Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Focus
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-01-2014, 09:32   #1
ENowak
ford::average
 
Avatar ENowak
 
Imię: Emil
Zarejestrowany: 29-10-2012
Skąd: Łódź
Model: Mondeo 2,0 TDCI
Silnik: kleklekleklekle
Rocznik: 2012
Postów: 57
Domyślnie nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Szanowni Koledzy,
przekopałem szukajkę, ale jednak mój problem jest nieco inny niż w poprzednich tematach.
Mam Focusa 2FL z silnikiem 1,6 TDCI (90KM) z 2010 r. który stoi pod chmurką. Wiadomo - ostatnio mrozy i zimno, ale samochód zachowuje się dziwnie. Użytkuje go żona głównie w mieście, ale na długich odcinkach (20-30 km). W samochodzie już po kilku minutach z nawiewów leci ciepłe powietrze, ale silnik dalej jest zimny. Po przejechaniu 20-30 km wskazówka temp.oleju nawet nie drgnie. Jeśli już ruszy to nigdy nie dochodzi do 90*C, raczej do 85*C. Podczas stania w korku w takiej sytuacji dosłownie widać jak temperatura opada do 60... Ilość płynu chłodniczego wydaje się OK. Co to może być? Termostat? Nie chcę zarżnąć silnika... Proszę o sugestie.
Dzięki!

PS- olej wymieniony na nowy 3 miesiące temu.

ENowak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 09:36   #2
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,055
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Ciepło się robi zapewne od elektrycznej dodatkowej nagrzewnicy PTC. Dla tdci jest to patent "ratujący życie" kierowcy i pasażerówGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. O dodatkowej nagrzewnicy jest parę wątków. Na etis.ford.com możesz sprawdzić po VINie czy masz PTC zamontowaną - ale na 99% tak.
Co do silnika - termostat do sprawdzenia.
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 09:46   #3
Highlend
ford::amateur
 
Imię: Adam
Zarejestrowany: 24-04-2013
Model: focus
Silnik: 1,6 econetic
Rocznik: 2008
Postów: 8
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

dokładnie jak Tedi_k mówi - najpierw sprawdź czy masz dodatkową nagrzewnice..
Mam tą sama fokę bez nagrzewnicy PTC i sporo muszę się nią bujnąc co by mi zaczęło dmuchać na ciepło... a co do temp. to mi ostatnio lekko przekracza 60*C ale robię krótsze odcinki... ale 90*C to mi nawet w dłuższych trasach nie przekraczała nigdy... bardziej niepokoi to nagłe spadanie temp.. ale tu już koledzy z doświadczeniem muszą się wypowiedzieć - u mnie tego nie ma...
Highlend jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 09:58   #4
ENowak
ford::average
 
Avatar ENowak
 
Imię: Emil
Zarejestrowany: 29-10-2012
Skąd: Łódź
Model: Mondeo 2,0 TDCI
Silnik: kleklekleklekle
Rocznik: 2012
Postów: 57
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Z etis wychodzi że nie ma nagrzewnicy pomocniczej... dziwne...
WF0SXXGCDSAT43388
ENowak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 10:12   #5
tedi_k
FCP member
 
Avatar tedi_k
 
Imię: Tadeusz
Zarejestrowany: 03-11-2011
Skąd: Katowice
Model: Mitsubishi Outlander PHEV, C-max Energi (USA) PHEV
Silnik: 2.4 PB, 2.0 PB wolnossące cykl Atkinsona - hybryda plug-in
Rocznik: 2019, 2016
Postów: 17,055
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Na razie bym nie desperowałGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Są 3 różne rodzaje możliwych nagrzewnic dodatkowych i nigdy nie wiadomo o której piszą w etis...
U mnie PTC określona np. jest jako "With Supplemental Air Heater", a u Ciebie brakuje trochę inaczej nazwanej "Less Auxiliary Heater". Trzeba sprawdzić manualnie w oparciu o info zawarte w wątku o dokładaniu PTC. Jest też możliwość, że ktoś ją wcześniej dołożył...
__________________
------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadal tu jestem - choć jeżdżę Mitsubishi Outlander PHEV 4x4 2019 224KM
tedi_k jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 10:36   #6
Dlugi1
ford::average
 
Zarejestrowany: 15-05-2013
Model: Focus II FL
Silnik: 1.6 90KM
Rocznik: 2009
Postów: 81
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Cytat:
Napisał ENowak Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
...W samochodzie już po kilku minutach z nawiewów leci ciepłe powietrze, ale silnik dalej jest zimny. Po przejechaniu 20-30 km wskazówka temp.oleju nawet nie drgnie...
Też tak mam że mimo iż wskazówka nie drgnie to powietrze leci już coraz cieplejsze. Jednak mi po 8-10km wskazówka (pł. chłodzącego - wskaźnika temp. oleju nie mam - Ty masz?) dochodzi do normalnego położenia - obstawiał bym termostat a nie szukał dodatkowych nagrzewnic.
Dlugi1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 10:43   #7
ENowak
ford::average
 
