Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 07-09-2009, 21:09   #1
lutol
ford::average
 
Zarejestrowany: 24-05-2006
Skąd: Toruń
Model: Mondeo V kombi
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2016
Postów: 111
Domyślnie Kiedy zmienić olej? (innego typu)

Witam

Chciałbym opisać dwa przypadki mój i ojca odnośnie olejów. Przeglądałem forum, ale jeszcze nie rozwiało to moich wątpliwości. Mam samochód Mondeo II, 2litry, benzyna i stosuje olej Mobile 0W40. Mam przejechane 250tys. km, silnik nie bierze oleju w ogóle, nie ma żadnych przecieków, jedynie w dwóch miejscach trochę się poci. Znajomy mechanik mówił, że przy takim przebiegu lepiej stosować mineralny, ewentualnie półsyntetyk. W jakimś magazynie (czasopiśmie) specjalizującym sę w olejach samochodowych też wyczytałem podobną opinie, że syntetyczne są dobre do nowych samochodów z przebiegiem do 100tys. km. Mam dylemat, bo pojutrze jestem umówiony u mechanika na wymianę miski olejowej (rdza dziurę wypaliła) i muszę cały olej wymienić. Po tym co się nasłuchałem i naczytałem to mam dylemat (który mnie strasznie męczy,a mam mało czasu) czy wymieniać olej na Mobile 10W40 lub Ford 5W30, czy zostawić jak jest? Doradźcie ... Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Jeszcze opisze przypadek ojca. Ma Opla Omegę z przebiegiem też ok 250tys km. Używa oleju Mobile 10W40 i dolewa co 1tys. km 1 litr oleju. Kiedyś też jego silnik w ogóle nie brał oleju i też używał Mobile 0W40, ale miał problem z chłodnica w trasie i coś mu się rozszczelniło. Wymienił pierścienie, jakieś gumki na popychaczach, ale nic nie dało i nadal bierze olej. Od tamtej pory jeździ właśnie na tym półsyntetyku i zastanawia się czy przejść nawet na mineralny. Zastanawiam się czy to coś może poprawić? Co jeszcze można zrobić z takim silnikiem, żeby nie brał tyle oleju? Jego silnik chodzi też głośniej niż kiedyś, ale nie wiem czy to jest spowodowane zmianą oleju czy tą usterką.

lutol jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2009, 21:41   #2
SrebnaStrzała
ford::expert
 
Avatar SrebnaStrzała
 
Zarejestrowany: 30-01-2008
Skąd: Poznań
Model: A7, Mondeo
Silnik: 50TDI, 2.0TDCI
Rocznik: 2018, 2011
Postów: 4,462
Domyślnie Odp: Kiedy zmienić olej? (innego typu)

W skrócie napisze co ja myśle.
Póki nie cieknie i nie je to lać syntetyk, jak zacznie cieknąć i dużo zjadać to wtedy zmienić.
SrebnaStrzała jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 07-09-2009, 22:39   #3
vae
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-10-2007
Skąd: Pomorskie
Model: Focus Kombi
Silnik: 1.8 TDDI
Rocznik: 2000
Postów: 24
Domyślnie Odp: Kiedy zmienić olej? (innego typu)

Z tego co mi wiadomo to nie przewiduje się zmieniania oleju lepszego na gorszy (syntetyku ,półsyntetyku na mineralny) tak się robiło w przypadku starszych konstrukcji silnika , wynika to z tego że obecne silniki są
żyłowane mocowo i potrzebują lepszego smarowania . O ile w Mondku I 1.6 przewidywano zmianę na olej 10W40 Castrola np. tak w twoim przypadku możesz zastosować tylko olej
min 5W30 (wystarczający w naszej strefie klimatycznej)najlepiej zgodny ze specyfikacją forda. Mam tylko podstawowe pojęcie o olejach.
Jeśli masz trochę czasu to poszperaj w necie po czołowych producentach olejów, tam w niektórych można dobrać sobie olej pod markę , model, silnik i przebieg a sam się przekonasz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Ja jestem takiego zdania że jeśli coś funkcjonuje(sprawdza się) to nie trzeba tego zmieniać.

Ostatnio edytowane przez vae ; 08-09-2009 o 22:21
vae jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 09-09-2009, 09:29   #4
lutol
ford::average
 
Zarejestrowany: 24-05-2006
Skąd: Toruń
Model: Mondeo V kombi
Silnik: 2.0 tdci
Rocznik: 2016
Postów: 111
Domyślnie Odp: Kiedy zmienić olej? (innego typu)

dziękuję za dwie odpowiedzi. Kupiłem ten sam olej, więc zostaję przy 0W40 (na razie nic poważnego się nie dzieje, więc nie będę na siłę zmieniał, aczkolwiek zastanawiałem się czy w tym przypadku stosować zasadę zapobiegania ewentualnym skutkom zawczasu przy takim kilometrażu)
lutol jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-09-2009, 23:18   #5
vae
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-10-2007
Skąd: Pomorskie
Model: Focus Kombi
Silnik: 1.8 TDDI
Rocznik: 2000
Postów: 24
Domyślnie Odp: Kiedy zmienić olej? (innego typu)

Masz racje kolego . Dlatego często kontroluj ilość oleju przynajmniej co drugie tankowanie, i zmieniaj go częściej dobrą praktyką jest co 10 tys km (najlepiej przed zimą).Sprawdzaj też sam wygląd oleju , jeśli będzie miał kolor kawy z mlekiem to oznacza że płyn chłodniczy dostaje się do oleju. W większości przypadków puszcza uszczelka.
Kontroluj miejsca wycieku ( pocenia się), staraj się je wycierać bo ciężko będzie sprawdzić czy pocenie nasila się.
Jeśli to możliwe sprawdzaj też przy każdej okazji(np okresowych przeglądów) połączenie skrzyni z silnikiem ,wyciek w tym miejscu może oznaczać że puścił uszczelniacz wału ( wymieniałem dwa razy w swoim mondkuGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.)
Pamiętaj że prawe każda awaria ma swoje symptomy , które ją poprzedzają.

A jeśli nie masz pewności albo nie możesz spać bo boisz się że wlałeś zły olej i coś się może przez to stać, zleć pomiar ciśnienia oleju.

Pozdrawiam oby drugie tyle bezawaryjnej pracy foczkiGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
vae jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 12-09-2009, 23:30   #6
vae
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-10-2007
Skąd: Pomorskie
Model: Focus Kombi
Silnik: 1.8 TDDI
Rocznik: 2000
Postów: 24
Domyślnie Odp: Kiedy zmienić olej? (innego typu)

A może dlatego tyle przejechał twój samochodzik, bo lałeś dobry olej??????

Ostatnio edytowane przez vae ; 12-09-2009 o 23:34
vae jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:14.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.