Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Sprzęt Audio/CB/GPS
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 26-06-2014, 08:12   #1941
mayak
FCP member
 
Avatar mayak
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 17-05-2006
Skąd: Warszawa
Model: Smax / Fusion Energy
Silnik: 2.0ecoblue / plug-in hybrid
Rocznik: 2019 / 2017
Postów: 5,158
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Ciekawostka, a jednocześnie ostrzeżenie, bo chyba jeszcze nie było o tym tu pisane:

spotkałem się z DWOMA rodzajami (może jest ich więcej) modułów serii 212 (czyli tych mówiących po polsku):

CS7T-14D212-Ax - z USB, konfigurowalny język VC (w tym polski)
CS7T-14D212-Bx - bez USB, VC jak wyżej

czy ktoś ma moduł CS7T-14D212-Bx ? bez problemu działa on ze zwykłych owalnym 6000CD?

poliftowe 6000CD, te z obsługą mp3 - czy one obsługują USB?

__________________
////// ZMIANA MOCY 1.6tdci 95->115 # 2.0 tdci 140->163 # 1.5/1.6eb 150->182 # Transit 2.2 tdci # diagnostyka # TEMPOMAT # Immobilizer/kluczyki # konfiguracja # spolszczenia # wszystkie modele Europa-USA ////// MAYYAK@GMAIL.COM
mayak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2014, 10:36   #1942
erzyk
ford::beginner
 
Avatar erzyk
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Poznań / Złotów
Model: Mondeo MK4 TitaniumX
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2007/2008
Postów: 43
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał peszt Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Tych zmian w pajączku nie kumam...ale spokoGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
Myślę że w takim razie można nieco uściślić kiedy i jakie zmiany należy wykonywać w pajączkach. Celowo pisze pajączkach, gdyż są 2 odmiany. Do roku 2008 były pajączki 8-pin (wtedy Ford nie zakładał że moduł BT będzie stereo) oraz pajączki 20-pin (kiedy to wprowadzono nowe modułu BT stereo).

Pajączek 8-pin

W tej kostce wędruje jedynie sygnał mikrofonu. Ma ona na celu "skonfigurowanie" uniwersalnej instalacji jaka znajduje się w samochodzie do wyposażenia jakie w nim zainstalowano. O wiele taniej jest zainstalować w aucie nieco obszerniejszą instalację i pozostawienie elementów połączeniowych niż przygotowanie wielu wariantów dedykowanych do konkretnego wyposażenia.

Zmiany należy wprowadzić w tej wersji pajączka tylko w następujących przypadkach:
1. Zmiana radionawigacji NX na cokolwiek innego lub odwrotnie
2. Brak żeńskiego wytyku w gnieździe pajączka (może tak się zdarzyć gdy auto nie było wyposażone w moduł BT)

Wersja 8-pin nie ma kompletnie nic wspólnego z dźwiękiem w głośnikach z modułu BT, pisząc inaczej nie ma żadnej różnicy dla modułów 488, 112, 212.

Należy jeszcze jasno zaznaczyć po co tak właściwie jest ten pajączek i co on "konfiguruje" w instalacji. Chodzi tu głownie o to, że radionawigacja NX wymaga innego podejścia ze względu na własny VoiceControl, który jest nadrzędny nad tym w module BT. Tak więc są dwie wersje konfiguracji pajączkiem:
1. Z zainstalowaną radionawigacją NX sygnał z mikrofonu wędruje następująco: mikrofon w podsufitce -> pajączek -> NX wejście MIC -> NX wyjście MIC -> pajączek -> moduł BT
2. Z zainstalowanym innym radiem niż NX sygnał z mikrofonu wędruje następująco: mikrofon w podsufitce -> pajączek -> moduł BT

Schemat dla wersji pierwszej wyglądał by następująco (wydaje mi się że nr styków nie są poprawne):
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Pajączek 20-pin

Pojawił się w 2008 roku, kiedy to instalację należało przystosować do obecności modułów BT z dźwiękiem stereo. To wymaga większych możliwości "konfiguracji" instalacji w naszym autku. Pajączek 20-pin to taki kombos sygnałowy, który przekierowuje wszystko to co pajączek 8-pin oraz dodatkowo sygnał audio stereo z modułu BT oraz gniazda AUX.
Tu szczegółowo nie będę opisywał co i jak, gdyż sam nie posiadam takiego pajączka, jednak zasada jest podobna. Jenak należy tu założyć że pajączek jest już zawsze zainstalowany gdyż bez niego nie działało by gniazdo AUX, które chyba jest w każdym aucie.