Avatar ENowak
 
Imię: Emil
Zarejestrowany: 29-10-2012
Skąd: Łódź
Model: Mondeo 2,0 TDCI
Silnik: kleklekleklekle
Rocznik: 2012
Postów: 57
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Cytat:
Napisał Dlugi1 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
wskazówka pł. chłodzącego - wskaźnika temp. oleju nie mam
oczywiście kolego jest to wskaźnik temp. cieczy chł., a nie oleju - moje niedopatrzenie

co do objawów - co sprawdzić oprócz termostatu? Czy termostat można wymienić osobno czy razem z obudową? (tylko z obudową znalazłem na stronie z częściami).
ENowak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 18:25   #8
r2di2
ford::beginner
 
Imię: Artur
Zarejestrowany: 08-12-2013
Skąd: Gdańsk
Model: Ford Focus
Silnik: 1.6L 100ps
Rocznik: 2008
Postów: 14
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Ja bym powiedział, że to nic dziwnego. Zanim kupiłem fokę ujeżdżałem kilka lat Citroena HDi 110KM. Przy temperaturze 0*C potrzebował około 8km, żeby wskazówka temperatury powietrza drgnęła powyżej 60*C.
przy temperaturze <=-10*C trwało to jeszcze dłużej. Mało tego, nawet jak się zagrzał do tych ~83*C (normalna temp. pracy) i zatrzymałem się pod sklepem, żona i dzieci w aucie, silnik pracuje, wracam po kilku minutach a on ma już blisko 60*C, wystygł!Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. (a na dworzu -15*C)
Termostat na pewno był sprawny, to łatwo można zaobserwować. temperatura silnika dochodziła do 90*C (punkt otwarcia termostatu to około 89*C) i dosyć sprawnie spadała poniżej 80*C (termostat się otwierał i trochę zimnej wody wlatywało z chłodnicy). poczym rosła i już trzymał.

Problem jest taki, że te silniki nie produkują dużo ciepła. Jak jedziesz po mieście, to raczej nie wykorzystujesz dużo mocy (turbo), w korku to już w ogóle. Nie ma jak się nagrzać. Stąd takie wynalazki jak PTC, czy inne elektryczne wspomaganie ogrzewania kabiny/silnika.
Cytryna miała np. dodatkowe grzałki elektryczne (600W) w układzie chłodzenia, a były wersje z 900W albo webasto.

Proponuję przejechać się kawałek trasy "dynamicznie", nie za szybko, ale pokręcić na obrotach. Daj silnikowi trochę się zagrzać i zagonić turbinę do roboty, ona powinna oddać sporo ciepła do oleju a ten do układu chłodzenia. Jak silnik się zagrzeje i będzie widać moment spadku temperatury, to "ten typ tak ma".

no właśnie, a może foki mają też grzałki elektryczne w układzie chłodzenia? jak cytryna, nagrzewające wodę a nie powietrze w kabinie.
__________________
Pozdrawiam, Artur
FF2 1.6Pb+LPG z 2008
r2di2 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-01-2014, 21:26   #9
Renji
ford::average
 
Zarejestrowany: 10-10-2013
Skąd: Radom
Model: Focus MK3 ST
Silnik: 2,0 EB 250HP
Rocznik: 2017
Postów: 92
Domyślnie Odp: nie grzeje silnik, ale w aucie ciepło

Ja też mam Fokę tylko z 2,0 i też jak było -15 to zauważyłem, że długo musiałem się nabujać po mieście aby wskazówka się ruszyła. Jak już się ruszyła to w miarę sukcesywnie szła do góry. Akurat miałem taką trasę, że trochę przez miasto potem ze 3 km trasą 3 min postój bez gaszenia i z powrotem wjeżdżam w miasto staje w pierwszym korku i widzę jak na moich oczach wskazówka spada. Ruszyłem ale jak minąłem zastój i poruszałem się dynamiczniej to z powrotem zaczęła rosnąć. W sumie cała trasa może z 20 km łącznie.

Grzałki elektrycznej płyny chłodzącego nigdzie nie zauważyłem. Sam, ma wstawioną nagrzewnicę elektryczną bo w moim były wszystkie przewody naszykowane więc mały koszt był.

Ostatnio edytowane przez Renji ; 30-01-2014 o 22:10
Renji jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:37.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.