Forum Ford Club Polska

Sprawdzanie Numeru VIN





Wróć   Forum Ford Club Polska > Samochody > Ford Mondeo
Rejestracja FAQ Kalendarz Dzisiejsze posty Szukaj

Komunikaty

Dołącz teraz!
Zapraszamy do rejestracji!
Dołącz już teraz do największej społeczności miłośników Forda w Polsce. Zarejestruj się i uzyskaj pełen dostęp do wszystkich działów, tematów i opcji jakie oferuje forum!


Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Stary 22-04-2017, 22:04   #1
vega
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Warszawa/Marki
Model: Mondeo
Silnik: 1.6 EB
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

Mam problem z wypadającymi zapłonami w 2.5T z lpg. Przebieg na dzień dzisiejszy 200 tys. Od dłuższego czasu miałem objawy takie jak delikatne telepanie silnika na biegu jałowym (bez różnicy, czy na benzynie, czy na lpg) oraz przy uruchamianiu auta - tutaj potrafiło trząść budą dobre kilka sekund, i było to bardzo odczuwalne. Komputer nie wywalał jednak żadnych błędów, więc nic z tym nie robiłem, czekając na jakieś objawienie w postaci błędu DTC.

Takowy błąd pojawił się jakieś 1,5 miesiąca temu, w postaci wypadającego zapłonu na cylindrze 4 oraz 5. Zadowolony, że wreszcie objawy, które mnie niepokoiły, w końcu wywaliły jakiś błąd, po rozmowie z mechanikiem wymieniliśmy cewki na 4 i 5 cylindrze. Efekt wymiany: lekkie telepanie na biegu jałowym pozostało, natomiast przy odpalaniu dalej telepało - choć nie zawsze, w dodatku przez kilka dni po wymianie było ok. Jeśli już zatelepało, to trwało to znacznie krócej niż przed wymianą - czyli jakiś "postęp" niby był. Jeździłem tak kolejne dni, aż pojawił się ponownie błąd DTC - tym razem wypadanie zapłonu na cylindrze 2. To był również pierwszy raz, kiedy ta usterka spowodowała zapalenie kontrolki check engine (migotała kilka sekund, po czym zgasła). Mechanik stwierdził, że skoro lampka migotała i zgasła, to na 100% problem z kolejną cewką, więc wymieniłem kolejną. Efekt wymiany: bez zmian, opisane wcześniej objawy dalej występują.

Ciąg dalszy tej telenoweli jest taki, że kilka dni temu, po kolejnym silnym telepaniu przy odpalaniu auta, komp wywalił kolejny błąd wypadania zapłonów - tym razem na cylindrze 2 (bez check engine). Myślę więc sobie, że no trudno, widocznie lecą cewki jedna po drugiej, trzeba wymienić pozostałe dwie i tyle. Tymczasem dzisiaj, znów przy odpalaniu telepanie, podpinam ForScana i co widzę? Wypadanie zapłonów na cylindrze 4 i 5! No żesz q...

O co tu chodzi? Dlaczego ponownie wywaliło błąd na cylindrach, które już były "uzdrowione"? Czyżby to nie był problem z cewkami?

Poniżej garść dodatkowych informacji o stanie auta, może to pomoże bardziej ogarniętym kolegom w naprowadzeniu mnie na jakiś trop:
- świece wymienione jakieś 15 tys. km temu, na Bosch FR7NI33
- akumulator wymieniony rok temu
- telepanie przy odpalaniu częściej występuje na zimnym silniku (ale nie zawsze telepie!)
- przy odpalaniu na ciepłym czasem ciężko odpala, tak jakby powoli, od niechcenia, aczkolwiek zawsze za pierwszym razem
- na zimnym silniku, przez pierwszy mniej więcej kilometr, przy powolnym przyspieszaniu lub jeździe ze stałą prędkością, czuć delikatnie, regularne, jakby szarpanie (to się pojawiło jakiś tydzień temu)
- test na obecność spalin w układzie chłodzenia negatywny (wykonany 2-krotnie, różnymi testerami)
- analiza spalin: wszystko w normie
- brak "masła" na korku wlewu oleju

3 ostatnie punkty były robione pod kątem teorii mechanika, że jest problem z uszczelką pod głowicą (to w odniesieniu do problemu, który opisuję poniżej).

Inne usterki, które występują w aucie:
- auto pije duże ilości płynu chłodniczego, ok. 250 ml na 1000 km (nie ma problemu z grzaniem auta, ani z przegrzewaniem, wycieków brak - podejrzewam turbinę, ze względu na jej głośną pracę i spadek mocy auta)
- jak wyżej, auto wg mnie nie ma mocy jak kiedyś (a może się przyzwyczaiłem?); w każdym razie jakoś dociągam niemrawo do 200 km/h (na 5 biegu, na 6 raczej nie dojdzie), na więcej już braknie mocy (proszę nie hejtować, próba była wykonana raz czy dwa w celach diagnostycznych, nie jeżdżę tak na codzień)
- zapocenie od oleju na obudowie filtra oleju (może być odma nieszczelna?)