Zmiany w pajączku 20-pin mogą być koneiczne w następujących sytuacjach:
1. Gdy instalujemy moduł BT gdy go nie było
2. Gdy zmieniamy moduł 488 na 112 lub 212
3. Gdy zmieniamy radionawigację NX na cokolwiek innego lub odwrotnie

Zasada przekierowania sygnału mikrofony jest identyczna jak dla wersji 8-pin. Natomiast tu należy jeszcze dopełnić informację o sygnale audio który słyszymy w głośnikach, czyli tym który otrzymuje nasze radio.
Moduły BT 488 w znacznej większości mono wysyłają sygnał audio z telefonu (bo tylko telefon obsługują) dedykowaną linią mono do wejścia modo radia, natomiast gniazdo AUX jest wpięte bezpośrednio do wejść stereo AUX2 w naszym radiu (jest tez AUX1 przeznaczone na zmieniacz CD i jest ono różnicowe ale to nie o tym temat).
Gdy jednak instalujemy moduł BT stereo (112, 212) sygnał z telefonu oraz wszelkich usług audio (USB, A2DP) musi zostać dostarczony linią stereo do radia. Tak się składa, że radio nie ma kolejnego wejścia stereo, więc rozwiązano ten problem tak, że moduł BT wyposażono w dodatkowe wejście stereo do którego podpinay gniazdo AUX, a sam moduł do radia podłączamy w miejsce gdzie gniazdo AUX. Czyli jeśli używamy gniazdka AUX to sygnał "przelatuje" przez moduł BT. Oczywiście radio i moduł mają odpowiednie oprogramowanie, które tak steruje wejściami aby użytkownik odnosił wrażenie że są to zupełnie niezależne elementyGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Podsumowując ten wywód, gdy instalujemy moduł stereo msumu go wpiąć pomiędzy gniazdo AUX a radio.

Schemat z różniacamu połączeń w wersji 20-pin oraz ogólniejszy schemat poniżej:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.


Poniżej kilka zdjęć wersji 8-pin. Gniazdo męskie to dokładnie moje w aucie umieszczone nad schowkiem w lewej części, przypięte klipsem do wiązki elektrycznej. Pozostałe fotki to znalezione wcześniej w tym wątku pajączki 8-pin:

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg IMG_8953.jpg (70.1 KB, 1116 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 91dc6c515a0834b6med.jpg (50.6 KB, 533 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 6193418bb0164077med.jpg (30.7 KB, 535 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg c6838af71c680cc0med.jpg (37.3 KB, 1118 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg Pajaczek.jpg (91.6 KB, 556 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg 6e33e3aca5964852b11a4c2b3ad99a70.jpg (95.6 KB, 553 wyświetleń)
Typ Pliku: jpg d28b7292ca2d308d.jpg (43.5 KB, 870 wyświetleń)
erzyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 09:40   #1943
peszt
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-10-2009
Skąd: Łódź
Model: MONDEO MK4
Silnik: 2,0l 140km
Rocznik: 2008
Postów: 147
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Przepraszam, nie jestem elektronikiem, stąd moja ignorancja i organoleptykaGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.... ale mam jedno spostrzeżenie.

O ile dobrze czytam schemat(a mogę się mylić) to wychodzi mi, że pajączek 8 pin do NX powinien wyglądać tak: jak zdjęcie 1

1.jpg

A jak staram się rozszyfrować zdjęcie Twojego pajączka, to wychodzi mi, że on wygląda tak: jak zdjęcie 2

2.jpg

Jak jest prawidłowo???
peszt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 09:48   #1944
erzyk
ford::beginner
 
Avatar erzyk
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Poznań / Złotów
Model: Mondeo MK4 TitaniumX
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2007/2008
Postów: 43
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Szczerze pisząc to nie są zdjęcia mojego pajączka, moja jest tylko wtyczka z instalacji, zdjęcia pajączków pochodzą z wcześniejszych postów w tym wątku. Co do połączenia to można tu przyjąć inne podejście. Oba warianty są poprawne! chodzi tak naprawdę o połączenie parami odpowiednich torów mikrofonowych. te pary to 1-2 z 3-4 oraz 5-6 z 7-8. Jeśli zamienisz kabelki miejscami w parze to nic się nie stanie, a właściwie nie powinno stać, gdyż tor mikrofonowy ma osobą masę i co najwyżej odwrócisz fazę sygnału. Ogólnie to podejście jest oczywiście niepoprawne, ale powinno działać.
erzyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 09:57   #1945
artek12a11
ford::amateur
 
