Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 04-01-2024, 15:27   #1
MATRIX266
ford::average
 
Imię: KRZYSIEK
Zarejestrowany: 12-08-2017
Model: MONDEO
Silnik: 2.0
Rocznik: 2008
Postów: 50
Domyślnie Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

Witam chciałbym się dowiedzieć coś o ustawianiu rozrządu. Sam tego nie robię ale ciekawi mnie procedura i jednej rzeczy nie rozumiem. Znaki na kołach i innych częściach silnika, są między innymi po to aby po przeskoczenia pasja było wiadomo w jakich pozycjach mają być koła aby była pełna synchronizacja. Ciekawi mnie co w sytuacji kiedy remontujemy silni lub zdejmujemy koła pasowe. Wtedy jak się ustawia wał względem walka rozrządu? Po ściągnięciu koła na wałku lub wale korbowym może ulec zmiana położenia tych podzespołów i wtedy po założeniu od nowa i ustawienie koła zgodnie ze znakami nie będzie prawidłowe. Mechanik wtedy to ustawia ręcznie i zakłada koła i nanosi nowe znaki?

Nie wiem co mają do tego znaki, które były przed rozebranie silnika tego nie rozumiem. Skąd wtedy wiadomo w której pozycji znajdować koło aby wałek lub koło wału było dobrze ustawione.?
A z tego co czytam, to po remoncie rozrząd się ustawia do znaków, tylko nie wiem właśnie co one dają i czemu one mają dać synchronizację tak samo jak przed.


Ostatnio edytowane przez MATRIX266 ; 04-01-2024 o 15:45
MATRIX266 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2024, 16:32   #2
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,870
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

Trzeba wziąć instrukcje serwisowe i sprawdzić, jak konstruktorzy przewidzieli ustawiania wałków. W zdecydowanej większość dzisiejszych silników nie ma żadnych znaków, tylko blokady wałków, a koła pasowe podczas wymiany paska rozrządu są całkowicie luźne.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2024, 17:34   #3
MATRIX266
ford::average
 
Imię: KRZYSIEK
Zarejestrowany: 12-08-2017
Model: MONDEO
Silnik: 2.0
Rocznik: 2008
Postów: 50
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Trzeba wziąć instrukcje serwisowe i sprawdzić, jak konstruktorzy przewidzieli ustawiania wałków. W zdecydowanej większość dzisiejszych silników nie ma żadnych znaków, tylko blokady wałków, a koła pasowe podczas wymiany paska rozrządu są całkowicie luźne.
Ok ale chciałem, żeby mi ktoś wyjaśniłoje wątpliwości. Znaki są po to aby wiedzieć w jakich położeniach mają być koła do synchronizacji. Ale co w przypadku ściągnięcia koła pasowego,. Ja to rozumiem tak, że po ściągnięciu koła pozycja wałka się przykładowo przestawi i po założeniu go z powrotem skąd wiadomo, że te znaki są prawidłowe.? Chyba, że to jest tak że koło da się założyć w jednej pozycji i kiedy się przestawi rozrząd, to znak na kole będzie w innej pozycji względem drugiego.

Jeśli koła nie są zdemontowane tylko pasek, to logiczne jaka rolę pełnia te znaki, bo rozrząd przestawia się razem z kołami oasowymi i znaki zachowują swoje proporcje.

Ostatnio edytowane przez MATRIX266 ; 04-01-2024 o 17:40
MATRIX266 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2024, 17:51   #4
tomao
ford::professional
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 01-08-2022
Skąd: Płock
Model: focus mk3/mondeo mk5
Silnik: 1.6 EB/2.0 DW10F
Rocznik: 2011/2018
Postów: 1,870
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

Znaki są w silnikach, gdzie koła pasowe są w ściśle określonej pozycji względem wałków (połączenia kształtowe, np wpustowe). W silnikach o kołach pasowych niesynchronizowanych z wałkami szanujący się mechanicy nie kreślą żadnymi mazakami swoich znaków (bo żadnych fabrycznych nie ma). Są blokady WAŁKÓW i to one sychronizowane z wałem korbowym, a ustawienia kół względem nich są w ogóle nieistotne.
tomao jest online   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2024, 21:45   #5
MATRIX266
ford::average
 
Imię: KRZYSIEK
Zarejestrowany: 12-08-2017
Model: MONDEO
Silnik: 2.0
Rocznik: 2008
Postów: 50
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

