Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford S-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 11-04-2022, 19:17   #1
macko135
ford::average
 
Imię: maciek
Zarejestrowany: 06-11-2013
Skąd: Katowice
Model: s-max
Silnik: 2.0 180 kucyków
Rocznik: 2018
Postów: 119
Domyślnie powershift - jak jeżdzić ,żeby nie zepsuć

Witam od niedawna jestem posiadaczem Smax 2018 r z automatem ,jako że jest to mój pierwszy automat mam pytanie jak go użytkować ,żeby nie zepsuć.
Pierwsza sprawa czy mogę bez szkody dla skrzyni zjeżdżać z górki bez gazu lub np dojeżdżając do świateł ( tak jak manualem jak się hamuje silnikiem ) ?
Druga rzecz jak mnie nurtuje czy mogę jechać np w korku bez dodawania gazu ,puszczając nogę całkowicie z hamulca ?
O wymianie oleju już wiem ,spokojnej jeździe na zimnym też ale za wszelkie porady bardzo dziękuje.

macko135 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2022, 11:15   #2
pspot
ford::average
 
Zarejestrowany: 03-12-2013
Model: smax
Silnik: 2.0 EcoBoost 240 KM
Rocznik: 2014
Postów: 137
Domyślnie Odp: powershift - jak jeżdzić ,żeby nie zepsuć

Hej,
tak, możesz się toczyć i hamować silnikiem (zjeżdżając z górki lub tocząc się do świateł), w terenie górzystym możesz też włączyć tryb sport lub przejść na ręczną zmianę biegów - wtedy efektywniej będziesz hamował silnikiem. Możesz też w korku pełzać bez dodawania gazu, operując tylko hamulcem - tylko uważaj żeby w trakcie jazdy nie przyhamowywać (nie opieraj stopy o pedał) no i uważaj, czy nie jedziesz pod górkę - wtedy żeby nie jechać "na sprzęgle" lepiej dodać trochę gazu. Co bym jeszcze dodał;
1. Na światłach, w korku trzymasz na D, nie wrzucasz na P lub N, ja czasami w dłuższym korku zapinam jedynkę, żeby mi nie żonglował: 1,2 - 2, 1
2. Jak parkujesz, wrzucaj P po pełnym zatrzymaniu i po zaciągnięciu ręcznego, szczególnie na nierównym lub pochyłym terenie,
3. podjeżdżając pod krawężnik lepiej wjechać na niego z lekkiego rozpędu, niż z zatrzymania tuż przed krawężnikiem,
4. R wrzucasz po pełnym zatrzymaniu, tak samo potem D,
5. Unikaj startów spod świateł,
6. W razie awarii unikaj holowania, lepiej wezwać lawetę, w trakcie jazdy też oczywiście nie używaj N,
7. Jak dajesz żonie samochód, powtórz jej punkty od 1 do 6,
8. Pilnuj stanu akumulatora, nie miałem takiego przypadku ale czytałem, że może mieć wpływ na pracę skrzyni,

Poza tym naucz się zmieniać biegi operując gazem - jak wyprzedzasz nie musisz robić kichdown żeby skrzynia zrzuciła 3 biegi w dół a obroty weszły pod czerwone pole, wystarczy lekko wcisnąć gaz, żeby zrzuciła o jeden bieg, potem dociskasz żeby przyspieszyć na tym biegu, no chyba że sytuacja kryzysowa, wtedy wciskasz mocniej.
pspot jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-04-2022, 11:38   #3
macko135
ford::average
 
Imię: maciek
Zarejestrowany: 06-11-2013
Skąd: Katowice
Model: s-max
Silnik: 2.0 180 kucyków
Rocznik: 2018
Postów: 119
Domyślnie Odp: powershift - jak jeżdzić ,żeby nie zepsuć

Dzięki za rzeczową odpowiedź
macko135 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 13-04-2022, 21:42   #4
mkur
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 09-11-2015
Model: Nissan X-trail
Silnik: epower e4orce
Rocznik: 2023
Postów: 43
Domyślnie Re: powershift - jak jeżdzić ,żeby nie zepsuć

Jest jedna słabość tej skrzyni.
P po pewnym czasie wchodzi z oporem.
Aby tego uniknąć najlepiej przyzwyczaić się do wrzucania najpierw N.
Po paru chwilach dopiero - z N na P.
mkur jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2022, 18:42   #5
robaczeq
ford::average
 
Imię: rbq
Zarejestrowany: 20-12-2008
Model: S-Max/Fiesta
Silnik: 2.0 TDCi /1.4 TDCi
Rocznik: 2010/2007
Postów: 108
Domyślnie Odp: powershift - jak jeżdzić ,żeby nie zepsuć

Jedna?
Ta skrzynia to generalnie niezbyt udany produkt, niech kolega się cieszy że ma auto z 2018, to koło dwumasowe ma już na zewnątrz skrzyni.
Mając tą skrzynię musisz być świadom tego, że ona na pewno się popsuje, pytanie tylko kiedy.
Dobrze mieć na wszelki wypadek odłożone 10 tyśięcy na porządny remont skrzyni.
robaczeq jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:06.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.