował? 5,5 litra weszło?
pete2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-04-2008, 09:22   #106
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

Cytat:
Napisał pete2
Ogodaw, ile Cię ten olej kosztował? 5,5 litra weszło?
Ja wlałem 5,3L i miałem prawie połowę. Teoretycznie wchodzi 6L
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-04-2008, 09:29   #107
ogodaw
ford::advanced
 
Avatar ogodaw
 
Imię: Dawid
Zarejestrowany: 22-03-2008
Skąd: Opolskie
Model: Mondeo MK3, MK4 VW Touareg
Silnik: 2.0 TDDI 115 KM, 2.5T, 3,0 TDI
Rocznik: 2001 JEST 2007
Postów: 313
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

olej 130zł za 5l a za 1l zapłaciłem 30zł, weszło 5,5
ogodaw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-04-2008, 10:30   #108
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

Cytat:
Napisał ogodaw
olej 130zł za 5l a za 1l zapłaciłem 30zł, weszło 5,5
Gdzie udało Ci sie kupić ten olej ?
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-04-2008, 10:53   #109
ogodaw
ford::advanced
 
Avatar ogodaw
 
Imię: Dawid
Zarejestrowany: 22-03-2008
Skąd: Opolskie
Model: Mondeo MK3, MK4 VW Touareg
Silnik: 2.0 TDDI 115 KM, 2.5T, 3,0 TDI
Rocznik: 2001 JEST 2007
Postów: 313
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

W moim mieście, koleś mówił że mają ten olej najtaniej i jest bardzo dobry. Zapytałem na forum czy dobry i go kupiłem. Zdzieszowice woj. Opolskie koło Kędzierzyna-Koźla czekałem na niego 1 dzień bo nie miał akurat tego na stanie. Teraz ma bo zamówił sobie do sklepu zapas.
ogodaw jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-04-2008, 10:58   #110
Marshall7
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 21-04-2008
Skąd: Katowice
Model: ???
Silnik: ???
Rocznik: ???
Postów: 33
Domyślnie Re: [Mk3] Olej silnikowy ale jaki

Gościu mi polecał w warsztacie po prostu marki FORD Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

5W 40.... może taki być???
Marshall7 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:55.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.