Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford C-MAX
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-06-2015, 19:17   #1
Mikkonen
ford::average
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 14-09-2007
Skąd: Starachowice
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 70
Domyślnie 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

Witam, dziś podczas zmiany oleju i filtrów miałem dość dobry wgląd w okolice turbo (zdjęta obudowa filtra powietrza). Mam w związku z tym dwa pytania. Po pierwsze, chodzi mi o ustalenie czy to turbina fabryczna z 2007 roku czy też była wymieniana później. W sekcji "DATE" na tabliczce widnieje "37/14", czy dobrze myślę że turbina pochodzi z 37 tygodnia 2014 roku ? Po drugie, na załączonym zdjęciu w jego dolnej części widać jakiś wyciek. Pan wykonujący serwis twierdzi, że to gdzieś spod EGR. Cały ten okrągły element widoczny pod turbo jest ubrudzony olejem. Czy ten wyciek jest groźny i powinienem natychmiast zgłosić się do warsztatu ?
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg turbina.jpg (88.4 KB, 85 wyświetleń)

Mikkonen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 22-06-2015, 20:42   #2
madamsz
ford::professional
 
Avatar madamsz
 
Imię: Mariusz
Zarejestrowany: 04-12-2011
Skąd: Mielec i okolice
Model: Focus 1,6 tdci; Fusion 1
Silnik: 1,6 ON; 1,4 Pb
Rocznik: 2012; 2004
Postów: 1,313
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

Jak na złość EGR w tym silniku jest całkiem z drugiej strony słupka, to chyba raczej nie z pod niego Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.. poszukaj po forum "odma" w tych silnikach prawie zawsze jest mokro w turbo, a pod turbiną może być z przewodu zasilającego olejem turbinę. Czasami te przewody metalowe dostają luzu na pierścieniach uszczelniających ciśnienie przy uchu montażowym i moczy się w tej okolicy.

Mariusz

PS. Ta turbina nie wygląda raczej na oryginał. powinny być nabite znaczki z oznaczeniem Garrett GT1544V
Oglądnij ją dokładnie na połączeniu czy przypadkiem tam nie cieknie albo z odpływu oleju i dlatego jest mokro pod spodem
__________________
Było Mondeo 1999 1.8TD, był C-Max 2007 1.6 TDCI, jest Fusion I, i Focus 2012 1.6 TDCI, o Merivie B nie wspomnę bo wstyd

Ostatnio edytowane przez madamsz ; 23-06-2015 o 07:48
madamsz jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2015, 09:52   #3
pilot14
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-03-2009
Skąd: Bochnia
Model: C-max / Transit
Silnik: 1.6 TDCI 109 KM / 2.0 TDDI 100 KM
Rocznik: 2008 / 2003
Postów: 188
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

Foto dość kiepskie, ale widać że turbo pływa w oleju. Jeśli aż tyle zasysa z odmy to będzie marnie przy dłuższym użytkowaniu samochodu (jeśli przewidujesz zrobienie nim powyżej 50 tys. km), zawali Intercoller + cały dolot, a EGR dołoży swoje i będzie zalepiało kanały w kolektorze dolotowym. Jak to olej tylko z odmy, to zawsze można założyć dodatkowy separator odmy.

Poczytaj tak jak pisał "madamsz" o: odmie, olej w turbinie, czyszczenie kolektora, zaślepienie EGR, separator odmy.
__________________
Regulamin $23
pilot14 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2015, 19:22   #4
Mikkonen
ford::average
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 14-09-2007
Skąd: Starachowice
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 70
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

Pilot14 dzięki za spostrzeżenie, przeczytałem temat o tym problemie. Akurat jutro jadę na rozrząd, poproszę chłopaków by przyjrzeli się turbinie od strony dolotu. Faktycznie, jak patrzyłem, było tam całkowicie mokro.
Mikkonen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2015, 21:15   #5
pilot14
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-03-2009
Skąd: Bochnia
Model: C-max / Transit
Silnik: 1.6 TDCI 109 KM / 2.0 TDDI 100 KM
Rocznik: 2008 / 2003
Postów: 188
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

