Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 19-05-2012, 21:31   #1
Darek_ZG
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 19-05-2012
Skąd: lubuskie
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2,0 TDCi 130KM
Rocznik: 2003
Postów: 14
Domyślnie Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Witam.
Pierwszy post na forum i niestety z powodu problemów.
Samochód to Mondeo Mk3 z 2003r 2,0 TDCi 130KM. Przebieg 180tkm.
Użytkuję go od ok pół roku. Do tej pory większych problemów nie było. Przed wczoraj jednak auto zostało unieruchomione. Podczas wyprzedzania nagle coś w silniku zaczęło głośno stukać a z rury wydechowej pojawiły się kłęby dymu. Po kilkudziesięciu metrach auto zatrzymałem i wyłączyłem silnik. Do domu auto wróciło na holu.
Stukanie dochodzi z okolic turbo lub dwóch lewych cylindrów patrząc od przodu samochodu. Stukanie jest rytmiczne, głośne, zależne od obrotów silnika. Dym z rury jest koloru białego, jednak ciężko mi stwierdzić czy to olej silnikowy, czy nie spalone paliwo czy może para z układu chłodzenia.
Od czego można zacząć diagnozę? Przeszukałem trochę tematów i widzę, że przyczyn może być sporo: uszczelka pod głowicą, pęknięty tłok, itp. Zastanawiam się czy możliwe było ułamanie zaworu i jego rytmiczne stukanie w kontakcie z tłokiem?
Proszę o wszelkie sugestie od czego zacząć.
Pozdrawiam.


Ostatnio edytowane przez Darek_ZG ; 19-05-2012 o 21:33 Powód: Błędna nazwa tematu
Darek_ZG jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 19-05-2012, 22:20   #2
benio
ford::professional
 
Avatar benio
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 25-04-2008
Skąd: Scyzorykowo
Model: Mdo Mk3 i MK4 HB; Fiesta Mk7
Silnik: 2.0TDCi; 1,4Pb
Rocznik: 2006; 2009
Postów: 1,663
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

To może być jakiś wtrysk - praca stukowa. Po podpięciu do kompa wyjdzie nr błędu.
benio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 07:58   #3
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,100
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

A silnik pracuje na wszystkich cylindrach? Jeżeli tak, to na pewno nie tłok, lub zawór.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 08:13   #4
toomekk6
ford::advanced
 
Avatar toomekk6
 
Imię: Tomek
Zarejestrowany: 07-09-2010
Skąd: Białystok
Model: Mk4 FL PowerShift
Silnik: 2.0 TDCi 163(138)/192 PS & 344/408 Nm by TuneFORCE ;)
Rocznik: 11.2011 prawie 2012 :P
Postów: 400
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Wg mnie też raczej to wtrysk. A żadnej sprężynki nie zaobserwowałeś? Biały dym to zbyt uboga w paliwo mieszanka lub spalony płyn chłodzący. Oby to te pierwsze byłoGoście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
__________________
Mam nadzieję, że pomogłem a nie zepsułem
toomekk6 jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 08:13   #5
Darek_ZG
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 19-05-2012
Skąd: lubuskie
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2,0 TDCi 130KM
Rocznik: 2003
Postów: 14
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Szczerze mówiąc nie wiem czy silnik pracował na wszystkie cylindry. Wszystko stało się bardzo szybko i prawie od razu wyłączyłem silnik. Działo się to podczas wyprzedzania więc uwagę miałem skupioną na bezpiecznym zatrzymaniu się.Trochę mam obawy przed odpalaniem silnika ale spróbuję dziś i zobaczę jak pracuje.
Jak mam rozpoznać, że silnik nie pracuje na wszystkich cylindrach?
Czy podpięcie pod komputer może wstępnie naprowadzić na usterkę mechaniczną? Np: uszkodzoną uszczelkę pod głowicą?
Darek_ZG jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 08:32   #6
darmodziej
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 14-07-2008
Skąd: Krosno
Model: Ford Escape/Fusion
Silnik: 3000 benzyna + Stag Qmax / 1.4 benzyna
Rocznik: 2003/2005
Postów: 6,100
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Cytat:
Napisał Darek_ZG Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Jak mam rozpoznać, że silnik nie pracuje na wszystkich cylindrach?
Będzie pracował bardzo nierówno.
darmodziej jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 08:40   #7
Darek_ZG
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 19-05-2012
Skąd: lubuskie
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2,0 TDCi 130KM
Rocznik: 2003
Postów: 14
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Sprężynka pojawiła się dwa razy ale bardzo dawno, na krótko. Wtedy silnik pracował raczej nierówno. W obu przypadkach wyłączyłem silnik i po włączeniu nie było już problemu. Teraz nie było i nie ma sprężynki.
Jeżeli silnik jest zimny i go odpalę to w przypadku przedostawania się płynu chłodniczego do cylindra od razu zacznie dymić na biało czy dopiero po rozgrzaniu silnika? Nie wiem jak to jest w dieslu przy tak dużej kompresji, ale w autach benzynowych miałem dwa razy problemy z uszczelkami i tam widać było jak z tłumika leci para wodna po krótkim rozgrzaniu silnika. Po namyśle wydaje mi się, że tutaj ewidentnie jest to raczej dym. Nie wiem jednak czy to olej z silnika czy niespalone paliwo.
Darek_ZG jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 09:43   #8
93karol
ford::advanced
 
