Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 21-04-2016, 23:06   #1
mateuszrozi32
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-01-2015
Model: mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2002
Postów: 24
Domyślnie Turbo dziura, lag, muł

Witam niedawno na tym forum opisywalem moja przygode z uszkodzonymi wtryskami i pompą jestem po naprawie tego osprzetu za regeneracje panowie policzyli sobie 4700 zł i nie podoba mi sie nadal zachowanie tego silnika ma strasznego laga ktory jest dziwny dosyc jak taka turbo dziura nie zaleznie od obrotow np. Testowalem ten dziwny przypadek jadac pod gorke lekka na 3-im biegu ok 1.200 obrotow nagle wcisniecie pedalu gazu powoduje 3-4 sekundowy lag nie slychac przy tym zeby silnik sie jakos specjalnie meczyl dopiero po tych 3 sekundavh zaczyna wciskac w fotel od dolu drugi przypadek jedynka ruszam gaz do konca oczywiscie lag ale juz bujnie sie do 4-4.5 tys obrotow go przeciagne zapi am drugi bieg ok 2.500 obrotow gaz w podlodze i 3 sekundy muli przy 2.500 i dopiero po 3 sekundach dalej leci przy kazdej zmianie biegu gdy chce przyspieszyc musze liczyc sie z tym ze będe czekal 3 sekundy zanim zacznie dalej przyspieszac jest to strasznie denerwujace nawet wyprzedzac dobrze sie nie da jak juz wyprzedzam to ciagne na 4 go prawie ze do konca bo jak zapialbym 5 to zamuli sie na 3 sekundy i nie dalbym rady wyprzedzic dolot sprawdzalem choc i tak gdyby bylo coa nie tak z rurami to mialby mula od samego poczatku do konca a sytuavja jest taka ze np na 2 biegu przyspieszam stopniowo wciskajac coraz bardziej gaz po czym nagle wcisne do konca na momenvie reaguje a jak puszcze gaz i w isne zaraz spowrotem do konca to lag i muli przez te ok 3 sekundy nie mam pomyslow juz myslicie warto zaslepiac egr ?


Ostatnio edytowane przez mateuszrozi32 ; 23-04-2016 o 14:27
mateuszrozi32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2016, 00:10   #2
MaXyM
ford::expert
 
Avatar MaXyM
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 06-12-2008
Skąd: Praga / CZ
Model: Mondeo MK5 FL Vignale
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2020
Postów: 3,376
Domyślnie Odp: Mondeo mk3 2.0 tdci 130km straszny lag

to najdluzsze zdanie jakie widzialem
__________________
Focus 1.6 2000 | Focus MK2 1.8tdci 2007 | Mondeo MK4 Kombi FL 2.0tdci 2010 | Mondeo MK5 Kombi FL 2.0 EcoBlue Vignale 2020
MaXyM jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2016, 10:38   #3
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: Mondeo mk3 2.0 tdci 130km straszny lag

Cytat:
Napisał mateuszrozi32 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
nie mam pomyslow juz myslicie warto zaslepiac egr ?
W tym modelu egr nie ma czujnika położenia, więc zaślepiasz egr w... pół minuty.
Wystarczy zdjąć wężyk podciśnieniowy z króćca gruchy egr-a i zamknąć go czymś (np. nitem lub zagiąć pod kątem 180 stopni i zawiązać), tak by nie zasysał fałszywego powietrza do układu podciśnieniowego.
Egr pozostanie zamknięty cały czas. To wszystko. Nie wszyscy właściciele Mondeo Mk3 tdci wiedzą o tym i męczą się montując blaszki z Allegro...

Niezależnie od egr-a - sprawdź działanie układu vgt turbiny.
Na zapalonym silniku na wolnych obrotach zdejmij wężyk z króćca gruchy turbiny, sztanga ma natychmiast (w ciągu pół sekundy) wysunąć się maksymalnie w przeciwne krańcowe położenie, po założeniu wężyka na króciec sztanga ma natychmiast powrócić w położenie wyjściowe.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 22-04-2016 o 10:41
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2016, 11:48   #4
mateuszrozi32
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-01-2015
Model: mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2002
Postów: 24
Domyślnie Odp: Mondeo mk3 2.0 tdci 130km straszny lag

Po ściągnięciu wężyka sztanga się cofneła, po zalożeniu go spowrotem stoi w miejscu.
mateuszrozi32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-04-2016, 12:12   #5
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: Mondeo mk3 2.0 tdci 130km straszny lag

Cytat:
Napisał mateuszrozi32 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Po ściągnięciu wężyka sztanga się cofneła, po zalożeniu go spowrotem stoi w miejscu.
No to masz wytłumaczenie co jest zwalone - geometria turbiny przestawia się z dużym opóźnieniem...
Albo przytarte jest vgt (na osi dźwigni lub łopatki w turbinie) - można szybko odłączyć sztangę od dźwigni i ręką sprawdzić, jak się dźwignia obraca - ma lekko chodzić w obie strony. Myślę, że to raczej nie to.
Może być uszkodzona grucha, ale najbardziej prawdopodobne jest uszkodzenie podciśnieniowego elektrozaworu sterującego gruchą.
Są dwa, jeden obok drugiego, jeden steruje egr-em, drugi turbiną. Najlepiej byłoby na próbę podłączyć inny sprawny, bo inwestować w nowy w ciemno przy jego cenie rzędu 300-400 zł to trochę ryzykowne.