Ktoś coś?

vega jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 00:00   #2
jendrekmak
ford::expert
 
Avatar jendrekmak
 
Zarejestrowany: 30-06-2008
Skąd: Warszawa
Model: 2x Citroen C5 Tourer
Silnik: 2.0 HDi
Rocznik: 2012
Postów: 3,965
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

w tych silnikach bywały problemy z wiązką dochodzącą do cewek (mocno się przegrzewała od pokrywy zaworów) więc może sprawdź ją dokładnie bo np. mogły przewody się gdzieś poprzecierać lub rozpaść (chodzi o izolację) i zwierają czasami do masy
jendrekmak jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 07:02   #3
rumunn95
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

U ziomka w volvo 2.5t zaplon wypadal przez padniete wtryski lpg , a ciezsze odpalanie i talepanie silnikiem bylo spowodowane przedostajacym sie gazem z krucca podcisnienia parownika ( regeneracja usunela problem)

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 07:14   #4
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

Nie zrobiłes podstawowej czynności aby zdiagnozować, nie zmierzyłeś kompresji w cylindrach, bo lekarz u człowieka słuchawkami sprawdza serce, i dopiero zaczyna, co Panu dolega.

W ten sposób wymienisz cały osprzęt, a jak był problem tak będzie.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 07:25   #5
vega
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Warszawa/Marki
Model: Mondeo
Silnik: 1.6 EB
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

Kompresję będę sprawdzał jutro. Wtryski LPG już były wymieniane jakiś czas temu, bo się skończyły, na obecnych mam może ze 20 tys. nalatane. Gazu pali tyle co zawsze. Sprawdzę tą wiązkę w pierwszej kolejności.

Czy całkowite odłączenie lpg (wyciągnę bezpiecznik) pozwoliło by na zweryfikowanie podpowiedzi kolegi rumunn95?
vega jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 08:04   #6
salom
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

Całkowite odłączenie LPG nie polega na wyjęciu bezpiecznika, tylko trzeba zdjąć dużą wtyczkę z komputera LPG, i wiedzieć jak połaczyć i które wtyki z wtryskiwaczy benzynowych z wtryskiwaczami gazu.
Potrzebne są 4 zworki w kształcie litery U. u mnie we wtyczce to są 4 pierwsze pary od przeciwnej strony kabli wtyczki.
Wtedy całkowicie jest odłączony gaz i komputer gazu, i wiadomo wtedy że zakłóceń od gazu nie ma.
Wszelkie inne metody, to tylko półsrodki.
Wiedzę mam z serwisu LPG,.
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 12:03   #7
vega
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Warszawa/Marki
Model: Mondeo
Silnik: 1.6 EB
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

Dzisiaj kolejny błąd, wypadanie zapłonu na cylindrze 2, na którym już była wymieniona cewka. Czyli trop cewek raczej jest ślepy.

Musiałem też dolać chyba z pół litra płynu chłodniczego, a poprzednio dolewke robiłem jakiś tydzień temu - także wygląda, że tu się pogorszyło.Byla też dolewka oleju, na bagnecie stan był 0.5 cm poniżej minimum.

Sprawdziłem wiązki do cewek, ja tam nic nie widzę, izolacje są całe.

Przy okazji dolewania oleju, zajrzałem pod korek i oto co zobaczyłem:
https://www.dropbox.com/s/n78xgy5jsv...G0142.jpg?dl=0

Czy to jest ten "majonez" świadczący o wydmuchanej uszczelce? Wcześniej tego nie było.
vega jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 12:15   #8
rumunn95
 
Postów: n/a
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

maslo moze byc z krotkich przelotow, jezeli faktycznie ucieka ci plyn chlodniczy to moze faktycznie jest spalany i zaburza zaplon w cylindrze a czujnik spalania stukowego zglasza wypadanie zaplonu
  Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 12:20   #9
Juzek
ford::expert
 
Avatar Juzek
 
Imię: Łukasz
Zarejestrowany: 31-10-2007
Skąd: Legnica
Model: Mondeo Mk4 Kombi Tit S, Fiesta Mk7
Silnik: 2.5T, 1.4
Rocznik: 2009, 2009
Postów: 3,727
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

zrób test na obecność spalin w zbiorniczku wyrównawczym - to powinno wyjaśnić dużo

sprawdzenie kompresji też nie zaszkodzi

odepnij wężyk podciśnienia z reduktora podczas pracy silnika i na węch staraj się wykryć LPG

następnie wyjedź cały gaz i niech auto popracuje kilka dni na samej benzynie. Wtedy sprawdź czy objawy się pojawiają.
__________________
126p --> MkI 1.8TD --> ST220 STach --> ST220 STach II --> MkIV 2.5T Tit S
Juzek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 23-04-2017, 12:39   #10
vega
ford::average
 
Zarejestrowany: 05-05-2011
Skąd: Warszawa/Marki
Model: Mondeo
Silnik: 1.6 EB
Rocznik: 2013
Postów: 90
Domyślnie Odp: Powracające wypadanie zapłonów w 2.5T

Test na obecność spalin był robiony dwukrotnie, wynik negatywny. Analiza spalin również ok. Czy te testy, jeśli wyniki są dobre, na 100% wykluczają problem z uszczelką?
vega jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz



Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Code jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:41.


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.