Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 18-05-2007, 21:00   #1
maticomp
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-05-2007
Postów: 16
Domyślnie Klimatyzacja - jak to działa?

Hej,

Mam kilka banalnych pytań - bo siedzę nad instrukcją, i paru rzeczy nie mogę skapować Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Mam Focusa X100 z 2003 roku z klimatyzacją automatyczną. Na konsoli jest kilka przycisków - regulacja temperatury lewo/prawo, wybór miejsc nawiewu (na nogi, na szybe, etc.), regulacja intensywności dmuchawy, wybór między recyrkulacją powietrza a powietrzem z zewnątrz i ... no właśnie - magiczny przycisk "A/C", który wg instrukcji włącza klimatyzację. Czym zatem jest cała reszta? Co sie dzieje, gdy wybiore któryś za nawiewów, np. na nogi, i NIE włączę przycisku A/C? Na jakiej zasadzie działa wtedy wentylacja? Powietrze gdzie ma lecieć tam leci, na wyświetlaczu pokazuje się temperatura (i to mnie wlasnie myli! temperatura na wyswietlaczu kojarzyla mi sie wlasnie z klima!) - ruszenie jej w lewo lub w prawo automatycznie włącza światełko przy A/C. Ale A/C mogę wyłączyć, a wybrana temperatura pozostaje... i trochę mi to ćwieka zabiło Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Czym się różni działanie systemu z włączonym/wyłączonym A/C?


M.

__________________
[ Granatowy Ford 'Stefan' Focus 1.8TDCi 100KM kombi (2003), 108kkm ]
[ Debica Frigo 2 (zima), Kleber Dynaxer HP2 (lato) ]
[ Projektowanie i realizacja witryn WWW - Maticomp Webdesign: Portfolio ]
maticomp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2007, 09:05   #2
jazdamax
ford::beginner
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 28-04-2007
Skąd: Szczecin
Model: Focus
Silnik: 1.6Tdci
Rocznik: 2008
Postów: 26
Domyślnie

jeśli nie wciśniesz A/C to będzie tylko wiał wiaterek
__________________
Życie to je bajka
jazdamax jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2007, 10:10   #3
maticomp
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-05-2007
Postów: 16
Domyślnie

Aha, ale elektroniczna kontrola temperatury (znaczy, wnioskuje po cyferkach na wyswietlaczu Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.) nadal jakostam dziala, tylko powietrze nie jest chlodzone i osuszane przez obwod klimy? Dzieki Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Glupie pytanie, wydawalo mi sie, ze wiem o co chodzi - ale wolalem potwierdzic swoje przypuszczenia Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Nie ma to jak pierwsze auto z klima Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Pozdrawiam!
__________________
[ Granatowy Ford 'Stefan' Focus 1.8TDCi 100KM kombi (2003), 108kkm ]
[ Debica Frigo 2 (zima), Kleber Dynaxer HP2 (lato) ]
[ Projektowanie i realizacja witryn WWW - Maticomp Webdesign: Portfolio ]
maticomp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2007, 00:38   #4
555
ford::average
 
Imię: P.
Zarejestrowany: 07-02-2007
Skąd: Konstancin-Jeziorna
Model: ford gruzeo
Silnik: 2.0 TDDi
Rocznik: 2001
Postów: 184
Domyślnie

