Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 09-10-2007, 22:28   #31
tomiscorpio
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 15-02-2006
Skąd: Złotów
Model: fs
Silnik: 1998
Rocznik: 95
Postów: 6,528
Domyślnie

im starsze auto z wiekszym przebiegiem tym bardziej syfiasty olej.

Ta teoria sie wziela glownie od handlarzy bo :
gdy zalejemy syntetyk do dziurawego jak sito silnik bedzie lecialo , gdy zalejemy olej mineralny bedzie duzo lepiej.
-Silnik ciszej chodzi.


A co do olejow mamy syntetyk i pol syntetyk a takie cos jak pol syntetyk wzbogacony to brzmi jak te magnetyzery + ekstra gratisy :fcp2 :fcp2

tomiscorpio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2007, 07:49   #32
cosin
ford::average
 
Avatar cosin
 
Zarejestrowany: 24-10-2006
Skąd: Wawa
Model: S-max
Silnik: 2.0 EB 240
Rocznik: 2012
Postów: 193
Domyślnie

ja tez nie czaje o co chodzi z tym "wzbogaceniem" albo olej jest syntetyczny albo nie, a jakies wzbogacenia dalej nie czynia z polsyntetyku pelnego synt.
__________________
Bordeo:
http://www.pinkbike.com/photo/692646/
cosin jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2007, 10:18   #33
low_radiation
ford::average
 
Zarejestrowany: 22-05-2005
Skąd: lubelszczyzna
Model: Galaxy
Silnik: 2.3 + LPG
Rocznik: 1999
Postów: 170
Domyślnie

[quote=kor1011][quote="Ciekawe ile tej ropy zostało w wale i innych zakamarkach silnika?[/quote]

Dzięki za troskę o silnik- ropę zalałem na niepracujący silnik.. a przy zalaniu olejem 5/30 "poświęciłem ok 0.5 litra na usunięcie ...ropy... takie kółko graniaste wyszło ale wiesz o co chodzi!
__________________
...bo nie każda morda pasuje do FORDA !
low_radiation jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2007, 11:52   #34
Emmm
ford::expert
 
Avatar Emmm
 
Zarejestrowany: 23-03-2007
Model: mondeo mk II kombi
Silnik: 1.8 td endura de
Rocznik: 1997 grudzień
Postów: 2,643
Domyślnie

Koledzy, płukanie silnika przed zalaniem innego oleju, tak jak napisał wcześniej llechu, jest całkowicie bez sensu. Wystarczy porządnie rozgrzać motor i po odkręceniu korka z misy cierpliwie poczekać aż olej zleci, jak napisał kristopher. Jeśli zalewamy olej "gorszy", to pozostałości "lepszego" napewno mu nie zaszkodzą a jeśli zmieniamy na lepszy, to niewielka ilość gorszego też praktycznie nie ma istotnego znaczenia, skoro jeździliśmy do tej pory na tym gorszym i nic się nie działo. Olej lepszy, sam wypłucze wszystkie osady i zanieczyszczenia, których żadne płukanki i tak w 100% nie usuną, chyba, że rozbierzemy silnik na czynniki pierwsze i złożymy dopiero po wypłukaniu części. Kolejna wymiana oleju, już lepszego na lepszy załatwi sprawę do końca. Jedyne co można zrobić, to zmniejszyć przebieg do wymiany oleju o 10-20% po pierwszym zalaniu tego lepszego, bo rzeczywiście filtr będzie miał trudniejsze zadanie.
Pozdrawiam
__________________
Emmm
Emmm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2007, 13:35   #35
llechu
ford::expert
 
Avatar llechu
 
Zarejestrowany: 08-10-2004
Skąd: Wawa i okolice
Model: Mondeo MKIII i Focus MK I
Silnik: TDCI 2.0 115KM i 1.6 16V
Rocznik: 2003 i 2004
Postów: 4,590
Domyślnie