Może być generalnie za słabe podciśnienie - jakaś nieszczelność na przewodach lub padnięta pompa vacu, ale to trzeba sprawdzać, jeżeli elektrozawór okaże się sprawny.
__________________
Zgredzik
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2016, 00:06   #6
Deryll
ford::professional
 
Avatar Deryll
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 27-04-2009
Skąd: Biała Podlaska
Model: Volvo XC90 / BMW X3 E83
Silnik: D5 2.4 185KM / 3.0D 218KM
Rocznik: 2007 / 2007
Postów: 1,947
Domyślnie Odp: Mondeo mk3 2.0 tdci 130km straszny lag

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Egr pozostanie zamknięty cały czas. To wszystko. Nie wszyscy właściciele Mondeo Mk3 tdci wiedzą o tym i męczą się montując blaszki z Allegro...
Niby kolega taki doświadczony... A co będzie jak tłoczek W EGRze stanie w pół drogi albo w pozycji całkowicie otwartej? Jednak wolę zaufać blaszce z allegro...
Deryll jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2016, 14:29   #7
mateuszrozi32
ford::beginner
 
Zarejestrowany: 26-01-2015
Model: mondeo mk3
Silnik: 2.0 TDCI 130KM
Rocznik: 2002
Postów: 24
Domyślnie Odp: Turbo dziura, lag, muł

Jak zlapałem tą sztangę ręką i próbowałem ruszać, to na poczatku nie dałem rady wogóle, użyłem większej siły to ją ruszyłem ale chodzi bardzo ciężko.
mateuszrozi32 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 11:43   #8
wojtekjanus
FORD|AUTHORIZED
 
Avatar wojtekjanus
 
Imię: Wojciech
Zarejestrowany: 02-09-2008
Skąd: Warszawa
Model: Transit
Silnik: 2,0 TDCI
Rocznik: 2003
Postów: 13,993
Domyślnie Odp: Turbo dziura, lag, muł

Cytat:
Napisał Deryll Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Niby kolega taki doświadczony... A co będzie jak tłoczek W EGRze stanie w pół drogi albo w pozycji całkowicie otwartej? Jednak wolę zaufać blaszce z allegro...
Nie rozumiem twoich zastrzeżeń - jeżeli masz ochotę, to zakładaj blaszkę... Grucha egr-a ma bardzo silną sprężynę, która zamyka egr przy braku podciśnienia. Siła działania to kilka kg. Tylko jeżeli egr jest uszkodzony (zawalony osadami, zatarty) może się nie domykać całkowicie - i to jest typowy problem dla tego urządzenia. Jeżeli pracuje w miarę normalnie - odłączenie wężyka od gruchy załatwia problem całkowicie - w pół minuty. Egr bez sterowania podciśnieniem nie otworzy się już nigdy w żaden sposób.
Wiele Transitów z identycznym silnikiem jak w Mondeo Mk3 tdci jeździ tak już ponad 10 lat i jest... dobrze.
Ale powtórzę - dotyczy to tylko silników Puma 2,0 tdci z egr-em bez czujnika położenia.Nawet Mk3 tddi już miał czujnik położenia.
Cytat:
Napisał mateuszrozi32 Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak zlapałem tą sztangę ręką i próbowałem ruszać, to na poczatku nie dałem rady wogóle, użyłem większej siły to ją ruszyłem ale chodzi bardzo ciężko.
Żeby sprawdzić czy układ vgt nie jest zatarty, trzeba odłączyć sztangę od dźwigni na turbinie i sprawdzić, jak ta dźwignia się obraca. Sama sztanga połączona jest z gruchą, a w niej jest bardzo silna sprężyna, przeliczając na oko powierzchnię membrany gruchy i wartość podciśnienia to jest siła rzędu 5 - 7 kg.
Także jeżeli układ podciśnienia jest nieszczelny lub elektrozawór padł, grucha może poruszać sztangę bardzo leniwie, z dużym opóźnieniem.
Czy wężyk zasilający w powietrze układ elektrozaworów jest podłączony do filtra? Musi być, bo inaczej wchodzą brudy do elektrozaworów.
__________________
Zgredzik

Ostatnio edytowane przez wojtekjanus ; 24-04-2016 o 11:49
wojtekjanus jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 12:02   #9
GTB20
ford::advanced
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 27-10-2015
Skąd: Z domu
Model: sharan
Silnik: auy
Rocznik: 2000
Postów: 247
Domyślnie Odp: Turbo dziura, lag, muł

Tak kolega ma racje. Leniwie moze wciagac gruszke z kilku powodow od sparcialych wezykow po problem w elektozaworkiem po skorodowana gruszke jak i slaba juz vaqpompe. Oczewicie zasyfiona geoemetria w turbo tez.
__________________
TDI by TUNE UP AUY 205 KM i 444Nm & ASZ 170 KM
GTB20 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-04-2016, 19:56   #10
AKuba
ford::advanced
 
Zarejestrowany: 30-06-2010
Skąd: Poznań
Model: Mondeo III kombi
Silnik: 2,2 TDCi
Rocznik: 2005
Postów: 402
Domyślnie Odp: Turbo dziura, lag, muł

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
z egr-em bez czujnika położenia.Nawet Mk3 tddi już miał czujnik położenia.
Jak wygląda EGR z czujnikiem położenia (czego -membrany?)

Cytat:
Napisał wojtekjanus Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Czy wężyk zasilający w powietrze układ elektrozaworów jest podłączony do filtra? Musi być, bo inaczej wchodzą brudy do elektrozaworów.
Nie bardzo kumam o jaki może filtr chodzić?

__________________
__________________
AKuba
Mondeo III 2005 kombi, 2,2 TDCi
AKuba jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:57.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.