Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 30-11-2016, 14:19   #1
pitekantrop
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-11-2016
Model: Mondeo mk5
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 82
Domyślnie Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Witam,

W przyszłym roku kończy mi się leasing na Insignię i myślę nad Mondeo - wersja 2.0 TDCI 150 KM Edition manual + ledy.

Obecnie w Insignii gdy jadę na tempomacie i np. zaczynam podjeżdżać pod górkę, to jak zredukuję bieg, tempomat nie przerywa swojej pracy. Mogę również przywrócić ostatnią prędkość np. 140 km/h już przy 30+ km/h przyciskiem RES, a następnie bez wciskania gazu po kolei zmieniać biegi aż do 6 - tempomat sam odpuszcza gaz po wciśnięciu sprzęgła na czas zmiany biegu i sam go "wciska" po puszczeniu sprzęgła i dalej przyśpiesza do żądanej prędkości lub ją utrzymuje, gdy już jest osiągnięta.

Czy w Mondeo mk5 również tempomat nie przerywa pracy po zmianie biegu?


Ostatnio edytowane przez pitekantrop ; 30-11-2016 o 15:02
pitekantrop jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 14:42   #2
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Przerywa. Musisz wcisnąć RES
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 14:57   #3
pitekantrop
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-11-2016
Model: Mondeo mk5
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 82
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Dzięki za pomoc!

No to chyba muszę poczekać na Insignię B, bo się strasznie do tego przyzwyczaiłem.

Edit:
Z drugiej strony nie widziałem jeszcze forum, na którym dostałbym tak szybką, konkretną odpowiedź w dość szczegółowej sprawie, więc jeszcze się zastanowię nad wyborem, bo sprawnie zorganizowana społeczność marki w Polsce jest chyba cenniejsza niż przerywający tempomat Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Ostatnio edytowane przez pitekantrop ; 30-11-2016 o 15:01
pitekantrop jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 15:33   #4
Golson
ford::professional
 
Avatar Golson
 
Zarejestrowany: 24-01-2007
Skąd: Warszawa/Ryki/Gibraltar
Model: kreatif...
Silnik: zwei zwei liter, BBK + koło dojazdowe 1.2
Rocznik: 2008, 2011, 2018
Postów: 1,253
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

W żadnym znanym mi samochodzie z manualem tempomat nie działa po wciśnięciu pedału sprzęgła...
__________________
Loża Szyderców#16

TW is back! Jot24 nadaje http://loza.nazwa.pl/images/smiles/dog.gif
Golson jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 15:36   #5
pitekantrop
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-11-2016
Model: Mondeo mk5
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 82
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Cytat:
Napisał Golson Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
W żadnym znanym mi samochodzie z manualem tempomat nie działa po wciśnięciu pedału sprzęgła...
Może źle się wyraziłem. Oczywiście, że nie działa po wciśnięciu sprzęgła, bo wówczas napęd jest odcinany. Chodzi o to, że po jego puszczeniu sam dalej kontynuuje pracę. Tak działa w Astrze J i w Insignii.

Ostatnio edytowane przez pitekantrop ; 30-11-2016 o 15:39
pitekantrop jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 15:44   #6
Golson
ford::professional
 
Avatar Golson
 
Zarejestrowany: 24-01-2007
Skąd: Warszawa/Ryki/Gibraltar
Model: kreatif...
Silnik: zwei zwei liter, BBK + koło dojazdowe 1.2
Rocznik: 2008, 2011, 2018
Postów: 1,253
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Cytat:
Napisał pitekantrop Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Chodzi o to, że po jego puszczeniu sam dalej kontynuuje pracę.
W oplu faktycznie to działa przy czym zastanawia mnie jedno... co się stanie gdy podczas jazdy autostradowej ~150-160km/h na włączonym tempomacie zmienię bieg z VI na III...
__________________
Loża Szyderców#16

