Temat: [Mondeo 2014- ] Układ zasilania/ładowania aku i BMS
View Single Post
Stary 17-02-2024, 15:12   #5
Barto80
ford::amateur
 
Imię: Bartek
Zarejestrowany: 06-08-2023
Skąd: Wodzisław Śląski
Model: Mondeo MK5
Silnik: 2.0EcoBlue
Rocznik: 2019
Postów: 4
Domyślnie Odp: Układ zasilania/ładowania aku i BMS

U mnie też wygląda to co najmniej dziwnie i w niestandardowy (jak dla mnie) sposób. Mianowicie, jestem świeżo po wymianie akumulatora - fabryczny AGM 70Ah zastąpiony Yuasą AGM 70Ah. Byłem zmuszony akmulator wymienić bo przez nieszczęśliwy splot zdarzeń uśmierciłem go przez pozostawienie go w dosyć głębokim rozładowaniu przez parę dni. Wymieniłem go przed przed dłuższym wyjazdem - Śląsk - Bałtyk i powrót.
Aku przed założeniem naładowany do max. przez ładowarkę. Po założeniu reset BMS. Napięcie spoczynkowe sprawdzone miernikim: 12.8V. Ile miał % w Forscanie nie sprawdzałem. Start/Stop zaczął działać. Co dziwne, po powrocie z ciekawości zmierzyłem napięcie podczas pracy silnika i wynosiło 12.4V (?!). Po włączeniu świateł wzrosło do 13.6V. Po zgaszeniu przez chwilę jeszcze było na tym poziomie i spadało do ok. 12.5V. Po opadnięciu było słychać że dźwięk silnika trochę się zmienił - czyli że alternator go "odciążył".
Kiedy na drugi dzień poszedłem sprawdzić napięcie na akumulatorze, ku mojemu zdziwieniu miernik pokazał 12.8V. Start/Stop działa poprawnie.
Nie wiem co się dzieje, mam tylko nadzieję że wszystko działa poprawnie. Jednak wydaje mi się że temat ładownia akumulatora jest tutaj "z leksza" przekombinowany.
Barto80 jest offline   Odpowiedź z Cytatem