Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Fiesta
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 24-10-2009, 15:34   #1
Marcin73
ford::advanced
 
Avatar Marcin73
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 13-10-2006
Skąd: Żory
Model: Fiesta
Silnik: 1.25
Rocznik: 2006
Postów: 253
Domyślnie Formuła E vs Formuła F

Chciałem się podzielić spostrzeżeniami związanymi ze zmianą oleju w silniku mojej Fiesty.
Otóż do tej pory jeździłem tak jak zalecał serwis na oleju Formuła E, który to zalewano w serwisie na przeglądach samochodu. Olej jak olej, trudno oceniać gdy się nie ma porównania, ale silnik na zimno pracował dość głośno, bo coś jakby lekko w nim postukiwało (mniej więcej tak, jak przy zbyt dużych luzach zaworowych). Na ciepło wszysko cichło i było O.K.
W tym roku w serwisach Forda olej Formuła E został zastąpiony syntetykiem Formuła F i taki też mi zalano przy przeglądzie. Zaraz po odpaleniu silnika miałem wrażenie, że silnik pracuje bardziej miękko, ale w sumie zawsze na nowym oleju silnik chodzi ciszej, więc obserwowałem dalej. Ale jeżdżę już od miesiąca i zauważyłem, że nadal jest cicho. Nawet przy niewielkim przymrozku silnik pracuje tak samo, jak na rozgrzanym silniku co raczej do tej pory się nie zdarzało.
Nie bardzo rozumiem taką sytuację bo teoretycznie oleje niewiele się różnią - mają tę samą klasę lepkości, a jednak różnica jest. Do tego zauważyłem niewielki, ale jednak spadek spalania zwłaszcza przy jeździe po mieście. W zeszłym roku norma to było 10l/100km, teraz troszkę ponad 9. Oczywiście jazda typowo miejska na krótkich odcinkach ok 5 km. No i nogę mam raczej niezbyt lekką.
Widać z tego, że jednak olej półsyntetyczny nigdy nie będzie tak dobry jak syntetyk...

__________________
Fiesta 1.25 wersja Gold X, rocznik 2006.
Marcin73 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2009, 12:24   #2
Marcin_Olsztyn
ford::advanced
 
Avatar Marcin_Olsztyn
 
Zarejestrowany: 15-07-2008
Skąd: Olsztyn
Model: Fiesta MK5
Silnik: 1.3 Endura-E
Rocznik: 2001
Postów: 204
Domyślnie Odp: Formuła E vs Formuła F

A jaki przebieg ma autko? Tez sie zastanawialem nad wlanien syntetyku, ale sie boje czy to aby bardziej nie zaszkodzi niz korzysci przyniesie.
__________________
LG + Pioneer Car Audio = aż chce się jechać.
Marcin_Olsztyn jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2009, 21:00   #3
Marcin73
ford::advanced
 
Avatar Marcin73
 
Imię: Marcin
Zarejestrowany: 13-10-2006
Skąd: Żory
Model: Fiesta
Silnik: 1.25
Rocznik: 2006
Postów: 253
Domyślnie Odp: Formuła E vs Formuła F

30 000 km.
Nie bój się syntetyka - o ile zmieniałeś olej przy rozsądnych przebiegach, to w silniku nie będzie zbyt dużo syfu nawet jak jeździłeś na oleju mineralnym.
__________________
Fiesta 1.25 wersja Gold X, rocznik 2006.
Marcin73 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-10-2009, 21:05   #4
Marcin_Olsztyn
ford::advanced
 
Avatar Marcin_Olsztyn
 
Zarejestrowany: 15-07-2008
Skąd: Olsztyn
Model: Fiesta MK5
Silnik: 1.3 Endura-E
Rocznik: 2001
Postów: 204
Domyślnie Odp: Formuła E vs Formuła F

Mam 81 tysiecy stukniete, a uzywam 10W/40 Shella, wymiany co dziesiec tysiecy. Czemu tak? Poprzedni wlasciciel serwisujac,taki wlasnie olej mial lany i tak zostalo.Nie mam zastrzezen co do pracy silnika,ale nie mam tez porownania bo nigdy nie uzywalem syntetyku (mam na mysli 5W/30).
__________________
LG + Pioneer Car Audio = aż chce się jechać.
Marcin_Olsztyn jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:16.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.