View Single Post
Stary 28-05-2010, 22:48   #10
Magik123
FORD|ZAWODOWIEC
 
Zarejestrowany: 01-10-2007
Model: Volvo
Silnik: spalinowy
Rocznik: nie młody
Postów: 5,297
Domyślnie Odp: Jak dbać o silniczek 1.6 TDCi?

Ehh, uwielbiam forumowe szkoły, dzieci neostrady, ktorym tata kupi auto a ten po przeczytaniu kilku artykułow uwaza sie za specjaliste. Tak mniej wiecej jest na 50% forow samochodowych.

Turbo za zmienna geometria nie lubi byc traktowane łagodnie, pozniej efektem tego jest OVERBOST lub NOTLAUF, obie frazy dobrze znane uzytkownikom z koncernu VAG, silniki 110 i 130KM., dla przykładu.

Co do zmiany oleju, zawsze mnie ciekawiło skad luidziom przychodzi do głowy pomysł zmiany oleju po np 6 tys. Chciał bym zeby taki ktos mi to wytłumaczył, ręcze ze nie bedzie potrafił, bo nie ma bladego pojecia co siedzi w silniku i za co odpowiedzialny jest olej dodatkowo co ten olej poza smarowaniem robi tam, a robie bardzo wiele.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to przewrazliwienie, ze jesli bedzie mył auto 10 razy w tyg to rdzy nie zobaczy przez kilkanascie lat. Olej bedzie zmianiał co 6 tys to silnik dłuzej bedzie sprawny. Nie bedzie krecił do wyzszych obrotow to turbina przetrwa 200 tys, itd.

Krotko, BZDURY!!! przenoszone z uzytkownika na innego itd.

Proponuje zmianiac co 1000 km, a przed kazda zmiana płukac dodatkowo jeszcze silnik.

Producenci nie z widzi mi sie nakazuja zmiane co 10-15-30 tys dla syntetyka czy poł. Inaczej to był by bardzo dobry sposob na oskubanie klienta, bo kilka razy w roku musiał by w ASO zmianiac olej.
No ale ludzie sami wolą sie pchac w koszty, a pozniej jedzie taki 2 letnim dieslem, daje gaz a z tyłu siwo-czarno-niebiesko.
Magik123 jest offline   Odpowiedź z Cytatem