To taką mam uwagę. Pogadaj z mechanikiem, niech ci na miesiąc odepną całkiem odmę (rura pod samochód - jest to nie bardzo zgodne z prawem itd.) i wtedy zobaczysz czy ten olej w turbo był z odmy, czy też leje turbina.
Po odpięciu odmy i po przejechaniu powiedzmy 100 km, niech ci wyczyszczą ślimaka turbo i przynajmniej niech przepłukają pierwszą plastikową rurę układu dolotu (tą nad turbiną). Po tym jak znów przejedziesz ze 100 - 200 km, rozebranie tego i sprawdzenie czy jest olej. Jak będzie olej w dolocie to masz ciekawszy (poważniejszy) problem niż odma - do roboty turbina.
Powyższa operacja banalnie prosta a daje wyraźne wyniki.
__________________
Regulamin $23

Ostatnio edytowane przez pilot14 ; 24-06-2015 o 06:34
pilot14 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-06-2015, 22:18   #6
janek001
Zablokowany
 
Imię: janek
Zarejestrowany: 03-08-2012
Skąd: wrocław
Model: mondeo
Silnik: 2.0tdci
Rocznik: 2008 136km
Postów: 374
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

Pilot , chodzi ci o zużycie silnika ?
janek001 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 24-06-2015, 06:45   #7
pilot14
ford::average
 
Zarejestrowany: 09-03-2009
Skąd: Bochnia
Model: C-max / Transit
Silnik: 1.6 TDCI 109 KM / 2.0 TDDI 100 KM
Rocznik: 2008 / 2003
Postów: 188
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

Mi głownie chodziło o zużycie turbiny (puszczanie oleju), ale jak wali olejem przez odmę to też nie za ciekawie, ale tu może być przyczyną rzeczywiste zużycie silnika, albo po prostu walnięta sama odma.
U siebie miałem wilgotne, od oleju zasysanego z odmy, węże i wejście do turbiny no i oczywiście cały układ za turbiną. Nie miałem tak że wejście powietrza do turbiny pływało w oleju. A jeżeli wejście turbo pływa w oleju to i w tych harmonijkach węża pomiędzy filtrem powietrza a turbo będzie stał olej.

Najlepiej sprawdzić szczelność turbiny (pod względem puszczania oleju) tak jak opisałem wyżej. Jeśli turbo wali olejem to będzie on szedł głownie przez muszlę, ale i też będzie widoczny w części ssącej.

Temat dużego puszczania oleju przez odmę jest dobrze opisany i są tam też opisane przyczyny tego stanu rzeczy.
__________________
Regulamin $23
pilot14 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-06-2015, 15:11   #8
Mikkonen
ford::average
 
Imię: Michał
Zarejestrowany: 14-09-2007
Skąd: Starachowice
Model: C-MAX
Silnik: 1.6 TDCI 109KM
Rocznik: 2007
Postów: 70
Domyślnie Odp: 1.6 TDCI - tabliczka znamionowa na turbinie oraz mały wyciek

Jestem właśnie po pełnym serwisie (olej, filtry, rozrząd z pompą wody, wymiana śruby banjo). Jeśli chodzi o obecność oleju w dolocie, doświadczony mechanik stwierdził że taka uroda tych silników i jest to dopuszczalne. W każdym razie, nie powinno nic się przez to dziać. Olej leci prawdopodobnie przez odmę. Zalecił, że jeśli będę miał trochę wolnego czasu mogę odpiąć wąż od dolotu, powstały otwór zaślepić, a wąż puścić do specjalnego zbiorniczka który będzie zbierał olej i wypuszczał powietrze. Może zajmę się tym w tym roku, może w przyszłym. Śruba banjo którą miałem, była pozbawiona sitka. Wynika stąd, że zostało usunięte w Holandii skąd pochodzi auto. Prawdopodobnie była razem z nim wymieniona turbina, na co wskazywała by data 37/14 na jej tabliczce znamionowej. Założyłem nową śrubę z sitkiem, którą kupiłem w serwisie Forda. Krążą bowiem opinie, że sitko jest potrzebne bo reguluje w pewien sposób ciśnienie.
Mikkonen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:22.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.