Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 10-03-2017, 08:00   #1
oisom
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-03-2007
Skąd: małopolska
Model: Focus combi
Silnik: 1.6 16V zetec SE + LPG
Rocznik: 2002
Postów: 335
Domyślnie Rozrusznik nie kręci nie pyka

Witajcie. Jaka jest najczęstsza przyczyna takich objawów jak są u mnie ? Problem zaczął pojawiać się od kilku dni i wystąpił dziś trzeci raz. Podczas próby zapalenia samochodu zupełny brak reakcji rozrusznika na przekręcenie kluczyka stacyjki, zupełna podejrzana cisza, nawet nie "pyka" (jak się to dzieje przy problemach z bendixem ) dlatego podejrzewam :

1. przekaźnik rozrusznika (który to jest ? czy może mnie ktoś naprowadzić ? )
2. stacyjkę,
3.nie wiem jak jest sprawa z immobilizerem czy tam się coś wymienia czasem ? jakąś baterię w kluczyku? czy coś ? mam drugi kluczyk ale nie zdążyłem sprawdzić na nim czy odpala bo kolejne próby na tym co zazwyczaj używam w końcu odpaliły samochód.
Akumulator sprawny, przewody zasilające, styki , masa OK .Gdzie szukać przyczyny w pierwszej kolejności ?

__________________
Marcin
oisom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-03-2017, 08:31   #2
damianisko5
ford::professional
 
Zarejestrowany: 07-03-2012
Skąd: małopolska/Kraków
Model: Focus MKI, Fiesta MK5
Silnik: 1,6/1,25
Rocznik: 2004/2000
Postów: 1,227
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

ad.1 jest w skrzynce bezpieczników pod maską.
ad.2 sprawdź np. żarówką czy dochodzi prąd do przewodu zasilającego włącznik elektromagnetyczny rozrusznika. U mnie ten przewód jest umocowany do obudowy akumulatora. średnica przewodu to ok. 2-2,5mm . Ma wtyczkę i gniazdo, rozepnij i sprawdź, czy żarówka świeci /oczywiście w momencie przekręcenia kluczyka w pozycji rozruch .
To tyle tak na szybko, powodzenia.
damianisko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-03-2017, 09:19   #3
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

Weż 1 metr kabla, podłącz do plusa akumulatora, a drugim końcem dotknij do małej śrubki rozrusznika na elektromagmesie, do której dochodzi cienki przewód od stacyjki.
Jak kręci szukaj przerwy od stacyjki do rozrusznika.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 10-03-2017, 10:43   #4
damianisko5
ford::professional
 
Zarejestrowany: 07-03-2012
Skąd: małopolska/Kraków
Model: Focus MKI, Fiesta MK5
Silnik: 1,6/1,25
Rocznik: 2004/2000
Postów: 1,227
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

Też tak można. jak komu wygodnie.
damianisko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2017, 10:22   #5
oisom
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-03-2007
Skąd: małopolska
Model: Focus combi
Silnik: 1.6 16V zetec SE + LPG
Rocznik: 2002
Postów: 335
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

Trochę pogrzebałem i sprawa wygląda tak :
-rozrusznik jest sprawny
-brak napięcia sterującego ze stacyjki, nie ma w nim zasilania po przekręceniu kluczyka w pozycję rozruchu, nie ma przynajmniej do miejsca gdzie jest ta wtyczka zaczepiona z boku obudowy akumulatora. Rozłączając tą wtyczkę i dając w nią napięcie + prosto z akumulatora rozrusznik kręci prawidłowo.
Coś mi się wydaje że do wymiany będzie kostka stacyjki , nie bardzo mogę namierzyć czy jest tam w ogóle po drodze jakiś przekaźnik ? czy nie? czy prosto na stacyjkę ? ewentualnie bezpiecznik jeszcze, wprawdzie sprawdzałem wszystkie i są dobre ale może coś gdzieś nie łączy tylko gdzie szukać w skrzynce bezpieczników pod maską czy pod kierownicą ? Jaki numer jakie oznaczenie ? bezpiecznika czy przekaźnika wie ktoś jeżeli występuje?
__________________
Marcin
oisom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2017, 12:00   #6
damianisko5
ford::professional
 
