View Single Post
Stary 30-12-2021, 16:54   #1
pzpzpzpzpz
ford::amateur
 
Imię: pzpzpzpzpz
Zarejestrowany: 30-12-2021
Skąd: Warszawa
Model: mondeo
Silnik: 2.0 ecoboost
Rocznik: 2011
Postów: 9
Domyślnie Wysoka temperatura silnika, przegrzewanie się silnika(?) 2.0 benzyna, 203km ecoboost

Cześć,

Przed założeniem tego tematu, sprawdziłem czy podobny problem był już rozwiązywany na forum. Znalazłem kilka cennych odpowiedz w dziale Ford Focus, ale nie wiem czy będą miały zastosowanie do Mondeo.

Mam nadzieję, że ktoś z posiadaczy Mondeo w przeszlości poradził sobie z tym problemem.

Miesiąc temu kupiłem Mondeo mk4, rocznik 2011 r., przejechane 230 tyś., silnik 2.0 benzyna ecoboost 203km, skrzynia automatyczna. Ostatni serwis w maju 2021 - wymiana świec, olejów i filtrów. Zaobserwowano małe zapocenie pod uszczelką zaworów i naderwaną poduszkę silnika - do obserwacji.

Problem z wysoką temperaturą silnika zaobserwowałem przez przypadek. Po przejechaniu jakiś 2500 km od zakupu auta od poprzedniego właściciela włączyłem w komputerze pokładowym opcję pokazywania temperatury silnika cały czas, a nie tylko na postoju.

Jak wygląda problem:

1. Odpaliłem silnik, wrzuciłem neutralny bieg i po 5 minutach postoju temperatura silnika wzrosła z 31 do 68 stopni.
2. Ruszyłem na spokojną przejażdżkę. Jechałem z prędkością 20-40km/h po wiejskich drogach przez 5 km. Po 5 minutach 96 stopni.
3. Przycisnąłem do 120km/h i tak jechałem jakieś 2km. Temperatura skoczyła do 108 stopni.
4. Po zatrzymaniu i wyłączeniu auta włączył się wentylator chłodnicy na jakieś 2-3 minuty i później sam wyłączył się.

Największą zaobserwowaną temperaturą było 117 stopni - pasek na desce rozdzielczej zapalił się na czerwono, a po kilku sekundach dalszej jazdy spadło do 110,100 i 95.

Klimatyzacja działa prawidłowo: grzeje i ochładza w zależności od wybranego programu.

Auto nigdy się nie wyłączyło, nie wydawało dziwnych odgłosów, jezdzi bardzo dobrze, szybko przyspiesza itp. Srednie spalanie na komputerze 11 litrów, po przejechaniu 2 pełnych baków: 8,5 litra. W ciągu ostatniego miesiąca zaniepokoił mnie włączający się wentylator po zaparkowaniu i wyłączeniu silnika, który odpalał się raz na dwa/trzy przejazdy po miescie.

Czy jechać z nim do ASO i wyłożyć pare stów na diagnostykę czy ktoś z Was miał podobny problem i można go rozwiązać bez przepłacania w dobrym warsztacie? Czytałem, że usterka termostatu daje najczęściej efekt niedogrzania silnika niż jego przegrzania.

Ostatnio edytowane przez pzpzpzpzpz ; 30-12-2021 o 17:02
pzpzpzpzpz jest offline   Odpowiedź z Cytatem