Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > LPG
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 29-10-2015, 18:25   #1
zapaleniec
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-10-2015
Model: transit f100
Silnik: 2,5 di
Rocznik: 91
Postów: 4
Cool LPG do klekota

Witam.
Pierwsze to mi nadano imię Piotr i takiego używam. Tak więc cześć wszystkim, jestem Piotr.
Fordami jeździłem ładnych parę lat temu, a teraz zważywszy na to, że wreszcie mogłem kupić wyczekane i wyśnione auto - Transit 2.5 di wpadłem na pomysł nieco może ciężki w realizacji ale chyba wykonalny. Mianowicie: kręcę moim osiołkiem około 10 tyś km miesięcznie i super dzielnie to znosi mimo, że dziadek jest. Ale takiego chciałem, jednakże diesel... więc koszt paliwa... i tu pojawiła się myśl: założyć mu lpg. W końcu lpg już montują do diesli, ale nigdzie ani na tym forum ani w innych zakamarkach internetu nie znalazłem info, kto i gdzie montuje lpg do właśnie tych starych diesli z pompą rotacyjną lub rzędową. Stąd mój temat i pytanie jednocześnie: czy ktoś się orientuje, gdzie taką operację na moim osiołku mogę dokonać ?
Lub jak to zrobić ?

Pozdrawiam fordziarzy

zapaleniec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-10-2015, 18:29   #2
Uziu
ford::expert
 
Avatar Uziu
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 14-10-2011
Model: VW Passat/Mercedes-Benz
Silnik: 1.9 TDI/2.7CDI
Rocznik: 1998/2005
Postów: 2,097
Domyślnie Odp: LPG do klekota

a czy Ci sie oplaca ? u mnie mozna kupic legalnie paliwo z papierkiem za 3,5zl za litr, bardzo dobre, wiec i w innych regionach kraju pewnie mozna znalesc takiego dostawce, a teraz koszt instalacji, przegladow itp ? Moim zdaniem nie oplaca sie.
Uziu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 29-10-2015, 20:22   #3
zapaleniec
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-10-2015
Model: transit f100
Silnik: 2,5 di
Rocznik: 91
Postów: 4
Domyślnie Odp: LPG do klekota

No właśnie... z mojego studiowania instalacji wynika, że... łatwo i się opłaca. Butla, kilka rurek dwa elektrozawory, jeden wtryskiwacz - bo przecież nie ma przepustnicy - i mała jednostka elektroniczna sterująca wtryskiwaczem zależnie od temperatury i obrotów silnika... i tyle. Całość spiąć i uruchomić, generalnie koszta wraz ze sterownikiem jakieś 1000 zł plus montaż, a to wiadomo musi mieć papier. Przegląd ? Tak samo jak benzyna z lpg. Problem w tym, że sam nie umiem zrobić sterownika - chodź takowe widywałem, ale wtedy jeszcze diesel z gazem nie był w fazie moich zainteresowań. I chodź sam bym pewnie założył całą resztę instalacji to nie wystawię sobie na to papieru a to jest przecież potrzebne do przeglądu.
Poza tym legalnie ON dziś za 3,5... chłopie powiedz gdzie ? Jeśli nie daleko to dziś jeszcze wyślę cysternę po 10 ton tego paliwa. Bo przy takiej cenie to mi się nieziemsko opłaca.
zapaleniec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2015, 00:40   #4
Uziu
ford::expert
 
Avatar Uziu
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 14-10-2011
Model: VW Passat/Mercedes-Benz
Silnik: 1.9 TDI/2.7CDI
Rocznik: 1998/2005
Postów: 2,097
Domyślnie Odp: LPG do klekota

zalezy skad jestes, oni sami woza na miejsce, maja wasne samochody cysterki. Jak co to pisz na PW to Ci dam namiary.
Uziu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2015, 09:13   #5
TheVoytekBear
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: LPG do klekota

Zapaleniec,
po pierwsze nie możesz sobie sam poskładać instalacji z rurek. Musisz mieć homologację na butlę (sprawdzana przy przeglądzie rejestracyjnym co roku), a przy zgłaszaniu modyfikacji auta w urzędzie komunikacji musisz mieć fakturę od uprawnionego zakładu montującego LPG. Ponadto nawet gazownik partacz potrafi zepsuć silnik (stąd te wszystkie legendy, że LPG psuje auta), więc lepiej to powierzyć specjalistom.