TW is back! Jot24 nadaje http://loza.nazwa.pl/images/smiles/dog.gif
Golson jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 15:54   #7
pitekantrop
ford::average
 
Zarejestrowany: 30-11-2016
Model: Mondeo mk5
Silnik: 2.0 TDCi
Rocznik: 2017
Postów: 82
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Mogę sprawdzić jutro, ale raczej odetnie, skoro odcina przy np. gwałtownym skręcie kierownicą.
pitekantrop jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 17:28   #8
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Cytat:
Napisał pitekantrop Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Mogę sprawdzić jutro, ale raczej odetnie, skoro odcina przy np. gwałtownym skręcie kierownicą.
Jechalem na południe Europy i po zapięciu manuala na 6 nigdy nie musiałem redukować biegów nawet pod najwieksze podjazdy - częściej trzeba przyhamować aby zwolnić - ale w tej sytuacji to w chyba każdym aucie musi być użyty RES. Przy tym momencie obrotowym, auto swobodnie rozpędza się od 80-90 km/h na szóstce. Jak dużo jeździsz po autostradach to brałbym aktywny tempomat - ewentualnie skrzynię automatyczną (jeśli tylko budżet pozwala)
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 18:57   #9
klajgus
ford::advanced
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 10-11-2011
Skąd: Berlin/Gorzow Wlkp (okolice)
Model: Mondeo MK4 - MK5
Silnik: 2.5 T 275KM/391Nm -2.0 TDCI 150KM
Rocznik: 2008- 2017
Postów: 288
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

U mnie w mercedesie vito z 2015 tempomat nie wyłącza się przy zmianie biegu. Przykład , jedziesz autostrada masz zwolnienie do 80 km/h, potem odwołanie tej 80stki ,wiec ustawiasz np. 140 km/h a, ze jesteś np. na czwórce to auto zaczyna przyspieszać, wiadomo, ze bieg trzeba zmienić, wiec 5 tka , szóstaka a tempomat dalej ładnie działa. Brakuje mi tego w mondeo, w ogóle w tym vito można zwalniać lub przyspieszać albo co 1 km/h albo co 10km/h i te dziesiątki na autostradę są super. Do tego podczas zmniejszania prędkości do zapodanej np z 120 stu do 80ciu , tempomat wspiera się hamulcami, wiec prawie jak aktywny.
__________________
Było 216 KM /329Nm jest 275KM/391Nm
klajgus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 30-11-2016, 19:39   #10
kaan1
ford::expert
 
Avatar kaan1
 
Imię: Andrzej
Zarejestrowany: 12-11-2015
Skąd: KRA
Model: MK5
Silnik: 180 KM
Rocznik: 2016
Postów: 2,054
Domyślnie Odp: Czy tempomat działa dalej po wciśnięciu sprzęgła i zmianie biegu?

Nie przeczę, że takie działanie jak w Vito czy Insygnii nie jest lepsze - nie mam doświadczenia. Natomiast w 99% przypadków dla mojej wersji silnikowej nie redukuję do 5 a tym bardziej 4 przy zwolnieniu do 85-90 km/h (mało który TIR jeździ 80 km/h - a jeśli jeździ to nie lewym pasem - jest z reguły wyprzedzany przez tego co jedzie 85-90 km/h) Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum. Jeśli wyłączanie tempomatu uważałbym za ważna wadę to raczej myślałbym nad wzięciem auta w wersji z aktywnym tempomatem niż zmianę modelu tylko z tego powodu. Gdybym zredukował do 5 czy 4 to przy przyspieszaniu siedzę na ognie większości aut więc i tak nic mi to nie daje. Porsche czy RS6 i tak zawsze muszę przepuścić a inne wynalazki benzynowe do 200- 250 KM nie robią większego wrażenia dla diesla z 400 Nm

Ostatnio edytowane przez kaan1 ; 30-11-2016 o 19:42
kaan1 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:25.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.