Cytat:
Napisał tomiscorpio
A co do olejow mamy syntetyk i pol syntetyk a takie cos jak pol syntetyk wzbogacony to brzmi jak te magnetyzery + ekstra gratisy :fcp2 :fcp2
Może i tak brzmi, ale nie wszystkie półsyntetyki spełniają normy forda, a ten spełnia. Nikt nikomu nie broni zalewać oleju za 200zł a i za 500zł jak komuś to ulgę przynosi. Jeśli silnik jest szczelny to na pewno mu to nie zaszkodzi.
Co do nazewnictwa - tak kombinuję, że półsyntetyk musi być mieszaniną oleju mineralnego i syntetycznego. I w tym momencie się pojawia pytanie w jakich proporcjach. To, że w nazwie jest "pół", nie musi chyba oznaczać, że 50:50. Tak więc półsyntetyk o podwyższonych parametrach może oznaczać np. 75:25 na korzyść syntetyka. I co wszyscy wyśmiewacze teorii "oleju półsyntetycznego o podwyższonych parametrach"? Dodam, że tak naprawdę nie wiem jak to jest robione/mieszane/cudowane ale wiem, że Ford formula 5w30 sprawdza się w tym silniku wyśmienicie. Osobiście wolę taki wymieniać nawet nieco częściej niż zalewać super syntetykiem i jeździć 30kkm (pomimo zaleceń producenta, że ma być 15kkm) z nadzieją, że ten olej jeszcze nie stracił właściwości.
llechu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2007, 21:39   #36
Dominik_CK
ford::average
 
Zarejestrowany: 24-06-2006
Postów: 147
Domyślnie

Ja jednego nie rozumiem po co ludzie zmieniaja olej samo chyba sobie problemy chca stwarzac
Ja tam jezdze na formule zalecany przez forda dla forda i dopoki mi nie ebdzie bral i nie mam wyciekow a mam juz 165 tys przejechane to nie bede zmienial bo i po co skoro mu dobrze na takim
__________________
Tylko Korona Kielce YBH01
Dominik_CK jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2007, 22:09   #37
subratri
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 31-07-2007
Skąd: Częstochowa - Genewa (3-miasto czasami)
Model: Galaxy Ghia
Silnik: 2,8
Rocznik: '97
Postów: 3,551
Domyślnie

Cytat:
Napisał tomiscorpio
co do olejow mamy syntetyk i pol syntetyk a takie cos jak pol syntetyk wzbogacony to brzmi jak te magnetyzery + ekstra gratisy :fcp2 :fcp2
:fcp12 :fcp12

[ Dodano: 2007-10-10, 23:23 ]
Cytat:
Napisał llechu
Może i tak brzmi, ale nie wszystkie półsyntetyki spełniają normy forda, a ten spełnia. Nikt nikomu nie broni zalewać oleju za 200zł a i za 500zł jak komuś to ulgę przynosi. Jeśli silnik jest szczelny to na pewno mu to nie zaszkodzi.
Co do nazewnictwa - tak kombinuję, że półsyntetyk musi być mieszaniną oleju mineralnego i syntetycznego. I w tym momencie się pojawia pytanie w jakich proporcjach. To, że w nazwie jest "pół", nie musi chyba oznaczać, że 50:50. Tak więc półsyntetyk o podwyższonych parametrach może oznaczać np. 75:25 na korzyść syntetyka. I co wszyscy wyśmiewacze teorii "oleju półsyntetycznego o podwyższonych parametrach"? Dodam, że tak naprawdę nie wiem jak to jest robione/mieszane/cudowane ale wiem, że Ford formula
oj z tego co ja pamiętam to pól syntetyk nie jest żadną mieszaniną. to nie biopaliwo.
półsyntetyk to jest olej na bazie mineralnej z syntetycznymi dodatkami myjącymi, regulatoirami zasadowści TBN i innymi składnikami uszlachetniającymi. natomiast jego lepkość i gęstość są wynikami tej bazy mineralnej (choć tu się moge mylić).