Imię: Artek
Zarejestrowany: 26-02-2014
Skąd: Bochnia
Model: C-max
Silnik: 1,8 benzyna
Rocznik: 2007
Postów: 7
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Witam wszystkich
Mam pytanie nie wiem za bardzo już co robić czy tylko pomoże albo nie wizyta w ASO.
Mam c-maxa z bt/vc sprawdzone w konfiguracji. Oczywiście nie działa włącza się na radiu mute podczas wciśnięcia słuchawki. Radio wyjmowałem i sprawdzałem w s-max tam moduł wykrywa, dalej kupiłem drugi moduł z tym samym oznaczeniem wczoraj zamontowałem i dalej nic, i co teraz? Proszę o pomoc.
artek12a11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 09:58   #1946
peszt
ford::average
 
Zarejestrowany: 13-10-2009
Skąd: Łódź
Model: MONDEO MK4
Silnik: 2,0l 140km
Rocznik: 2008
Postów: 147
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Chyba masz rację...w zasadzie nie powinno się nic stać.

Powiedzcie mi jeszcze jedno, ja mam pajączka z 2 kabekami (nie było nx...właśnie chcę dołożyć...obecnie sony cd6 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. )i 2 muszę sobie dorobić 2 kabelki z tymi tycimi gniazdami na końcu(by wcisnąć w pajączek)... kupie takie maleństwa w elektronicznym sklepie???

Wiem, że głupie pytanie...bo w każdym sklepie jest co innego...chodzi mi o to, czy to typowo fordowskie jest, czy standardowe gniazdo???
peszt jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 10:08   #1947
sagittarius82
ford::average
 
Avatar sagittarius82
 
Imię: Sławek
Zarejestrowany: 09-04-2014
Skąd: okolice Katowic
Model: Mondeo MK5 Titanium
Silnik: 2.0 EcoBlue 190 KM
Rocznik: 2019
Postów: 125
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał artek12a11 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam c-maxa z bt/vc sprawdzone w konfiguracji. Oczywiście nie działa włącza się na radiu mute podczas wciśnięcia słuchawki. Radio wyjmowałem i sprawdzałem w s-max tam moduł wykrywa, dalej kupiłem drugi moduł z tym samym oznaczeniem wczoraj zamontowałem i dalej nic, i co teraz? Proszę o pomoc.
Spróbuj wyciągnąć bezpiecznik od radia na kilka minut, spowoduje to reset modułu - u mnie to pomogło.
sagittarius82 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 10:20   #1948
erzyk
ford::beginner
 
Avatar erzyk
 
Zarejestrowany: 03-09-2009
Skąd: Poznań / Złotów
Model: Mondeo MK4 TitaniumX
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2007/2008
Postów: 43
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Takie piny oczywiście można zakupić, ale nie są to standardowe "goldpiny" do listwy kołkowej. One są nieco większe. Najlepiej jak byś zabrał wtyk do sklepu ze złączami i pokazał o co Tobie chodzi. Pewnie coś dobierzecie na miejscu. W najgorszym wypadku pozostaje likwidacja kostki i polutowanie instalacji na sztywno, jednak szczerze nie polecam takiego rozwiązania.
erzyk jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 10:45   #1949
artek12a11
ford::amateur
 
Imię: Artek
Zarejestrowany: 26-02-2014
Skąd: Bochnia
Model: C-max
Silnik: 1,8 benzyna
Rocznik: 2007
Postów: 7
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał sagittarius82 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Spróbuj wyciągnąć bezpiecznik od radia na kilka minut, spowoduje to reset modułu - u mnie to pomogło.
Tylko już sprawdzałem swoje radio u kolegi i działa dodatkowo wymieniłem moduł u siebie i nic
artek12a11 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-06-2014, 11:30   #1950
mm32
FORD|ZAWODOWIEC
 
Avatar mm32
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 21-07-2006
Skąd: Gdańsk
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2,0TDCI
Rocznik: 2015
Postów: 7,506
Domyślnie Odp: Doinstalowanie modułu BT/VC

Cytat:
Napisał artek12a11 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mam pytanie nie wiem za bardzo już co robić czy tylko pomoże albo nie wizyta w ASO.
Mam c-maxa z bt/vc sprawdzone w konfiguracji. Oczywiście nie działa włącza się na radiu mute podczas wciśnięcia słuchawki. Radio wyjmowałem i sprawdzałem w s-max tam moduł wykrywa, dalej kupiłem drugi moduł z tym samym oznaczeniem wczoraj zamontowałem i dalej nic
Po pierwsze sprawdź błędy bo może jest np. mikrofon uszkodzony,a tak po prostu działasz po omacku Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum..
mm32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Tagi
bluetooth mk4 , bt mk4 , radio



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:36.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.