Temat: [Mondeo 2007-2014] Działanie ESP/ABS
View Single Post
Stary 09-02-2009, 22:27   #20
keisim
ford::professional
 
Avatar keisim
 
Zarejestrowany: 09-07-2007
Skąd: Śląsk
Model: BMW X3 F25 xDrive
Silnik: 2.0D 184KM
Rocznik: 2012.03
Postów: 1,018
Domyślnie Re: [MK4] Działanie ESP/ABS

Bashay, u mnie drgania wyczuwalne są na pedale hamulca - w trakcie hamowania z jednoczesną ingerencją ABS lub ESP. Być może, jak sugerowali inni, drgania powstające przy pracy ESP/ABS dziwnym trafem u Ciebie przenoszą się również na pedał gazu...

Drgania, które odczuwasz prawdopodobnie wynikają z włączania się kontroli trakcji (TCS) zintegrowanej z układem ESP. Pewnie dzieje się to przy przyspieszaniu na śniegu czy lodzie? Jeżeli tak to jest to prawidłowy objaw - może u mnie też coś czuć na pedale gazu, sprawdzę jutro...

Cytat:
Napisał Bashay
...ESP to de-facto sterowanie ABS na kazdym kole z osobna...
Na pewno??? :fcp13 Ja byłem przekonany, że wszystkie ABS nowej generacji przyhamowują każde koło indywidualnie a ESP bierze pod uwagę kilka dodatkowych czynników (np.przyspieszenie boczne, położenie koła kierownicy), które pozwalają określić różnicę pomiędzy zadanym i rzeczywistym torem jazdy... co w konsekwencji pozwala wprowadzić odpowiednią korektę przez przyhamowanie kół.

Nie wiem jak u Ciebie ale ja dzisiaj 15km z codziennej 50km trasy do pracy przejechałem po lodzie. Pani z Zarządu Dróg była zaskoczona moim telefonem - "Jak to, przecież niedawno wróciła stamtąd piaskarka..." :fcp24 :fcp2

W zimowych warunkach moja kontrolka ESP - podobnie jak u heko - zwykle się nie nudzi :fcp4 BTW, zauważyłem, że czasami zapala się z lekkim opóźnieniem a bywa, że przy krótkiej interwencji nie zapala się w ogóle.
__________________
BMW X3 xDrive20d F25 2012
Jaguar XJ Sovereign X300 4.0 1997
Ford Mondeo TitaniumX MK4 2.0 TDCi kombi 2007 - w 2012 zmienił właściciela
keisim jest offline   Odpowiedź z Cytatem