olej mineralny leje się do zużytych silników ze względu na brak składników myjących i niewielką zdolność do utrzymywania zasadowości na odpowiednim poziomie. wynikiem tego sa powstające osady (zużyte cząstki oleju, resztki produktów spalania... ) osady te zatykają część nieszczelności, zmniejszają średnice... osady te posiadają również własności destrukcyjne.
dlatego nie wolno zalewać silnika pracującego poprzednio na oleju mineralnym, syntetykiem. syntetyk, ze względu na mnustwo składników mujących i zdolność usuwania osadów wypłuka wszytkie "uszczelnienia" i będzie ciekło. silnik zacznie klepać itd.
natomiast 5W30 to olej ZIMOWY do pracy w teperaturach powietrza atmosferycznego pomiędzy 0 a -30 i niżej.
Czy ktoś wybiera się mondeo na biegun?

[ Dodano: 2007-10-10, 23:26 ]
Cytat:
Napisał Emmm
Olej lepszy, sam wypłucze wszystkie osady i zanieczyszczenia, których żadne płukanki i tak w 100% nie usuną, chyba, że rozbierzemy silnik na czynniki pierwsze i złożymy dopiero po wypłukaniu części. Kolejna wymiana oleju, już lepszego na lepszy załatwi sprawę do końca.
i zniszczy silnik Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
subratri jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-10-2007, 23:57   #38
llechu
ford::expert
 
Avatar llechu
 
Zarejestrowany: 08-10-2004
Skąd: Wawa i okolice
Model: Mondeo MKIII i Focus MK I
Silnik: TDCI 2.0 115KM i 1.6 16V
Rocznik: 2003 i 2004
Postów: 4,590
Domyślnie

subratri, coś kolego popierdzieliło ci się z tą zimowością oleju Ford formula E 5w30. Poczytaj może więcej o liczbach w oznaczaniu lepkości. Z twojej interpretacji wynikałoby, że np 5w50 nadaje się tylko na jeszcze większe mrozy. :-)
llechu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-10-2007, 12:14   #39
subratri
Zablokowany
 
Zarejestrowany: 31-07-2007
Skąd: Częstochowa - Genewa (3-miasto czasami)
Model: Galaxy Ghia
Silnik: 2,8
Rocznik: '97
Postów: 3,551
Domyślnie

nie to -30 stopni wynika z oznaczenia 5W a nie 30Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. ale fakt wybiórczo potraktowałem sprawe Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. choć na podstawie wykresu forda
subratri jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-10-2007, 12:32   #40
Emmm
ford::expert
 
Avatar Emmm
 
Zarejestrowany: 23-03-2007
Model: mondeo mk II kombi
Silnik: 1.8 td endura de
Rocznik: 1997 grudzień
Postów: 2,643
Domyślnie

Cytat:
Napisał subratri
Emmm napisał/a:
Olej lepszy, sam wypłucze wszystkie osady i zanieczyszczenia, których żadne płukanki i tak w 100% nie usuną, chyba, że rozbierzemy silnik na czynniki pierwsze i złożymy dopiero po wypłukaniu części. Kolejna wymiana oleju, już lepszego na lepszy załatwi sprawę do końca.

i zniszczy silnik Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
subratri, nie do końca masz rację - raczej minimalne jest prawdopodobieństwo aby ciekło z silnika na glegę jak z kranu, po wymianie oleju na "lepszy". Prawdopodobne jednak jest, że olej może być przez silnik spalany, jeśli przebieg międzynaprawczy jest znaczny. Co do zniszczenia silnika, to niby o jakim zniszczeniu mówisz? Udało Ci się kiedyś zniszczyś w ten sposób jakiś silnik? Lekarstwo jest proste: kontrolować poziom oleju i uzupełniać jego stan - to taka rada z wieloletniej praktyki :fcp4 Uwierz mi, że "uczestniczyłem" setki razy w takich eksperymentach i żaden silnik od tego nie umarł.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-10-11, 13:34 ]
a co do "zimowości" oleju, to llechu ma rację, ta druga liczba oznacza raczej indeks wyższej temperatury a nie niższej (z tego co pamiętam) :fcp1
__________________
Emmm
Emmm jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:18.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.