View Single Post
Stary 04-06-2020, 19:50   #1
cezarg1410
ford::expert
 
Avatar cezarg1410
 
Zarejestrowany: 24-03-2009
Skąd: Warszawa
Model: Focus MK3.5
Silnik: 2.0 TDCI 180
Rocznik: 2018
Postów: 2,652
Domyślnie 2.0 TDCI. Zmiana mocy ze 150 na 180 km Forscanem

Hej,
Wszyscy wiemy od dawna, że zmiana mocy w silnikach DW10C w wariantach 120/140/163 KM oraz DW10F w wariantach 150/180 KM odbywa się tylko i wyłącznie przez przełączenie mapy silnika w PCM ze słabszej na mocniejszą.
W platformach Mondeo MK5/S-MAX MK2 zmiana jest prosta i od dawna wszystkim znana dzięki przeróżnym informacjom i na forum i na YT.
Niestety W Kudze mk2 oraz Focusie mk3, w silnikach DW10F nie da się tak łatwo wyklikać mocy. Z jakiegoś powodu, Forscan udostępnia tylko i wyłącznie konfigurację AsBuilt dla modułu PCM.
Oczywiście, na forum jest sporo osób, które wiedzę jak moc w Kudze/Focusie przestawić, ale niestety nie chcą się nią podzielić.
Toteż wspólnie z kolegą xxx postanowiliśmy wziąć na warsztat sprawę i spróbować wydumać jak to zrobić.

A więc pomocne były.
1. Program AsBuiltExplorer
2. Strona [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - po wprowadzeniu dowolnego numeru VIN pobieramy konfigurację AsBuilt dla danego auta.
3. Temat [Tylko zarejestrowani użytkownicy widzą linki. ] - kopalnia wiedzy generalnie.
3. Strona otomoto.pl - co by miec jakąś bazę numerów VIN do porównania konfiguracji PCM.

Tak więc pobraliśmy sobie ładną bazę konfiguracji AsBuilt i przystąpiliśmy do roboty.
Aha byłbym zapomniał: W całej zabawie były ważne dwie sprawy:
- znaleziona tutaj na forum informacja (bodajże tedi_k), że we wszystkich DW10F moc zmienia się tak samo,
- że w silnikach DW10F (i DW10C) zmiana mocy nie następuje przez wgranie nowej mapy, tylko zmianę konfiguracji PCM - obydwie mapy już tam fabrycznie są.

Tak więc na tej amerykanckiej stronie dało się wyczytać, że config PCM to adresy 7E0-*.

Przy pomocy AsBuiltExplorera porównaliśmy masę numerów VIN w autach: Focus mk3 fl, Mondeo Mk5, Kuga mk2. Okazało się, że oprócz różnic we wsadach, których w żaden sposób nie da się powiązać z wersją mocową, istnieje bardzo wyraźna zależność tylko w jednym bloku. W załączniku zrzut różnic w bloku, który według nas odpowiadał za wybór mocy (w czerwonej ramce wersje 180KM) dla wybranych 4 sztuk Focusa Mk3FL.
Jak widać z obrazka występuje prosta zależność jeśli chodzi o wersje mocowe:
Blok 7E0-01-08.
Wersje 150KM: 01B4
Wersje 180KM: 01B7

Po analizie wsadów z Mondeo i Kugi okazało się, że jest niemal identycznie. Tylko tam ta komórka przyjmuje wartości 01B6 (wersje 150KM) lub 01B7 (wersje 180KM).

Tak więc wypiłem piwo na odwagę, laptop z forscanem i viakenem w dłoń i do dzieła.
Najpierw oczywiście Backup (dwukrotny na dwóch różnych odczytach) konfiguracji PCM.
W bloku 7E0-01-08 zmieniłem wartość z 01B4 na 01B7.
W polu sumy kontrolnej podbiłem ją o 3 (bo 7-4 = 3). Czyli w systemie szesnastkowym zmieniło się to z 01B7 na 01BA.
Po wszystkim wdusiłem Pisz. Całość trwała kilka sekund. Następnie wybrałem z opcji konfiguracyjnych "Relearn PCM". Czy potrzebnie? Niestety nie wiem. Przewijały się tu i ówdzie takie informacje więc to zrobiłem. (Następnie według mojej obecnej wiedzy raczej należy użyć procedury Reset PCM).

Efekt: zero błędów w PCM, auto odpaliło jak gdyby nigdy nic. To już był pierwszy sukces.
Drugi na drodze. Auto jest zauważalnie żwawsze. Nie będę pisał jaki vmax osiągnąłem Focusem na tej mapie, bo w Niemczech nie mieszkam, prędkość była bardzo duża i zaraz będzie płacz, że jak Ty jeździsz Goście nie mogą oglądać obrazków w postach. Zarejestruj się klikając tutaj aby uzyskać pełen dostęp do forum.

W Mondeo mk5 i Smax mk2 dla wersji 180 KM wykonuje się zmianę również w module ABS. Według nas w Focusach się tego nie robi - w konfiguracji AsBuilt nie znaleźliśmy absolutnie żadnej zależności jeśli chodzi o moduły ABS dla wersji 150 i 180 KM.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.
Załączone Obrazki
Typ Pliku: jpg forum.jpg (55.7 KB, 488 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez cezarg1410 ; 30-06-2021 o 08:28 Powód: aktualizejszyn
cezarg1410 jest offline   Odpowiedź z Cytatem