Zarejestrowany: 07-03-2012
Skąd: małopolska/Kraków
Model: Focus MKI, Fiesta MK5
Silnik: 1,6/1,25
Rocznik: 2004/2000
Postów: 1,227
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

oisom - jest albo musi być bezpiecznik. W Fieście 1,25 jest taki, miałem przypadek, że przy jakiś pracach spalił się /nie pamiętam co to było, w tym momencie nie ważne/. Objawy takie jak u Ciebie, poszukaj. I chyba jest też przekaźnik.
A kostka stacyjki - całkiem możliwe. Nie miałem z nią do tej pory problemów. Powodzenia i pisz.

Ostatnio edytowane przez damianisko5 ; 13-03-2017 o 13:45
damianisko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2017, 12:32   #7
waldek1221
ford::advanced
 
Imię: Waldek
Zarejestrowany: 22-05-2013
Skąd: Legionowo
Model: Focus MK2 FL
Silnik: 1,8 B(125)
Rocznik: 2009
Postów: 354
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

F8 30A w komorze silnika.
waldek1221 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2017, 12:36   #8
oisom
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-03-2007
Skąd: małopolska
Model: Focus combi
Silnik: 1.6 16V zetec SE + LPG
Rocznik: 2002
Postów: 335
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

Zrobiłem. Doszukałem się po przeróżnych instrukcjach że powinien być przekaźnik "odłączający rozrusznik" nr17. Znajduje się on obok tych przekaźników od wycieraczek ( kto już tam grzebał to wie) a dla tych co nie mieli jeszcze przyjemności wymieniać to zdradzę że znajduje się on w kabinie nad bezpiecznikami u samej góry kasety elektrycznej po lewej stronie. Aby się do niego dostać trzeba odkręcić dwie śrubki mocujące całą kasetę z bezpiecznikami i naginając dwa plastykowe zatrzaski wypchnąć kasetę z metalowej ramy. Do zdiagnozowania czy to aby na pewno winny jest tan przekaźnik pomogło popularne, multimedialne narzędzie - czyli młotek i mały przecinak by można było przekaźnik dosięgnąć i puknąć w trakcie przekręconego kluczyka - zaskoczyło , czyli już wiedziałem że mogę dobierać się tam i nie będzie to na daremnie. Wymieniłem przekaźnik - jakiś tam znalazłem w garażu ,podobny i działa prawidłowo więc zostanie do momentu aż kupię właściwy. Tak że dziękuję i problem rozwiązany.
__________________
Marcin

Ostatnio edytowane przez oisom ; 11-03-2017 o 12:39
oisom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2017, 12:42   #9
damianisko5
ford::professional
 
Zarejestrowany: 07-03-2012
Skąd: małopolska/Kraków
Model: Focus MKI, Fiesta MK5
Silnik: 1,6/1,25
Rocznik: 2004/2000
Postów: 1,227
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

Czyli bezpieczniki w komorze były OK a padł przekaźnik w kabinie. Napisz jaki jest nr. OE tego przekaźnika, dzięki.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg bezp.jpg (96.9 KB, 23 wyświetleń)
damianisko5 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 11-03-2017, 13:18   #10
oisom
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 26-03-2007
Skąd: małopolska
Model: Focus combi
Silnik: 1.6 16V zetec SE + LPG
Rocznik: 2002
Postów: 335
Domyślnie Odp: Rozrusznik nie kręci nie pyka

Tak bezpieczniki były ok. To co pisze wszytko na zepsutym przekaźniku to :

G1UHQ
12V 40A/20A
FOAB-14B192-AA
PA

Znalazłem jakiś tam podobny ma większa ilość Amper i niemal identyczny schemat graficzny. Ostrożnie go zamontowałem zwracając uwagę na czy nie dojdzie do jakiegoś zwarcia niepożądanego , to samo podczas próby już ze stacyjki. Wszystko gra. W tym co się zepsuł to odpadła taka maleńka blaszka stykowa z jednej strony elementu co go cewka przemieszcza.
__________________
Marcin
oisom jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:10.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.