Avatar 93karol
 
Imię: Karol
Zarejestrowany: 22-01-2009
Skąd: RTA/RST
Model: .
Silnik: 2.4
Rocznik: .
Postów: 279
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Sprawdź głowice, mógł sie spotkać tłok z zaworem. przez nagar który leci przez kolektor ssący (przez wspaniały EGR) na pcha syfu do głowicy, i zdąża sie tak ze opadnie ten syf przy dynamicznym przyspieszaniu pod grzybek zaworu i nie schowa sie wystarczająco i tłok sie z nim spotka;/ zaprowadź auto do mechanika niech rozbiera, chyba ze masz czas na rozkręcanie.

jak takie coś stało sie w aucie mojego znajomego kłeby białego dymu i metaliczny dziwęk;/
93karol jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 10:00   #9
Darek_ZG
ford::beginner
 
Imię: Darek
Zarejestrowany: 19-05-2012
Skąd: lubuskie
Model: Mondeo Mk3
Silnik: 2,0 TDCi 130KM
Rocznik: 2003
Postów: 14
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Auto samo teraz nie jeździ więc zastanawiam się gdzie je zaholować. Czy do mechanika gdzie raczej nie będzie możliwości diagnozy na komputerze tylko szukanie przyczyny mechanicznej, czy do serwisu gdzie będzie można zdiagnozować auto na kompie, ale większa naprawa będzie raczej nieopłacalna.
Czy ten nagar jest na tyle twardy, że nie dałby się ścisnąć gdyby tłok popchnął zawór? Kiedyś oglądałem zawór egr i nie był on zawalony nagarem. Raczej normalnie ubrudzony, czarny i tłusty. Na zdjęciach w internecie widziałem kilka zaworów praktycznie zaklejonych nagarem, więc mój w porównaniu z nimi był czysty.
Darek_ZG jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 20-05-2012, 10:34   #10
benio
ford::professional
 
Avatar benio
 
Imię: Robert
Zarejestrowany: 25-04-2008
Skąd: Scyzorykowo
Model: Mdo Mk3 i MK4 HB; Fiesta Mk7
Silnik: 2.0TDCi; 1,4Pb
Rocznik: 2006; 2009
Postów: 1,663
Domyślnie Odp: Nagłe stukanie silnika i kłęby dymu - jak to zdiagnozować?

Przed oddaniem gdziekolwiek pojazdu znajdź kogoś ze swojej okolicy ze zwykłym interfejsem ELM327 i softem do Forda to sprawdzi co jest grane. Oddanie do kogoś kto nie ma odpowiedniego sprzętu do diagnostyki mija się z celem i może on powymieniać wiele rzeczy niepotrzebnie, a Twój portfel schudnie i to znacznie.
Ale na początek proponuję wykonać samodzielnie test zegarów - wcisnąć przycisk zerowania i przekręcić kluczyk w pozycję 2, po pojawieniu się komunikatu test zwalniamy przycisk - każde nacisnięcie przycisku powoduje przełączenie wskazań wyświetlacza do nastepnej sekwencji. Teraz sprawdź jaki numer błędu naprzemian z napisem "dtc" wyświetla ekran.Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

Tutaj możesz poczytać -> [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ].

Ostatnio edytowane przez benio ; 20-05-2012 o 10:41
benio jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:32.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.