View Single Post
Stary 29-11-2017, 19:18   #10
Autopros
ford::average
 
Imię: Paweł
Zarejestrowany: 29-07-2015
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3 Estate Champions Edition
Silnik: 1,6 TDCi 115
Rocznik: 2012
Postów: 113
Domyślnie Odp: zmiana z Motul 913 D na Rvenol FDS

Cytat:
Napisał weuek Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.
Sądziłem, że już dawno zostało ustalone, że w pełni syntetyczny olej zgodny z normą FORD WSS M2C 913 x nie istnieje. Nie szukaj Świętego Graala. :-)
Tutak bym się sprzeczał. RAVENOL FDS 5W30 spełnia normę WSS-M2C913-D i jest olejem w pełni syntetycznym, na bazie PAO.
Trzeba pamiętać, że Niemcy są jedynym krajem w Europie, gdzie przepisy jasno precyzują który olej można nazwać syntetycznym, a który nie. Np. Mobil ESP 5W30 u nas ma na etykiecie napis "Fully Synthetic", a w Niemczech ma "SHC Synthese Technologie". Stąd niemieccy producenci, jak Ravenol czy Liqui Moly mają mnóstwo olejów z dopiskami HC-Synthese, Synthetic Technology, itp. Inni producenci, nie mając obwarowań bez stresu twierdzą, że ich oleje na bazach po hydrokrakingu to oleje w pełni syntetyczne.
Wracając jednak do tematu jakości oleju, to kiedyś znalazłem fajny, specjalistyczny test sprawdzający wytrzymałość filmu olejowego. Mobil i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, Motul wypadły słabo. Z europejskich produktów rewelacyjnie wypadł marnie w Polsce dostępny Agip, a najlepiej wyszedł amerykański Royal Purple. Niezbyt zaskakujące, bo Amerykanie
Z mojej własnej praktyki warsztatowej wnioskuję, że niezależnie od tego, czy olej będzie na bazie HC, czy PAO, to i tak najważniejsza jest po prostu jakość produktu i dodatków zawartych w danym oleju. Tutaj przez lata wyklarowało mi się przekonanie do Liqui Moly, Texaco i Valvoline. Ravenol również uważam za najwyższą półkę, ale ich oleje silnikowe są stosunkowo drogie, stąd rzadko je stosuję. Co innego świetnie skatalogowane oleje do skrzyń automatycznych i inne przekładniowe.
Testuj, tylko przed zalaniem innego oleju zrób płukankę silnika, bo im lepszy olej tym lepsze właściwości czyszczące. Wlejesz najlepsze co można, a po 10 000 km napiszesz że to nic nie warte, bo silnik brzydziej pracuje, a olej po prostu nie będzie już miał jak starych osadów dyspergować.
Autopros jest offline   Odpowiedź z Cytatem