AUTOMATYCZNA klimatyzacja, czyli system AUTOMATYCZNEGO utrzymywania stałej temperatury działa tylko w trybie ...no zgadnij "AUTO" Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. Że system nawiewu działa w trybie "AUTO" informuje napis nad cyferkami na wyświetlaczu zadanej temperatury. Chyba się domyślasz jaki napis. Jak włączysz tryb "AUTO" to dioda na przycisku A/C będzie sygnalizować działanie klimatyzacji. Kompresor będzie jednak pracował tylko wtedy kiedy będzie potrzebny, czyli gdy będzie konieczność obniżenia temp. w aucie i cyklicznie co jakiś czas żeby dmuchnąć na szybkę suchym (ciepłym lub zimnym, to nie istotne) powietrzem. Tak na wszelki wypadek gdyby chciała zaparować.
Dla uproszczenia celowo trochę źle się wyraziłem, bo turbina w kompresora pracuje cały czas. Dla ścisłości dodam że opisanej wyżej sytuacji zawór komory sprężania będzie się zamykał i w komorze czynnik chłodzący będzie sprężany, czyli agregat będzie pracował pod obciążeniem.
Przycisków od kierunku nadmuchu możesz używać ale nie musisz. Po przejściu z "OFF" w "AUTO" żaden się nie świeci i klima dmucha tam, gdzie uważa za stosowne. Ja większych zarzutów do jej pracy nie mam. Troszczy się o szybę i w aucie jest spoko. Przeważnie tak jeżdżę. Jak wsiadam do nagrzanego na słońcu samochodu, (taaaa czarny jest zajeb...... elegancki) to czasem zapuszczam na chwilę nawiew tylko na "gębę". Tylko potem żeby znów mieć "full-AUTO" dusisz "OFF", a potem "AUTO". Niby instrukcja mówi co innego, ale czasem lubi zgłupieć i dmuchać nigdzie. Czym mniejsza delta temperatur (zadanej i aktualnej) tym wiatrak(i) pracują wolniej i komora sprężania zamykana jest rzadziej (lub na krótszy czas, nie wiem jak jest dokładnie). W wyniku tego temp. może się wahać 1 - 1,5 stopnia w górę i w dół. Jak Ci trochę za ciepło, zmniejsz na chwilę zadaną temp. o 2 - 3 stopnie. Na lato idealnie jest 18-19, w zimie 20-22. Cyrkulację raczej odpuść, chyba że masz w aucie piekarnik bądź zamrażarkę. W takiej sytuacji włącz na krótko. Jak będziesz miał włączoną cały czas to w zimie będą Ci parować szyby, a niezależnie od pory roku, po pewnym czasie będzie z kratek walić jak z murzyńskiej chaty po obiedzie.
Jak palisz (ja jak smok, jeszcze więcej w samochodzie) i chcesz się pochwalić znajomym, to pozamykaj wszystkie szyby, włącz cyrkulację i zapal fajka. Jak nie palisz to zacznij i zobacz efekty. Nie nadużywaj, 2 - 3 fajki pod rząd i smród nie z tej ziemi. Przeważnie w końcu mija.
Pamiętaj że jak wiatraki tłoczą powietrze do środka auta, a masz zamknięte szyby to robi się nadciśnienie i ich wydajność spada. Uchyl czasem szybę na kilka(naście) sekund.
Przedprzedostatnia ważna rzecz. Jeśli nie masz włączonego trybu "AUTO" to przyciski do ustawiana temp. stają się tylko bardziej bajeranckim pokrętłem CIEPŁO-ZIMNO i system nie utrzymuje w aucie stałej temp.
Przedostatnia ważna rzecz. Jeśli sam ustalasz kierunek nadmuchu, to włączenie jednocześnie nadmuchu na "gębę" i szybę, powoduje że powietrze idzie tylko (lub w 99% które wynikają z nieszczelności strumienicy) na szybę czyli tak jak w większości aut które znam masz kierunki: nogi, nogi/"gęba", nogi/szyba, "gęba", szyba.
Ostatnia ważna rzecz. Jeśli nasłuchałeś się że z włączoną klimatyzacją spada moc silnika i wzrasta spalanie, to niestety jest to prawda. Jednak spadek mocy jest znikomy. Nie napiszę czy wyczuwalny, czy nie bo od początku jeżdżę na "AUTO". Spalanie, no cóż, zapłaciłeś za auto z klimatronikiem, jak chcesz oszczędzić dwie, góra trzy setki paliwa na każdych przejechanych stu kilometrach, kosztem komfortu jazdy to Twoja sprawa.
3maj się i szerokiej drogi. Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Wyczuć taką chwilę w której kocha się życie i móc w niej być stale, na wieczność, w zachwycie...
FOKA FOCZKA FOCZUNIA
555 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-05-2007, 11:53   #5
maticomp
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 10-05-2007
Postów: 16
Domyślnie

Dzięki, odpowiedź skrajnie wyczerpująca ;-)
__________________
[ Granatowy Ford 'Stefan' Focus 1.8TDCi 100KM kombi (2003), 108kkm ]
[ Debica Frigo 2 (zima), Kleber Dynaxer HP2 (lato) ]
[ Projektowanie i realizacja witryn WWW - Maticomp Webdesign: Portfolio ]
maticomp jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:11.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.