Na Twoim miejscu napisałbym na lpg-forum.pl, żeby polecili Ci kogoś z Twojej okolicy. Z tym, że koszt na pewno nie będzie wynosił 1000. Parę lat temu instalacja do ciężarówki kosztował 10 000 zł. Z racji upływu czasu i z racji tego, że masz dużo słabszy silnik niż ciężarówka (to ma wypływ na koszty komponentów) spodziewałbym się teraz ceny o kilka tyś niższej, ale na pewno większej niż dobra sekwencja do benzyniaka.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2015, 10:03   #6
Uziu
ford::expert
 
Avatar Uziu
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 14-10-2011
Model: VW Passat/Mercedes-Benz
Silnik: 1.9 TDI/2.7CDI
Rocznik: 1998/2005
Postów: 2,097
Domyślnie Odp: LPG do klekota

do traktorow zakladali tylko ze z butli 11 kg propan butan, to koszt wynosil 2 tys. I z tego co uzytkownicy pisali to oszczednosci jako tako nie bylo, bo to co spalil 20 % mniej ropy to gazem nadgonil, i trzeba bylo czesto butle wymieniac, jedyny plus to wzrost mocy i podobno sie kultura pracy poprawiala w silniku.
Uziu jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 31-10-2015, 18:37   #7
TheVoytekBear
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: LPG do klekota

Generalnie LPG do diesli działa trochę jak sekwencja z dotryskiem do benzyniaków. Tylko, że proporcje podawania paliwa są inne (też pali mniej ropy i nadgania gazem) i opłacalne jest tylko dla pojazdów o dużym spalaniu i dużych przebiegach (wypisz, wymaluj tiry).
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2015, 21:28   #8
zapaleniec
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-10-2015
Model: transit f100
Silnik: 2,5 di
Rocznik: 91
Postów: 4
Domyślnie Odp: LPG do klekota

Oczywiście pisząc o tym, że mogę ją sam poskładać, miałem a na myśli, że strona fizyczna nie jest skomplikowana. JEst to wyjątkowo prosty układ. Zaś co się tyczy diesla sterowanego mechanicznie to już sam projekt wyklucza stosowanie dodatkowego paliwa. Zatem słynne zasilenia diesla przegrzaną parą wodną, lpg czy czymkolwiek jako paliwo dodatkowe nie ma racji bytu ze względu na konstrukcję. Oczywiście winna jest za to pompa wtryskowa. W trakcie uruchamiania silnika musimy mieć normalną dawkę paliwa. Przy podawaniu dodatkowego - wodoru, lpg, cng czy pary wodnej - musimy mieć obniżoną dawkę ON i na jej miejsce wprowadzamy właśnie to drugie. I tu sie pojawia problem: o ile mi wiadomo, nie istnieje jeszcze układ, który po rozgrzaniu silnika w mechanicznie sterowanym dieslu, automatycznie zmniejszy dawkę paliwa liniowo by umożliwić wprowadzić inne paliwo do współspalania. Przy nowych silnikach sterowanych elektronicznie, taki sterownik jest banalnie prosty. Ale w starych dieslach dawka jest sterowana mechanicznie. Zatem zmniejszenie dawki paliwa do pracy wspólnie z innym paliwem, powoduje, że przy każdym uruchomieniu zimnego silnika, trzeba podnieść dawkę ON by w ogóle zapalił. Tak więc wygląda, że temat chyba jest zakończony. Chyba, że ktoś ma jakieś rozwiązanie by obejść ten problem...
zapaleniec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 01-11-2015, 22:07   #9
janek001
Zablokowany
 
Imię: janek
Zarejestrowany: 03-08-2012
Skąd: wrocław
Model: mondeo
Silnik: 2.0tdci
Rocznik: 2008 136km
Postów: 374
Domyślnie Odp: LPG do klekota

nie ma opcji , pozatym gazem wykończysz silnik !!!
janek001 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 03-11-2015, 11:46   #10
zapaleniec
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 29-10-2015
Model: transit f100
Silnik: 2,5 di
Rocznik: 91
Postów: 4
Domyślnie Odp: LPG do klekota

To akurat jest bzdura.dieslem z lpg zrobilem ponad 160 tys km. I mam go nadal. Fakt ze dci. Ale bezproblemowo zjezdzil ze mna cala europe. Kwestia jest odpowiednie wysterowanie lgp w dieslu.
zapaleniec jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:07.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.