Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Forum Ogólne > Ford Garage > Ogólnie o motoryzacji
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 15-10-2008, 18:02   #11
Snajper_881
 
Postów: n/a
Domyślnie Re: [MKIII] MONDEO-Jak jeżdzić z ESP?

Cytat:
Napisał m_mati
W fordach generalnie nie da się odłączyć ESP. Nawet jak klikniemy na przycisk, czy przez komputer odłączymy to w rzeczywistości espek i tak będzie działał, tylko słabiej. ESP ma ze względów oczywistych wbudowany moduł ASR - zapobiegający boksowaniu kół przy ruszaniu. W rzeczywistości uniemożliwia ruszanie z piskiem opon. Możliwe jest jedynie dynamiczny start. ASR działa jak ABS tylko w drugą stronę, dlatego dziwnie bije zawieszenie. Dziwne jest to co pisałeś w pierwszym poście, że Ci zgasł, bo to niespotykane, ale jak mówią starzy ludzie - nie ma rzeczy niemożliwych. Przy ESP możesz naciskać hamulec, dodawać gazu... Jeżeli on się załączy to sam będzie sterował trakcją abyś się nie rozbił, dlatego dzieje się tak, że gdy kontrujesz, dodajesz gazu a auto nie przyspiesza, tylko daje oznaki hamowania. Cóż nauka jazdy z ESP wymaga wprawy i zapomnienia o nawykach.
Witam! :fcp1
Ślicznie dziękuje za odpowiedz kolego. W takim razie po co ten wyłącznik skoro uniemożliwa zabuksowanie kół? Co zrobić w zime, w zaspie? :566:
Dziś wyłączyłem ESP podczas startu, dałem 3500 obrotów i piszczał jak oszalały a tak póżniej w aucie śmierdziało że szok :fcp2 . W lusterku jeden dym... :fcp2 Powtarzam jescze raz, potępiam taki styl jazdy jak cholera, wiem że to głupota i kreci małolatów pod szkoła przed laskami, ale poprostu byłem ciekawy jak ruszyć nim z piskiem. :fcp1
Dziękuje jescze raz za konkretna odpowiedz.
Pozdrawiam! :fcp1

  Odpowiedź z Cytatem
Stary 15-10-2008, 20:25   #12
m_mati
ford::average
 
Avatar m_mati
 
Zarejestrowany: 02-07-2008
Skąd: Grodzisk Maz/Wawa
Model: Galaxy
Silnik: 1.9 90
Rocznik: 1996
Postów: 104
Domyślnie Re: [MKIII] MONDEO-Jak jeżdzić z ESP?

U mnie w foczce nie mam szans ruszyć z piskiem nawet po wyłączeniu przez komp/pokł espeka. Lekko zapiszczy, ale niestety zaraz kotrola trakcji się załącza.
W zimę często zdarza się, że ESP przeszkadza, bo nie pozwala "dynamicznie" rozbujać bryki w zaspie. Acz dokładnie sprawdzę jego funkcjonowanie jak się śnieżnie zrobi. Ponoć espek ma się też sprawdzać w zimę wg pomysłodawcy firmy Bosch. Na mokrej - deszczowej nawierzchni system spisuje się świetnie. Żaden aquaplaning nie wchodzi w grę, ani pod/nad sterowność. Niestety sporym minusem ESP przy ostrej jeździe, są znacznie szybciej zużywające się klocki/tarcze/szczęki... zdarza się, że nawet po 25tys. km trza kloce zmieniać.
Pozdr.
m_mati jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 21-11-2008, 14:36   #13
basil_MKP
ford::amateur
 
Zarejestrowany: 04-01-2008
Skąd: Wrocław
Model: MONDEO MKIII
Silnik: V6
Rocznik: 01
Postów: 7
Domyślnie Re: [MKIII] MONDEO-Jak jeżdzić z ESP?

[quote=Snajper_881]
Cytat:
Napisał "m_mati":1mrhjxdf
W fordach generalnie nie da się odłączyć ESP. Nawet jak klikniemy na przycisk, czy przez komputer odłączymy to w rzeczywistości espek i tak będzie działał, tylko słabiej. ESP ma ze względów oczywistych wbudowany moduł ASR - zapobiegający boksowaniu kół przy ruszaniu. W rzeczywistości uniemożliwia ruszanie z piskiem opon. Możliwe jest jedynie dynamiczny start. ASR działa jak ABS tylko w drugą stronę, dlatego dziwnie bije zawieszenie. Dziwne jest to co pisałeś w pierwszym poście, że Ci zgasł, bo to niespotykane, ale jak mówią starzy ludzie - nie ma rzeczy niemożliwych. Przy ESP możesz naciskać hamulec, dodawać gazu... Jeżeli on się załączy to sam będzie sterował trakcją abyś się nie rozbił, dlatego dzieje się tak, że gdy kontrujesz, dodajesz gazu a auto nie przyspiesza, tylko daje oznaki hamowania. Cóż nauka jazdy z ESP wymaga wprawy i zapomnienia o nawykach.
Witam! :fcp1
Ślicznie dziękuje za odpowiedz kolego. W takim razie po co ten wyłącznik skoro uniemożliwa zabuksowanie kół? Co zrobić w zime, w zaspie? :566:
Dziś wyłączyłem ESP podczas startu, dałem 3500 obrotów i piszczał jak oszalały a tak póżniej w aucie śmierdziało że szok :fcp2 . W lusterku jeden dym... :fcp2 Powtarzam jescze raz, potępiam taki styl jazdy jak cholera, wiem że to głupota i kreci małolatów pod szkoła przed laskami, ale poprostu byłem ciekawy jak ruszyć nim z piskiem. :fcp1
Dziękuje jescze raz za konkretna odpowiedz.
Pozdrawiam! :fcp1[/quote:1mrhjxdf]


Kolego mati - nie zgodzę się z Tobą Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. W momencie wyłączenia tego systemu , na desce zapala ci się lampka z samochodzikiem w poślizgu i od tego momentu system NIE DZIAŁA - tzn możesz palić opony przy starcie , jak również jeździć w poślizgach .

Natomiast gdy ten system działa - koła nie zapiszczą, będzie dławiony silnik ( efekt skoków kangura) oraz w poślizgu będą blokowane odpowiednie koła aby przywrócić właściwy tor jazdy .
Przykład - długi łuk dosyć ostry w prawoi prędkość ok 80 km , nawierzchnia mokra - auto wpada delikatnie w poślizg ( tył zaczyna wychodzić w lewą stronę) noga na gazie na tym samym poziomie , system zaczyna działać - blokowane jest na chwilę tylne lewe koło i miga kontrolka systemu - efekt auto wychodzi z łuku , po wcześniej zadanym torze ( ew z korektą) .


Polecam wszystkim jazdę po Torach doskonalenia jazdy (Bemowo , Rakietowa) , gdzie można bezpiecznie poznać możliwości swego wozidełka.

Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
basil_MKP jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:00.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.