Cytat:
Napisał tomao Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Znaki są w silnikach, gdzie koła pasowe są w ściśle określonej pozycji względem wałków (połączenia kształtowe, np wpustowe). W silnikach o kołach pasowych niesynchronizowanych z wałkami szanujący się mechanicy nie kreślą żadnymi mazakami swoich znaków (bo żadnych fabrycznych nie ma). Są blokady WAŁKÓW i to one sychronizowane z wałem korbowym, a ustawienia kół względem nich są w ogóle nieistotne.
No właśnie i wtedy kiedy są ściśle określonej pozycji względem wałka, to po zdjęciu takiego koła i przestawieniu rozrządu po założeniu z powritem te znaki już nie będą odpowiadać temu samemu położeniu wałka rozrządu a konkretnie zaworów? Słyszałem, że takie koła są się założyć w jednej pozycji ale nie wiem co to oznacza dokładnie. Tak sobie pomyślałem, że może właśnie w takiej sytuacji jak wyżej kiedy zmieni się położenie walka, to jak założymy koło, to znak będzie na godzinie 3 a np wcześniej był na 12 np.

Jak pisałem wcześniej, rozumiem po co te znaki jak mamy kola pasowe założone, to pokazują w jakiej pozycji mają być aby była synchronizacja w sensie kręcimy wałkiem rozrządu do momentu aż kiedy znaki się zejdą i mamy wtedy ustawienie zaworów i krzywek jest prawidłowe i to samo z wałem korbowym.

Natomiast kiedy już kiedy zdejmiemy koła pasowe lub remontujemy, to nie rizumiem jak potem na tych znajach się mizba wzorować jak położenia się zmieniają.

Bump:

Ostatnio edytowane przez MATRIX266 ; 04-01-2024 o 21:48
MATRIX266 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 04-01-2024, 23:00   #6
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,187
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

Przy rozrządach mających znaki, koła wałków i wału maja jedną ściśle określoną pozycje kółka względem wału (lub wałka). Po demontażu i ponownym montażu przychodzi w to samo miejsce, położenia kół względem danego wałka się nie zmienia, wiec ustawiasz na znaki.

Przy rozrządach gdzie koła mogą się swobodnie obracać względem wałków (i wału) nie ma znaków, blokuje się w odpowiednich miejscach, specjalnymi blokadami wałki i wał korbowy.
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2024, 11:26   #7
MATRIX266
ford::average
 
Imię: KRZYSIEK
Zarejestrowany: 12-08-2017
Model: MONDEO
Silnik: 2.0
Rocznik: 2008
Postów: 50
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

NIE CYTUJEMY CAŁYCH POSTÓW W ODPOWIEDZI, A ZWŁASZCZA GDY ZNAJDUJĄ SIĘ BEZPOŚREDNIO NAD TWOIM !!!!!

MOŻNA UŻYĆ JESZCZE FUNKCJI "CYT. SELEKTYWNY" (część tekstu zaznaczonego)


Kółka mają ściśle związane położenia względem wałków, to znacz, że jak zdejmę koło i które miało znak gidinę 3 i zmienię położenie walka rozrządu tyle, że jak by koło pasowe było założone, to by się znalazło np na 5,to jak zamontuje, to właśnie będzie dokładnie na tej godzinie??
Tak to rozumiem.

Używam zegara bo wydaje mi się, że najlepiej.

Ostatnio edytowane przez SRS ; 05-01-2024 o 17:20
MATRIX266 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 05-01-2024, 11:43   #8
Rafał A.(antek)
FORD|AUTHORIZED
 
Zarejestrowany: 07-10-2004
Skąd: ŁÓDŹ
Model: Mondeo 4_Focus_Focus 2_Galaxy 3
Silnik: 2.5 T_2.0 16V_1.8 16V_2.0 TDCI
Rocznik: '07_'99_'06_'07
Postów: 9,187
Domyślnie Odp: Ustawienie rozrządu proszę o proste wytlumaczenie

Tak, koło na wałek wchodzi tylko w jednej pozycji, obrócenie wałka wymusi obrócenie koła do montażu.
__________________
Mechanika - Elektryka! Klimatyzacja-Opony! Montaż LPG!! - Warsztat, Ul. św. Teresy 56/58 bud C
Mail: rafantek@ford-service.eu tel: 791 054 854 www.ford-service.eu
Rafał A.(antek) jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:12.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.